ضرر 5/16 میلیون یورویی رئال بابت جنجال دروازهبانی

آی اسپورت - «این تابستان گمانهزنیهای زیادی صورت گرفت، من اما به کارم ادامه دادم. اینجا واقعاً خوشحالم.» این جملهای است که داوید دخئا در گفتوگو با شبکه تلویزیونی منچستریونایتد به زبان آورد تا به همه غوغایی که در بازار نقل و انتقالات سر او به پا شده بود، پایان بدهد.
در بین صحبتهای دروازهبان اسپانیایی تصاویری از او در کنار لوئی فان خال، مربی یونایتد در حالی که میخندیدند و با هم دست میدادند، پخش میشد، انگار نه انگار که اتفاقی افتاده! مربی هلندی به چیزی که میخواست، رسیده: بعد از همه حاشیهها و جنجالها بالاخره داوید دخئا قراردادش با منچستر را تمدید کرد، آن هم تا سال 2019 و با دستمزد 200 هزار یورو در هفته. طبق قرارداد تازه این احتمال وجود دارد که دخئا یک سال بیشتر هم در باشگاه بماند و قراردادش به قراردادی 5 ساله تبدیل شود. از همه اینها که بگذریم ماجرای دروازهبانی برای رئالمادرید در این تابستان 5/16 میلیون یورو خالص (34 میلیون بدون کسر مالیات) خرج برداشته. 10 میلیون از این مبلغ که به ناکام ماندن باشگاه در خرید دخئا مربوط میشود و 10 میلیون یورو (5 میلیون با کسر مالیات) خسارتی که باید بابت این اتفاق که به مضحکترین شکل ممکن هم پیش آمد، به او بپردازد.
جدای از آن قرارداد کیلور ناواس هم هست که بعد از لغو شدن انتقالش به منچستریونایتد (به عنوان بخشی از توافق رئال با این باشگاه انگلیسی بر سر دخئا) بیشک باید بهتر شود و ظاهراً باشگاه یک میلیون یورو برای این کار در نظر گرفته. به این مبالغ باید 6 میلیونی که باشگاه مادریدی بابت خرید کیکو کاسیا داد و رقم تسویه حساب ایکر کاسیاس دروازهبان پیشینش که به پورتو رفت هم افزوده شود. کاپیتان سابق البته 8 میلیون از 24 میلیون خالصی که بابت تسویهحساب دستمزد دو فصل باقی ماندهاش در رئال (تا 2017) طلب داشت را بخشید و ماند 16 میلیون یورو خالص که باید بین باشگاه مادریدی و پورتو تقسیم میشد. بعد از کسر مالیات توافق بر این شد که رئال 5/4 میلیون یورو از این مبلغ را بپردازد و باشگاه پرتغالی هم 5/2 میلیونش را تقبل کند.
دخئا تمدید کرد... همه شاد شدند
بعد از ماجراهایی که با لغو شدن انتقال داوید دخئا (مدارک دقایقی بعد از وقت قانونی بازار نقل و انتقالات به دست مسئولان لالیگا رسید) پیش آمد، فلورنتینو پرس، رئیس رئال، منچستریونایتد را به بیتجربگی در بستن قرارداد در روز آخر بازار متهم کرد و این مسئله را دلیل اصلی این اتفاق دانست. تصاویر خوشحالی مربی و شاگرد در تمرین تیم که بعد از تمدید قرارداد این بازیکن در وبسایت باشگاه منتشر شد اما این حس را منتقل میکنند که انگلیسیها در کل علاقه چندانی به فروش دروازهبانشان نداشتهاند. تعریف و تمجیدهای فان خال از دخئا بعد از این توافق هم دیگر جای خودش را دارد: «داوید یکی از بهترین دروازهبانهای دنیاست. او بازیکنی محبوب است و برای یادگیری و بهتر کردن بازیاش آمادگی دارد. داوید فصل قبل به تیم کمک زیادی کرد و در دو فصل اخیر به عنوان بهترین بازیکن سال باشگاه انتخاب شده.»

