امیر قلعه نویی در ملوان، علی دایی در صبای قم. در این روزها که بسیاری از تیمهای لیگ برتری از برنامه بدنسازی خود عقب هستند، راهآهن و پیکان، همچنان در بلاتکلیفی رای کمیته انضباطی قرار دارند و تیم باریشه ای چون استقلال اهواز مشکلات خاص خودش را دارد، شاید فقط این دو خبر می توانست به جذابیت لیگ پانزدهم کمک کند.

در فاصله کمتر از سه روز تا پایان فصل نقل و انتقالات، ملوانان سرانجام با امیر قلعه نویی به توافق رسیدند تا لیگ آینده را با پرافتخارترین مربیان تاریخ لیگ برتر آغاز کنند. انزلیچیها که پیش از این تلاشهای زیادی برای توافق با علی دایی صورت داده بودند پس از منتفی شدن این گزینه، نیمکت هدایت تیم خود را به یک نام بزرگ دیگر سپردند تا شاید با امیر قلعه نویی به آرزوی بزرگ خود، یعنی آسیایی شدن جامه عمل بپوشانند. هر چند امیر قلعه نویی صحبت درباره انگیزه ها، اهداف و برنامه هایش را به جلسه معارفه اش که قرار است امروز (دوشنبه) در محل باشگاه ملوان برگزار شود موکول کرده است، اما اکبر محمدی، دستیار اول او، دیروز در نخستین تمرین این تیم با کادر فنی جدید گفت: آنچه که امیر قلعه نویی به آن می اندیشد کسب سهمیه آسیا و پرواز قوهای سپید به رقابت های باشگاهی آسیاست.

محمدی در مورد زمان اندک باقیمانده تا آغاز مسابقات لیگ و انتظار هواداران ملوان از کادر فنی جدید برای نتیجه گرفتن در این شرایط، تصریح کرد: یکی از مهم ترین امتیازات ملوان، داشتن تماشاگران فوتبال فهم و متعصب است. ما شعاری داریم با عنوان «کار سخت تر و کیفیت بیشتر» که تلاش می کنیم آن را در ملوان عملی کنیم. هر چند به خاطر زمان اندک تا آغاز مسابقات لیگ کار ما سخت است، اما باید اقداماتمان را فشرده تر انجام دهیم تا بتوانیم لیگ را بخوبی آغاز کنیم.

ملوان که قرار است اولین و تنها اردوی آماده سازی خود پیش از شروع لیگ پانزدهم را از اواخر هفته جاری در یکی از شهرهای کشور برگزار کند، تا امروز یکی از کم کارترین تیم ها در فصل نقل و انتقالات بوده که البته این موضوع به تغییر و تحولات مدیریتی در این باشگاه مربوط میشود. با این حال قلعه نویی 48 ساعت زمان دارد که تا قبل از پایان زمان قانونی نقل و انتقالات بازیکنان (سهشنبه 30 تیر ماه) از میان گزینههای باقی مانده بازیکنان مورد نظرش را جذب کند.

فعلا باید رضا حقیقی، هافبک اسبق پرسپولیس و بازیکن فصل گذشته پدیده را بهعنوان جدی ترین خرید ملوان معرفی کرد. حقیقی که گفته میشود با سیاه جامگان به توافق رسیده است، بلافاصله پس از معرفی قلعه نویی از مشهد به سمت انزلی تغییر مسیر داد تا فصل آینده را با پیراهن سفید تیم ملوان سپری کند.

دایی ـ صبا؛ بعد از یک دهه

بعد از انتخاب امیر قلعه نویی بهعنوان سرمربی ملوان، مشخص شد که علی دایی هم برای فصل آینده خودش گزینه ای غیر از ملوان را روی میز داشته است. سرمربی فصل گذشته پرسپولیس پس از 9 ماه دوری از نیمکت های فوتبال، با پذیرفتن پیشنهاد مسئولان باشگاه صبا، هدایت این تیم را برای لیگ پانزدهم به عهده گرفت.

علی دایی ده سال پیش در قامت بازیکن حضور در صبا را تجربه کرد؛ تجربه ای شیرین که با قهرمانی این تیم در جام حذفی و سوپرجام فوتبال ایران در سال 1384 همراه شد. اما حالا با گذشت یک دهه، آیا باز هم میتوان انتظار داشت همان روزهای خوش برای صبا و علی دایی تکرار شود؟ کمی بعید است. روز شنبه وقتی خبرنگاران در محل تمرین باشگاه صبا، دایی را در محاصره خود قرار دادند او فقط یک جمله برای گفتن داشت: اجازه بدهید بیشتر با شرایط باشگاه آشنا شوم، بعد!

پذیرفتن هدایت صبای قم، با توجه به اینکه این تیم نه حضوری پررنگ در فصل نقل و انتقالات داشته و نه دوران بدنسازی پیش فصل را به موقع شروع کرده خود گویای دشواری های کار دایی در این تیم است. با این حال شاید همین انتظار کم از صبای قم، به دایی کمک کند تا با مجموعه ای که در اختیار دارد بتواند یک فصل نسبتا خوب را سپری کند.

دایی روز شنبه و قبل از حضور در تمرین صبا، مهدی تارتار‏ و محمد دایی را بهعنوان مربی، بهزاد غلامپور را بهعنوان مربی دروازه بان ها و نادر قربانی را بهعنوان مربی بدنساز معرفی کرد تا با این کادر فنی ماموریت تازه اش را در شهر قم با تیم صبا آغاز کند. اما فارغ از نتایجی که ملوان و صبا با امیر قلعه نویی و علی دایی خواهند گرفت، بازگشت این دو به نیمکتهای لیگ برتر، نوید لیگی جذاب و پربرخورد را خواهد داد و کمک میکند تا این رقابتها از همین ابتدا در اوج حساسیت برگزار شود.

افتتاحیه لیگ پانزدهم

در فاصله ده روز تا آغاز پانزدهمین دوره لیگ برتر فوتبال، برنامه هفته اول این رقابتها از سوی سازمان لیگ اعلام شد تا مشخص شود دیدار افتتاحیه را دو تیم سیاه جامگان مشهد و استقلال تهران برگزار میکنند.

براساس این برنامه لیگ پانزدهم روز پنجشنبه 8 مرداد با انجام چهار بازی آغاز میشود، که اولین آنها دیدار ساعت 18 تیمهای سیاه جامگان مشهد و استقلال در ورزشگاه ثامن مشهد است. زمان برگزاری رقابت های هفته نخست در زیر آمده است:

پنجشنبه 8 مرداد

سیاهجامگان- استقلال تهران، ساعت 18 در ورزشگاه ثامن مشهد

سپاهان ـ استقلال صنعتی، ساعت 19 و 35 دقیقه در ورزشگاه فولادشهر

صبا ـ استقلال اهواز، ساعت 19 و 35 دقیقه در ورزشگاه یادگار امام (ره) قم

سایپا ـ گسترش فولاد، ساعت 19 و 35 دقیقه در ورزشگاه شهید دستگردی تهران

جمعه-9 مرداد

تراکتورسازی ـ نفت، ساعت 18 در ورزشگاه یادگار امام(ره) تبریز

ملوان ـ ذوبآهن، ساعت 18 و 50 دقیقه در ورزشگاه تختی انزلی

پرسپولیس ـ پدیده، ساعت 19 و 35 دقیقه در ورزشگاه آزادی تهران

فولاد ـ راهآهن/پیکان، ساعت 19 و 35 دقیقه در ورزشگاه قدیر اهواز