نوروزنامه
کاربر برتر ماه کاربر برتر ماه ali_@sghar
تاپیک برتر ماه تاپیک برتر ماه « مراجعه به تاپیک اصلی »
سوالات متداول و تاپیک های مهم
    گزارش مشکلات انجمن و قالب جدید توسط کاربران
    اطلاعیه گزارش مشکلات چند روز گذشتهِ سایت و انجمن
    افتتاح سایت پرسپولیس اف سی
    ~ اطلاعیه امنیتی ~
    تاپیک 5
    تاپیک 6
    تاپیک 7
    تاپیک 8
    تاپیک 9
    تاپیک 10
    تاپیک 11
    تاپیک 12

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 19

موضوع: نوروزنامه

نام واقعی
    کوروش رضایی
    شغل و حرفه
    نوازنده
    تشکر شده 2,249 بار در 952 ارسال
    یاد شده
    در 0 پست
    برچسب زده شده
    در 0 تاپیک

نوروزنامه

تو این تاپیک مطالبی با عنوان نوروز در اختیارتون قرار میدیم ! امیدوارم با تشکرهاتون مارو دلشاد کنید . . . ممنون
    کد:
    درد يعني ، سرت به همون سنگي بخوره كه يه عمري به سينت ميزدي !!!

2. 9 کاربر مقابل از Kurosh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

ghalbeghermez (17th March 2012), gooroo (17th March 2012), IMAN (17th March 2012), Liverpoolpersian (17th March 2012), redkiller (17th March 2012), sahar1 (17th March 2012), shailin16 (17th March 2012), Ya3r (17th March 2012)

نام واقعی
    کوروش رضایی
    شغل و حرفه
    نوازنده
    یاد شده
    در 0 پست
    برچسب زده شده
    در 0 تاپیک

تاریخچه نوروز ( پیشینه نوروز )

در آثار پیشینیان آمده است که این جشن را نخست جمشید برپا کرد. گویند در این روز جمشید بـه جنگ دیوان رفت و آنان را فرمانبردار خویش ساخت. جمشید در این روز بر تختی نشست کـه دیوان آن را می بردند و با آن به یک روز راه از دماوند به بابـل رسید. مردم در تعجب شدند و آن روز را جشن گرفتند. پس از جمشید شاه سال به سال براهمیت و فراگیری نوروز افزوده شد. در زمان هخامنشیان و ساسانیان، نوروز بعنوان سنتی فراگیر و بسیار باشکوه چه در دربار شاهان و چه در خانه های مردم عامه (نه فقط زرتشتیان) اجرا میشده است. علت مهم دیگری که جهت گسترش نوروز و درآمدن این عید در حیطهی شعایر اسلامی یاد میشود، تقارن نوروز است با جانشینی علیبن ابیطالب توسط پیغامبر اسلام محمدبن عبدلله (ص) در عید غدیرخم، در سال دهم هجری برابر با بیست و نهم حوت (اسفند) است. همچنین در چنین روزی علیبن ابیطالب عاقبت بعد از بیست و پنج سال گوشهگیری اجباری به خلافت رسید. به این ترتیب نوروز همچنان پس از اسلام اهمیت خود را حفظ کرد و احادیث و روایات بسیاری در این باب و در بهارالانوار گردآوری شده است.
    طبیعت پس از گذرانِدوره ای سرد و بی محصول، با آغاز بهار زنده شده و در واقع آفریده می شود. (در اسلام و همچنین عارفانِاسلامی موضوع خلق مدام، منطبق با این عقاید ایران باستان است) انسان نیز باید بعنوان یکی از مخلوقین ِالهی سعی کند همراه طبیعت به رستاخیز برخیزد. ماه فروردین را ماهِفَروَهَرها یا فَروَشی ها می نامند و آن عید اموات است. در این ماه بدلیل رستاخیز (نو شدن ِموقت دنیا) پرده ی میان زندگان و مردگان به کناری رفته و ارواح ِنیک ِدرگذشتگان به ملاقات ِزندگان می شتابند. رسم معروف قاشق زنی، نیز از همین اعتقاد نشأت می گیرد. ارواحِنیک بصورت افرادی که رویشان پوشیده است به پشت در خانه های زنده ها آمده و زنده ها نیز به آنان به رسم یادبود و برکت هدیه ای می دهند. و نیز تمیز کردن خانه ها و روشن کردن چراغها و شمعها در زمان تحویل سال برای رضایت خاطر و هدایتِ فروهرهاست. در روز ابتدای فروردین، که بنام ِپاک و برکت دهنده ی اهورامزدا(خدای پاک) مزین شده است، خورشید وارد برج حَمَل شده و جهان از نو آفریده می شود. ایرانیان کهن برای استقبال از سبزی ِبهاران، 25 روز مانده به فروردین بر 12 ستون ِخشتی یا سنگی سبزه می کاشتند. (12 ستون ، اشاره به اعتقاد کهن ِقرار گرفتن ِجهان بر روی 12 ستون) ششمین روزفروردین که بنا به نظرات بسیاری محققان و موبدان زرتشتی، سالروز تولد زرتشت اسپنتمان است، به نوروز بزرگ معروف است. (آورده اند که در بامداد ِآن روز به کوه ِبوشنج شخص ِخاموشی که دسته ای از گیاهان خوشبو در دست دارد ساعتی نمایان است، سپس پنهان می شود و تا سال ِدیگر در همین هنگام دیگر نمایان نمی گردد.
    کد:

