آقا و خانم بازیگر بفرمایید فحش و دری وری
کاربر برتر ماه کاربر برتر ماه ali_@sghar
تاپیک برتر ماه تاپیک برتر ماه « مراجعه به تاپیک اصلی »
سوالات متداول و تاپیک های مهم
  گزارش مشکلات انجمن و قالب جدید توسط کاربران
  اطلاعیه گزارش مشکلات چند روز گذشتهِ سایت و انجمن
  افتتاح سایت پرسپولیس اف سی
  ~ اطلاعیه امنیتی ~
  تاپیک 5
  تاپیک 6
  تاپیک 7
  تاپیک 8
  تاپیک 9
  تاپیک 10
  تاپیک 11
  تاپیک 12

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: آقا و خانم بازیگر بفرمایید فحش و دری وری

 1. #1


  محل سکونت
  SHIRAZ
  نام واقعی
  s A r A
  استاتوس
  عجب دنیای کوچیکی...
  شغل و حرفه
  DANESHJOO
  تیم های محبوب خارجی
  Real-Madrid | Germany
  نوشته ها
  9,478
  تشکر
  32,276
  تشکر شده 35,730 بار در 9,569 ارسال
  یاد شده
  در 2 پست
  برچسب زده شده
  در 68 تاپیک

  آقا و خانم بازیگر بفرمایید فحش و دری وری
  یکی از این افراد بازیگر شناخته شده ای است که عکس با خودروی آخرین مدلش را در کانادا گرفته و دیگری خانم سوپراستاری است که حیوان خانگی چند ده میلیونی اش را به رخ بقیه میکشد.


  هنوز چند دقیقه نشده که هزاران لایک میگیرد و 600 تا کامنت.

  دیس لایک نداریم ولی اگر بود، لابد هزار تایی هم دیس لایک میگرفت. عکسش داغ است؛ تازه از آب گذشته. همین چند دقیقه پیش، پای ماشین میلیاردیاش انداخته و از راه شبکه اجتماعی فرستاده برای هوادارانش، برای هزاران نفر فالوئرش. آقا و خانم معروف بازیگر یا ورزشکار که به واسطه همین معروفیتش و البته کمی استعداد، پول درآورده حالا این پول را به دستمایه خودنمایی و تبلیغ تجملگرایی تبدیل کرده است. یکی از این افراد بازیگر شناخته شدهای است که عکس با خودروی آخرین مدلش را در کانادا گرفته و دیگری خانم سوپراستاری است که حیوان خانگی چند ده میلیونی اش را به رخ بقیه میکشد.

  دیگری گردش در کشورهای دور را دستمایه تجمل گرایی خودش قرار داده و آن یکی به روش دیگری میخواهد نشان دهد که چقدر پولش از پارو بالا میرود. اما نتیجه این خودنمایی و تجملگرایی چهرههای شناخته شده چیست؟«عصبیت و بداخلاقی اینترنتی!» چیزی که این روزها در صفحات شخصی همین چهره ها زیاد رخ میدهد؛ مثلا در صفحه بازیگری که با ماشینش عکس گذاشته عدهای پیام گذاشته اند:

  « خاک بر سرتون»، «واقعا متاسفم براتون» یا برای یک ورزشکار دیگر نوشته اند:«یخ نزنی تو هوای آفتابی»، «چه زشت شدی»، «خیلی ضایعی» و... . حتی این فضای عصبیت در شبکه های مجازی آنقدر پیش رفته که هواداران، حرکت بازیگر سرشناسی را که به گرمخانه تهران رفته و عکس گرفته و درباره وضع بد مردم بیخانمان نوشته، نمایشی و خودبزرگبینی تلقی کرده اند.

  چرا فضای عصبیت در شبکه های مجازی جدی است؟

  آنطور که از رفتار هواداران برخی چهره ها در شبکه های مجازی برمی آید این است که آنها از پررنگ شدن تجمل گرایی بین چهره هایی که دوستشان دارند راضی نیستند و میخواهند هنرمندان یا ورزشکاران سرشناس مانند مردم عادی زندگی و رفتار کنند. دکتر جعفر بای آسیبشناس اجتماعی در این رابطه میگوید: «متلک پران های مجازی یا همان کسانی که به آقا و خانمهای معروف ناسزا بار میکنند، جوان هستند و میانگین سنیشان معمولا از١٢ تا ٣٠ سال متغیر است.

