محمد نوری تازه یکی، دو ماهی است که به قطر رفته اما به شدت دلتنگ فوتبال ایران است. کاپیتان فصل گذشته پرسپولیس گرچه این روزها بازوبند کاپیتانی مسیمیر را بر بازو بسته است منتهای مراتب فوتبال قطر آن شور و هیجان لازم را ندارد و...
در همین راستا با محمد نوری تماس گرفتیم که در پی از نظرتان می گذرد.

بازي اخير پرسپوليس تهران مقابل فولاد خوزستان در اهواز را ديدي؟
بازي را از طريق تلويزيون ديدم و لذت هم بردم. البته پرسپوليس در چند هفته گذشته هم شايستگي پيروزي را داشت ولي اسير اتفاقات شد. اين بار جلوي فولاد مزد زحماتش را گرفت.

تو جزو كساني بودي كه همواره حتي در قطر هم از تيم برانكو دفاع مي كردي.
هم بازيكنان پرسپوليس را مي شناسم و هم برانكو را. او يك مربي فوق العاده است كه از دانش بالايي برخوردار است. من در آن چند ماهي كه با برانكو كار كردم، متوجه شدم برنامه دارد. همه ما مي ديديم پرسپوليس چشم نواز و تماشاگرپسند بازي مي كند و فقط روي بدشانسي است كه نتيجه نمي گيرد. بايد به اين تيم زمان داد.

فكر مي كني در صورت زمان دادن به اين تيم، برانكو مي تواند مدعي قهرماني باشد؟
چرا كه نه؟! پرسپوليس مربي بزرگي بالاي سرش است. بازيكنان خواهنده و باانگيزه اي هم دارد و از همه مهم تر هواداران بامعرفت دارد. اين پرسپوليس اگر حمايت شود و كمي هم تمركز داشته باشد، مي تواند حداقل سهميه آسيا را بگيرد. من يكي كه به اين تيم خيلي اميدوارم.

خيلي مطمئن حرف مي زني.
باز هم مي گويم به اين تيم ايمان دارم. البته شما رسانه ها هم خيلي مي توانيد به پرسپوليس كمك كنيد. حمايت از فوتبال زيبا و هجومي مي تواند باعث رشد كيفي فوتبال ايران شود.

پس از بازي با فولاد خوزستان، همه از مهدي طارمي به عنوان ستاره پرسپوليس نام بردند در حالي كه خودش معتقد است ستاره نيست.
مهدي طارمي در بازي با فولاد خوزستان همه كار كرد. دو تا گل زد و يك پنالتي هم گرفت كه خراب شد. بدون شك ستاره بازي بود. با اين حال مهدي جوان بااخلاق و مأخوذ به حيايي است. او همواره از شهرت فراري است و اميدوارم همين طور از غرور پرهيز كند. مهدي تا همين الان هم ستاره بوده است.

قرار بود مهدي طارمي به قطر برود. آيا مي توانست در اين كشور موفق باشد؟
به نظر من فوتبال قطر به درد مهدي طارمي نمي خورد!

چرا؟!
(با لحني جدي) مهدي طارمي بايد به فكر اروپا باشد. او از پتانسيل بالايي برخوردار است و نه تنها در مسابقات بلكه در تمرينات پرسپوليس هم عالي بود و حسابي باعث آزار مدافعان روبه روي خود مي شد. ما كمتر مهاجمي در ايران داريم كه در كنار تكنيك و سرعت خود، از قدرت بدني بالايي برخوردار باشد. مهدي طارمي اين توانايي ها را توأمان دارد و به همين خاطر مي گويم بايد در اروپا بازي كند.

زماني كه در ايران توپ مي زدي، پنالتي زن اول پرسپوليس بودي و حالا با جدايي تو، اين تيم با بحران زدن ضربات پنالتي مواجه شده است.

پنالتي زدن به خودي خود سخت است و در پرسپوليس دوبله سخت است! هر بازيكني كه پشت توپ مي ايستد، به 10 جا فكر مي كند. همين افكار مختلف باعث برهم خوردن تمركز پنالتي زن مي شود و...

اين افكار سراغ تو هم مي آمد؟
به هر حال طبيعي است. من هم چند پنالتي براي پرسپوليس زدم كه بدترين خاطره ام خراب كردن پنالتي در دربي بود. تا مدت ها درگير آن ضربه بودم و حتي تصميم گرفتم چند سال پنالتي نزنم. خيلي سخت است در دربي پنالتي بزني. فكر خراب شدن احتمالي ضربه، واكنش تماشاگران، عكس العمل مربي، همه و همه در صدم ثانيه سراغ آدم مي آيد و من هم از اين قاعده مستثني نبوده و نيستم.

پس چه شد كه دوباره وقتي پشت ضربه پنالتي ايستادي، موفق شدي؟
آمادگي ذهني بالايي داشتم. سعي مي كردم تمركز كامل داشته باشم. قبل از زدن ضربه پنالتي، يك نفس عميق مي كشيدم و از همه مهم تر آنكه با خودم دائم مي گفتم توپ من گل مي شود!

