منچستر یونایتد برای کسب قهرمانی در لیگ برتر انگلیس کار بسیار دشواری دارد اما هواداران این تیم منتظر دیدن جام در اولدترافورد هستند.
همه ما فوتبال انگلیس را با منچستر یونایتد شناختیم. البته با منچستر فرگوسن. منچستری که در جایگاه شمالی ورزشگاه اولدترافوردش را به نام فرگی ثبت کرده است. فرگوسن آنقدر با شیاطین سرخ به قهرمانی و افتخارات دست پیدا کرده است که شاید باور منچستر فعلی برای بسیار سخت باشد. مردم شهر منچستر وقتی می بینند که دستشان از جام کوتاه است از حمایت هایشان دریغ نمی کنند و این شایسته تحسین است. آنها این موضوع را در دو فصل گذشته به خوبی نشان دادند.یکی از سوالاتی که این روزها برای این مردمان به وجود آید، این است که آیا من یونایتد این فصل قهرمانی می شود؟ زمانی که سر الکس فرگوسن هدایت این تیم را بر عهده داشت شاید این سوال برای کمترین هوادار منچستر هم بوجود نمی آمد.
سال 2013 بعد از بیستمین قهرمانی منچستر یونایتد در لیگ برتر، فرگوسن از سرمربیگری منچستر یونایتد کناره گیری کرد و بازنشستگی خود را اعلام نمود. به توصیه خود سر الکس، دیوید مویس برای جانشینی او انتخاب شد و همگی بر این باور بودن که مویس می تواند جانشین خوبی برای فرگی باشد، اما هیچگاه اینگونه نشد و هر روزی که از مربیگری این مرد اسکاتلندی می گذشت اوضاع برای هواداران این تیم آشفته تر می شد. منچستر در فصل 2013/14 در جایگاه هشتم قرار گرفت و حضور در لیگ قهرمانان و لیگ اروپا را از دست داد و این به معنی سقوط سهام باشگاه و ضرری برای خانواده گلیزر بود. آنها با هدایت مویس یک اتفاق تلخ را جبران کردن. نیوکاسل پس از 41 سال توانست شیاطین را در اولدترافورد شکست دهد و شاید آن روز نفسه هواداران در نمی آمد. خانوداه گلیزر پس از این ناکامی بزرگ تصمیم بر برکناری مویس گرفتند. تا شاید هواداران نفسی بکشند.سرخ های شهر منچستر، فصل گذشته لوئیس فان خال پرسابقه را به اولدترافورد آوردند. برق امید را می توانستید در چشمان هواداران و بازیکنان ببینید. آنها سرشار از امید بودند، چرا که فان خالی را به خدمت گرفته بودند که قهرمانی کوچک ترین کار او بود.
وقتی نگاه به کارنامه فان خال می اندازیم دیگر جایی ای برای حرف باقی نمی گذارد. 3 قهرمانی با آژاکس در لیگ هلند، یک قهرمانی در لیگ قهرمانان اورپا و چندین قهرمانی در جام های حدفی و سوپر جام ها. دو قهرمانی با بارسلونا در لالیگا، یک قهرمانی در کوپا دل ری و یک قهرمانی در سوپر جام اروپا. یک قهرمانی با آلکمار در لیگ هلند، یک قهرمانی در بوندسلیگا و مقام سومی در جام جهانی 2014 برزیل به همراه تیم ملی هلند و . . . فکر می کنم این تعداد برای بزرگ بودن او کافی باشد، اما آیا آنقدر بزرگ است که بتواند منچستر را دوباره به اوج خود بازگرداند.
فان خال در اولین فصل حضورش دست کمی از دیود مویس نداشت، البته این را می توان برای نیم فصل گفت. آنها شرایط بهتری نسبت به نیم فصل اول داشتند و حتی برای مقطعی کوتاه نام خود را برای فتح جام مطرح کرده بودند، اما در نهایت به رتبه چهارمی دست پیدا کردند و موفق شدند پس از دو سال دوباره به لیگ قهرمان اروپا راه پیدا کنند. شاید باز هم آن سوال عذاب آور برای هواداران منچستر پیش بیاید. "آیا من یونایتد این فصل قهرمانی می شود؟"
یک بار دیگر هواداران متعصب منچستر در کسب جام و گرفتن جشن قهرمانی که به آن عادت کرده بودند ناکام ماندن. پس از پایان فصل 2014/15 در برخی از رسانه های انگلیسی اخراج فان خال مطرح شد اما طولی نکشید که مسئولان این باشگاه این خبر را تکذیب کردند. فان خال حداقل برای یک فصل دیگر بر روی نیمکت آجری اولدترافورد خواهد نشست. نیمکتی که در این چند ساله به گرمای، کوره های آجر پزی است.شاید یکی از دلایل موفق نبودن فان خال در فصل گذشته نداشتن بازیکنانی کارآمد در پست های کلیدی بود. پس از خروج گری نویل، روی فردیناند و نمانیا ماتیچ، منچستر هرگز دفاعی قابل اطمینان در قلب خط دفاعی تیمش ندید. بازیکنان جوان و با استعداد جای آنها را گرفته اند اما شاید کمی تجربه هم لازم باشد. تجربه ای که در لیگ برتر انگلیس حرف اول را می زند. همه تا دو فصل گذشته جان تری مدافع چلسی را بازیکنی فرسوده قلم داد می کردند اما این مدافع 34 ساله فصل گذشته نشان داد که کماکان یکی از بهترین مدافعان انگلیس و حتی اروپا است. نمونه های دیگری به مانند جان تری وجود دارد که در مورد تجربه می توان به آنها اشاره کرد اما در این مطلب قصد داریم به موضوعات دیگری بپردازیم.