  آنها تحصیلکرده اند و همگیشان سواد دارند». به اعتقاد او مهمترین عاملی که به فضای متلک پرانی و عصبیت در شبکه های اجتماعی چهره های شناخته شده دامن میزند خود چهره ها هستند؛ چرا که«بیشتر این افراد با جامعه و مسائلش بیگانه هستند و فقط از نظر سرزمینشان با بقیه جامعه ایرانی اشتراک دارند.

  همین است که درک چندانی از مسائل جامعه ندارند و انگار در سیاره دیگری زندگی کنند. نظراتشان هم با بقیه مردم متفاوت است. همینها هستند که با برخی رفتارهای تجملگ رایانه حتی باعث تعجب خارجیها میشوند چون بسیاری از چهره های شناخته شده خارجی هم تا این حد دارایی و سرمایه خود را خرج ماشین و خانه و مسائلی از این دست برای خودنمایی نمیکنند و حتی بعضا در خبرها و عکسها منتشر میشود که فلان چهره خارجی با مترو و وسایل حمل ونقل عمومی در شهر تردد میکند».

  فشار اقتصادی را جدی بگیریم

  خود شما درنظر بگیرید دانشجویی که به زحمت هزینه تحصیلش را جور میکند یا پسر جوانی که با ماهی 700هزار تومان مجبور است صبح تا شب کار کند و یا همسری که برای تأمین هزینه های جاری زندگیاش مجبور است 2 شیفت کار کند، حال، جامعه ای با این مشخصات که از قضا به فلان چهره سرشناس هم علاقهمند است میآید و در فضای شبکه های اجتماعی مجازی با شرایطی روبهرو میشود که به اصطلاح میبیند «پول طرف از پارو بالا میرود.» شما جای این افراد باشید چه میکنید و چه واکنشی نشان میدهید؟

  دکتر جعفر بای در تحلیل این شرایط میگوید:«چون در کشور ما، دانش آکادمیک صرفا به عنوان محفوظات ذهنی مطرح میشود و از آنجایی که سیستم آموزشی ما هنوز نتوانسته تربیت را مقدم برآموزش قرار دهد، برخی از افرادی که به هر دلیلی شهرتی برای خودشان دست و پا میکنند نمیتوانند حتی به موضوعی مانند سطح درآمد هم اخلاقی نگاه کنند و کاری کنند که سطح زندگیشان جلوه ای در انظار عمومی نداشته باشد».

  این آسیب شناس البته وجود چنین فضای عصبیت را جهانی میداند و توضیح میدهد:«ما باید قبول کنیم که به غیر از عدهای محدود، چهره های ورزشکار، هنرمند و حتی سیاسی اغلب آشنایی چندانی با سواد فعالیت در شبکههای اجتماعی عمومی را ندارند و همین موضوع به چنین آسیبهایی دامن میزند. البته ما نباید یک وقت فکر کنیم این اتفاق تنها در فضای مجازی بومی کشور ما رخ میدهد بلکه در همه کشورهایی که چهره های سرشناسشان بخواهند خودشان را تافته جدابافته ای فرض کنند همین اتفاق میافتد».

  پدیده ای تازه به نام ناسزاگویی اینترنتی

  خب حالا گذشته از اینکه برخی چهره های شناخته شده به دنبال خودنمایی هستند، چرا عده ای دیگر هر روز و هر روز به صفحات اجتماعی اینترنتی این افراد سرک میکشند و متلک میپرانند؟ همه ما میدانیم که متلک انداختن و ناسزا گفتن اصلا چیز تازه ای نیست. جوک ساختن و خندیدن به دیگران هم قدمت زیادی دارد اما اینطور که این آسیب شناس اجتماعی میگوید ؛«متلک پرانی اینترنتی یک پدیده تازه است. اگر قدیم هم چیزی بود، خیلی کم بود اما شبکه های اجتماعی بستری را برای موج سازی و موج سواری فراهم کرده است.

