فوتبال اروپا چگونه در وضعیت اقتصادی خود تعادل ایجاد می کند؟
کاربر برتر ماه کاربر برتر ماه ali_@sghar
تاپیک برتر ماه تاپیک برتر ماه « مراجعه به تاپیک اصلی »
سوالات متداول و تاپیک های مهم
  گزارش مشکلات انجمن و قالب جدید توسط کاربران
  اطلاعیه گزارش مشکلات چند روز گذشتهِ سایت و انجمن
  افتتاح سایت پرسپولیس اف سی
  ~ اطلاعیه امنیتی ~
  تاپیک 5
  تاپیک 6
  تاپیک 7
  تاپیک 8
  تاپیک 9
  تاپیک 10
  تاپیک 11
  تاپیک 12

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: فوتبال اروپا چگونه در وضعیت اقتصادی خود تعادل ایجاد می کند؟

 1. #1


  محل سکونت
  کاشان.
  نام واقعی
  علی اصغر
  استاتوس
  .
  بازیکن محبوب
  ali karimi
  تیم های محبوب خارجی
  Barcelona | Spain
  نوشته ها
  4,203
  تشکر
  12,693
  تشکر شده 11,027 بار در 3,443 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 31 تاپیک

  فوتبال اروپا چگونه در وضعیت اقتصادی خود تعادل ایجاد می کند؟


  تاثیر همه جا گیر شدن صنعت فوتبال در تمام دنیا، مانند دیگر فرآیندهای اقتصادی است. باشگاه های حرفه ای فوتبال در سراسر قاره اروپا ملزم به رعایت فاکتورهای خاصی در صنعت فوتبال و رابطه آن با اقتصاد هستند و با توجه به رعایت هر دو موضوع، باید برای افزایش رقابت پذیری در مسابقاتی چون لیگ قهرمانان اروپا و لیگ اروپا، بهترین بازیکنان جهان را به خدمت بگیرند.

  اعتبار و جذابیت لیگ های مطرح فوتبال اروپا ممکن است نشات گرفته از همین بازیکنان ارزشمندی باشد که در هر کشور بازی میکنند. شاید این جذابیت چشمگیر باشد، اما در پس این جذابیت همه چیز در ورزش خلاصه نمیشود.

  تاثیر قوانین مالیاتی هر کشور و مسئولیت های اجتماعی هر بازیکن در لیگ های کشورهای اروپایی میتواند برای بازیکنان جذاب یا در تضاد آن باشد؛ مساله ای که اختلافات زیادی را در فوتبال اروپا ایجاد کرده و باعث خلق رقابتی سخت میان غول های فوتبال اروپا در چند کشور خاص شده است.

  تلاشهای یوفا

  سازمان قوانین بین المللی چندی پیش مطالعه و آنالیزی در رابطه با مقایسه مالیات و مسئولیت های اجتماعی بازیکنان و باشگاه هایشان در پنج لیگ مطرح اروپایی یعنی انگلیس، فرانسه، آلمان، ایتالیا و اسپانیا انجام داد. البته در این میان کشورهایی چون پرتغال و روسیه نیز با توجه به پیشرفت های فوتبالی اخیرشان، برای این مطالعه قابل توجه بودند، اما قابل پذیرش است که در حال حاضر بهترین فوتبالیست های جهان در پنج لیگی که به نوعی شناخته شده ترین لیگهای فوتبال جهان هستند، توپ میزنند.

  در سال های اخیر اهمیت مساله میزان مالیات و بار اجتماعی آن به طور قابل توجهی برای یوفا افزایش یافته و گاه به یک بحران سخت برای پلاتینی و همکارانش تبدیل شده است. یوفا در حال به تکامل رساندن قوانینی است که چندی پیش برای مالیات و شرایط اقتصادی فوتبال قاره سبز وضع کرد.

  قوانین جوانمردانه اقتصادی یوفا برای باشگاه های بزرگ فوتبال اروپا وضع شد تا فوتبال در این قاره شاهد رقابتی برابر و عادلانه باشد، اما در همین دو سالی که از شکل گرفتن چنین قوانینی گذشته، شاهد آن هستیم که باشگاه ها و بازیکنان بزرگی چون بارسلونا و لیونل مسی نتوانستند به تعهدات خود دربرابر این قوانین عمل کنند.

