یادداشت ویژه: لطفا در این مکان شوخی نکنید
کاربر برتر ماه کاربر برتر ماه ali_@sghar
تاپیک برتر ماه تاپیک برتر ماه « مراجعه به تاپیک اصلی »
سوالات متداول و تاپیک های مهم
  گزارش مشکلات انجمن و قالب جدید توسط کاربران
  اطلاعیه گزارش مشکلات چند روز گذشتهِ سایت و انجمن
  افتتاح سایت پرسپولیس اف سی
  ~ اطلاعیه امنیتی ~
  تاپیک 5
  تاپیک 6
  تاپیک 7
  تاپیک 8
  تاپیک 9
  تاپیک 10
  تاپیک 11
  تاپیک 12

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: یادداشت ویژه: لطفا در این مکان شوخی نکنید

 1. #1


  محل سکونت
  SHIRAZ
  نام واقعی
  s A r A
  استاتوس
  عجب دنیای کوچیکی...
  شغل و حرفه
  DANESHJOO
  تیم های محبوب خارجی
  Real-Madrid | Germany
  نوشته ها
  9,478
  تشکر
  32,276
  تشکر شده 35,730 بار در 9,569 ارسال
  یاد شده
  در 2 پست
  برچسب زده شده
  در 68 تاپیک

  یادداشت ویژه: لطفا در این مکان شوخی نکنید

  فضای شبکه های اجتماعی برای همه آشناست. میخواهد یک صفحه برای افراد فامیل باشد یا صفحه تخصصی برای اهالی ورزش، سینما یا حتی سیاست، چندان فرقی نمیکند. هر صفحهای که باز شود دو روز نگذشته عده ای شروع میکنند به گذاشتن پستهای نامربوط.

  صفحه هرچقدر هم که جدی یا کاری باشد، باز هم جوک میگذارند و فیلم و عکس و لاطائلات میگذارند و داستان و روایت و جملات حکیمانه از بزرگان و مشاهیر که البته اغلب هم فیکاند و هیچوقت از زبان آن خدابیامرز یا بنده خدا بیان نشدهاند. تذکر آیین نامه ای هم بیفایده است. خیلیها خودشان ته پستشان این را هم قید میکنند که «ببخشید میدونم ربطی به این صفحه نداشت، اما به نظرم جالب بود!» یا «نامربوطه ولی امیدوارم خوشتون بیاد»، تازه خیلیها هم خوششان میآید.

  و اینطوری صفحه ای که قرار بوده درباره یک موضوع مشخص در آن صحبت شود، شبیه میشود به بسیاری صفحات دیگر. پر از لطیفه و هِر و کِر. یک وقت احساس شرمساری هم نکنید. دوستان زیادی داریم که در صفحات تخصصی پزشکان یا اساتید دانشگاه، صفحات کارشناسان اقتصادی گردن کلفت و دیگر جاها عضوند و اغلبشان تایید میکنند که اوضاع آنها هم بر همین منوال است. در علمیترین مجموعه ها هم عدهای هستند که میخواهند فضا را عوض کنند و شروع میکنند مزه ریختن و همه چیز را به هم میریزند.

  اینها البته به این معنی هم نیست که جوک گفتن ایرادی دارد. لابد خیلی از ما عضو صفحات بذله گویی و شاد هم هستیم و داریم کِیفش را میبریم. مشکل اصلی جایی است که اندازه نگه نمیداریم. که به قواعد و تعریفها پایبند نیستیم. که اگر یک بار، در یک مورد، استثنایی قائل شدیم بعد همه چارچوبها برایمان به هم میریزد و بلبشو حاکم میشود. هردمبیل میشود. نمونه اش هم همین صفحات شبکه های اجتماعی که خیلی وقتها اگر اسمهایشان را بردارید ممکن است هیچکس نفهمد که صفحه شما برای چی تشکیل شده و اشتراک آدمهایش چی هست و قرار است چه دیالوگی برقرار کنند.