  به گزارش همشهری؛ این موج سازیها مردم را با خودش همراه میکند و طیف عظیمی از اطرافیان را دنبال خودش میکشد. در گذشته های دور، حساسیت درباره مسئولان و آدمهای بزرگ مملکت وجود داشت اما الان ضریب حساسیت و دامنه تأثیرگذاری مردم بیشتر شدهاست». دکتر جعفر بای معتقد است: «این متلک پرانیها و بی توجهی به عفت کلام، در گفت وگوهای روزمره این روزها هم دیده میشود».

  او این مشکل را به پای فاصله طبقاتی و شکاف اقتصادی میگذارد و میگوید:«در ایران آماری از شکاف طبقاتی نداریم اما من مطمئن هستم که فاصله میان طبقات اجتماعی ما خیلی از حد نرمال فاصله گرفته است. این اتفاق باعث میشود، یک نوع انتقامخواهی، ستیزهجویی و برخوردهایی ازجنس این کامنتهای شبکه های اجتماعی شکل بگیرد. عقده های فروخفتهای سر باز میکنند و چنین اتفاقاتی را به وجود میآورند». دکتر بای میگوید: «عده ای در شبکه های اجتماعی مجازی انگار اعتیاد پیدا کرده اند که صفحات برخی چهره ها را هر روز کنترل و چک کنند. آنها از این صفحه به آن یکی و از صفحه یکی دیگر به صفحه چهره ای دیگر میپرند و همین اتفاق مدام باعث میشود تفاوتهای زندگی خود با چهره ها را پیدا کرده و از این تفاوتهای ظاهری عصبانی شوند».

  انتقاد به سلوک مسئولان

  این روزها که شبکه های اجتماعی، تمام مردم دنیا و رفتارهایشان را تحت کنترل گرفته، دیگر مردم خلوتگاه شخصی ندارند. انگار هیچ دیوار و حیاط خلوتی بینشان نیست و اگر دیواری هم هست، جنسش از شیشه است نه آجر. اینها مشخصات جامعه ای است که با شبکههای اجتماعی سر و کار دارند؛ همان شبکههایی که باعث یک اتفاق بزرگ به نام شفافیت اطلاع رسانی شده اند؛ پدیدهای که جعفر بای، درباره آن میگوید: «ما در دنیای جدید با یک شفافیت اطلاع رسانی روبه رو هستیم که از نظر شخصی مخرب است چون خلوتگاه اشخاص را از بین برده اما از نظر اجتماعی خیلی چیز خوبی است. چون هیچکسی نمیتواند از زیر نگاه منتقدان در امان باشد و چیزی را از مردم پنهان کند».

  او رفتار برخی چهره ها را در این رفتارهای نابهنجار اینترنتی مؤثر میداند و میگوید: «یکی از عوامل مهمی که در کنار شکاف طبقاتی و مشکلات اقتصادی، باعث چنین ناسزاگوییهایی در اینترنت میشود، شکاف بین گفتار و رفتار چهره های شناخته شده است. اینکه چهرهای از خاموش کردن شمع مولا سخن بگوید و بعد با بنز آخرین سیستم حرکت کند، در گفتار و رفتارش تفاوت وجود دارد و همین، باعث نگاه منفی مردم میشود».

  او مثالی را هم چاشنی کارش میکند تا دلیل این بداخلاقیها در شبکه های اجتماعی بیشتر روشن شود؛ «همانطور که کودک از رفتار پدر و مادرش رفتار درست را یاد میگیرد، جامعه هم برایش رفتار چهرهها اهمیت دارد، نه حرفهایشان. جامعه ای که از حرف اشباع شده، وقتی رفتار متناقض میبیند، به رفتارهای نابهنجار رو میآورد و نتیجه کار میشود همان کامنتهای نامناسبی که در شبکههای اجتماعی مختلف شاهدش هستیم».


 2. 4 کاربر مقابل از s A r A عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

  elɴαz-нαɢнιɢнι (18th March 2015), KhanoOmi (18th March 2015), yalda88 (18th March 2015), Zayed FC (18th March 2015)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
برو بالا