4. 10 کاربر مقابل از Kurosh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

Farzandeiran (17th March 2012), ghalbeghermez (17th March 2012), IMAN (17th March 2012), Liverpoolpersian (17th March 2012), monster (18th March 2012), redkiller (17th March 2012), sahar1 (17th March 2012), sara93 (17th March 2012), shailin16 (17th March 2012)

نام واقعی
    کوروش رضایی
    شغل و حرفه
    نوازنده
    یاد شده
    در 0 پست
    برچسب زده شده
    در 0 تاپیک

فسفه هفت سین

فلسفه هفت سین
    ایرانیان کهن و مردم بابل عدد "هفت" را مقدس می شمردند، طبقات آسمان و زمین و سیارات هفت بوده است، ستارگان هفتگانه ((زهره، مشتری، عطارد، زحل، مریخ، زمین و خورشید)) و ایام هفته نیز هفت روز است و گرامی میداشتندش. پارسیان در تمامی روزهای فروردین خانه های خود را چراغانی کرده و چوبهای خوشبو می سوزانند و شمع ها را روشن نگاه میدارند و خوانچه ای پهن می کنند که بر آن هفت چیز که نامشان با حرف ِسین شروع شده باشد میگذارند (هفت سین) مانند:
    سبزه: نمودار ِگلهای زیبا و زینتی، سرسبزی و خرمیسرکه: نماد شادی (میوه درخت تاک در ایران، میوه شادی خوانده میشد) سمنو: از جوانه ی گندم، نمود رویش و برکت سیب: میوه ای بهشتی و نماد زایشسیر : نگهبان سفره (در اکثر فرهنگ های آریائی برای سیر نقش محافظت کننده از شر قائل بودند) سماق: نماد مزه زندگی سنجد: بوی برگ و شکوفه ی آن محرک ِعشق و دلباختگی است.سکه: موجب برکت و سرشاری کیسهکتاب مقدس که در گذشته اوستا و اکنون قرآن است و بودنش بر سر سفره باعث رونق میباشد.آینه و شمع بر سر سفره هفت سین نیز نماد ِنور و روشنایی و شفافیت است. معمولا تخم مرغ نیز بر سر سفره ی هفت سین میباشد که نماد ِنطفه و باروری و زایش است. نیز در اساطیر ِایران، جهان، تخم مرغی شکل است، آسمان چون پوسته ی تخم مرغ و زرده اش نمودگار زمین است. ماهی ِزنده نیز نماد سرزندگی و شادابی ست. و هزاران فلسفه و رسوم متفاوت که در گوشه و کنار ِایران عزیزمان پراکنده است و در بعضی از کشورهای شرق آسیا مانند چین، هند و پاکستان نیز هر ساله مراسمی شبیه به نوروز انجام می شود.

