همواره جایزه برترین بازیکن میدان، موضوعی است که نقش کلیدی بازیکن در یک بازی را نشان می دهد؛ حال خواه این انتخاب توسط رسانه ها، مخاطبین تلوزیونی و یا حتی آنالیزهای دقیق سایت هو اسکورد صورت گرفته باشد. به هر حال، بهترین بازیکن زمین شدن همواره می تواند بر اعتبار یک بازیکن بیافزاید. علاوه بر این، این موضوع از نظر کاربردی برای بازیکن می تواند در نهایت به افزایش پاداش اسپانسرها و بالا رفتن قیمت او منجر شود.

در این میان، هستند بسیاری از بازیکنان حاضر در لالیگا که حداقل یکبار جایزه برترین بازیکن میدان را دریافت کرده اند، اما نکته جالب توجه اینجاست که نیمار هیچگاه از طرف سایت هو اسکورد به عنوان برترین بازیکن میدان انتخاب نشده و این تنها یک دلیل می تواند داشته باشد: لیونل مسی. اما فرم بسیار عالی اخیر مسی و اینکه انریکه هیچگاه به او استراحت نمی دهد، نباید منکر این شود که نیمار فصل فوق العاده ای را سپری می کند. این بازیکن برزیلی در بین تمامی بازیکنان لالیگا با میانگین نمره 7.97 در هر بازی سومین بازی برتر این رقابتهاست و با فرم فوق العاده خود در این چند بازی اخیر لحظه به لحظه به دومین بازیکن برتر این لیست یعنی رونالدو نزدیکتر می شود. او تاکنون 17 گل در رقابتهای این فصل لالیگا به ثمر رسانده و آمار خیره کننده هر 84.9 دقیقه، یک گل را از خود برجای گذاشته است. تمامی این آمار و ارقام در حالی به دست آمده که او در هر بازی، بسیار کمتر از مسی و رونالدو به سمت دروازه شوت زده است (2.9 در مقابل به ترتیب 4.9 و 5.8).


فوق ستاره برزیلی ترکیب بارسلونا همچنین در هر بازی از نظر فردی نیز عملکرد خیره کننده ی از خود بر جای گذاشته است. او در اواخر ژانویه با به ثمر رساندن دو گل و یک پاس گل مقابل الچه نمره بسیار عالی 9.93 را از سایت هو اسکورد دریافت کرد و در ماه نوامبر نیز با یک گل و دو پاس گل در جریان پیروزی 5-1 مقابل سویا، نمره 9.33 را از آن خود کرد. او حتی در ماه سپتامبر و در روزی که مقابل گرانادا هتریک کرد، نمره بسیار کمیاب 10 از 10 را کسب کرد.

اگرچه، مسی در راه 16 بار انتخابش به عنوان برترین بازیکن میدان، همواره عملکرد بهتری نسبت به نیمار داشته است. این موضوع از آنجا جالب است که سوارز، پیکه، آلبا و بوستکس نیز تاکنون توانسته اند حداقل یکبار به عنوان بهترین بازیکن میدان انتخاب شوند، اما نیمار علی رغم اینکه سومین بازیکن برتر لالیگا محسوب می شود هنوز نتوانسته چنین کاری انجام دهد.این موضوع که نیمار بایستی همواره به عنوان دومین ستاره تیم فعالیت کند، موضوعی بود که از همان روز امضای قرارداد در سال 2013 ذهن تمامی هواداران بارسا را به خود مشغول کرده بود. زیرا نیمار یک مورد نادر بود که از همان سالهای جوانی همواره به عنوان با استعداد ترین جوان دنیا و بهترین بازیکن تیمش از او یاد می شد. او تنها در سن 22 سالگی، رهبر تیم ملی کشورش در جام جهانی 2014 بود، ولی او تاکنون حتی کوچکترین گلایه ای نسبت به بازی کردن در زیر سایه مسی نداشته است.