باز بر می گردیم به همان سوال عذاب آور و دردناک: "آیا من یونایتد این فصل قهرمانی می شود؟"
سران آمریکایی و ثروتمند منچستر یونایتد در فصل نقل و انتقالات تابسانی امسال کارت عابر بانک خود را در اختیار فان خال قرار داده بودند. باشگاه منچستر در این فصل 97 میلیون پوند (130 میلیون یورو) را صرف خرید بازیکنانی چون باستین شواین اشتایگر، ممفیس دیپای، مورگان اشنایدرلین، متئو داریمان، آنتونی مارشال و سرخیو رومرو کرده است.در لیست خرید بازیکنان جدید منچستر به مانند فصل گذشته نام دفاعی مطمئن به چشم نمی خورد. شیاطین سرخ در فصل نقل و انتقالات برای تقویت خط دفاعی خود به دنبال جذب ماتس هوملس، سرخیو راموس و نیکولاس اوتامندی بودند که در نهایت هیچ یک از این بازیکنان را نتوانستند جذب کنند. شاید یکی از مسائلی که دوباره گریبان لوئیس فان خال را در طول فصل بگیرد جذب یک مدافع در سطح کلاس جهانی باشد. فردیناند و ویدیچ زوج بسیار عالی را در قلب خط دفاعی منچستر تشکیل می دانند و پس از خروج این مدافعان دیگر در این پست مدافعی کار آمد دیده نشد. حضور یک مدافع که خصوصیات رهبری را در زمین داشته باشد می تواند برای هر مربی ای یک برگ برنده باشد، اما فان خان نه اینکه این برگ برنده را ندارد بلکه پاشنه آشیل تیمش همین خط دفاعی است. البته قدرت هجومی آنها با خروج روبین فن پرسی و رادامل فالکائو کاهش یافت که فان خال در این پست بازیکنان خوبی جذب کند. حضور ممفیس دپای و آنتونی مارشال جوان می تواند کمک زیادی به فان خال بکند. به نقطه قوت منچستر در این فصل، می توان به خط میانی آن اشاره کرد که شاید هر مربی آرزوی داشتن آن را داشته باشد. باستین شواین اشتایگر، مورگان اشنایدرلین، خوان ماتا، فلینی، هررا گزینه های مناسبی برای خط میانی هستند. اما تنها نقط ضعف این تیم در خط دفاعی است، خط دفاعی که فصل گذشته 37 گل دریافت کرد یعنی به طور میانگین در هر بازی یک گل، و این برای تیمی می خواهد قهرمان شود آمار خوبی نیست. خط دفاعی خوبی همیشه یکی از عوامل اصلی در قهرمانی تیم ها است. با نگاه به تیم های قهرمان پنج لیگ معتبر اروپا به این مضوع بر می خوریم که خط دفاعی چه تاثیری می تواند در قهرمانی بگذارد.


منچستر فصل جدید را خوب شروع کرده، شروع خوب بدان معنی است آنها نسبت به فصل گذشته فصل بهتری را شروع کرده اند. منچستر سال گذشته در هفته چهارم 5 امتیاز کسب کرده بود اما در این فصل 7 امتیاز کسب کرده است. باخت در چهارمین بازی مقابل سوانزی، شاید کمی معادلات را بر هم زد. شاید در این فصل یکی از اصلی ترین شانس های قهرمانی منچستر سیتی باشد و آنها باید با هم شهر های خود به رقابت بپردازند. شیاطین بر خلاف دو فصل گذشته باید در 3 جبهه به رقابت بپردازند. حضور دوباره منچستر یونایتد در لیگ قهرمانان می تواند هم برای آنها ایجاد انگیزه کند و هم می تواند برای آنها کمی دردسر ساز شود. اصولا تیم های که از انگلیس در لیگ قهرمانان حضور دارند با چالش خستگی بازیکنان روبرو هستند و فان خال یکی دیگر از موانعی که پیش رو دارد همین موضوع است.
با تمام این عوامل باید دوباره یک فصل منتظر باشیم تا ببینیم که آیا جام قهرمانی بار دیگر به اولدترافورد باز خواهد گشت.