رقابت های فوتبال در اقسا نقاط جهان به اوج خودش رسیده است. نزدیک شدن به آغاز دور یک هشتم پایانی لیگ قهرمانان، رسیدن مسابقات لیگ ها به دوره ی اوج حساسیت خود، فینال های پیش رو و... باعث شده تا چشم میلیون ها بیننده فوتبال به مانیتور ها خیره شود و نظاره گر مسابقات تیم های محبوب خود شوند.

در لالیگای اسپانیا، رقابت بارسا و رئال به اوج خودش رسیده. یک میکرو اشتباه، تغییر زیادی در تعیین تیم قهرمان می کند. هشت هفته به پایان لالیگا مانده است و بارسلونا با چهار امتیاز اختلاف نسبت به رئال مادرید، به صدر جدول تکیه زده است.
بارسلونا و رئال مادرید در این هشت هفته پیش رو، بازی های مهمی مقابل رقیب های خود دارند که مهم ترین آن ها بازی هر دو در " رامون سانچز پیز خوآن " ، مقابل سویا است. بارسا شنبه هفته آینده و رئال در 12 اردیبهشت در هفته سی و پنجم با سویا بازی خواهند داشت. اما مهم ترین بازی پیش رو بارسلونا که رئالی ها بسیار امیدوارند که بتوانند به وسیله این بازی، گوی سبقت را از بارسا بربایند، بازی بارسا با اتلتیکو مادرید، در ویسنته کالدرون، در هفته ما قبل پایانی است. بارسلونا در دور رفت در نیوکمپ، با سه گل شاگردان "چولو" را، راهی مادرید کرد. اما مسلما بازی در کالدرون بسیار سخت تر از بازی در نیوکمپ است. اما باز هم، بارسا در دوره یک چهارم پایانی کوپا دل ری و در کالدرون، سه بر دو اتلتیکو را شکست داد و جواز صعود به نیمه نهایی و بعد با پیروزی مقابل ویارئال، به فینال رقابت های حذفی صعود کرد تا تکراری ترین فینال تاریخ این رقابت ها را مقابل بیلبائو انجام دهد.

علاوه بر این، رئالی ها خود در دور یک هشتم پایانی لیگ قهرمانان، باید به مصاف اتلتیکو مادرید بروند. بازی رفت در کالدرون و برگشت در برنابئو. رئالی ها در چند سال اخیر در کالدرون تیم بازنده بوده اند. مهم ترین شکست آنها – که سنگین ترین شکست آنها در " ال دربی مادریدندو "نیز به شمار می رود، شکست آنها در هفته 22 لیگ، با نتیجه چهار بر صفر هست. رئال مادرید مسلما از این قرعه وحشت دارند. آنها در مقابل اتلتیکو در بازی های قبلی بازنده بودند و دوباره دوست ندارند که شکست آنها، سبب حذف از لیگ قهرمانان و از دست دادن شانس "اولین قهرمانی مدافع عنوان قهرمانی" در این رقابت ها شود.

برنامه بارسلونا در هشت هفته پایانی لالیگا

آبی اناری ها در چهار بازی میزبانند ( والنسیا (32)، ختافه (34)، سوسیه داد (36) و دیپورتیوو لاکرونیا (38) ) و در چهار بازی میهمان ( سویا (31)، اسپانیول (33)، کوردوبا (35) و اتلتیکو مادرید (37) ).

اما شرایط رئال مادرید بهتر از بارسلونا است. هم بیشتر میزبانند، هم بازی های راحت تر نسبت به بارسلونا دارند.

برنامه رئال مادرید در هشت هفته پایانی

پنج بازی میزبانند ( ایبار (31)، مالاگا (32)، آلمریا (34)، والنسیا (36) و ختافه (38) ) و و سه بازی میهمان ( سلتاویگو (33)، سویا (35) و اسپانیول (37) )

اگر نگاهی به بازی های رفت کنیم بارسلونا مقابل سلتاویگو در نیوکمپ یک بر صفر شکست خورد و در مقابل ختافه در مادرید به تساوی بدون گل رضایت دادند. در "آنوئتای طلسم شده" به سوسیه داد باختند و ما بقی بازی ها با پیروزی پشت سر گذاشته شده است.