هفت از نظر مذاهب: به عقیده هندیها در آئین برهما انسان هفت بار می میرد . عروس و داماد باید هفت قدم به اتفاق هم بردارند. هفت قدم جلو رفته و قسم می خورند ، در آئین زرتشت هفت فرشته مقرب وجود دارد. در تورات مذکور است که هفت نر و ماده را با خود برگیر تا نسلی بر جهان بماند.
    هفت در آئین مسیح : هفت معجزه ، از 33 معجزه را مسیح در انجیل ذکر کرده است ، در انجیل از هفت روح پلید صحبت شده است ، به نظر فرقه کاتولیک ، هفت نوع شادی و هفت غسل تعمید وجود دارد.

هفت در اسلام: آسمان هفت طبقه دارد . فرعون در خواب هفت گاو چاق و هفت گاو لاغر را دید که گفتند هفت سال خشکسالی و هفت سال فراوانی می شود. جهنم هفت طبقه دارد . گناهان اصلی هفت عدد است . پیش از اسلام در بین اعراب ، هفت بار طواف دور کعبه مرسوم بوده و در سنت اسلامی نیز چنین است . هفت نفر قاری قرآن معروف بودند ، هفت بار شستن اشیاء ناپاک و قرار گرفتن هفت عضو بدن هنگام نماز نیز مذکور است .

هفت در تصوف : هفت وادی سلوک در تصوف معروف است 1) طلب ، 2)عشق ، 3)معرفت ، 4) استغنا ، 5)توحید ، 6) حیرت ، 7)فنا ، مولوی می گوید:

هفت شهر عشق را عطار گشت ما هنوز اندر خم یک کوچه ایم

هفت در تاریخ : همراهان داریوش با خود او هفت نفر بودند، در نقش رستم در بالای آرامگاه داریوش ، هفت نقش ملاحظه می شود . جنگهای هفت ساله در زمان لوئی 11 واقع شد. اژدهای هفت سر معروف است . هفت پسر گشتاسب به هفت راهزن تبدیل شدند و هفت خوان رستم و اسفندیار معروف است.

معابد هفت طبقه: در بابل و آشور هر معبدی هفت طبقه داشت و هر طبقه به نام یکی از سیارات و هفت رنگ بود (سرخ ، سیمین، سفید، سیاه، ارغوانی، آبی و سبز). حصار اکباتان هفت دیوار داشت و آرامگاه کورش هفت پله دارد.

کد:

6. 7 کاربر مقابل از Kurosh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

ghalbeghermez (17th March 2012), IMAN (17th March 2012), Liverpoolpersian (17th March 2012), sahar1 (17th March 2012), sara93 (17th March 2012), shailin16 (17th March 2012)

نام واقعی
    کوروش رضایی
    شغل و حرفه
    نوازنده
    یاد شده
    در 0 پست
    برچسب زده شده
    در 0 تاپیک

حاجی فیروز

حاجی فیروز یا حاجی پیروز منادی سنتی نوروز است که در روزهای نزدیک به نوروز در کوچهها و خیابانهای ایران ظاهر میشود.

حاجی فیروز مردی است با چهره سیاه کرده و لباسی به رنگ قرمز همراه با کلاه دوکی شکل قرمز، دایره و دنبکی به دست میگیرد، به خیابان میآید و به رقص و شیرینکاری و خواندن شعرهای ضربی به رقص میپردازد. مردم از هر سنی دور او جمع میشوند و همراه با او شادی میکنند. گفته می شود که سیاهی صورت حاجی فیروز به دلیل بازگشت او از سرزمین مردگان است.
    شعرهای حاجی فیروز
    حاجی فیروزه،
    سالی یه روزه،
    همه میدونن،
    منم میدونم،
    عید نوروزه.
    ارباب خودم سامالا علیکم،
    ارباب خودم سر تو بالا کن،
    ارباب خودم منو نیگا کن،
    ارباب خودم لطفی به ما کن.