  دور زدن قوانین

  قوانین مالیاتی و مسئولیت های اجتماعی فوتبال در هر کشور جوهره یک مبحث اصلی است، اما تاثیر آن با جابه جایی بازیکنان میان کشورهای مختلف می تواند از حالت تعادل خارج شود. بازیکنان می توانند با انتقال از یک باشگاه درجه یک از کشوری مانند اسپانیا به باشگاه درجه دو در انگلیس قوانین مالیاتی را دور بزنند و به نوعی با مالیات و قوانین اجتماعی معامله کنند. در این جابه جایی بازیکنان به دنبال مسئولیت های اجتماعی کمتر و مالیات های مناسب تر هستند.

  در مقابل برای باشگاه ها چنین جابه جایی هایی قابل تصور نیست و زمانی می توان در مورد آنها قضاوت خوبی داشت که بتوانند با میزان مالیات قابل توجهی که در کشور خود دارند، بخوبی مواجه شوند. بدون شک باشگاه های فوتبال با اعتبار، برند، درآمدزایی و... بخش مهمی از جهانی شدن صنعت فوتبال هستند، اما در موقعیتی قرار ندارند که بتوانند ورزشگاه، محل تمرین یا دیگر داراییهای خود را از کشوری که به طور تاریخی و ذاتی در آن قرار داشتند، جابه جا کنند بنابراین باید با سیستم مالیاتی منطقه و شهری که در آن قرار دارند، مواجه شوند.

  اهمیت مالیات در قرا ردادها

  با افزایش توجه به سلامت اقتصادی و مالیاتی باشگاه های اروپایی طی سال های اخیر، مالیات به یک مساله مهم رقابتی میان باشگاه های مختلف این قاره و حتی یک کشور تبدیل شده است چراکه با ارائه بسته های مناسب اقتصادی و مالیاتی می توانند بهترین بازیکنان دنیا را به خدمت بگیرند. در حال حاضر مالیات یکی از مهم ترین بندهای قرارداد بازیکنان مطرح محسوب می شود چراکه به همان میزان که پول بیشتری برای بازی در یک تیم دریافت می کنند، به همان میزان باید مالیات بیشتری بپردازند و در این میان این باشگاه ها هستند که می توانند با روشهای مختلفی ازجمله پرداخت بخشی از مالیات این بازیکنان پیشنهادهای وسوسه کننده تری ارائه دهند. بنابراین می توان تصور کرد برای باشگاه ها و بازیکنان تا چه اندازه مالیات و جوانب اجتماعی یک قرارداد اهمیت دارد.

  وضعیت مالیات در لیگهای مطرح

  جدا از روسیه، بسیاری از کشورهای اروپایی دامنه نرخ مالیاتی مشابهی برای فوتبال دارند و از 45 درصد برای فرانسه، انگلیس و آلمان تا 48 درصد برای پرتغال و در نهایت 52 درصد برای اسپانیا متغیر است.

  قوانین مالیاتی و مسئولیت های اجتماعی فوتبال در هر کشور جوهره یک مبحث اصلی است، اما تاثیر آن با جابه جایی بازیکنان میان کشورهای مختلف می تواند از حالت تعادل خارج شود

  در میان کشورهای اروپایی روسیه با داشتن میزان مالیات 13 درصد نسبت به دیگر کشورهای اروپایی شرایط مالیاتی بسیار خوبی دارد و مالیات برای بازیکنان در این کشور چهار بار کمتر از کشوری چون اسپانیاست. به همین دلیل بود که در سال های گذشته بازیکنانی چون روبرتو کارلوس، ساموئل اتوئو و چند چهره سرشناس دیگر روزهای پایانی فوتبال خود را در این کشور سپری کردند. آنها در قراردادهای خود پول زیادی دریافت می کردند، اما در عوض مالیات اندکی می پرداختند. در این میان پرتغال اگرچه در میان پنج لیگ مطرح اروپایی جایی ندارد، اما پس از اسپانیا بیشترین میزان مالیات را در فوتبال اروپا در اختیار دارد. در فرانسه اگرچه میزان مالیات با کشورهایی چون آلمان و انگلستان برابر و حدود 45 درصد است، اما این میزان مالیات برای بازیکنانی که متولد ی ا تبعه این کشور هستند، کاهش چشمگیری دارد. در ایتالیا میزان مالیات 43 درصد است و در میان پنج لیگ مطرح فوتبال اروپا کمترین میزان مالیات را دارد. با این حال جرائم مالیاتی دیگر مساله حائزاهمیت است که می تواند برای بازیکنان قابل توجه باشد. در حالی که در کشورهایی چون اسپانیا، انگلستان و روسیه بازیکنان ملزم به پرداخت هیچ گونه جریمه مالیاتی نیستند، در سایر کشورها این میزان جریمه از 5/2 درصد در پرتغال تا 5/5 درصد در آلمان متغیر است. در اسپانیا اگر یک بازیکن مجموع حقوق سالانه اش کمتر از 600 هزار یورو باشد، میزان درصد مالیات از 52 به 24 درصد کاهش پیدا میکند. البته به ادعای روزنامه مارکا این رویه محبوب در فوتبال اسپانیا بزودی لغو میشود.