بارسایی ها به ترتیب: سویا را در" نیوکمپ" با نتیجه پنج بر یک در هم کوبیدند، سپس والنسیا را در "مستایا " یک بر صفر بردند، در ادامه روند پیروزی ها، در دربی کاتالونیا، اسپانیول را در " نیوکمپ " با نتیجه مشابه با سویا، پنج بر یک شکست دادند؛ اما در مادرید به تساوی بدون گل با ختافه رضایت دادند، دوباره کوردوبا را پنج بر صفر سلاخی کردند، این بار در آنوئتا، ورزشگاهی که هفت سال از آخرین پیروزی بارسا در آن می گذرد، مغلوب سوسیه داد شدند. سپس در دو هفته پایانی، اتلتیکو مادرید و لاکرونیا را به ترتیب با نتایجِ سه بر یک در نیوکمپ و چهار بر صفر در ریازور شکست دادند.

اما رئال مادرید، ایبار را که شنبه پیش رو، در دور برگشت در برنابئو مقابل خود دارد، در دور رفت در " مونیکیپال " با نتیجه 4 بر 0 شکست داد؛ سپس در " لا روسالِدا " با نتیجه ی دو بر یک ختافه را بردند؛ در ادامه روند پیروزی ها ، سلتا را سه بر صفر در " برنابئو " ؛ آلمریا را چهار بر یک در " مدیترانائوس " و سویا را دو بر یک در " بربنابئو " شکست دادند. اما در " مستایا " مقابل والنسیا با نتیجه دو بر یک شکست خوردند؛ سپس اسپانیول در " بربنابئو " و در هفته ی آخر، ختافه را در " آلفونسو پرز " را با دو نتیجه مشابه " سه بر صفر " شکست دادند و قهرمان نیم فصل لالیگا شدند.

بارسلونا با چهار امتیاز بیشتر نسبت به رقیب سنتی خود، صدر جدول لالیگا را در دست گرفته است. بارسلونا در این هشت بازی را که بر شمردیم، سه بازی مهم دارد که می تواند قهرمان لالیگا را مشخص کند. بازی با سویا در " پیزخوآن ، با اسپانیول در " ال پرات " و مهم ترین آنها با اتلتیکو مادرید در " ویسنته کالدرون ".

بارسلونا با فرض پیروزی در تمامی بازی ها در نیوکمپ - که دور از دسترس بارسلونا نیست و بجز بازی مقابل والنسیا، بازی های آسانی دارد. اگر بارسا بتوانید تا بازی با اتلتیکو، تمامی بازی ها را با پیروزی پشت سر بگذارد و با فرض این که در بهترین حالت ممکن ، رئال هم تمامی بازی هایش تا دو هفته پایانی با پیروزی پشت سر بگذارد – حتی با شکست مقابل اتلتیکو هم قهرمانی را از دست نخواهد داد. در این صورت شکست، و در صورت پیروزی رئال مقابل اسپانیول، باز هم بارسا با یک امتیاز بیشتر در صدر لالیگا خواهد بود و می تواند با پیروزی در بازی آسان مقابل دیپورتیوو در " نیوکمپ" جشن قهرمانی را بر پا کند.

بی شک مهم ترین بازی پیش روی بارسا که حکم فینال دارد، بازی با سویا در شنبه هفته آینده خواهد بود. از طرفی در هفته آینده در لیگ قهرمانان اروپا، چهارشنبه مقابل پاریس سن ژرمن مسابقه سختی در " پاریس دو پرنس " دارد. خستگی ناشی از بازی با آلمریا، بازی سخت در مقابل سویا و سپس در فرانسه، لیگ قهرمانان و بازی با پاریس سن ژرمن.