ارباب خودم بزبز قندی،
    ارباب خودم چرا نمیخندی؟
    بشکن بشکنه بشکن،
    من نمیشکنم بشکن،
    اینجا بشکنم یار گله داره،
    اونجا بشکنم یار گله داره!
    این سیاه بیچاره چقد حوصله داره.
    کد:

8. 8 کاربر مقابل از Kurosh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

ghalbeghermez (17th March 2012), IMAN (17th March 2012), Liverpoolpersian (17th March 2012), redkiller (17th March 2012), sahar1 (17th March 2012), sara93 (17th March 2012), shailin16 (17th March 2012)

نام واقعی
    کوروش رضایی
    شغل و حرفه
    نوازنده
    یاد شده
    در 0 پست
    برچسب زده شده
    در 0 تاپیک

سیزده به در

سیزدهبهدر سیزدهمین روز فروردین ماه و از جشن های نوروزی است. در تقویمهای رسمی ایران این روز روز طبیعت نامگذاری شدهاست و از تعطیلات رسمی است. برخی بر این باورند در این روز باید برای راندن نحسی از خانه بیرون روند و نحسی را در طبیعت به در کنند. اما برای اثبات اینکه ایرانیان قدیم هم این دیدگاه را داشتند هیچ روایت تاریخی و قابل استنادی وجود ندارد .

عقاید مردم
    چند نسل پیشین ایرانیان، شاید از آنجایی که در مورد این روز آگاهی کمتری داشتند این روز را بدشگون می دانستند و بسیاری از آنان معتقد بودند که باید برای بیرون کردن بدشگونها از خانه و کاشانه خود کنار جویبارها و سبزه ها بروند و به شادی بپردازند.
    این دیدگاه هنوز هم در بین عده ای از مردم ایران وجود دارد . اما امروزه بیشتر مردم، با رفتن به دامان طبیعت در جشن سیزده به در، جشن های نوروزی را به طور رسمی پایان می دهند.

فلسفه سیزده به در
    به طور کلی در میان جشن های به جا مانده از دوره ی باستان جشن سیزده به در کمی مبهم است، زیرا مبنا و اساس دیگر جشن ها را ندارد. در کتابهای تاریخی اشارهی مستقیمی به وجود چنین مراسمی نشدهاست اما در منابع کهن اشاره هایی به روز سیزدهم فروردین داریم.

