پرسپولیس نیوز : هرچند مزایده باشگاه های استقلال و پرسپولیس در روز 27 بهمن ماه سال جاری به دلیل نبود متقاضی با شکست مواجه شد اما قرار است پرونده سرخابی ها فردا 19 اسفند ماه دوباره روی میز مزایده قرار گیرد.

برهمین اساس سازمان خصوصی سازی املاک و دارایی های دو تیم استقلال و پرسپولیس را روز سه شنبه (فردا) روی میز مزایده می گذارد تا بالاخره داستان واگذاری این دو باشگاه به پایان برسد.


البته ناگفته نماند که جذابیت این دو تیم پرطرفدار فوتبال، خصوصی سازی آنها را به پرحاشیه ترین ماجراهای واگذاری سهام دولتی در 10سال اخیر تبدیل کرده اما این بار امید می رود تا سرنوشت دو تیم تعیین تکلیف شود.


ماجرای واگذاری سرخابی ها از آنجا آغاز شد که هیات وزیران دولت دهم در جلسه ششم مهرماه 1390، به استناد اصل 138 قانون اساسی و با توجه به تشکیل وزارت ورزش و جوانان و ضرورت حفظ سهم بخش دولتی در ورزش، سهام دو باشگاه فرهنگی ورزشی پرسپولیس و استقلال را از گروه یک بنگاه ها و فعالیت های اقتصادی موضوع ماده 2 قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی به گروه 2 منتقل کرد تا به جای واگذاری صد درصد سهام این باشگاه ها، 20 درصد از سهام شان در اختیار دولت باقی بماند و 80 درصد باقی مانده را به بخش های خصوصی، تعاونی و عمومی غیردولتی واگذار کند اما با وجود این مصوبه تلاش های دولت دهم برای واگذاری این دو باشگاه نتیجه نداد.


سازمان خصوصی سازی با روی کار آمدن دولت یازدهم عزم خود را برای واگذاری این باشگاه ها جزم کرد و وعده داد که تا 20 فروردین ماه سال 93 و پیش از آغاز بازی های جام جهانی واگذاری این دو باشگاه انجام شود که البته این وعده نیز محقق نشد.


این ماجرا ادامه یافت تا اینکه بالاخره هیات واگذاری 20 دی ماه سال جاری با تصویب قیمت 580 میلیارد تومانی پایه برای این دو تیم واگذاری سرخابی ها را کلید زد.


براساس آگهی منتشر شده در روز دوشنبه 27 بهمن املاک و دارایی های دو تیم استقلال و پرسپولیس به ارزش کل پایه 580 میلیارد تومان روی میز مزایده گذاشته ما این مزایده به دلیل عدم استقبال خریداران با شکست مواجه شد.


این بی اقبالی سبب گردید تا هیات واگذاری دوباره برای پرونده این دوتیم تشکیل جلسه دهد و شرایط را برای حضور مشتریان تسهیل کند.


براساس اعلام میرعلی اشرف عبدالله پوری حسینی رییس سازمان خصوصی سازی، شرایط واگذاری سرخابی ها در هیات واگذاری تسهیل شد به گونه ای که مطابق مصوبه این هیات قرار شد دو باشگاه استقلال و پرسپولیس با همان قیمت پایه 290 میلیارد تومان برای هر باشگاه، با شرایط 25 درصد حصه نقد و بقیه به صورت اقساط 4 ساله(8 قسط مساوی 6 ماهه) به مزایده گذاشته خواهد گردید و مدت پرداخت اقساط نیز دو برابر شد.


این در حالی بود که براساس مصوبه قبلی خریداران باید 40 درصد را به صورت نقد پرداخت می کردند و مابقی اقساط را طی دو سال و چهار قسط می پرداختند.


برهمین اساس آگهی این دو باشگاه در دو نوبت در روزنامه های کثیر الانتشار منتشر شد


برهمین اساس امید می رود تکلیف این دوباشگاه پرطرفدار فردا تعیین شود.