9 شهریور - 31 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟
کاربر برتر ماه کاربر برتر ماه ali_@sghar
تاپیک برتر ماه تاپیک برتر ماه « مراجعه به تاپیک اصلی »
سوالات متداول و تاپیک های مهم
  گزارش مشکلات انجمن و قالب جدید توسط کاربران
  اطلاعیه گزارش مشکلات چند روز گذشتهِ سایت و انجمن
  افتتاح سایت پرسپولیس اف سی
  ~ اطلاعیه امنیتی ~
  تاپیک 5
  تاپیک 6
  تاپیک 7
  تاپیک 8
  تاپیک 9
  تاپیک 10
  تاپیک 11
  تاپیک 12

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: 9 شهریور - 31 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟

 1. #1


  محل سکونت
  تهران،شهریار
  نام واقعی
  amirhossein
  استاتوس
  آنچه ما کردیم با خود هیچ نابینا نکرد در میان خانه گم کردیم، صاحب خانه را ...
  شغل و حرفه
  شهرداری شهریار مشغولم
  بازیکن محبوب
  ali daei
  تیم های محبوب خارجی
  Barcelona | Germany
  نوشته ها
  7,494
  تشکر
  5,818
  تشکر شده 21,310 بار در 6,701 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 50 تاپیک

  9 شهریور - 31 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟

  9 شهریور - 31 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟


  امروز 9 شهریور برابر با 31 آگوست تقویم میلادی است. روزی که در تاریخ آبستن وقایع و اتفاقات زیادی در ایران و جهان بوده است. به مرور برخی از این وقایع میپردازیم.

  پرسپولیس اف سی : امروز 9 شهریور برابر با 31 آگوست تقویم میلادی است. روزی که در تاریخ آبستن وقایع و اتفاقات زیادی در ایران و جهان بوده است. به مرور برخی از این وقایع میپردازیم.

  رویداد ها:

  1849 - زنی انقلابی که قهرمان ملی دو قاره است

  در این روز در آگوست سال 1849 گاریبالدی Giuseppe Garibaldi انقلابی بزرگ و قهرمان استقلال ايتاليا نه تنها شهر رم بلکه بانوی خود آنیتا Anita Garibaldi (آنا ماریا دا سیلواAna Maria da Silva) را ازدست داد. گاریبالدی که درجریان تلاش مسلحانه برای تامین وحدت ایتالیا شهر رم را گرفته بود تا همانند عهد باستان پایتخت ایتالیا باشد از سپاه اعزامی فرانسه به کمک پاپ شکست خورد و از رم عقب نشینی کرد که در جریان عقب نشینی آنیتا را از دست داد. آنیتا در کنار او می جنگید. گاریبالدی پیش از ایتالیا، در انقلابات استقلال آمریکای لاتین ازجمله برزیل، اوروگوئه و ... شرکت کرده بود. در برزیل بود که با آنیتا آشنا شد و ازدواج کرد. آنیتا از انقلابیون مسلح برزیل بود و اینک قهرمان ملی دو قاره (آمریکا و اروپا) بشمار می رود.


  Anita Garibaldi


  1921 - روزي که پخش خبر از راديو آغازشد

  31 آگوست 1920 پخش نخستين برنامه اخبار از راديو آغاز شد. از این روز ايستگاه راديويي MK8 مستقر در شهر ديترويت ايالت ميشيگان آمريكا پخش خبرهاي شهر، ايالت، كشور (آمريكا) و جهان (ساير ملل) را هر روز يك نوبت آغاز كرد. اين رادیو که در نخستين هفته، اخبارش را از رسانه هاي چاپي نقل مي کرد سپس از روزنامه هاي آمريكا (صاحبان خبرگزاري آسوشيتدپرس) خواست اجازه دهند نسخهيي از همه خبرهاي اين خبرگزاري را جهت پخش، همانند يك روزنامه دريافت دارد كه موافقت شد و اين كار بعدا مورد اقتباس ساير ايستگاههاي راديويي كه تا آن زمان فقط موسيقي زنده و داستان و آگهي پخش مي كردند قرار گرفت. اخبار رادیوها اینک در اتومبیلها و پیک نیک شنیده می شود و کدبانوها هنگام پخت و پز در آشپزخانه و کارگران سرگرم کار در کارگاه به آنها گوش می دهند.

