تفاوتهای پپ و انریکه
کاربر برتر ماه کاربر برتر ماه ali_@sghar
تاپیک برتر ماه تاپیک برتر ماه « مراجعه به تاپیک اصلی »
سوالات متداول و تاپیک های مهم
  گزارش مشکلات انجمن و قالب جدید توسط کاربران
  اطلاعیه گزارش مشکلات چند روز گذشتهِ سایت و انجمن
  افتتاح سایت پرسپولیس اف سی
  ~ اطلاعیه امنیتی ~
  تاپیک 5
  تاپیک 6
  تاپیک 7
  تاپیک 8
  تاپیک 9
  تاپیک 10
  تاپیک 11
  تاپیک 12

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: تفاوتهای پپ و انریکه

 1. #1


  محل سکونت
  کاشان.
  نام واقعی
  علی اصغر
  استاتوس
  .
  بازیکن محبوب
  ali karimi
  تیم های محبوب خارجی
  Barcelona | Spain
  نوشته ها
  4,203
  تشکر
  12,693
  تشکر شده 11,027 بار در 3,443 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 31 تاپیک

  تفاوتهای پپ و انریکه

  روزگاری در بارسا همبازی بودند. دورههای مربیگری را نیز با هم آغاز کردند. اکنون رو در روی هم ایستادهاند. یکی در آغاز راهش در نوکمپ است و دیگری شاید در پایان راهش در "آلیانس آرهنا". یکی لوئیس انریکه مارتینس است و آن دیگری پپ گواردیولا. یکی اصل است و دیگری بدلی. به راستی از میان پپ و انریکه کدام یک اصل است و کدامیک کپی، جعلی و بدلی؟

  تاریخ فوتبال سرشار از رویارویی دو دوست است. تازهترین آنها هم جدال پپ گواردیولا و لوئیس انریکه مارتنیس است. دو دوست، همبازی و همکار قدیمی و دو رقیب تازه...

  29 سپتامبر 2005 است. تیم دوم بارسا مدتهاست چشم به راه شناخت مربی جدید خود است. از وقتشناسی همیشگی فران سانچس، مربی تیم خبری نیست. دقیقهها یکی پس از دیگری سپری میشوند. تیاگو سیلوا، مارک بارترا، مارتین مونتویا و دیگران به انتظار ایستادهاند تا مربی تازهشان در افق آفتابی شود. سانچس وارد میشود و پپ و انریکه را همراه خود دارد. سانچس برای شاگردانش این گونه توضیح میدهد: "پپ و لوئیس از امروز با ما هستند و در روزهای آینده هم در تمرینها حضور خواهند داشت." دهانها از حیرت باز مانده است. پپ گواردیولا و لوئیس انریکه در نقش دستیاران سانچس؟ دو بازیکن بزرگ بارسا به تازگی کفشهایشان را آویخته و اکنون در راستای بخشی از آموزشهای دوره مربیگری مشغول کارآموزی هستند.

  سانچس در مرور خاطرههای آن روز میگوید، پپ و لوئیس بیش از همه سوال داشتند؛ درباره شیوههای تمرین و بازیکنان. جز این همه رفتار آنها عادی بود و خیلی زود با گروه هماهنگ شدند.

  گذشته در برابر اکنون
  پیشرفت لوئیس انریکه مارتینس همواره به رشد و پیشرفت پپ گواردیولا وابسته بود. آنها به عنوان بازیکن در کنار هم نشان طلای رقابتهای فوتبال المپیک بارسلون را به گردن آویخته بودند. بعدها در بارسا و تیم ملی اسپانیا در کنار هم بازی کرده و به عنوان کارآموز هم دورههای آموزشی مربیگری را در فدراسیون فوتبال اسپانیا آغاز کردند. گواردیولا بعدها و البته خیلی زود هدایت تیم نخست بارسا را به عهده گرفت و انریکه هم هدایت تیم ذخیرهها را.

  این دو چهارشنبه پیش برای نخستین بار به عنوان مربی رو دو روی هم قرار گرفتند. بارسا در برابر بایرن. از دید اسپانیاییها این رویارویی به این معناست: گذشته در برابر اکنون.

  گواردیولا با 14 عنوان قهرمانی در مدت 4 سال موفقترین مربی تاریخ بارسا به شمار میآید و اکنون ایدهها و نظرهایش را با خود به مونیخ برده است. پپ اکنون و به دنبال شکست سنگین در بازی رفت تلاش دارد تا برابر عشق قدیمی خود ایستادگی کند و او را از پای درآورد.

  لوئیس انریکه همواره در بارسا یک جایگزین منطقی به شمار میرفته است؛ چرا که از همان مکتب تصاحب توپ برخاسته و همان ایدههای بازی تهاجمی را داراست و البته پپ نیست و دیگری است. انریکه، پپ نیست، دیگری است و کپی ارزان نیست! انریکه به عنوان مربی در جزئیات چنان تفاوتی با دوست قدیمی خود دارد که بدون دردسر میتوان عنوان کرد او تازه واردی در نوکمپ است که در کاتالان همواره سنتی انقلابی را به پا کرده.