درست در همان مراسم معارفه اش، نیمار عنوان کرد که افتخار می کند که هم تیمی بازیکنانی مانند مسی، ژاوی و اینیستا است. او در اولین ماه های حضورش در نیوکمپ هموار تمایل داشت تا به هم تیمهای بزرگتر خود پاس دهد، حتی زمانیکه جایگاه ثابتی در تیم پیدا کرد. همین باعث شد تا نیمار 8 پاس گل و 9 گل را در لالیگا به نام خود به ثبت برساند، اما آمار 17 گل زده و 4 پاس گل این فصلش نشان می دهد که او دیگر مشکلی برای اقدام به گلزنی ندارد.

اگرچه عدم تمجید ها نسبت به نیمار، هیچگاه مسئله بزرگی برای او محسوب نشده است و او همواره با تلاش و پشتکار مثال زدنی اش کار خود را دنبال می کند. اکنون حتی می توان دید که نیمار علی رغم سن کمترش نسبت به دو بازیکن دیگر خط حمله بارسا، نقش بسیار مثبتی در افزایش روحیه بازیکنان تیم ایفا می کند. نیمار تنها کسی بود که توانست در آنوئتا و در زمانی که هم مسی و هم او نیمکت نشین بودند، برای چند لحظه خنده را بر روی لبان ستاره آرژانتینی بنشاند. او مردی بود که در زمان خوشحالی پس از گل مسی در جریان پیروزی 3-1 آنها مقابل اتلتیکو مادرید در نیوکمپ، در وسط حضور داشت و دو مرد دیگر خط حمله بارسا را به هم متصل می کرد تا تصویری بیادماندنی را در ذهن هوادران رقم بزند.

رابطه عمیق دوستانه مسی و نیمار زمانی بیش از پیش خود را نشان داد که مسی در دیدار مقابل ویارئال در جام حذفی، ضربه پنالتی ای را که خود کسب کرده بود، به نیمار واگذار کرد. شماره ده نامی بارسا ظاهراً می خواسته به نیمار که در آن بازی پس از مدتها نمایش فوق العاده ای نداشت، کمک کرده باشد. چنین هارمونی و همکاری بی نظیری است که موجب شده تا بارسلونا پس از مدتها با 11 پیروزی پیاپی زمان گواردیولا برابری کند. در این بازیها، مسی با 14 گل و 7 پاس گل تنها کسی است که عملکردی بهتری نسبت به نیمار در تیم بارسلونا داشته است.این دو در دیدار یکشنبه شب تیمشان مقابل لوانته همکاری فوق العاده ای با هم داشتند و یک گل کاملاً بارسایی به ثمر رساندند. مسی از سمت راست پاس دقیق و بی نقصی را پشت مدافعین برای نیمار فراهم کرد و این فوق ستاره برزیلی نیز با یک تایمینگ عالی به موقع به توپ رسید و دروازه حریف را باز کرد. این در حالی است که در صحنه ای دیگر مسی پس از اینکه به جای پاس دادن به نیمار ضربه ای را روانه درواره لوانته کرد، عذر خواهی جالب توجه و با مفهومی از نیمار کرد.

احترام دو جانبه بین این دو ستاره موج می زند و نیمار در مصاحبه پس از بازی آن دیدار خود گفت: «افتخار می کنم که با مسی هم بازی هستم. او فوق العاده است. او چه در خارج و چه در داخل زمین دوست صمیمی من است». بدون شک نیمار این سخنان را بر خلاف برخی بازیکنان در تیمهای دیگر، بدون هیچ ریاکاری و تزویری به زبان آورده است و این خود نشان می دهد که رابطه ستاره برزیلی و آرژانتینی بارسا تا چه حد عمیق است.

در مجموع، رابطه دوستانه ای که این روزها بین بازیکنان بارسا و خصوصاً بین دو مرد برتر این تیم موج می زند، کلیدی ترین نکته ای است که می تواند کاتلانها را به کسب شش گانه ای دیگر امیدوار سازد؛ موضوعی که با توجه به شرایط فعلی تیم چندان هم دور از به نظر نمی رسد.