  این بی قاعدگی، این هردمبیل بودن و زیر سوال بردن همه قواعد و چارچوبها نتیجه اش سطحی شدن است. بینتیجه ماندن کارها و ختم شدن همه چیز به من بمیرم و تو بمیری. به قول کیروش که میگوید در ایران برای هر کاری دو پلن داریم؛ پلن یک این است که انشاءلله درست میشود و پلن دو همه مشکلات و گرفتاریهای واقعی است.

  برای دیدن بینظمی فوتبال ایران یک نگاه به دور زمین بیاندازید کافی است. خیل آدمهایی که همیشه هستند و معلوم نیست چکاره اند. هر کس مسوولیتی دارد دست بچه فامیل و در و همسایه را میگیرد میآورد توی پیست تا ستاره های محبوبش را به جای لانگشات در مدیومشات ببیند و بروند برای دوستان تعریف کنند. در بهترین حالت جانبازها و فوتبالدوستهای نازنینی را میبینید که مسوولان برگزاری بازی چون میخواسته اند بهشان لطف کنند آنها را آوردهاند کنار زمین. بعد این ماجرا تبدیل شده به سنت و همیشه دور زمین پر از این عزیزان و فامیلهاست.

  به جای اینکه برای تکریم، جایگاهی در وی آی پی تدارک ببینند و افراد معلول را ببرند آنجا تا راحت بازی را ببینند. و به این ترتیب زمینهای فوتبال ما همیشه پر از افراد متفرقهای است که تا تقی به توقی میخورد هم وسط زمیناند. مثل همه عوامل تیمها که مدام در طول بازی میروند وسط زمین. همیشه هم باید بروند تا از یک اتفاق بدتری جلوگیری شود. ماجرا از حد اتفاق و پیشامد گذشته. همیشگی است.

  برنامه نود هم مدام اینها را نشان میدهد و همه میبینیم و میخندیم و قرار نیست کسی برگردد سر جای خودش. قرار نیست خط و مرز و قاعدهای رعایت شود. چون برنامه نود هم خودش رعایت نمیکند. شاید یک بار در برنامه مرور تاریخ یک اتفاق غیرفوتبالی نشان داده اند و بامزه بوده، دیگر قرار گذاشته اند که مدام این کار را تکرار کنند.

  چون عادل یک بار برنده شدن فرهادی در کن را تبریک گفته و همه خوششان آمده، دیگر رسم شده که هر موضوع مربوط و نامربوطی در برنامه گفته شود و کسی خودش را به تعریف برنامه و قاعده مندی آن متعهد نداند. میخواهد پخش تصاویری از مهران دوستی عزیز باشد – که معلوم نیست چه ربطی به برنامه نود دارد و جایش اینجا نیست- یا دعوت مدام مردم برای کارهای خیریه. که همهشان هم کارهای محترم و درستی هستند اما نه برای این برنامه. همانطور که خیلی از آن جوکها هم بامزه هستند اما نه برای صفحه ای که قرار است به مسائل ورزشی یا فرهنگی اختصاص داشته باشد

  . این هر کی هر کی بودن البته خیلی ریشه دارتر از این حرفهاست و آن را در مهمترین مسائل زندگیمان میتوانید ببینید. اینکه هر کس و هر نهادی در کشور به هر کار غیرمرتبطی سرک میکشد شاید ریشه در همین بی نظمی ذاتی در این چارچوب گریزی ما داشته باشد. اینکه شهرداری خودش تصمیم میگیرد که چه فیلمهایی برای دیدن مردم مناسباند یا نه، اینکه این تعداد سینما دارد و در خیلی از شهرها تیم فوتبال دارد. همانطور که ارگان نظامی یا صنایع مختلف، تیم دارند و معلوم نیست چرا.

  آیا تیمداری نیاز به مدیریت ورزشی ندارد؟ الان در اسپانیا و انگلیس و آلمان ارگانهای مختلف تیم فوتبال دارند؟ ایرانخودرو و سایپایشان میروند باشگاههای بزرگ را میخرند؟ ایران خودرو و سایپا چه تخصصی در ورزش نشان دادهاند که الان باید صاحب دو باشگاه پرطرفدار شوند؟ اینها اصلا مگر کارشان تیمداری است؟ البته وقتی آقای رویانیان برای پرسپولیس شرکت صادرات و واردات تاسیس میکرد و در کشورهای دیگر دفتر میزد - کسی فهمید چرا؟- خب خودروسازها هم دلشان میخواهد تیمداری کنند. همانطور که همه دلشان میخواهد فیلم بسازند، از مراکز علمی تا این وزارتخانه و آن بانک همه زده اند توی کار فیلمسازی. همه هم برنامه تلویزیونی برای خودشان درست میکنند.