  انریکه شیوه بازی بارسا را به روز کرده و بهبود داده است. او البته بارسا را قدرت گذشته را محروم و بینصیب نکرده. تصاحب توپ همچنان برجستهترین ویژگی آبی-اناریهاست ولی نه دیگر همانند پایان دوران پپ در نوکمپ. اکنون همه چیز پرشتابتر شده و خط میانی هم دقیقتر شکل گرفته است. رونالد دیبوئر در این باره میگوید: "در نگاه نخست بارسا هنوز هم همان گونه است که از قبل شناخته میشد ولی لوئیس تیم را بر اساس ایدههای خودش سر و شکل داده." این هلندی در پایان دهه 90 با پپ و انریکه در بارسا همبازی بود.

  بارسای انریکه فیزیکیتر شده است و بر خلاف فصل پیش که هدایتش را تاتا مارتینو در دست داشت، بختش را در آسمان و توپهای هوایی جستوجو نمیکند. تمرین انریکه درست همانند شیوه گواردیولاست: شیوههای گوناگون بازی در فضاهای بسته، سرعت بالا و همه چیز با و به همراه توپ!  دویدن بدون توپ حتی برای انریکه علاقمند به دوی ماراتن اهمیتی ندارد. او سراپا "بارسلونیست" به شمار میآید؛ حتی اگر مانند پپ زاده بارسا نباشد.

  انریکه زاده استان خودمختار آستوریاس اسپانیاست. منطقهای در شمال غرب اسپانیا. ناحیهای پر از معادن ذغالسنگ و سنگ آهن. منطقهای کارگری و پر از مناطق و چشماندازهای سرسبز. آستوریاس ناحیهای پربارندگی است و باد اقیانوس اطلس پیوسته بر آن میزود. فوتبال همانند آب و هوا در این ناحیه بسیار خشن است. ورزشگاههای خیخون و اویدو هماره سرشار از فریادهای بلند تماشاگرانی است که به تشویق تیمهای مورد علاقه خود میپردازند. انریکه درست با این ارزشها در اسپورتینگ خیخون رشد کرد و بعدها در بارسلونا آنها را با فوتبال هنری بارسا درآمیخت.

  دیبوئر میگوید: "لوئیس شیفته رفتن به مرزها بود. او واقعا فوتبال را با پاهایش بازی میکرد. درست بر خلاف پپ که با مغزش بازی میکرد." گواردیولا آرام و آهسته ناتوانی بدنی خود را با حرکات سریع و شیوه بازی رو به جلو میپوشاند. انریکه از فیزیک خود بهره میگرفت. او به بارسا خشونت و سختی را هدیه داد. چیزی که هواداران در نوکمپ مدتها ندیده بودند.

  انریکه در ابتدا مجبور بود ناملایماتی را بپذیرد؛ هر چه باشد او جرات کرده بود از رئال مادرید رقیب و دشمن به بارسلونا بپیوندد ولی در ادامه قلب هواداران را تسخیر کرد. انریکه همان اندازه که در میدان متفاوت بود در رختکن نیز متفاوت رفتار میکرد. او و پپ به عنوان رهبر و فرمانده از قابلیتهای بسیاری برخوردار بودند. دیبوئر میگوید: "لوئیس بسیار احساساتی بود. او توانست با دیگران در تیم جور شود و با بازیکنان بجوشد. پپ بیشتر طراح و ئوریسین بود؛ کسی که آرام اما مصمم، دستوراتش را میداد."

  شخصیتهای متفاوت باعث میشد آنها گهگاه با هم به مشکل بخورند. زمانی که انریکه مربی تیم دوم بارسا بود، اغلب اختلافهایی با گواردیولا بروز میکرد. انریکه میخواست تنها به بازیکنانی فرصت حضور در رقابتهای پایان هفته بدهد که در طول هفته در تمرینها زیر نظر او کار کرده بودند و نه آنهایی را که گاهی برای تمرین به تیم گواردیولا میرفتند. گواردیولا اغلب با کلهشقی انریکه کنار میآمد.

  شاید از انریکه هرگز دیپلماتی درنیاید. او اهل بگومگو و مشاجره است. از این مسابقه تا آن مسابقه. از دید او فقط یک تن میتواند رئیس باشد: خودش. با وجود همه موفقیتها گفته میشود رابطهاش با تیم همچنان تنشآلود است ولی تا زمانی که پیروز میشود، حرف از رفتن و اخراجش بیهوده است. دیگر در نوکمپ از تصمیمهای خاص خبری نیست. چیزی شبیه تصمیمی که پپ برای مسی آسیب دیده گرفت. همه یکسان و برابرند. چه مسی باشد چه توتی و این برای این دو ستاره آسان نیست. پپ و انریکه در کمتر نکتهای همانند این نکته – کنار آمدن با بازیکنان - با یکدیگر اختلاف نظر دارند. برخی بر این باورند که سیاست انعطافناپذیری انریکه فقط و فقط لجبازی محض است. تنش با مسی در حضور همه در فصل جاری از دید بسیاری خوب و شایسته نیست. البته هستند دیگرانی که این میزان یکدندگی و لجبازی او را نکتهای مثبت میدانند.  انریکه با بازیکنانش بسیار قاطع است. در گذشته هم همین گونه بود. درست از همان روزی که انریکه و پپ برای نخستین بار در تیم دوم بارسا مشغول به کارآموزی شدند. همان روز که اتحاد و یکپارچگی در یک بازی تمرینی از میان رفت و هر یک تیم خود را برگزید. گفته میشود تیم انریکه آن بازی را به سود خود به پایان برده است. 2. 2 کاربر مقابل از ali_@sghar عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

  SALAMI-FC (12th May 2015), SoRooSH (7th June 2015)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
برو بالا