گفته می شود ایرانیان باستان در آغاز سال نو پس از دوازده روز جشن گرفتن و شادی کردن که به یاد دوازده ماه سال است، روز سیزدهم نوروز را که روز فرخنده ایست به باغ و صحرا می رفتند و شادی می کردند و در حقیقت با این ترتیب رسمی بودن دورهً نوروز را به پایان میرسانیدند. می توان گفت معقول ترین موردی که درباره ی سیزده به در گفته می شود همین است .
    اما اگر در کتاب های تاریخی و ادبی گذشته اشاره ای به سیزده به در و هفت سین نمی یابیم آیا این رسم ها را باید پدیده ای جدید دانست و یا این که، رسمی کهن است، و به علت عام و عامیانه بودن در خور توجه نبوده و با معیارهای مورخان زمان ارزش و اعتبار ثبت و ضبط نداشته است؟ سیزده به در رسم و آیینی که بدین گونه در همه شهرها و روستاهای ایران همگانی است و در بین همهً قشرهای اجتماعی عمومیت دارد، نمی تواند عمری در حد دو نسل و سه نسل داشته باشد. علاوه بر این می دانیم کتابهای تاریخی و شعرهای شاعران، رویدادها و جشن های رسمی را که در حضور شاهان و خاصان دستگاه حکومتی بود، بیان و توصیف می کرد. ولی سیزده به در، رسمی خانوادگی و عام و به بیانی دیگر پیش پا افتاده و همه پسند (و نه شاه پسند) بود. از طرف دیگر، نوشتن رویدادهای روزی که رفتارها و گفتارهای خنده دار و غیر جدی، برای خود جایی باز کرده، توجه مورخ و شاعر را به خود جلب نمی کرد و شاید «نحس» بودن هم عاملی برای بیان نکردن بود و ...
    تیر روز
    در گاهشماری ایرانی، هر روز ماه، نام ویژه ای دارد. به عنوان مثال، روز نخست هر ماه، اورمزد روز و روز سیزدهم هر ماه تیر روز نامیده می شود و متعلق به ایزد تیر است. تیر در زبان اوستایی تیشتَریَه خوانده می شود، و هم نام تیشتر، ایزد باران می باشد . با توجه به اطلاق گرفتن نام ایزد باران، می توان گفت که تیر در نزد ایرانیان باستان نمادی از رحمت الهی بوده است.
    تیر در کیش مزدیسنی مقام بلند و داستان شیرین و دلکشی دارد و جشن بزرگ تیر روز از تیر ماه نیز که جشن تیرگان است به نام او می باشد.
    منحوس بودن یا نبودن
    تا کنون هیچ دانشمندی ذکر نکرده که سیزده نوروز نحس است بلکه قریب به اتفاق روز سیزده نوروز را بسیار سعد و فرخنده دانسته اند. برای مثال در آثار الباقیه ابوریحان بیرونی، جدولی برای سعد و نحس بودن روز ها قرار دارد که در آن برای سیزدهم نوروز که تیر روز نام دارد، کلمه ی سعد - به معنی نیک و فرخنده - آمده است.
    بعد از اسلام چون سیزده تمام ماه ها را نحس می دانند . به اشتباه سیزدهم عید نوروز نحس شمرده شد.
    عدد سیزده نیز چنین سرنوشتی دارد. دوازده را «دوجین» میگفتند و چون پس از آن را نمیشناختند، روی آن نام «دوجین شیطانی» گذاشتند. از اینجا، عدد سیزده نحس شد، چرا که پس از دوازده برای آنها ناشناخته بود و خبر از ابهام و تاریکی میداد. البّته پیش آمدها یا روایت هایی هم به نحسی سیزده کمک کرد؛ مانند روایتی که در شام آخر، نفر سیزدهم به عیسای مسیح خیانت کرد و او را لو داد، وگرنه عدد ۱۳ با عددهای دیگر هیچ تفاوتی ندارد.

کد:

10. 8 کاربر مقابل از Kurosh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

ghalbeghermez (17th March 2012), IMAN (17th March 2012), Liverpoolpersian (17th March 2012), redkiller (17th March 2012), sahar1 (17th March 2012), sara93 (17th March 2012), shailin16 (17th March 2012)

نام واقعی
    Farshid
    استاتوس
    تو اضطراب دستاي پر ، آرامش دستاي خالي نيست
    بازیکن محبوب
    ali karimi
    تیم های محبوب خارجی
    AC-Milan | Italy
    تشکر شده 4,257 بار در 1,635 ارسال
    یاد شده
    در 0 پست
    برچسب زده شده
    در 8 تاپیک
    gar to sabzi sabzam
    gar to shadi shadam
    man ze SHIRINie to FARHADam
    vatanam IRANam
    eid an rooz mobarak badam
    ke to ABADi o man AZADam...
    ویرایش توسط Farzandeiran : 17th March 2012 در ساعت 14:08

