همه شاهد بوده ایم که آردا توران در دوران حضور 4 ساله خود در اتلتیکو مادرید، نقش کلیدی در این تیم ایفا می کرد.
او بازیکنی است که در خط میانی اتلتیکو در کنار بازیکنانی همچون کوکه، گابی، سوارز، تیاگو، ریباس، تورس و گارسیا بازی کرده است، در حالیکه خط میانی تیم سیمئونه همواره به واسطه سرسختی، شجاعت و خشونتش شناخته می شد. این موارد به نوعی به برند اتلتیکو تبدیل شده و در میان چنین خط میانی، تنها یک بازیکن با قابلیتهای فنی باور نکردنی خود بیش از سایرین می درخشید و آن کسی نبود جز آردا توران.
آردا توران کسی بود که به کمک قابلیت دریبلینگ بالای خود می توانست به راحتی دو، سه یا حتی چهار بازیکن را از پیش رو بردارد. همچنین قابلیت کنترل توپ بالایش به وی اجازه می داد تا در فضاهای تنگ صاحب توپ شده و در حالی که چندین بازیکن حریف وی را احاطه کرده اند، توپ را از دست ندهد. اگر بخواهیم از دید مثبت به قضیه نگاه کنیم، او به نوعی مرد عجیب غریب خط میانی اتلتیکو بود. او به همراه خود خلاقیتی داشت که سیمئونه به کمک آن توانست خروجی تهاجمی به تیمش اضافه کند که در نهایت باعث بهتر شدن اتلتیکئو در جنبه های فنی شد.

آردا در سن 28 سالگی، جدیدترین عضو ترکیب بارسلوناست. اکنون او در اطراف خود بازیکنانی همچون بوسکتس، راکیتیچ، اینیستا، رافینیا و مسی (در مواقعی که شماره 10 افسانه ای یک خط عقب تر می آید) را مشاهده می کند که خود سناریو کاملاً متفاوتی نسبت به آنچه وی در ویسنته کالدرون تجربه می کرد است. او در بارسا قادر است تا با شش تن از فنی ترین بازیکنان دنیا یعنی بوسکتس، اینیستا، آلوس، مسی، آلبا و نیمار یک-دو کند. او می تواند به جای دویدن به دنبال توپ، با آن بدود؛ موضوعی که وی از این بابت نفس راحتی خواهد کشید.

اما او در کجای سیستم بارسلونا قرار خواهد گرفت؟ پاسخ به این سوال آسان است: پست اینیستا. این هافبک ترک تبار همواره عمیقاً به تحسین بازیکن اسپانیایی پرداخته و کسی است که همانند اینیستا می توانند هر مدافعی که بخواهد را دریبل بزند. هیچکدام از این دو سریعترین بازیکنان درون زمین نیستند، اما به لطف قابلیت دریبلینگ خود می توانند از سد هر مدافعی که بخواهند، عبور کنند.

اگر از این منظر به قضیه نگاه کنیم، آردا در بسیاری از بازیها می تواند جای اینیستا را در زمین پر کند، در حالیکه بارسلونا با چنین انتقالی به هیچ وجه کیفیت خود را از دست نداده است. اینیستا دیگر جوانی 24 ساله نیست. او اکنون 31 سال سن دارد و به واسطه نقشش در خط میانی بارسلونا، برخوردهای سختی با بازیکنان حریف دارد. از این رو، لوییز انریکه نیز قطعاً دقایق حضور اینیستا در فصلی که بارسلونا برای شش عنوان قهرمانی متفاوت می جنگد را سهمیه بندی خواهد کرد. بنابراین، به هیچ وجه دور از ذهن نیست که در بسیاری از بازیها شاهد حضور بوسکتس، راکیتیچ و آردا در خط هافبک بارسا باشیم.

اگر بارسلونا با تیمی مواجه شود که آنها را از بالا پرس می کند، آردا بازیکنی است که می تواند در چنین شرایطی کمک بسیاری کند؛ از آنجا که وی می تواند عقب آمده و در شکسته شدن پرس حریف موثر باشد. توران بازیکنی است که می تواند در زمین بارسا صاحب توپ شده و پس از عبور از یک یا دو بازیکن، توپ را به یکی از اضلاع MSN برساند، تا شاهد یکی از ضدحملات ویران کننده این مثلث جادویی باشیم. در زمان حضور وی در اتلتیکو، بارها و بارها شاهد چنین مواردی بوده ایم.

ویژگی دیگری که این هافبک به خط میانی بارسا اضافه می کند، قابلیت وی در شکست دفاع تیمهایی است که جلوی آبی و اناری پوشان اتوبوس پارک می کنند. آردا بازیکنی که به خوبی با کارهای فوق العاده فردی یا تیمی می تواند توپ را در محوطه جریمه به گردش در آورده و به شکسته شدن دفاع حریف کمک کند. بدون شک، تلاشهای توران در کنار مسی، نیمار، سوارز و اینیستا برای شکستن دفاعهای اتوبوسی جذاب و دیدنی خواهد بود.

سیستم مورد علاقه سیمئونه 4-4-2 بود و آردا علاقه داشت تا در گوشه های چنین آرایشی فعالیت کند؛ بنابراین تعدادی عقیده دارند که وی نمی تواند با نقش مرکزی خود در سیستم 4-3-3 بارسا کنار بیاید. اگرچه باید به خاطر داشته باشیم که بازیکنی با چنین قابلیتهای فردی، به راحتی می تواند خود را با شرایط جدید تطبیق دهد. همچنین آردا در بسیاری از بازیهای اتلتیکو با گذشت زمان بازی به میانه میدان متمایل می شد و یک وینگر کامل نبود که سرتاسر بازی به خط کناری چسبیده باشد. در واقع، چنین موضوعی به هیچ وجه نمی تواند مشکل ساز باشد.

و آخرین موردی که به اندازه موارد قبل اهمیت دارد این است که آردا همانند راکیتیچ، همراه با خود انسجام دفاعی را می آورد که هنگامی که سه مهاجم بارسا بالا هستند، تا حد زیادی به دفاع بارسلونا کمک می کند. او بازیکنی است که در صورت لزوم می تواند سرعت بازی را بالا یا پایین بیاورد. تمامی این موراد حکایات از این دارند که بارسلونا بازیکنی فوق العاده را جذب کرده که می تواند به خوبی با سایر نوابغ خط میانی این تیم هماهنگ شده و در وظایف دفاعی به راکیتیچ کمک کند؛ موضوعی که در نهایت به سود MSN خواهد شد.