جدیدترین مقاله ی دکتر حمیدرضا صدر/پرسپولیس6-0تاج/16شهریور1352
کاربر برتر ماه کاربر برتر ماه ali_@sghar
تاپیک برتر ماه تاپیک برتر ماه « مراجعه به تاپیک اصلی »
سوالات متداول و تاپیک های مهم
  گزارش مشکلات انجمن و قالب جدید توسط کاربران
  اطلاعیه گزارش مشکلات چند روز گذشتهِ سایت و انجمن
  افتتاح سایت پرسپولیس اف سی
  ~ اطلاعیه امنیتی ~
  تاپیک 5
  تاپیک 6
  تاپیک 7
  تاپیک 8
  تاپیک 9
  تاپیک 10
  تاپیک 11
  تاپیک 12

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: جدیدترین مقاله ی دکتر حمیدرضا صدر/پرسپولیس6-0تاج/16شهریور1352

 1. #1


  محل سکونت
  s fun
  نام واقعی
  محمدرضا
  استاتوس
  پرسپولیس یعنی زندگی
  شغل و حرفه
  دیوونه ی پرسپولیس
  بازیکن محبوب
  ali karimi
  تیم های محبوب خارجی
  Chelsea | NetherLand
  نوشته ها
  2,882
  تشکر
  9,423
  تشکر شده 13,208 بار در 2,574 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 68 تاپیک

  جدیدترین مقاله ی دکتر حمیدرضا صدر/پرسپولیس6-0تاج/16شهریور1352

  دوربین های تلویزیونی راهی ورزشگاه دیگری شده اند تا رقابت های مسابقات قهرمانی کشتی جهان را ثبت کنند. دوربین ها صحنه هایی را ثبت می کنند که کسی آنها را در یاد نمی سپارد. دوربین ها نیستند تا صحنه هایی را ثبت کنند که همه نسل های بعد آرزوی تماشایشان را خواهند کرد.... بازی ساعت شش آغاز می شود و دو ساعت بعد، ساعت هشت که فرا برسد احساس می کنید تاریخ چه مفهومی دارد. چرا که همان اطراف بوده اید. روی این سکوها. رایکوف بزرگ برابر آلن راجرز تماشاگر پسند. می گویند راجرز همان صبح از انگلیس به تهران بازگشته. می گویند مردانش را دیگران تمرین داده اند. اما او امروز این جا است. در این روز تاریخی.
  این اولین نبرد پرسپولیس و تاج دور از امجدیه است. در خانه جدید فوتبال تهرانی ها. در استادیوم صد هزار نفری. دو تیم ده امتیازی (با احتساب دو امتیاز برای هر پیروزی). دو تیم بدون شکست. دو تیم بالای جدول. نیکلای پتریچیان داور رومانیایی جلوی بازیکنان راه می رود. ده روزی است در ایران بسر میبرد و هفته پیش در بازی پرسپولیس و پاس، که صفر صفر پایان یافت، قاضی بوده. او پرسپولیسی ها را خوب میشناسد. او نمیداند این جا برخلاف آن دیدار بارها در سوتش خواهد دمید و نقطه میانه میدان را نشان خواهد داد. بارها و بارها. پرسپولیسیها پشت سر او وارد می شوند.
  وارد می شوند تا تاریخ را عوض کنند: بهرام مودت، ابراهیم آشتیانی، مسیح مسیح نیا، جعفر کاشانی، رضا وطنخواه، ایرج سلیمانی، علی پروین، اصغر ادیبی، حسین کلانی، اسماعیل حاجی رحیمی پور و همایون بهزادی.
  راجرز به اطراف می نگرد و چرخی میزند و برای همه دست تکان میدهد. برخلاف رایکوف.
  تاجی ها موازی با پرسپولیسها وارد میشوند. تاجی ها نمیدانند تاریخ چه شلاقی به آنها خواهد زد. شلاق. شلاق. شلاق...
  نمی دانند چه بر سرشان خواهد آمد: منصور رشیدی، نصرالله عبداللهی، اکبر کارگر جم، جواد اللهوردی، عزت جان ملکی، کارو حقوردیان، جواد قراب، علی جباری، محمدرضا عادلخانی، حسن روشن و غلامحسین مظلومی. غایب بزرگ، صفر ایرانپاک از جبهه پرسپولیسی ها است. در حقیقت پرسپولیس بهترین گلزنش را در اختیار ندارد. در حالی که ترکیب مظلومی و روشن در خط حمله تاج ترسناک به نظر می رسد. خوفناک.

