ین هلندی بلندپرواز که در تیم منتخب سال 2014 قرار گرفت، با 17 گل در بوندسلیگای این فصل نفر دوم جدول گلزنان است و به گفته خودش زیر نظر گواردیولا هر روز پیشرفت می کند

آیاسپورت- توماس مولر با یک بند پلاستیکی آرین روبن را از پشت نگه داشته و منتظر علامت پپ گواردیولا است. وقتی گواردیولا دستش را پایین می آورد و فریاد می زند«حالا»، مولر روبن را رها می کند و او زندگیاش شروع می شود. اول ده متر را با عبور از دو مانع می دود بعد به صورت مارپیچ از دو میله رد می شود و توپ به او می رسد. بدون توقف و با یک ضرب توپ را کنترل می کند، می آورد روی پای چپش و با یک شوت محکم از فاصله 20 یاردی مانوئل نویر را محک می زند. روبن بدون هیچ حرکت اضافی سر جایش بر می گردد و گواردیولا راضی است:«عالی بود».

این شاید یک تمرین عادی در سابنر اشتراس، مقر بایرن در حومه مونیخ باشد اما هیچ چیز درباره روبن که همیشه در مسیر تکامل گام بر می دارد، عادی نیست و حرکات یکی از بهترین بازیکنان جهان همیشه جذاب است.
این هلندی بلندپرواز که در تیم منتخب سال 2014 قرار گرفت، با 17 گل در بوندسلیگای این فصل نفر دوم جدول گلزنان است و به گفته خودش زیر نظر گواردیولا هر روز پیشرفت می کند:«من خوششانس بودم که با خیلی مربیهای بزرگ دنیا کار کردم و او قطعا یکی از آنها است. من 31 ساله هستم و در 18 ماه اخیر حس می کنم گامهایی رو به جلو برداشتهام. او واقعا دیوانه فوتبال است. در نخستین صحبتی که با هم داشتیم به من گفت مهم است که از فوتبال لذت ببرم. از من نخواسته که راحت باشم بلکه قدر آنچه دارم را بدانم. گفت از فوتبال لذت ببر تا از زندگیات راضی باشی. حرف آخر را همان اول زد.»

روبن هرگز در تواناییهایش تردید نداشت اما از سال 2007 که چلسی او را به رئال مادرید فروخت متحول شده و 13 جامی که از آن موقع گرفته او را بازیکنی خاص می کند-2 جام با رئال و 11 جام با بایرن- بازیکنی که ژوزه مورینیو با فروشش به رئال خوشحال شد در سطحی متفاوت بازی می کند.
در دوران حضورش در استمفوردریج پر جام بود، دو قهرمانی لیگ، دو قهرمانی جام اتحادیه، یک قهرمانی جام حذفی و یک قهرمانی کامیونیتی شیلد، اما باور ندارد تواناییهای بالقوه خود را آن موقع شکوفا کرده. با لبخند می گوید:«چند سال مسنتر شدم و فکر کنم موهایم کمتر شده. به نظرم در چلسی پیشرفت مثبتی داشتیم. وقتی رفتم خیلی جوان بودم شاید 20 سال و مشکلم مصدومیتهایم بود. سه ماه اول را از دست دادم، احمقانه بود که در یک دیدار دوستانه با رم در آمریکا الیویه داکور، هافبک فرانسوی که روز بدی داشت من را زد. کارت قرمز گرفت اما پایم را شکست. وقتی برگشتم بازیهای خوبی کردم اما مصدومیت رهایم نمی کرد، بدشانس بودم. برای همین است که الان احساس راحتی می کنم. گاهی می شنیدم مردم می گویند من از شیشه ساخته شده ام، عصبانی بودم چون حس می کردم باید همیشه از خودم دفاع کنم. می دانستم اشکالی در بدنم وجود دارد. سال آخر حضورم در مادرید با یک متخصص استخوان کار می کردم. حالا کنترل بدنم دست خودم است و می دانم چه وقت می توانم بروم.»

به خاطر مشکلات دوران حضورش در چلسی با مورینیو مشکل دارد؟
خودش پاسخ می دهد:«او خیلی خوب بود، تنها مشکل مصدومیت بود و اینکه نمی توانست رویم حساب کند. برای هر دوطرف ناامیدکننده بود و وضعیت مشکل شد. اما از نظر فوتبالی مهم بود و از نظر روانی به من کمک زیادی کرد.»
اگر مورینیو، روبن را شکل داد و گواردیولا او را پرداخت کرد، لویی فنخال او را ساخت. وقتی در سال 2009 مادرید را به مقصد مونیخ ترک کرد می دانست این آخرین شانسش برای تیترخبری شدن در یکی از بزرگترین تیم های اروپا است.
روبن توضیح می دهد:«از روز اول مجبورم کرد حس کنم در تیم مهم هستم. او به من نقش مهمی را سپرد و نخستین سال را عالی سپری کردم. خیلی از او تشکر می کنم. او مربی است که از بازیکنانش بهترین بازی را می گیرد، این امروز ویژگی نادری است.»
فنخال وضع نابسامانی در منچستریونایتد دارد. پیوستن به مربی سابقش در تابستان گذشته مطرح نبوده اما نه به این خاطر که روبن نمی خواهد به یک پروژه در حال شکست ملحق شود:«کاملا مطمئنم که او موفق می شود. او به زمان نیاز دارد تا تیمش را بسازد. اگر به لیگ قهرمانان صعود کند که شانس زیادی هم برای آ» دارد فصل فوقالعادهای داشته. من اینجا زندگی و کار خوبی با تیم و خانوادهام دارم. اگر اینطور نبود رفتن به منچستریونایتد گزینه نخست برایم بود.»
او به عنوان نامزد دریافت توپ طلا حرف می زند و اتهام اینکه خیلی راحت زمین می خورد، دیگر مربوط به گذشته است:«گاهی اوقات خیلی از این قضیه صحبت می شود اما من می توانم با آن کنار بیایم. البته خودم همیشه اولین کسی هستم که اگر اشتباه کنم اعتراف می کنم.»
یک جای کارش اشکال دارد. یک قهرمانی دیگر در بوندس لیگا احتمالا بدون هیچ مشکلی به دست آید اما جام دیگری مد نظر او است. لیگ قهرمانان اروپا برای کسی که با گلش در سال 2013 پنجمین قهرمانی را برای بایرن رقم زد، عقده نیست اما او به گذشته کاری ندارد:«آیا هنوز هم باید به ومبلی فکر کنم؟ نه. من آدم خیالپردازی نیستم.» گل دیرهنگام او مقاومت بوروسیادورتموند را در نخستین فینال تمام آلمانی لیگ قهرمانان شکست.

بایرن در بازی رفت مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان با شاختار دونتسک مساوی کرده و چهارشنبه باید در خانه به مرحله بعد صعود کند اما گواردیولا هرگز دستکم گرفتن حریف را تحمل نمی کند. اگر کاری در تمرین صورت بگیرد که خوشش نیاید مداخله می کند تا حرفش را بفهماند:«او مجبورت می کند در تمرین در سطح معینی باشی و به این ترتیب شما می توانید موفق شوید. همه چیز به این بستگی دارد که در بازی بعدی موفق باشی. ما می خواهیم لیگ قهرمانان را ببریم.»