  1941 - کشف خیانت، کتک کاری رضاشاه، محاکمه صحرایی و بالاخره «هیچ»

  نهم شهريور ماه 1320 (31 آگوست 1941) رضاشاه پس از اطلاع از مرخص شدن سربازان پادگانها، اين عمل را يك خيانت بزرگ به وطن خواند و همه اعضاي شوراي ستاد عالي جنگ را كه براي هدايت واحدهاي ارتش به مقاومت در برابر تجاوز خارجي تشكيل شده بود به دفتر خود در سعد آباد فراخواند و در محوطه كاخ در برابر مقامات نظامي و غير نظامي، سرلشكر احمد نخجوان كفيل وزارت جنگ و سرتيپ علي رياضي كفيل ركن دوم ستاد ارتش (اطلاعات ارتش) را مسئول مرخص كردن خائنانه افراد پادگانها در برابر دشمن اعلام داشت و تا مي توانست با عصاي خود آن دو را كتك زد، درجه هاي نظامي آنان را پاره كرد و به زندان فرستاد تا در دادگاه صحرائي زمان جنگ محاكمه شوند که چنین دادگاهی معمولا حکم اعدام صادر می کرد.

  پهلوی یکم سپس به جان ساير افسران ارشدي كه در آنجا بودند افتاد و همه را كتك زد، خائن خواند و گفت ناني را كه اين ملت به شما داده تا از ايشان و وطن دفاع كنيد حرامتان باد.


  رضا شاه


  رضاشاه دستور انجام محاكمه خائنان در اسرع وقت را صادر كرد و بدون اين كه از مذاكرات محرمانه فروغي و علي سهيلي (نخست وزیر و وزير امور خارجه) با دو دولت متجاوز آگاه باشد اعلام داشت كه خود او جلسات دادگاه را اداره خواهد كرد! رضاشاه در همين جلسه انتصاب سرلشكر بوذرجمهري را به فرماندهي نيروي هوائي تاييد كرد. افسران نيروي هوائي روز پيش از اين دستور واصله در مورد تحويل دادن هواپيماها و رفتن به مرخصي را نپذيرفته بودند و در پايگاه هوايي قلعه مرغي بر ضد فرمانده خود سرتيپ احمد خسرواني دست به نافرماني زده و وي را بازداشت كرده بودند. افسران نيروي هوايي بدون اين كه از ستاد جنگ دستور داشته باشند هواپيماها را به پرواز در آوردند و به مقابله با هواپيماهاي شوروي رفتند. ستاد جنگ به جاي تشويق اين وطندوستي، چند واحد نيروي زميني را كه هنوز در پادگانها ي تهران بودند مامور تصرف قلعه مرغي كرد و زد وخورد اين واحدها با واحد محافظت از پايگاه مردم تهران را به وحشت انداخت و در جريان اين زد و خورد خلبانان نيروي هوائي هواپيماها را از پايگاه خارج و در زمين هاي يافت اباد (اينك مسكوني شده اند) فرود آوردند و استتار كردند.


  سرلشكر نخجوان


  درهمين روز فروغي به مجلس اطلاع داد كه مذاكرات او با نمايندگان دولتين انگلستان و شوروي ادامه دارد و نتايج را پس از حصول به اطلاع مجلس خواهد رسانيد. در اين ميان راديو هاي لندن و دهلي كه آن هم وابسته به انگلستان بود پي در پي از پيشروي نيروهاي انگلستان و شوروي به سوي تهران خبر مي دادند و شديدا از رضاشاه انتقاد مي كردند و كوشش داشتند كه او را از چشم مردم بيندازند.

  1946 - كنفدراسيون يوگوسلاوي و سرانجام آن

  31 آگوست 1946 يوگوسلاوي داراي يک قانون اساسي مشابه اتحاد شوروي شد و به صورت يك كنفدراسيون مركب از شش نيمه كشور درآمد. اين کشورهاي نيم مستقل عبارت بودند از صربستان، مونته نگرو، مقدونيه، بوسني- هرزگوين، كرواسي و اسلواني. در دهه 1990 چهار ايالت اين اتحاديه از آن جدا شدند و به صورت كشور مستقل درآمدند و يوگوسلاوي مركب از صربستان و مونته نگرو شد که مونته نگرو هم در دهه اول قرن 21 از صربستان جدا شد. با فشار کشورهاي عضو «ناتو» کوزوو هم راه استقلال در پيش گرفت ولي همه کشورهاي جهان اين جدايي را برسميت نشناخته اند. فروپاشي يوگوسلاوي به آرامي صورت نگرفت. صربها در هر منطقه مقاومت کردند و تلفات سنگين به بار آمد ولي چون خواست «ناتو» بود عملي شد و نيروهاي ناتو هنوز در بوسني - هرزگوين و کوزوو به استقرار خود ادامه مي دهند. اگر شوروي فروپاشي نشده بود، کنفدراسيون يوگوسلاوي تجزيه نمي شد.