  ده دقیقه آغازین همراه با درگیری های بی رحمانه است. جباری برابر ادیبی. حقوردیان برابر سلیمانی. جان ملکی برابر حاج رحیمی پور. آنها از مصدوم کردن یکدیگر ابایی به دل راه نمی دهند.
  ساق های یکدیگر را نشانه می روند. گلادیاتور مابانه بازی می کنند. ولی تدریجا آرام می گیرند. بازی را آرام می کنند. از حمله های احساسی متداول پرسپولیسی ها و سانترهای متوالیشان روی دروازه خبری نیست. از بازی زمینی و سنجیده تاج هم نشانی به چشم نمی خورد. اکبر کارگر جم که معمولا در قلب دفاع بازی میکند در دفاع کنار قرار گرفته. بیش از یک سوم بازی سپری شده و گلی به ثمر نرسیده. حال و هوای بازی یادآور دیدارهای کرکری خیابانی هم هست.
  اما سرانجام داور پس از چند نفوذ حاج رحیمی پور که عزت جان ملکی را عذاب می دهد به نشانه خطا روی او در سوتش می دمد. دقیقه 31: پروین آرام ضربه اش را می نوازد. آشتیانی توپ دفع شده را روی دروازه ارسال می کند. رشیدی برای مهار توپ در تردید به سر می برد. تردید. تردید. تردید. ولی کلانی تردیدی به خود راه نمی دهد و با سرعت جلو می آید. سرعت. سرعت. سرعت. ولی ضربه اش آرام است. عبداللهی جان می کند ولی با توپ وارد دروازه می شود: یک بر صفر.  ستاره های تاجی که اکثرشان ملی پوش هستند خشمگین میشوند. ستاره های تاجی به خشونت روی می آورند. ستاره های تاجی پیش از پایان نیمه اول گل دوم را هم می خورند.
  دقیقه 43: توپ با پاس پروین به سلیمانی میرسد و سلیمانی با شوت سرکشی از فاصله بیست و پنج متری دروازه رشیدی را نشانه می رود. توپ زوزه کشان به پرواز درمی آید. توپ دروازه را باز میکند: دو بر صفر.

  رفیق تاجی با اطمینان از جبران دو گل در نیمه دوم حرف می زند. با آب و تاب حرف می زند. از تعویض های جادویی رایکوف بزرگ. از نیمکت نشینان بزرگ آبی پوش. او به رایکوف بزرگ ایمان دارد. جبران دو گل همیشه متصور به نظر می رسد. دیدارهای دو بر دو پرشماری را دوره می کنید. ولی رایکوف بزرگ نیمه دوم را بدون تعویض آغاز می کند. بدون تغییر.
  نیمکت نشینان بزرگ آبی پوش روی نیمکت باقی می مانند. رایکوف بزرگ هنوز به بازیکنان داخل میدان اعتماد دارد. اعتماد. اعتماد. اعتماد...اما نیمه دوم برخلاف انتظار با حمله های پرسپولیس آغاز میشود. با ارسال سانترهایی از جنس پرسپولیس آلن راجرز تماشاگر پسند.
  رایکوف بزرگ اشتباه کرده. اشتباه. اشتباه. اشتباه...
  دقیقه 50: توپ از چند پاس پی درپی بین پرسپولیسی ها به حاج رحیمی پور می رسد. او توپ را سانتر می کند. کاپیتان بهزادی آن جا است. روی خط محوطه جریمه و با شلیک سرضربی توپ را سمت راست دروازه جای می دهد (احتمالا بهترین گل بازی): سه بر صفر. رشیدی درمانده شده. درمانده. درمانده. درمانده...
  مدافعان مقابلش سردرگم هستند و مدافعان کناری نمی توانند جلوی نفوذهای پرسپولیسی ها را بگیرند.
  رفیق تاجی زیر لب زمزمه می کند: ای کاش حجازی بازی میکرد. ای کاش... و دیگر نمی فهمید چه بر زبان می آورد.
  رشیدی سرش را آرام تکان می دهد. او که همیشه از نیمکت نشینی و قرار گرفتن پشت سر حجازی شکوه می کرد احتمالا آرزو داشت حجازی در این دیدار به میدان آمده بود. احتمالا آرزو می کرد روی نیمکت نشسته بود. ای کاش. ای کاش. ای کاش...