هفته بسیار سختی در انتظار لوچو و بارسلونا است. بارسا در دور رفت، پنج بر یک سویا را در نیوکمپ در هم کوبید اما اگر تصور کنیم که بازی در " پیزخوآن " هم مانند نیوکمپ آسان است، سخت در اشتباهیم. سویا در حال حاضر هم امتیاز با والنسیا و چهار امتیاز اختلاف نسبت به اتلتیکو – تیم سوم جدول – در رتبه پنجم قرار دارد و سعی در گرفتن جواز صعود به لیگ قهرمانان فصل بعد خواهد بود و بی شک مقابل بارسلونا و با حمایت تماشاگران خودی از هیچ تلاشی برای پیروزی دریغ نخواهد کرد.

هم چنین بارسلونا مقابل پاریسن ژرمن با توجه به غیبت مارکو وراتی، لوئیز و ایبرا، بازی راحت تری نسبت به پاریسن سن ژرمن های قبلی دارد. بارسلونا در دور گروهی در " پاریس دو پرنس " سه بر دو شکست خورده است اما در نیوکمپ، سه بر یک به پیروزی رسیدند و به عنوان تیم نخست از گروه خود به مرحله بعد راه یافتند.

کار رئال مادرید هم خیلی آسان نیست. مهم ترین آنها، بازی سخت و دشوار مقابل اتلتیکو در کالدرون در چارچوب لیگ قهرمانان خواهند داشت. از طرفی با توجه به پنج کارته شدن، رونالدو بی شک به فرض شکست رئال مقابل اتلتیکو و حذف از لیگ قهرمانان، تنها جام این فصل کارلتو، لالیگاست که در آن نیز چهار امتیاز فعلا از بارسلونا عقب است و در صورت حذف از لیگ قهرمانان و از دست دان لالیگا، شاید باید منتظر پایان دوران کارلتو در برنابئو باشیم.

با این توضیحات می توان نتیجه گرفت که رئال چشمش را به قهرمانی دوباره در لیگ قهرمانان دوخته است که برای قهرمانی باید اولا اتلتیکو سخت کوش را ببرد و سپس با تیم های آماده ای مانند بارسلونا و بایرن و یا حتی یووتتوس مقابله کند. و در لالیگا هم باید پشت سر بارسلونا به پیش برود و منتظر باشد تا شاید بارسلونا امتیاز از دست دهد و بتواند با پیروزی در تمامی بازی های باقی مانده صدر جدول را از آن خودش کند و به قهرمانی در لالیگا برسد.

بارسلونا با تکیه بر چهار امتیاز بیش تر، با آرامش بیشتری نسب به مادریدی ها، پا به مسابقات لالیگا خواهد گذاشت و حتی یک شکست در هشت بازی باقی مانده، باز هم می تواند بارسلونا را قهرمان لالیگا کند. از طرفی بارسلونا با انریکه در این فصل فوق العاده کار کرده است و در 46 بازی، 39 پیروزی، 2 تساوی و 5 شکست و از 21 بازی آخر خود، 20 برد را کسب کرده است. بارسا همچنین با 17 گل خورده بهترین خط دفاعی را در اختیار دارد. همچنین رئال با 89 گل و چهار گل بیشتر از بارسای 85 گله، بهترین خط حمله را در لالیگا از آن خود کرده است. مثلث MSN بارسا، 86 گل از 134 گل بارسا را در 45 بازی این فصل به ثمر رسانده است. میانگین 2.9 گل در هر بازی که آماری بس فوق العاده است و این احتمال می رود با بازگشت دوباره نیمار به دوران اوجش مانند دو ماه اول فصل 2015، ادامه ی روند گلزنی های لوئیزیتو و آماده بودن همیشگی مسی، بارسلونا سه گانه را دوباره و البته این بار با " انریکه " به دست آورد.