  دقت کرده اید که از نیروی انتظامی تا وزارت برق و شهرداری و این نهاد و آن ارگان هر کس برای خودش یک سریال یا برنامه ای درست میکند تا پخش شود؟ یعنی این کارها نیاز به تخصص ندارد؟ یعنی کارهای این ارگانها نیاز به تفکیک ندارد؟ چه لزومی دارد که همه توی این مملکت روزنامه سراسری و خبرگزاری داشته باشند؟ هلال احمر و دانشگاه آزاد سازمان ایکس و نهاد ایگرگ. شنیده اید صلیب سرخ در کشور درست و درمانی در دنیا – حتی کشور جهان سومی- روزنامه منتشر کند؟ یعنی نمیشود هر کس در چارچوب وظایف و مسوولیتهای خودش، بر اساس تعریف و تخصص خودش کار کند و نسبت به همه کس و همه چیز احساس مسوولیت نکند؟ که همه به پرنسیبها، اصول سازمانی، استانداردهای جهانی، اخلاق و کمی از این قید و بندها تن بدهیم؟

  اتفاقی که در هفته گذشته افتاد حیرت انگیز بود. اینکه در جلسه غیرعلنی مجلس مسائلی را مطرح کنند و همه قول بدهند که بنا بر مصالح ملی حرفها بیرون نرود، بعد یکی از نمایندگان بیاید و هر چیزی را که دیده و شنیده روی سایت شخصی منتشر کند. این دیگر آخر لاقیدی و بی توجهی به قول و اخلاق و همه مسوولیتهای نمایندگی است. وقتی چنین اتفاقی میافتد چطور میتوانیم فکر کنیم که چنین نمایندگانی به دیگر قواعد اخلاقی پایبند هستند؟ که برای شرافت وکالت و نمایندگی مردم ارزشی قائلند؟ چطور نگران نباشیم که شاید بقیه خطوط قرمز، چارچوبهای اخلاقی، قانونی، شرعی هم به همین سادگی و بنا بر مصالح و تشخیص شرعی به هیچ انگاشته شوند. مگر نمیشود؟

  وقتی که چنان فسادهای بزرگ مالی در مملکت رخ میدهد و معلوم است که خیلی از درهای قانونی باز بوده و خیلی از چشمهای نظارتی بسته بوده. همه این نظم گریزیها و این شلم شوربا، شاید همان جایی شروع میشود که قواعد یک صفحه در تلگرام و واتس آپ را محترم نمیشمریم و هر متن و پیامی را مجاز میدانیم و استثنا تبدیل به روال میشود. و اینکه... ببخشید اگر لطیفه اش نامربوط بود!  سیامک رحمانی/ تماشاگران امروز
  ویرایش توسط s A r A : 30th May 2015 در ساعت 17:06


 2. 6 کاربر مقابل از s A r A عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

  emrah20062007 (31st May 2015), mansoor66 (30th May 2015), Nahal (30th May 2015), Ramin (31st May 2015), wolf (30th May 2015), ZahrA-ReD (30th May 2015)

 3. #2


  محل سکونت
  varna
  نام واقعی
  z@hra
  استاتوس
  من بد نیستم۔۔۔ شاید بلد نیستم!
  شغل و حرفه
  فوتسال
  بازیکن محبوب
  Mohsen Khalili
  تیم های محبوب خارجی
  Real-Madrid | Spain
  نوشته ها
  1,782
  تشکر
  5,956
  تشکر شده 3,109 بار در 1,387 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 29 تاپیک
  چه تاپیک عالی و داغ دل تازه کنی بووووود!لایییییک


مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
برو بالا