  تاج در این برهه چند پاره می شود. شکست را می پذیرد. دست ها را بالا می برد. دیداری سه بر سه پایان یافته ای را بیاد نمی آورید. هیچ کدامتان. باران گل ادامه خواهد داشت.
  دقیقه 57: ایرج سلیمانی بار دیگر در محوطه جریمه ظاهر می شود. نه قراب، نه جباری و نه حقوردیان او را که درخششی کم نظیر دارد زیر نظر نگرفته اند. مهارش نکرده اند. الله وردی و عبداللهی بدترین بازی زندگی حرف هایشان را ارائه می دهند. سلیمانی این بار با ضربه سرکشی نقطه پایین راست دروازه رشیدی سرگیجه گرفته را نشانه میرود: چهار بر صفر.
  گروهی از تاجیها شعار «حجازی، حجازی» را سر می دهند و پرسپولیسی ها شعار «ما منتظر پنجمی هستیم» را فریاد میکشند...
  و رایکوف بزرگ سرانجام به تغییر روی می آورد. تغییر. تغییر. تغییر...
  نیمکت نشینان بزرگ آبی پوش از روی نیمکت بلند می شوند. هادی نراقی و مسعود مژدهی جای روشن و مظلومی را می گیرند. سپس حجازی جای رشیدی درون دروازه می ایستد.
  برای لحظاتی به نظر می رسد تعادلی در میدان ایجاد می شود. ولی ستاره های تاج نمی توانند فاصله عمیق ایجاد شده را کم کنند. نمی توانند گلی بزنند. نمی توانند، نمی توانند، نمی توانند ...
  در حالی که بهزادی در دقایق پایانی دو گل دیگر می زند. زمانی که خیلی ها سکوها را ترک کرده اند.
  دقیقه 88 : سانتر کلانی. اشتباه حجازی. ضربه آسوده خیالانه بهزادی: پنج بر صفر.
  دقیقه 90 : سانتر دیگری از سوی حاج رحیمی پور درون محوطه جریمه. چند ضربه بی هدف و سرانجام بهزادی سرطلایی در آستانه 32 سالگی با ضربه پا دروازه حجازی را باز می کند تا سه گله شود و معروف ترین گل هایش را با پا زده باشد. تا جایگاه بی همتایی در تاریخ مسابقات دو رقیب ازلی بیابد. حجازی هم در شکست بزرگ سهیم شده. حالا رشیدی تنها نیست. بارش کمی سبک تر شده.
  فقط کمی.

  شعار «حجازی شش تائیه» و همین طور «حجازی چهل متری» تا مدتی به گوش خواهد رسید...

  تاجی ها پس از پایان بازی بلافاصله ادعا خواهند کرد پرسپولیسی ها از داروهای محرکه استفاده کرده اند. دوپینگ کرده اند. ولی نتیجه شش بر صفر بر تاریخ فوتبال ایران حک و شعار «شش تایی ها» در تاریخ فوتبال ایران برای همیشه باقی خواهد ماند.
  تیمسار پرویز خسروانی دستور برپایی کمیته تحقیقی برای دستیابی به دلایل شکست سنگین را صادر خواهد کرد. زمزمه شب زنده داری چند بازیکن به گوش خواهد رسید. تیمسار در نخستین تمرین پس از شکست شش گله در ورزشگاه وحیدیه در سالن غذاخوری فریاد برمی آورد. فریاد خواهد زد. خواهد گفت: «شکست شما افتضاح بود. در تاریخ باشگاه تاج سابقه نداشته تیم من این چنین مفتضحانه و ننگ آور ببازد. شما باعث این ننگ بزرگ شده اید.
  شما که شنیده ام پیش از مسابقه بزرگ در بساط عیش و نوش شرکت داشته اید. شما که از امکانات عالی باشگاه، پول کافی و همه چیز بهره مند هستید. چرا آن چنان بازی کردید؟ چرا آبروی مرا بردید؟ چرا باعث شدید مردم برای آن باخت به من ناسزا بگویند و حرف های نامربوط بزنند؟ اگر چنین باشد تیم فوتبال تاج را منحل خواهم کرد. دستور خواهم داد عکس های شما را جایی به دیوار بزنند و زیرش بنویسند این ها باعث ننگ باشگاه تاج و انحلال تیم فوتبالش شدند...».
  جواد الله وردی واکنش نشان خواهد داد. او را از جلسه بیرون خواهند انداخت. کمیته تحقیق رشیدی و الله وردی را مقصر شکست قلمداد خواهد خواند. آن دو از همراهی تیم محروم خواهند شد. الله وردی مصاحبه پر تب و تابی انجام خواهد داد. از دورانی به دوران دیگر از خود دفاع خواهد کرد. دیگر برای تاج به میدان نخواهد رفت و با قرارداد دوازده هزار تومانی پر سروصدایی، که رسانه ها را به وجد می آورد، راهی پرسپولیس می شود.
  رشیدی می گوید ایران را ترک خواهد کرد. می گوید به استرالیا خواهد رفت. ولی فصل بعد به تاج باز خواهد گشت. تاج یک ماه پس از این شکست ادعا خواهد کرد از مسابقات کنار خواهد کشید. تاج ادعا خواهد کرد داوران علیه آنها سوت می زنند. ادعا خواهد کرد تماشاگران علیه آنها شعار می دهند. ادعا خواهد کرد بازیکنانش را در رختکن سنگباران می کنند. ادعا خواهد کرد فدراسیون فوتبال از آنها دفاعی نمی کند... ولی هیچ یک از اینها سنگینی شکست شش گله را کم نخواهد کرد. هرگز. هیچ وقت.
  ویرایش توسط oscar : 15th May 2015 در ساعت 16:21  خداحافظ 24 ابدی