  تيتو باني كنفدراسيون يوگوسلاوي بود كه پس از مرگ او، طولي نكشيد كه اين كنفدراسيون از هم پاشيد


  1357 - ناپديد شدن امام موسي صدر

  امام موسي صدر در سال 1307 ش (1343 ق) در شهر مقدس قم ديده به جهان گشود. پس از تكميل دروس مقدماتي، از محضر علمي و معنوي آيات عظام سيدصدرالدين صدر (پدرش)، سيد محمد محقق داماد، سيد حسين بروجردي و امام خميني(ره) كسب فيض نمود. سپس عازم نجف اشرف شده و از محضر عالمان و فقيهان آن ديار نيز بهره‏مند گرديد و به درجه اجتهاد نائل آمد. امام موسي صدر پس از وفات آيت‏اللَّه سيدعبدالحسين شرف‏الدين، رهبري شيعيان لبنان را به عهده گرفت و آنان را از وضعيت ناهنجار فرهنگي، اجتماعي و سياسي رهايي بخشيد و در برابر دسيسه‏هاي دشمنان اسلام، آنان را در تشكيلات "حركت المحرومين" متشكل ساخت. اين مجاهد نستوه و خستگي‏ناپذير با هدف ايجاد اتحاد بين اعراب و جلب حمايت كشورهاي عربي و متقاعد ساختن آنان به منزوي كردن اسراييلِ متجاوز و تحريم هرگونه رابطه با اشغالگران فلسطين و به منظور تقويت جنبش محرومين و تهيه سلاح، به كشورهاي مختلف سفر مي‏كرد. امام موسي صدر، به تدريج جزء بزرگترين شخصيت‏هاي سياسي جهان به شمار آمد و در پي دعوت رسمي دولت ليبي، به اين كشور سفر نمود، وليكن براثر توطئه دشمنان انقلاب اسلامي، در همان سفر ناپديد شد. گرچه اخبار ضد و نقيضي درباره زنداني بودن وي منتشر مي‏شود، با اين حال هنوز اطلاعات موثّقي از ايشان به دست نيامده است.


  امام موسي صدر


  زادروزها

  ۱۲ - زادروز کالیگولا امپراتور رم از سال ۳۷ تا ۴۱
  ۱۶۱ - زادروز کومودوس امپراتور رم از سال ۱۸۰ تا ۱۹۲


  کالیگولا


  ۱۸۲۱ - زادروز هرمان فون هلمهولتز فیزیکدان آلمانی، اثباتکنندهٔ قانون پایستگی انرژی
  ۱۸۷۰ - زادروز ماریا مونته سوری پزشک، آموزگار، بنیانگذار روش آموزش مونته سوری


  جیمز کابرن


  ۱۹۲۸ - زادروز جیمز کابرن بازیگر آمریکایی، برندهٔ جایزه اسکار
  ۱۹۴۹ - زادروز ریچارد گییر بازیگر آمریکایی


  ریچارد گییر


  ۱۳۳۳ - زادروز سرلشکر محمّد جهانآرا از فرماندهان سپاه پاسداران در جنگ ایران و عراق


  محمّد جهانآرا


  درگذشتها

  ۱۴۲۲ - درگذشت هنری پنجم پادشاه انگلستان
  ۱۸۶۷ - درگذشت شارل بودلر شاعر و نویسندهٔ فرانسوی


  شارل بودلر


  ۱۹۲۰ - درگذشت ویلهلم وونت پزشک، روانشناس وفیزیولوژیست آلمانی، از پایهگذاران علم روانشناسی تجربی
  ۱۹۶۳ - درگذشت ژرژ براک نقاش، مجسمهساز و چاپگر فرانسوی


  ژرژ براک


  ۱۹۷۳ - درگذشت جان فورد کارگردان آمریکایی، برندهٔ ۴ جایزه اسکار


  پرنسس دایانا


  ۱۹۹۷ - درگذشت دایانا، شاهدخت ولز، ملقب به «پرنسس ولز»، همسر ولیعهد انگلستان


  جان فورد


  ۱۳۴۷ - درگذشت صمد بهرنگی، نویسندهٔ ایرانی


  صمد بهرنگی


  ۱۳۸۱ - درگذشت فرهاد مهراد، خوانندهٔ ایرانی


  فرهاد مهراد

 2. #2


  محل سکونت
  تهران،شهریار
  نام واقعی
  amirhossein
  استاتوس
  آنچه ما کردیم با خود هیچ نابینا نکرد در میان خانه گم کردیم، صاحب خانه را ...
  شغل و حرفه
  شهرداری شهریار مشغولم
  بازیکن محبوب
  ali daei
  تیم های محبوب خارجی
  Barcelona | Germany
  نوشته ها
  7,494
  تشکر
  5,818
  تشکر شده 21,310 بار در 6,701 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 50 تاپیک
  اونایی که نظری دارند بگن


مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
برو بالا