توپ طلا که برای سومین بار در ژانویه گذشته به کریستیانو رونالدو رسیده بود در کجا ساخته میشود؟ این سوالی است که شاید به ذهن خیلی از علاقمندان به فوتبال خطور کرده است. توپی که لیونل مسی چهار بار به آن دست یافته و از این حیث از رقیب پرتغالی خود پیشی گرفته است.

شاید باور اینکه توپ طلایی که همه نگاه فوتبال دنیا به آن است در یک زیر زمین ساخته میشود برای شما و هر کسی سخت است اما در زیرزمین خاک گرفته "خانه جواهرات میه رو" در پاریس چندین نفر مدتها روی این توپ کار میکنند تا سفارش هر ساله فیفا را برای بهترین بازیکن سال دنیا آماده کنند. این توپ هر ساله با آنچه که سال گذشته ساخته شده بود فرق دارد اگرچه به ظاهر کاملا یک شکل هستند. این را مدیر خانه جواهرات میه رو می گوید« شاید در نظر اول این توپ ها شبیه به هم باشند اما هیچ دو توپی از سال ۱۹۷۲ تا به حال شبیه به هم ساخته نشده است.»

رابطه فیفا با جواهرساز مشهور فرانسوی
سالهای زیادی از همکاری طرفین میگذرد. ارزش بالای توپ طلا و تبلیغات وسیعی که پیرامون آن وجود دارد فدراسیون جهانی فوتبال را مجاب کرده بود برای ساخت توپ طلای سال سراغ بهترین جواهرساز دنیا بروند. در اروپا، و به خصوص در میان جامعه مرفه کمتر کسی است که با خانه جواهرات میه رو در پاریس آشنا نباشد.

خانواده جواهرساز ایتالیایی - فرانسوی به گواه خیلیها مشهورترین جواهرساز در سطح دنیا هستند. این خانواده از ۴۰۰ سال قبل کار خود را در پاریس شروع کردند و بیش از ۴ قرن است که به این کار مشغول هستند. ۱۴ نسل از این خانواده جواهرسازی را ادامه دادند و نام خود را بر در صدر جواهرسازی دنیا نگه داشتهاند تا اینکه فرانسوا و اولیویه مدیریت کنونی آن را بر عهده گرفتهاند.

مشتریان تاریخی
با ورق زدن تاریخ میتوان به مشتریانی نامدار در تاریخ برای این جواهرسازی پی برد. در سال ۱۶۱۳ میلادی خانواده ای ثروتمند و اهل هنر در فلورانس و توسکانی زندگی میکردند که ملکه ماری از این خانواده به اروپا معرفی شده بود. او از مشتریان وقت این جواهرسازی بود اما مهمتر از وی ژوزفین همسر ناپلئون بود که مدام به این جواهرسازی سفارش میداد. از همسر ناپلئون سوم هم به عنوان یکی از بهترین مشتریان آنها یاد میشود. در اسنادی که خانواده میهرو از خود بر جای گذاشته است نام ملکه ایزابلای اسپانیایی همه به چشم میآید.

یک داستان تاریخی وجود دارد که بر اساس آن زمانی که ژان فرانسوا پس از انقلاب کبیر فرانسه در سال ۱۸۴۹ مجبور به فرار شد با خود یک تاج الماس به مادرید برد و آن را به ایزابلا هدیه داد که در آن پلاتین به کار برده شده بود و تا آن زمان در هیچ جای دنیا به چشم نمیآمد.

این یکی از هنرهای خانه میه رو در پاریس بود. این خانواده که هر بار به دنبال ارایه یک طرح جدید و چشم نواز در عرصه جواهرات بود در سال ۱۸۶۸ در یک نمایشگاه سنجاق سری را برای ملکه یوجینی آماده کرده بودند که در آن از الماس، پلاتین، طلا و مینای دندان استفاده شده بود و اثری تاریخی لقب گرفت. اینگونه بود که آنها ۴۰۰ سال نام خود را به عنوان مشهورترین جواهرساز دنیا بر سر زبانها انداختهاند.

جایزه رولند گاروس
فرانسویها همواره مسابقات تنیس اوپن این کشور را نماد ورزش کشور خود میدانند. دومین گرنداسلم سال که روی خاک رس برگزار میشود و رولندگاروس نام دارد برای هفتهها توجه جهانیان را به سمت خروسها جلب میکند. مسابقات رالی مونت کارلو حتی اندکی از تبلیغات و جذابیتهای رولندگاروس را هم ندارد. برگزار کنندگان این مسابقات معتبر جامی که به نفر اول این گرنداسم اهدا میشود را به خانواده میه رو سفارش میدهند تا آنها هر ساله این جایزه را برای برترین تنیسور دومین گرنداسم سال آماده کنند.

شش نفر از جواهرسازان خبره مدتی وقت خود را برای ساخت این نماد صرف می کنند. آنها پس از توافق های محرمانهای که با فیفا داشتهاند ساخت توپ طلای سال را هم بر عهده گرفتهاند. این توپ از کرهای برنجی تشکیل شده که روکش آن از جنس طلا است و پایههایی با کیفیت پیریت دارد. البته شکل و سایز توپها تا پیش از سال ۸۰ میلادی کاملا کوچکتر و متفاوتتر بود.


بیخبری از برنده توپ طلا
اولیویه میه رو درباره اینکه آیا آنها از قبل نام بهترین بازیکن سال را میدانند یا خیر، میگوید: در سالهای گذشته چند روز قبل از اینکه مراسم برگزار شود نام بهترین بازیکن را به در اختیار ما قرار میدادند تا نام وی را روی توپ ساخته شده حک کنیم ولی حالا فیفا همه چیز را محرمانه نگه میدارد. این جواهرسازی نام هر سه کاندیدای توپ طلا را روی پلاک های جداگانه حک میکنند تا در آخرین لحظات پلاک را به توپ اضافه کنند.
این جواهرسازی مشهور مدعی است از سال ۱۹۷۲ تاکنون هیچ توپی را مشابه دیگری نساخته است. مدیر این خانه جواهرات میه رو می گوید: مثل تیم فوتبال که یازده نفر هستند ما هم یک تیم هستیم که با یک یار اضافه جایزه سال را میسازیم. ۱۲ جواهرساز ماهر مدتهای زیادی روی این توپها کار میکنند تا جایزه سالانه فیفا آماده شود. برای این کار روی دیسک برنجی بیشترین تغییرات را ایجاد میکنیم. سنگ ها و زمردی که به کار میبریم هم متفاوت هستند. درزهای توپ به سختی آماده میشوند و پیش از اینکه پایه را وصل کنیم آرم جایزه را که از جنس طلا است را به آن نصب میکنیم.