 2. 18 کاربر مقابل از oscar عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

  3*10*10 (22nd May 2015), 888 (15th May 2015), Amir_Ali (15th May 2015), Arash 1990 (15th May 2015), A_MI_N (15th May 2015), IMAN (16th May 2015), στρατιώτης-313 (15th May 2015), Love2013 (15th May 2015), mansoor66 (16th May 2015), MINA (15th May 2015), Rahim (16th May 2015), s A r A (16th May 2015), SALAMI-FC (15th May 2015), San Iker (15th May 2015), SoRooSH (15th May 2015), Vampires (16th May 2015), ZahrA-ReD (16th May 2015), Zayed FC (15th May 2015)

 3. #2


  محل سکونت
  رو سر مظلومی و قلعه نوعی و اس دق لالیا
  نام واقعی
  Nader
  استاتوس
  من ازت معجزه میخوام..................
  شغل و حرفه
  میگن کارمند
  بازیکن محبوب
  daie
  تیم های محبوب خارجی
  Barcelona | England
  نوشته ها
  3,656
  تشکر
  6,465
  تشکر شده 4,127 بار در 1,873 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 4 تاپیک
  قابل توجه اون آبیهایی که میگفتن مدرکی نیست ..........
  اینم یه مدرک درست و حسابی و حی و حاضر از شششششیییییییییییییییییییی ییییییییییش تایی شدنتون
  به امید روزهای بهتر برای تیممون ...

 4. 2 کاربر مقابل از Love2013 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

  oscar (15th May 2015), ZahrA-ReD (16th May 2015)

 5. #3


  محل سکونت
  اصفهان
  نام واقعی
  shadi
  استاتوس
  همه تو قدره مطلق ها اسیریم بیاین از حده دل مشتق بگیریم
  شغل و حرفه
  شاعر... :دی
  تیم های محبوب خارجی
  Arsenal | France
  نوشته ها
  2,048
  تشکر
  7,129
  تشکر شده 5,139 بار در 1,705 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 56 تاپیک
  عالی...عالی..عالی...
  اصن دکتر صدر بی نظیره....
  اما سبکه مقاله با مقاله های دیگه ی دکتر صدر فرق داره!

 6. 2 کاربر مقابل از Vampires عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

  oscar (18th May 2015), ZahrA-ReD (16th May 2015)

 7. #4


  محل سکونت
  varna
  نام واقعی
  z@hra
  استاتوس
  من بد نیستم۔۔۔ شاید بلد نیستم!
  شغل و حرفه
  فوتسال
  بازیکن محبوب
  Mohsen Khalili
  تیم های محبوب خارجی
  Real-Madrid | Spain
  نوشته ها
  1,782
  تشکر
  5,956
  تشکر شده 3,109 بار در 1,387 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 29 تاپیک
  ما که ندیدیم و بقول آبکی ها مدرکی هم نداشتیم اما باورش داشتیم... اس دق لالی ها هم همینطور! این مقاله با عشق تقدیم به همه اونایی ک دنبال بهانه اند برای پاک کردن تاریخ...!6،6،6تاییا


 8. کاربر مقابل از ZahrA-ReD عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

  oscar (18th May 2015)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
برو بالا