  در فرانسه نوع دیگری از بخشش مالیاتی وجود دارد و آن بدین گونه است که چنانچه یک بازیکن فرانسوی یا خارجی برای پنج سال در فرانسه زندگی کند دیگر مالیات پرداخت نمیکند. در مجموع در میان کشورهای اروپایی که در فوتبال حرفی برای گفتن دارند، روسیه بهترین بسته مالیاتی و اقتصادی را به میزان 13 درصد به بازیکنان پیشنهاد میدهد و پس از این کشور، ترکیه قرار دارد که مالیات بازیکنان در سوپرلیگ تنها 15 درصد است. این در حالی است که مالیات در لیگهای پایینتر این کشور به ترتیب 10 و 5 درصد است، اما مربیان ملزم به پرداخت 35 درصد مالیات هستند.

  از سوی دیگر کشور سوئد بیشترین مالیات را برای بازیکنان فوتبال در نظر گرفته و با دریافت 9/56 درصد مالیات، بیشترین میزان مالیات را در کشورهای اروپایی دارد. پس از سوئد، دانمارک و بلژیک در ردههای بعدی قرار دارند و هر یک از این کشورها، 6/55 و 7/53 درصد مالیات دریافت میکنند.

  قانون مشترک فوتبال

  برخی از کشورهای اروپایی مانند روسیه و ترکیه دارای قوانین مالیاتی خاص و جذابی هستند، موضوعی که برای بازیکنان اهمیت زیادی دارد، اما بزرگترین معضل این کشورها دور بودن از قوانین و معیارهای استاندارد صنعت فوتبال است که باعث میشود بازیکنان بزرگ دنیا برای حضور در لیگهای فوتبال آنها، رغبتی از خود نشان ندهند. اکنون سلامت اقتصادی باشگاه و بازیکن در شرایطی تامین میشود که میزان درآمد بازیکن پس از کسر مالیات و حق بیمه و ارزش یک باشگاه در جهان به طور همزمان مثبت و رو به رشد باشد.

  بر همین اساس به نظر میرسد کشور روسیه در مقایسه با اسپانیا و آلمان در این باره اوضاع مناسب تری داشته باشد، اما در عوض اسپانیا و آلمان به دلیل داشتن محیط جذاب فوتبالی، جذابیت بیشتری برای حضور بازیکنان بزرگ در لیگ های فوتبال خود دارند و این جذابیت بر قوانین مالیاتی سنگین و سختی که وجود دارد، غلبه میکند. از سوی دیگر شاید فرانسه قوانین مالیاتی مناسبی داشته باشد، اما با توجه به شرایط اجتماعی، یکی از گرانترین کشورها برای خرید بازیکنان فوتبال محسوب می شود. با توجه به این اختلافات که در کشورهای مختلف وجود دارد، وجود یک قانون هماهنگ اقتصادی برای فوتبال اروپا لازم به نظر می رسد؛ قانونی که یوفا آن را تنظیم کرده و بزودی در تمام این قاره اجرا می شود. این قانون با توجه به شرایط تاریخی و سیاسی همه کشورها در نظر گرفته شده و می تواند راهنمای خوبی برای بازیکنانی باشد که می خواهند فوتبال خود را در لیگ های مطرح اروپایی دنبال کنند.

 2. کاربر مقابل از ali_@sghar عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

  Moh3n-Hidden (8th August 2015)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
برو بالا