آبی - اناری ها اگر چه در دیدار برگشت نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا با نتیجه سه بر دو مقابل بایرن مونیخ شکست خوردند اما در مجموع دو دیدار رفت و برگشت موفق شدند با حساب پنج بر سه راهی فینال برلین شوند.

این هشتمین فینالی است که بارسلونا در آن حضور خواهد داشت. حریف آنها نیز از بین تیمهای رئال مادرید و یوونتوس انتخاب میشود. دیدار رفت این دو تیم در تورین با نتیجه دو بر یک به سود یووه به پایان رسیده است و دیدار برگشت هم امشب (چهارشنبه) برگزار میشود.

بارسلونا در هفت فینال گذشته خود، چهار بار حریف را شکست داده و سه بار نیز باخته است. کاتالانها در سال های 1992، 2006، 2009 و 2011 با شکست حریفانشان موفق به کسب جام شده اما در سالهای 1961، 1986 و 1994 مقابل حریفان شکست خوردند و از رسیدن به جام بازماندند. آنها در سه فینال اخیر قهرمانی را از آن خود کردهاند.

سه شکست آنها در فینال اروپا به زمانی باز میگردد که رقابتهای باشگاهی اورپا با فرمت قدیمی برگزار میشد. آنها هیچگاه در فرمت جدید در فینالهای اروپایی شکست نخوردهاند.نخستین شکست بارسلونا در فینال به سال 1961 و مقابل بنفیکا پرتغال برمیگردد. آنها سه بر دو باختند. دفعه بعدی که آنها از کسب جام بازماندند، به شکل دراماتیکتری شکست خوردند. آنها در ضربههای پنالتی فینال اروپا مقابل استوا بخارست در سال 1986 با خراب کردن چهار ضربه پنالتی خود شکست خوردند. سال 1992 بود که بارسلونا با هدایت یوهان کرایف موفق شد پس از دو ناکامی نخستین قهرمانیاش در اروپا را جشن بگیرد. در آن بازی بود که ضربه ایستگاهی رونالد کومان در وقتهای اضافه وارد دروازه حریف شد. تیم رویایی کرایف دو سال بعد هم به فینال رسید اما آنها در آتن با نتیجه عجیب چهار بر صفر مغلوب میلان شدند تا در آن سال بسیاری بگویند عصر بارسلونا به سر آمده است.

از آن سال به بعد بارسلونا 12 سال زمان نیاز داشت تا بتواند بار دیگر به فینال اروپا برسد اما این فینال ارزشش را داشت. سال 2006 بود که فرانک ریکارد روی نیمکت بارسلونا نشسته بود و این تیم در فینال پاریس با گلهای ساموئل اتوئو و جولیانو بلتی موفق به شکست آرسنال شد. این درست آغاز دوران طلایی بارسلونا بود. در سالهای بعد که جوزپه گوآردیولا مربی آبی - اناری ها بود، این تیم به دو فینال رسید که هر دوی آنها مقابل منچستریونایتد برگزار شد. سالهای 2009 و 2011 بارسلونا به ترتیب با نتیجههای دو بر صفر در رم و سه بر یک در ویمبلی یونایتدها را شکست داد و جام قهرمانی را از آن خود کرد.