پنجاه سال پیش بایرن مونیخ اولین حضورش در بوندسلیگا را تجربه کرد، حضوری که همراه شد با نیم قرن افتخارِ داخلی و اروپایی


آی اسپورت – بایرن مونیخ در 26 جون 1965 نیاز به پیروزی مقابلِ تنیس بوروسیا برلین داشت تا به بوندسلیگا صعود کند. این پیروزی می توانست از دست دادنِ فصلِ اولِ بوندسلیگا را به فراموشی بسپارد.
در میِ 1963 نامه ای به باشگاه رسید که خبر از حذفِ آن ها از بوندسلیگا داد: «در این لیگِ تازه تاسیس جایی برایِ دو تیم از یک شهر نیست.» یعنی مونیخ 1860 جایِ بایرن را گرفته بود. بایرن پیش از این در اوبرلیگا سود (لیگِ جنوب) سوم شده بود و یکی از بیشترین آمارِ حضورِ تماشاگران در استادیوم را داشت. اما این برایِ سازمانِ لیگ کافی نبود و بایرن باید برایِ رسیدن به سطحِ اولِ فوتبالِ آلمان خودش را ثابت می کرد.
بایرن فصلِ 1963-1964 را در لیگِ منطقه ایِ جنوب (رجونالیگا سود)، در رده یِ دوم و تنها پایین تر از هسن کاسل به پایان برده بود. برایِ همین باید در بازیِ پلیِ آف برایِ صعود به بوندسلیگا مقابلِ بوروسیا نوینکرشن قرار می گرفت. این بازی با شکستِ بایرن همراه بود و انتظارِ آنها برایِ رسیدن به بوندسلیگا را یک سال ادامه داد.
بایرن فصل بعد را هم در رجونالیگا ضعیف آغاز کرد و خیلی سخت به گل می رسید. اما بعد از بازیِ یازدهم بود که گرد مولر فرصتِ بازی در ترکیبِ اصلی را پیدا کرد و در نهایت تا پایانِ فصل، در 26 بازی، 32 گل برایِ تیمش زد. بایرن این فصل با درخششِ مولر قهرمانِ لیگِ منطقه یِ خودش شد و در دورِ پلی آف با کسبِ 4 پیروزی، 1 تساوی و 1 شکست بالاخره جوازِ حضور در بوندسلیگا را گرفت. مهمترین بازیِ این دور برایِ بایرن پیروزیِ تاریخی 8-0 مقابلِ بوروسیا برلین، در برلین بود، با چهار گلِ راینتر اولهاوزر و یک گل از مولر و برنینگر و دو گل از نفزیگر. این پیروزی بود که تاریخِ بوندسلیگا را برایِ همیشه تغییر داد.