يعني همين كافي بود؟
نمي دانم ولي از نظر رواني خيلي به من كمك مي كرد. ديگر به خراب شدن فكر نمي كردم. همواره افكار مثبت در سرم بود و گل شدن و شادي تماشاگران پرسپوليس را در ذهن خودم مرور مي كردم. نمي دانم همين ها كافي است يا نه ولي هرچه هست، بايد آمادگي ذهني براي گل شدن توپ حداقل در ذهن بازيكن وجود داشته باشد.

به نظرت چه كسي بايد پنالتي هاي پرسپوليس را بزند؟
اين نظر برانكو است كه چه كسي پشت ضربه پنالتي بايستد. فكر مي كنم كسي بايد مأمور زدن ضربه پنالتي در پرسپوليس باشد كه استرس كمتري داشته باشد. آرامش و خونسردي يك بازيكن نقش به سزايي در موفقيت ضربه پنالتي دارد.

در مسيمير هم پنالتي زن اول هستي؟
نه، من پنالتي زن اول مسيمير نيستم. ما اينجا يك مهاجم برزيلي داريم كه خيلي خوب پنالتي مي زند و سرمربي هم گفته پنالتي شد، او بزند.

مشكلي نداري؟
نه، چه مشكلي؟ ما در فوتبال حرفه اي بايد تابع نظر سرمربي باشيم چرا كه او هم مسئوليت دارد و هم دلش بيشتر براي تيم مي سوزد، وانگهي جوابگوي نتايج هم خودش است.

خبر داري كه سه بازيكن از پرسپوليس به تيم ملي دعوت شدند. نظري نداري؟
شنيدم رامين رضاييان، اميد عاليشاه و مهدي طارمي به تيم ملي دعوت شده اند و هر سه هم لياقت دعوت به تيم ملي را دارند. رامين و مهدي كه در گذشته هم به تيم ملي دعوت شده بودند و اميد عاليشاه هم حقش بود كه پارسال به پيراهن تيم ملي برسد. اميد مزد زحمات و بازي هاي كم نقص و يكنواخت خود را گرفت و در مجموع براي هر سه بازيكن آرزوي موفقيت مي كنم.

اينكه خودت دعوت نمي شوي، اعصابت را به هم نمي ريزد؟
اصلاً و ابداً! اين تشخيص كارلوس كروش است و به آن احترام مي گذارم. همين جا هم از ته دل مي گويم براي تيم ملي كشورم آرزوي موفقيت دارم و دعا مي كنم هند و گوام را راحت شكست داده و در مرحله بعدي هم با پشت سر گذاشتن رقبا، به جام جهاني 2018 روسيه راه پيدا كنيم.

مصاحبه اي از تو خوانديم كه از قول ژاوي گفته بودي ستاره سابق بارسا از گرماي قطر ناليده است.
بله، بنده خدا از اروپا به اينجا آمده و هنوز نتوانسته با گرماي شديد قطر كنار بيايد. من به عنوان كاپيتان مسيمير با ژاوي كه كاپيتان السد بود، اول بازي دوستانه دست داديم و لحظه اي خوش و بش كرديم.

شنيديم ژاوي هنوز هم آماده است.
چه جور هم! ژاوي دو گل به ما زد تا تيمش در اين ديدار تداركاتي 5 بر 3 مقابل ما برنده شود.

همه بازيكنان السد بودند؟
ملي پوشان السد نبودند ولي باز هم السد تيم گردن كلفتي است. ژاوي هم نمايش فوق العاده اي ارائه داد و ثابت كرد هنوز تمام نشده است. البته ما هم تيم تازه ليگ برتري شده و جواني هستيم.

دوست نداشتي عضو اين پرسپوليس كه خيلي هم زيبا بازي مي كند، باشي؟
پرسپوليس بدون من هم راه خود را مي رود. انصافاً اين پرسپوليس دوست داشتني است و خوشحالم جوانان باانگيزه و خوبي دارد.

راستي در قطر با آندرانيك تيموريان هم كري هاي آبي و قرمز داريد؟
نه به آن صورت، الان هم كه آندو به عنوان كاپيتان تيم ملي به ايران آمده است و براي او هم آرزوي موفقيت مي كنم.

دلت براي چه چيزي در ايران تنگ شده است؟
براي همه چيز تنگ شده است. فوتبال ايران خيلي با اينجا فرق مي كند.

براي خبرنگاران ايراني دلت تنگ نشده است؟
ما در پرسپوليس عادت داشتيم هر روز سر تمرين هوادار و خبرنگار ببينيم. تلفن مان مرتب زنگ مي خورد و سر مسابقات هم تماشاگران سنگ تمام مي گذاشتند. دلم براي همه اين ها تنگ شده اما به هر حال فوتبال حرفه اي اين مسائل را هم دارد.