خود دخئا هم که همه فکر میکردند به خاطر کنسل شدن پیوستنش به رئال به شدت شاکی است، از عشقش به باشگاه انگلیسی حرف زده: «از اینکه فصل تازهای از دوران حرفهایام را در یونایتد آغاز میکنم خیلی خوشحالم. منچستریونایتد یک باشگاه خاص است و اولدترافورد مکانی ایدهآل برای اینکه پیشرفت کنم. من همیشه آرزو داشتم در کنار این بازیکنان بزرگ و مقابل این هواداران بازی کنم.» اینطور که از شواهد امر پیداست طی چند روز اوضاع از این رو به آن رو شده و همه اتفاقات هفتههای گذشته را بهدست فراموشی سپردهاند؛ از تمرین دخئا در کنار بازیکنان تیم پایهای و دعوت نشدنش به 6 بازی اخیر تیم و عصبانیت فان خال گرفته تا لغو شدن قراردادش با رئال و جنگ بیانیهها که بعد از آن بین دو باشگاه راه افتاد. حتی ادورنه، نامزد دخئا که پیش از این گفته بود «منچستر از پشت یخچال هم زشتتر است» در توئیتر به دخئا به خاطر تمدید قرارداد با این باشگاه تبریک گفته: «مبارک است زندگی من!»
تاریخنگاری پرونده انتقال دخئا
تماسهای اولیه: نهم ژانویه روزنامه «آس» از اولین تماسهای بین رئال و دخئا خبر داد. رابطه بد بازیکن با فان خال او را به رئال نزدیکتر میکرد.
جواب نه به تمدید قرارداد: بیست و پنجم آوریل دخئا پیشنهاد تمدید قرارداد یونایتد را رد کرد. آنها به او 10 میلیون یورو پیشنهاد داده بودند.
پیدا شدن سر و کله راموس: رئال روز بیست و نهم ژوئن از یونایتد خواست برای دروازهبانش قیمت تعیین کند. منچستر اما در پاسخ گفت فقط در صورتی برای دخئا وارد مذاکره میشود که رئال سرخیو راموس را به آنها بدهد، در غیر این صورت 45 میلیون یورو بابت دروازهبان میخواهد.
بازگشت دخئا به یونایتد: پنجم جولای دخئا به منچستر بازگشت تا زیر دست فان خال به کارش ادامه دهد. او یک بار دیگر به علاقهاش برای خروج از یونایتد اعتراف کرد.
جدایی کاسیاس از رئال: یازدهم جولای، رئالمادرید جدایی کاسیاس را رسماً اعلام کرد. کاپیتان به پورتو رفت تا جا برای آمدن یک دروازهبان جدید به تیم باز شود.
کاسیا از راه رسید: شانزدهم جولای، رئال «کیکو کاسیا» را به قیمت 6 میلیون یورو خرید و این در حالی بود که دخئا منچستریونایتد را در تور تابستانیاش در آمریکا همراهی میکرد.
فان خال: وقتی اردوی پیش فصل شروع میشد مربی هلندی در مورد دخئا گفت: «من میخواهم او بماند اما این قانون زندگی است...» وقتی لیگبرتر آغاز شد او حرفش را عوض کرد: «دخئا اشتیاقی برای بازی کردن ندارد» و در چندین بازی اسم او را از فهرست بازیکنان خط زد. روز بیست و دوم آگوست هم با قاطعیت گفت: «فروشی نیست.»
نمایش خندهدار روز آخر بازار: سی و یکم آگوست رئال همه تلاشش را برای خرید دخئا کرد. آنها بر سر 30 میلیون یورو به علاوه کیلور ناواس که 15 میلیون یورو رویش قیمت گذاشته شده بود با منچستر به توافق رسیدند. دیر رسیدن یک فکس اما به لغو شدن پروژه منجر شد.
جنگ بیانیهها: صبح روز یکم سپتامبر رئالیها در دفاع از خودشان بیانیهای منتشر کردند و عصر همان روز هم منچستر با بیانیهاش جواب آنها را داد. هر دو باشگاه سعی کردند تقصیرها را بر گردن هم بیندازند.