آن ها آزادانه وحشي اند ، ما وحشيانه آزاديم
    من به فاحشه بودن قلب بدن هاي باكره شان ايمان دارم
    من يك تار موي گنديده فرهنگ برهنگي ام را ، با برهنگي فرهنگي شان عوض نخواهم كرد
    و عادت نخواهم كرد به بلاهايي كه سرم مي آيد و به دروغ هايي كه ميشنوم
    آن ها روح ميفروشند و از تن فروشي ماهي هاي آزاد در تنگ بد ميگويند
    زندان مفهوم عميق تري از چهار ميله عمودي دارد؛
    يك در بسته است به دنيايي كه ميداني اگر بخواهي به آن وارد شوي ، نميتواني
    و چه غم انگيز است خواستني كه توانستن نيست!
    من درميان دو آينه روبروي هم ، در دو طرفم، گم نميشوم. تصوير آن ها تا ابد ادامه دارد
    اما راه مستقيم هنوز مقصد دارد...
    و تو از سر ناداني ات به من ميخندي و من براي شفايت گريه ميكنم
    تو من را نميداني. حتي خودم هم شايد خودم را نميدانم، حتي نميدانم كجايم!
    من در اين اتاق هستم يا اين اتاق در ذهن من است
    حتي نميدانم جز كساني هستم كه رفتند اما يادشان هست ، يا كساني كه هستند اما يادشان رفت كه هستند.
    اما ميدانم كه دورم از كساني كه آشنايي شان اتفاق است و جدايي شان سرنوشت...

12. 3 کاربر مقابل از Farzandeiran عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

ghalbeghermez (17th March 2012), IMAN (17th March 2012), sara93 (17th March 2012)

نام واقعی
    زهرا
    استاتوس
    این نیز بگذرد........
    شغل و حرفه
    دانشجو
    بازیکن محبوب
    mohsen khalili
    تیم های محبوب خارجی
    Barcelona | Germany
    تشکر شده 647 بار در 363 ارسال
    یاد شده
    در 0 پست
    برچسب زده شده
    در 1 تاپیک
    اما فلسفه ی نحس بودن سیزده بدر واسه اینه که چندین سال پیش که یادم رفته زمان کدوم پادشاه بود چندین هزار ایرانی تو خونه هاشون قتل عام میشن و از اون موقع است که مردم سیزدهم فروردین تو خونه هاشون نمیمونن و میرن بیرون
    آنقدر رشد خواهم کرد که تمام پرنده ها در حسرت نشستن روی شاخ و برگم به کلاس پرواز بروند.....

نام واقعی
    کوروش رضایی
    شغل و حرفه
    نوازنده
    یاد شده
    در 0 پست
    برچسب زده شده
    در 0 تاپیک
    ممنون زهرا خانوم ! من هم همین موضوعی که شما میگین رو شنیدم !
    کد:

15. کاربر مقابل از Kurosh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

gooroo (17th March 2012)

نام واقعی
    کوروش رضایی
    شغل و حرفه
    نوازنده
    یاد شده
    در 0 پست
    برچسب زده شده
    در 0 تاپیک

شعرهاي حاجي فيروز

حاجي فيروزه،
    سالي يه روزه،
    همه ميدونن،
    منم ميدونم،
    عيد نوروزه.
    ارباب خودم سلام عليکم،
    ارباب خودم سر تو بالا کن،
    ارباب خودم منو نيگا کن،
    ارباب خودم لطفي به ما کن.
    ارباب خودم بزبز قندي،
    ارباب خودم چرا نميخندي؟
    بشکن بشکنه بشکن،
    من نميشکنم بشکن،
    اينجا بشکنم يار گله داره،
    اونجا بشکنم يار گله داره!
    اين سياه بيچاره چقد حوصله داره
    کد:

17. 4 کاربر مقابل از Kurosh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

ghalbeghermez (17th March 2012), redkiller (17th March 2012), shailin16 (17th March 2012)

نام واقعی
    زهرا
    استاتوس
    این نیز بگذرد........
    شغل و حرفه
    دانشجو
    بازیکن محبوب
    mohsen khalili
    تیم های محبوب خارجی
    Barcelona | Germany
    تشکر شده 647 بار در 363 ارسال
    یاد شده
    در 0 پست
    برچسب زده شده
    در 1 تاپیک
    نقل قول نوشته اصلی توسط Kurosh نمایش پست ها
    ممنون زهرا خانوم ! من هم همین موضوعی که شما میگین رو شنیدم !
    خواهش داداش
    آنقدر رشد خواهم کرد که تمام پرنده ها در حسرت نشستن روی شاخ و برگم به کلاس پرواز بروند.....

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین