ژوزه مورینیو از وضعیت هافبک بازیسازش در فصل جدید نگران شده است.
سس فابرگاس، شروع سختی را امسال در چلسی داشته است و تیم او نیز با ارائه بازی های اسف بار، اکنون در رتبه سیزدهم جدول لیگ برتر قرار دارد. اوج این ناکامی ها در شکست ۰-۳ مقابل منچسترسیتی نمایان شد که فابرگاس در چند صحنه در کورس با مهاجمان سیتی جا ماند. جیمی کرگر در این باره به اسکای اسپورت گفت: فابرگاس فوتبالیست خوبی است، او می تواند پاس گل دهد یا گل به ثمر برساند، ولی در دفاع ناتوان است. این ضعف در ثانیه دهم بازی با منچسترسیتی خود را نشان داد که داوید سیلوا او را جا گذاشت و سرخیو آگوئرو را در موقعیت گلزنی قرار داد. فابرگاس هوش تاکتیکی پایینی دارد، مخصوصا در کارهای دفاعی. این علت اصلی فروش او توسط بارسلونا بود.

ضعف دفاعی هافبک اسپانیایی، چیز جدیدی نیست. پپ گواردیولا امیدوار بود که بتواند از سس، جانشینی مناسب برای ژاوی بسازد، او مدتی طولانی سعی کرد که نقاط ضعف فابرگاس را برطرف کند ولی در نهایت نا امید شد. این امر از نکات عجیب رابطه بین مورینیو و سس است. درحالی که سرمربی پرتغالی، همیشه از بازیکنانش شرکت در دفاع را طلب می کند، جذب هافبکی که ناتوان از کمک به دفاع تیم است، از مورینیو بعید به نظر می رسید. شاید کمبود بازیکنان طراح در استمفورد بریج بود که باعث این انتقال شد. به هر حال، این نقاط ضعف در این فصل بسیار به چلسی ضربه زده است و آبی های لندن بدترین شروع فصل خود را در ۴۰ سال اخیر در لیگ برتر داشته اند.

فابرگاس فصل پیش تنها ۳ بار موفق به گلزنی شد ولی توانست رکورد ۱۸ پاس گل را به اسم خود ثبت کند. او تنها در ۴ بازی ابتدای فصل پیش برای چلسی، ۶ پاس گل به هم تیمی های خود داد و در نهایتا بیشترین پاس گل را در لیگ جزیره داد. خلاقیت ستاره اسپانیایی، قفل دفاعی خیلی از تیم های رقیب چلسی را شکست. او به طور متوسط در هر بازی فصل پیش، ۳ فرصت گل برای مهاجمان تیمش فراهم کرده بود.ولی این فصل اوضاع مثل گذشته برای سس خوب نبوده است. دقت پاس های او نسبت به فصل پیش پایین آمده و درصد کمتری از آنها به بازیکن مورد نظر رسیده است. به علاوه عدم کارایی فابرگاس در دفاع موجب شده فشار بیشتری روی مدافعان چلسی وارد شده و ضریب اشتباهات آنها به طرز معناداری این فصل افزایش یافته است. هافبک سابق بارسلونا در این رابطه از خود سلب مسئولیت کرده و گفته است: وظیفه اصلی من بازی سازی برای هازارد، ویلیان و اسکار است. دفاع کردن مسئولیت اول من نیست.

نقطه ضعف بزرگ دیگر فابرگاس، افت محسوس او در نیم فصل دوم است. الان چند فصل متوالی است که سس پس از بازگشت از تعطیلات ژانویه به طرز چشمگیری ضعیف تر به نظر می رسد. مربی سابق بارسلونا، جراردو مارتینو، هم این نکته را قبلا ذکر کرده بود. او در این زمینه گفته بود: سس اول فصل عالی است. در میانه فصل به یک بازیکن متوسط تبدیل می شود و در آخر فصل خیلی ضعیف بازی می کند. فابرگاس این عادت خود را در لیگ برتر هم ادامه داده است.

به نظر می رسد ژوزه مورینیو برای پوشش این نقاط ضعف هافبک خود، نقشه های جدیدی در سر دارد. صحبت هایی مبنی بر تغییر پست فابرگاس و یک خط جلو بردن او به گوش می رسد. در این صورت با قرار گرفتن یک هافبک دفاعی قدرتمند مانند ماتیچ یا میکل پشت سر او، چلسی نگرانی های کمتری بابت ضعف دفاعی بازی ساز اسپانیایی خود خواهد داشت.