یادداشت ویژه: پرسپولیس؛ چه تیمِ خوبِ کم هوشی!
کاربر برتر ماه کاربر برتر ماه ali_@sghar
تاپیک برتر ماه تاپیک برتر ماه « مراجعه به تاپیک اصلی »
سوالات متداول و تاپیک های مهم
  گزارش مشکلات انجمن و قالب جدید توسط کاربران
  اطلاعیه گزارش مشکلات چند روز گذشتهِ سایت و انجمن
  افتتاح سایت پرسپولیس اف سی
  ~ اطلاعیه امنیتی ~
  تاپیک 5
  تاپیک 6
  تاپیک 7
  تاپیک 8
  تاپیک 9
  تاپیک 10
  تاپیک 11
  تاپیک 12

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: یادداشت ویژه: پرسپولیس؛ چه تیمِ خوبِ کم هوشی!

 1. #1


  محل سکونت
  SHIRAZ
  نام واقعی
  s A r A
  استاتوس
  عجب دنیای کوچیکی...
  شغل و حرفه
  DANESHJOO
  تیم های محبوب خارجی
  Real-Madrid | Germany
  نوشته ها
  9,478
  تشکر
  32,276
  تشکر شده 35,728 بار در 9,569 ارسال
  یاد شده
  در 2 پست
  برچسب زده شده
  در 68 تاپیک

  یادداشت ویژه: پرسپولیس؛ چه تیمِ خوبِ کم هوشی!  پرسپولیسیها باور ندارند که از حریف خود بهتر هستند و باور ندارند که میتوانند برنده شوند، با اینکه از حریف بهتر بازی میکنند و باید برنده شوند


  - پرسپولیس در این روزها متناسب با شرایط واقعی، بازی نمیکند. اگر فیلم بازی پرسپولیس-ذوب آهن را دارید، 10 دقیقه ی اول بازی را دوباره تماشا کنید. در این دقایق اغلب بازیکنان پرسپولیس، طوری با عجله بازی میکنند که اگر یک نفر در همان لحظات تلویزیون را روشن کرده باشد و خبر از شرایط بازی نداشته باشد، فکر میکند نزدیک به دقیقه 90 است و پرسپولیس برای نجات پیدا کردن، نیاز ضروری به زدن گل دارد.

  سوشا مکانی برای آغاز بازی از کنار دروازه، عجله دارد. وقتی خطا روی یکی از بازیکنان پرسپولیس انجام میشود، بازیکن به سرعت از روی زمین بلند میشود تا بازی را از سر بگیرد. عجله ی پرسپولیسیها برای رسیدن به چیزی/موفقیتی که بهش باور ندارند را در صحنه ی پنالتی زدن عالیشاه هم میتوان تماشا کرد. سوت داور که زده میشود، عالیشاه به سرعت به سوی توپ حرکت میکند. پای تکیه گاهاش را در جای درست و در فاصله ی مناسب پشت توپ قرار نمیدهد و ضربه یی که زاویه ی مناسبی ندارد، به آسانی از سوی دروازه بان ذوب آهن دفع میشود. به ما یاد داده اند که معمولا در چنین پنالتیهایی، پنالتی-زننده، تا لحظه ی ضربه زدن به توپ، تصمیم نگرفته بوده که توپ را به کجای دروازه بزند؛ بی تصیمی و عجله که با هم همراه میشوند، صحنه یی شبیه صحنه ی پنالتی عالیشاه به ذوب اهن را ایجاد میکند.

  بی تصمیمی و عجله در فوتبال، معمولا در کنار هم مفهوم «ناباوری» را میسازد. پرسپولیسیها باور ندارند که از حریف خود بهتر هستند و باور ندارند که میتوانند برنده شوند، با اینکه از حریف بهتر بازی میکنند و باید برنده شوند. عالیشاه پنالتی را خراب میکند و چند دقیقه بعد در موقعیتی دشوارتر از صحنهی پنالتی، گل اول بازی را میزند. در صحنه ی گل، عالیشاه دیگر نیازی به فکر کردن، به بررسی شرایط و تصمیمگیری در پروسه یی حدودا یک دقیقه یی ندارد؛ توپ به سوی عالیشاه میآید و او سر-ضرب شوت میزند.

  12 دقیقه فاصله میان گل عالیشاه(دقیقه 64) و گل تساوی کاوه رضایی(دقیقه 76)؛ در این 12 دقیقه، بهترین موقعیت بازی را پرسپولیسیها میسازند و عالیشاه این فرصت را از دست میدهد. پرسپولیس یک بر صفر جلو است، اما در این دقایق هم اگر کسی تازه به خانه برسد و تلویزیون را روشن کند و خبر از شرایط زمانی و نتیجه بازی نداشته باشد، احتمالا نمیفهمد که پرسپولیس از حریف پیش افتاده است. برانکو یک تعویض داشته در دقیقه 54 و علیپور به جای احمدزاده به زمین رفته تا پرسپولیس از 1-1-4-4 به سیستم 2-4-4 تغییر سیستم دهد و با علیپور و طارمی در مرکز خط حمله، هجومیتر از قبل بازی کند؛ تعویضی که نتیجه داده و ده دقیقه پس از این تعویض، گل عالیشاه ثبت شده است.

  حالا اما در فاصله 12 دقیقه یی میان گل پرسپولیس تا گل تساوی ذوب اهن، نه تعویضی از سوی برانکو در کار است و نه خطوط چهارگانه ی پرسپولیس، پشت توپ فشرده تر شده اند. پرسپولیس متناسب با شرایط واقعی و بیرونی بازی نمیکند. یک بر صفر جلو است اما گرایش، فرم و شکل بازیاش، جلو بودن از حریف و ضرورت نگه داشتن برتری را نشان نمیدهد. پرسپولیس در دقیقه 76 یک گل خیلی آسان میخورد. نیاز نیست صحنه را بررسی کنیم.

  همه صحنه ی گل تساوی ذوب اهن را دیده ایم. پس از گل اول ذوباهن، باز بهترین فرصت گلزنی را پرسپولیسیها ایجاد میکنند؛ علیپور در محوطه جریمه ی حریف، توپ را با سر به طارمی میرساند و طارمی در شرایط پرفشار توپ را از پای چپ میآورد روی پای راست. شوت طارمی را مدافع ذوب اهن چنان هنرمندانه از جلوی دروازه دفع میکند که پس از این حرکت، مدافع بلند میشود و مشتها را گره کرده، خوشحالی میکند.

  رابین فنپرسی از خبرنگاران زیادی این پرسش را شنید که «چرا از آرسنال به منچستریونایتد رفتی؟» فنپرسی پس از قهرمانی با یونایتدِ فرگوسن در لیگ برتر، به این پرسش، پاسخِ دقیق داد: «در آرسنال، ما همیشه میخواستیم پیروز شویم، اما در یونایتد باید پیروز شویم». تیمهایی که «میخواهند پیروز شوند»، ظرفیت روانی پایینتری در مقایسه با تیمهای «باید پیروز شویم» دارند. پرسپولیس ذاتا تیمی است که «باید پیروز شود». کلمه ی باید به صورت تاریخی، در ذهن بازیکن و مربی و هوادار پرسپولیس رسوب شده است، اما در چند سال اخیر، ناکامیهای پیاپی و عادت کردن به شکست، «باید» را کمرنگ کرده و «خواستن» را در ذهن بازیکن و مربی و هوادار پرسپولیس پررنگ کرده است.

  راه حل چیست؟ برانکو ایوانکوویچ یک مربی باکلاس است. اوست که باید راه حل را پیدا کند. پولِ خوبی گرفته برای پیدا کردن راه حلِ این معضل. او یک تیم خوبِ کم هوش دارد. تیمی که بهتر از حریف بازی میکند و میبازد، در بهترین حالت اینگونه توصیف میشود: تیمِ خوب کم هوش. چنین تیمهایی را هر فصل در لیگهای معتبر اروپایی هم میبینیم. تاتنهام سالها یک تیم خوبِ کم هوش در انگلیس بوده و حالا دارد از این دو صفت، که کنار هم یک ترکیبِ زننده میسازند، فاصله میگیرد. پرسپولیس به ذات تیمِ «باید پیروز شدن» است. راستی مسئولِ اینکه از دقیقه 64 تا 76 پرسپولیس از نظر فنی و نمایش عمومی، تیمی برای نگه داشتن برتری نبود، کیست؟ برانکو ایوانکوویچ یک مربی باکلاس و باهوش است، و مسئول تبدیل کردن تیم خوبِ کم هوشش، به تیمای خوب و باهوش؛ تیمی که پیش از هر بازی، در ذهن بازیکن و مربی و هوادارش، جمله ی «باید پیروز شویم» شکل بگیرد؛ تیمی که عاقل باشد. و البته که این تغییر ذهنی از خواستن به بایستن، در یک پروسه شکل خواهد گرفت؛ در پروسه یی چند هفته یی و چه بسا چند ماهه.


  فرزاد حبیب اللهی/هفت صبح

  ویرایش توسط s A r A : 22nd August 2015 در ساعت 15:24


 2. 5 کاربر مقابل از s A r A عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

  A_MI_N (22nd August 2015), BL4CK_VIPER (23rd August 2015), mansoor66 (22nd August 2015), shahrzaaaad (22nd August 2015), محمد سرخ (23rd August 2015)

 3. #2


  محل سکونت
  پایتخت
  نام واقعی
  z@hra
  استاتوس
  من بد نیستم۔۔۔ شاید بلد نیستم!
  شغل و حرفه
  فوتسال
  بازیکن محبوب
  Mohsen Khalili
  تیم های محبوب خارجی
  Real-Madrid | Spain
  نوشته ها
  1,771
  تشکر
  5,928
  تشکر شده 3,099 بار در 1,380 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 29 تاپیک
  چ مطلب خوبی بود...! تیممون ی بزرگتر کم داره شاید ک بتونه اطمینانو تو زمین ب بازیکنا منتقل کنه.آروم کنه جو بازی رو.بزرگ باشه... بدون همچین بازیکنی زمان میبره!


  این قرمزه منه...

  دوسش دارم خیلی زیاد...

  قهرمانی بهش میاد...

 4. کاربر مقابل از ZahrA-ReD عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

  BL4CK_VIPER (23rd August 2015)

 5. #3


  محل سکونت
  زیر سایتون
  نام واقعی
  محمد رضا
  استاتوس
  آنتی کیسه
  شغل و حرفه
  student
  تیم های محبوب خارجی
  Real-Madrid | Spain
  نوشته ها
  3,710
  تشکر
  4,045
  تشکر شده 6,455 بار در 2,507 ارسال
  یاد شده
  در 1 پست
  برچسب زده شده
  در 61 تاپیک
  به نظرم اگه مسلمان آماده بود، خیلی به کار تیم میومد. حیف که نیست.
  کلا به نظرم با وجود کریم باقری نباید چنین مشکلی داشته باشیم، کریم به عنوان یه بزرگتر کنار تیمه. خودش هافبک بوده و سال ها بازی کرده و این تجربه باید تو همچین جاهایی خودشو نشون بده!به هر حال تیم جوون همچین مشکلاتب هم داره
  کلا تیم نیاز به رونشناس داره تا بازیکنا تمرکز داشته باشن موقع بازی

 6. 2 کاربر مقابل از محمد سرخ عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

  BL4CK_VIPER (23rd August 2015), shahrzaaaad (23rd August 2015)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
برو بالا