پول. این شاید کلیدی ترین واژه این روزهای فوتبال باشد. نبردهای بزرگ در فوتبال امروز، میان تیم هایی شکل می گیرد که وضعیت مالی مناسبی دارند و الگوی استفاده از یک مالکِ ثروتمند رفته رفته دارد در میان همه باشگاه های اروپایی به یک برنامه مهم و جدی تبدیل می شود. طبیعی است که بخش مهمی از گردش مالی این صنعت در دنیا به بازیکنانی برسد که نقش آفرینان اصلی فوتبال در جهان هستند. بازیکنانی که البته از کانال های مختلف درنظر گرفته شده توسط باشگاه ها، به درآمدزایی کمک می کنند و اینگونه می توانند دستمزدهای گزاف شان را جایی بیرون از مستطیل سبز جبران کنند.
5 باشگاه اول
از زمان تزریق دلارهای نفتی، پی اس جی رفته رفته در مسیر تبدیل شدن به سخاوتمندترین باشگاه اروپایی در برخورد با بازیکنان فوتبال قرار گرفت. بر اساس آماری که در سال 2015 منتشر شده، پی اس جی به صورت میانگین به هر کدام از بازیکنان اش 5 میلیون و 298 هزار پوند حقوق سالیانه می دهد. رقمی که رکورد همه باشگاه های اروپایی به شمار می رود. باشگاه رئال مادرید با پرداخت 5 میلیون و 40 هزار پوند به هر بازیکن در رده دوم قرار دارد. منچسترسیتی به صورت میانگین 5 میلیون و 15 هزار پوند حقوق سالیانه به حساب هر بازیکن واریز می کند. بارسلونا با پرداخت 4 میلیون و 715 هزار پوند و منچستریونایتد با پرداخت 4 میلیون و 679 هزار پوند در هر سال به هر بازیکن در رده های بعدی قرار گرفته اند. در واقع در بین 5 باشگاهی که بیشترین میزان حقوق را به بازیکنان پرداخت می کنند دو باشگاه از اسپانیا و دو باشگاه از انگلستان حضور دارند که همگی آن ها کم تر از یک باشگاه فرانسوی به مهره های تیم حقوق می دهند.

لیگ برتر
جذاب ترین لیگِ فوتبال جهان، گرانترین لیگ فوتبال دنیا نیز به شمار می رود. لیگ فوتبال انگلستان در بین لیگ های فوتبال دنیا بیشترین حقوق را به بازیکنان اش پرداخت می کند و در این زمینه، تنها از لیگ بسکتبال حرفه ای آمریکا عقب تر است. هر فوتبالیست شاغل در رقابت های لیگ برتر به صورت میانگین سالانه 2.3 میلیون پوند و در هفته 43717 پوند دریافت می کند. حقوق ها در فوتبال انگلستان به صورت هفتگی به بازیکنان پرداخت می شود. وین رونی با دریافت 250 هزار پوند در هفته پردرآمدترین فوتبالیست حال حاضر لیگ برتر انگلیس است. یایا توره و سرخیو آگرو با 220 هزار پوند در هفته در رده های بعدی قرار دارند.

بوندس لیگا
افزایشِ قبل توجه سهام کمپانیِ صاحب باشگاه وولفسبورگ، روی شرایط اقتصادی بوندس لیگا تاثیر مثبتی گذاشته است. در کشوری مثل آلمان که به لحاظ اقتصادی کاملا موفق و رو به جلو حرکت می کند، حضور صنعت در فوتبال می تواند یک بازی برد-برد برای هر دو طرف تلقی شود. جدا از این، لیگ فوتبال آلمان هر سال بیشترین میانگین تماشاگر را دارد و اگر چه قیمت بلیت ها در این لیگ چندان زیاد نیست اما باشگاه ها راه درآمدزایی از هوادارها را خوب بلدند. همه این عوامل موجب می شوند بوندس لیگا به لحاظ اقتصادی شرایط ایده آلی داشته باشد و به متعاقب آن؛ حقوق خوبی نیز به بازیکنان اش پرداخت کند. هر بازیکن شاغل در فوتبال آلمان به طور متوسط در سال 1.46 میلیون پوند در هر فصل دریافت می کند. یعنی 28 هزار پوند در هر هفته. 4 بازیکنِ صدرنشین جدول گرانقیمت های بوندس لیگا همگی بایرانی هستند. فیلیپ لام، ریبری، روبن و لوندوفسکی، با حقوق مشترک 160 هزار یورو در هفته. توماس مولر و آرتورو ویدال در رده های بعدی این فهرست قرار دارند.

سری آ
شاید در یک نگاه کلی، سری آ لیگ پررونقی به نظر نرسد اما باشگاه های فوتبال ایتالیا حقوق نسبتا خوبی به مهره های شان پرداخت می کنند. لیگ فوتبال ایتالیا به لحاظ پرداخت حقوق سالیانه به بازیکنان اش، سومین لیگ برتر اروپا محسوب می شود. هر باشگاه ایتالیایی در هر سال 1.3 میلیون پوند به هر بازیکن پرداخت می کند. 25263 پوند در هر هفته. در فوتبال ایتالیا دانیله ده روسی با دریافت 6.5 میلیون یورو در سال، بیشترین دستمزد را می گیرد.

لالیگا
پردرآمدترین فوتبالیست های حال حاضر کره زمین، در فضای فوتبال اسپانیا نفس می کشند. با این وجود باشگاه های اسپانیایی مجموعا در زمینه پردخت حقوق سالیانه در اروپا چهارم هستند. در این کشور هنوز هم اتفاقاتی مثل عدم پرداخت حقوق به بازیکنان رخ می دهد و باشگاه هایی مثل مالاگا و الچه تاوان آن را به سخت ترین حالت پرداخت کرده اند. در فصل گذشته، قرارداد درج شده هر بازیکن در فوتبال اسپانیا به صورت میانگین شامل 1.2 میلیون پوند در سال و 23337 پوند در هفته شده است.مسی و رونالدو پردرآمدترین بازیکنان شاغل در رقابت های لالیگا به شمار می روند.

فرانسه
شاید اگر عطشِ مالکِ تیم فوتبال موناکو فروکش نمی کرد و این باشگاه به سادگی بازیکنان گرانقیمت اش را از دست نمی داد و به جانشینان معمولی برای این مهره ها بسنده نمی کرد، میزان حقوق سالیانه بازیکنان در فوتبال فرانسه نیز در بین کشورهای میلیونی اروپا قرار می گرفت. در حال حاضر در شرایطی که پی اس جی با اختلاف پرهزینه ترین باشگاه فوتبال فرانسه محسوب می شود، میانگین پرداخت حقوق هفتگی به هر بازیکن 18999 است که در سال به عدد 987 هزار پوند می رسد. میانگین پرداخت حقوق تیمِ فوتبال پی اس جی حدود 4 میلیون بیشتر از میانگین کل باشگاه های فرانسوی است!

روسیه
لیگِ فوتبال روسیه یکی از منابع مهم تغذیه لیگ های مطرح تر اروپا به شمار می رود و به همین خاطر باید توقع داشته باشیم که میزان دستمزدها در این لیگ نیز نسبتا بالا باشد تا باشگاه های روسی به سادگی مهره های مهم شان را از دست ندهند. در 5 سال اخیر، چند باشگاه تلاش کردند تا با پرداخت هزینه هایی ویژه، ستاره های سرشناس را به لیگ روسیه ببرند اما این اتفاق چندان موفقیت آمیز نبود. باشگاه آنژی حتی سامی اتوئو را تبدیل به پردرآمدترین فوتبالیست همه جهان کرد اما این روند در فوتبال روسیه به بن بست رسید. در شرایط فعلی، هر بازیکن در کشور روسیه هفته ای 17338 پوند و سالی 901 هزار پوند دستمزد دریافت می کند.

بهترین دسته یک دنیا!
رقابت های دسته اول فوتبال جزیره جدا از پرتماشاگر بودن، لیگ پرهزینه ای نیز محسوب می شود. در رقابت های چمپیونشیپ که به لحاظ میانگین تماشاگر چهارمین لیگ فوتبال دنیاست در هفته 9347 پوند به صورت میانگین به هر بازیکن پرداخت می شود و هر بازیکن در هر سال 468000 پوند دستمزد می گیرد. البته که این رقم تفاوت آشکار با سطح اول فوتبال انگلستان دارد اما نسبت به استانداردهای دسته های پایین تر لیگ های مطرح، بسیار بیشتر است.

ترکیه
لیکگی که پیش تر وسلی اسنایدر و دیدیه دروگبا را در خود داشت، در این فصل سیمون کیائر، لوکاس پودولسکی، رابین فن پرسی و لوئیس نانی را در میان بازیکنان خود قرار داده تا در زمینه پرداخت دستمزد، به جهش قابل توجهی برسد. ترکیه حالا نهمین لیگ برتر دنیا در زمینه پرداخت حقوق به بازیکنان است. لیگی که هر بازیکن در هر فصل آن 448 هزار پوند حقوق می گیرد و در هفته 8 هزار پوند دریافت می کند. نکته جالب در مورد پرداخت حقوق به بازیکنان خارجی در ترکیه این است که در این کشور حقوق ها معمولا بدون محاسبه مالیات پرداخت می شود و مالیات بر عهده خوش باشگاه قرار دارد.

پرتغال
اگر چه اسپورتینگ لیسبون معدن استعدادهای جوانی است که معمولا سرنوشت شان را در تیم های تاپ اروپایی جستجو می کنند، باشگاه های پورتو و بنفیکا معمولا به سراغ خریدهای شناخته شده می روند تا نبرد اصلی بر سر عنوان قهرمانی را تشکیل بدهند. در چند سال اخیر البته این باشگاه ها نیز بیشتر رو به قراردادهای قرضی آورده اند تا میزان حقوق در کشور پرتغال، فاصله نسبتا زیادی با سطح اول فوتبال اروپا داشته باشد. این فاصله یعنی حقوق 4913 پوند در هفته به هر بازیکن که در هر سال می شود 255 هزار پوند.

هلند
اوضاع پرداخت حقوق به بازیکنان در لیگ فوتبال هلند، شباهت زیادی به کشور پرتغال دارد. در این کشور نیز معمولا بیشتر به بازیکنان جوان بها داده می شود و خریدهای خارجی نیز معمولا با رقم هایی نه چندان گزاف و یا به صورت قرضی جذب می شوند تا لیگ فوتبال هلند در دسته بندی های فوتبالی به عنوان یک لیگ درجه دو در اروپا شناخته شود. هر فوتبالیست شاغل در اردیویزی به طور میانگین در هر سال 230 هزار پوند حقوق می گیرد.

قطر
اواخر سال 2014 بود که فدراسیون فوتبال قطر تصمیم گرفت قرارداد بازیکنان داخلی و یا بازیکنانی که به صورت رسمی شهروند این کشور شده اند را افزایش دهد. آن ها برای این افزایش نیز دلیل جالبی داشتند و معتقد بودند بیشتر جوانان قطری به تجارت علاقه مند هستند و برای جذب آن ها به فوتبال باید میزان حقوق ها در این رشته ورزشی افزایش پیدا کند. از بعد از این افزایش میانگین حقوق بازیکنان شاغل در فوتبال قطر 2750 دلار در ماه شد. این عدد با رقم دریافتی بازیکنان خارجی تفاوت بسیار زیادی دارد. برای مثال ژاوی هر سال قرار است 10 میلیون یورو برای بازی در السد دریافت کند. این رقم برای سایر ستاره های سرشناس لیگ ستارگان بین 5 تا 8.5 میلیون یورو است.

چین
4037 پوند در هفته، حقوقی است که چینی ها به بازیکنان شان پرداخت می کنند تا این بازیکنان به صورت میانگین در طول سال 209 هزار پوند حقوق دریافت کرده باشند. سوپرلیگ فوتبال چین در چند سال اخیر به سراغ تعدادی از بازیکنان سرشناس رفته و آن ها را با رقم هایی بالا جذب کرده است. چینی ها البته با یک نقشه تیزهوشانه ابتدا به سراغ مربی ها رفته اند و از طریق آن ها برای جذب بازیکن اقدام کرده اند. ستاره های خوشنام اروپایی البته هرگز از شرایط چین راضی نبودند و در این لیگ ماندگار نشدند.

ام ال اس
استیون جرارد، فرانک لمپارد، داوید ویا، آندره آ پیرلو و جیو دوس سانتوس، ستاره های تازه وارد به لیگ فوتبال آمریکا هستند. لیگی که با خرید این ستاره ها کاری کرده تا حق پخش بازی هایش توسط شبکه های مهم فوتبالی خریداری شود و از این پس بازی های ام ال اس در نقاط مختلف جهان روی آنتن برود. حقوقی که در ام ال اس به این بازیکن پرداخت می شود البته کمتر از حقوقی است که آن ها در سطح اول اروپا می گرفتند اما آنچه ام ال اس را برای بازیکنان خاص می کند، شرایط فوق العاده زندگی است که باشگاه های آمریکایی برای این مهره ها می سازند. به طور متوسط هر بازیکن شاغل در لیگ فوتبال آمریکا 135 هزار پوند حقوق در طول سال دریافت می کند.

جی لیگ
در فوتبال ژاپن، عزمی جدی برای امضای قرارداد با بازیکنان برزیلی وجود داشته و دارد. به طور معمول بیشتر بازیکنان خارجی شاغل در ژاپن ملیت برزیلی دارند و حقوق قابل توجهی نیز از باشگاه های ژاپنی دریافت می کنند. میانگین حقوق دریافتی سالیانه بازیکنان حاضر در جی لیگ نسبت به میانگین آسیا عدد قابل قبولی به نظر می رسد. هر بازیکنی که در حال حاضر با باشگاه های ژاپنی قرارداد دارد، به طور متوسط 2000 پوند در هفته و یا 104 هزار پوند در هر فصل دریافت می کند.

هند
تنها دو سال از آغاز حیات رقابت های لیگ حرفه ای فوتبال در هندوستان سپری شده و هندی ها در این دو سال نام های مطرح زیادی را برای بازی به کشورشان کشانده اند. این بازیکنان البته در نزدیکی های 40 سالگی به لیگ برتر هند رفته اند و نسبت به دستمزدهای شان در قلب اروپا پول های کمتری گرفته اند اما به هر حال در این سن، باشگاهی در اروپا این مبالغ را به آن ها پرداخت نخواهد کرد. هر بازیکن شاغل در لیگ فوتبال هند به صورت میانگین در هر سال 85 هزار پوند دستمزد می گیرد. در این لیگ البته اختلاف طبقاتی زیادی بین بازیکنان مختلف وجود دارد.کرواسی
مرورِ میزان حقوق سالیانه بازیکنان و مربیان شاغل در فوتبال کرواسی، کاملا روشن می کند که چرا آن ها حاضرند با آغوش باز به پیشنهاد باشگاه های ایرانی پاسخ مثبت نشان بدهند! کرواسی در زمینه پرداخت حقوق به بازیکنانش، یکی از ضعیف ترین لیگ های اروپا به شمار می رود. لیگی که در سال مجموعا 45 هزار پوند به بازیکنان اش پرداخت می کند. در واقع حقوق سالیانه بازیکنان در کرواسی به اندازه حقوق یک هفته بازیکنان لیگ برتر انگلیس است!