یادداشت ویژه/ رسوایی پس از رسوایی
کاربر برتر ماه کاربر برتر ماه ali_@sghar
تاپیک برتر ماه تاپیک برتر ماه « مراجعه به تاپیک اصلی »
سوالات متداول و تاپیک های مهم
  گزارش مشکلات انجمن و قالب جدید توسط کاربران
  اطلاعیه گزارش مشکلات چند روز گذشتهِ سایت و انجمن
  افتتاح سایت پرسپولیس اف سی
  ~ اطلاعیه امنیتی ~
  تاپیک 5
  تاپیک 6
  تاپیک 7
  تاپیک 8
  تاپیک 9
  تاپیک 10
  تاپیک 11
  تاپیک 12

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: یادداشت ویژه/ رسوایی پس از رسوایی

 1. #1


  محل سکونت
  SHIRAZ
  نام واقعی
  s A r A
  استاتوس
  عجب دنیای کوچیکی...
  شغل و حرفه
  DANESHJOO
  تیم های محبوب خارجی
  Real-Madrid | Germany
  نوشته ها
  9,478
  تشکر
  32,276
  تشکر شده 35,730 بار در 9,569 ارسال
  یاد شده
  در 2 پست
  برچسب زده شده
  در 68 تاپیک

  یادداشت ویژه/ رسوایی پس از رسوایی  وب سایت نود: محمد منصور عظیم زاده اردبیلی دکتری روابط بین الملل و رئیس اسبق کمیته بین الملل فدراسیون فوتبال یادداشت جالبی درباره وضعیت این روزهای فیفا نوشته است.

  این یادداشت را بخوانید:
  پیشتر بعد از یک هفته از استعفای جوزف سپ بلاتر ۸۰ ساله در تاریخ ۱۷/۳/۱۳۹۴ یادداشتی با عنوان: " یادداشت ویژه/ مجمع فیفا ، دومینوی فساد ، بلاتر و ما" در سایت نود نوشتم.

  در آن یادداشت، دومینوی درهم ریخته فساد فیفا را با حرکتی سهمگینانه و بی رحم پیش بینی کردم و به صراحت گفتم که این رودخانه خروشان یا سونامی خشمگین و بی رحم راه خود ادامه می دهد و سر راه خیلی چیزها را با خود می برد . در این چهارماه آنقدر پرونده دیگر ریز و درشت فساد بلاتر رو شده که همگان از هم سبقت می گیرند. ضمن آنکه تمام اطرافیان و تمام کسانی که حتی کوچکترین احتمال ریاست را هم با خود داشتند، پی در پی تعلیق می شوند. به نظر می رسد مسئولان قضایی حتی احتمالهای کوچک را برای کاندیداتوری احتمالی رقیبان نیز از یاد نبرده و در صورت دیدن کوچکترین ردپا هم دستور به تعلیق می دهند.

  کلاف سردرگم باز شد

  فساد در فوتبال دنیا بسان کلاف سردرگمی است که اولا باید عزمی برای بازکردن آن وجود داشته باشد و بعد هم با پیدا شدن سرنخ آن را ادامه داد و د ائما کشید همانند مهره های دومینوی ایستاده که با فروریختن یکی از آنها بقیه هم می ریزند. در اولین قدم، حکم پرونده فساد گسترده در فدراسیون بین المللی فوتبال اعلام شد. هیات رئیسه کمیته اخلاق فدراسیون بین المللی فوتبال رسما تایید کرد جک وارنر نایب رئیس سابق فیفا که یکی از چهرههای اصلی این پرونده به شمار میرود برای همیشه از هرگونه فعالیت مرتبط با فوتبال محروم شده است. وارنر در جریان اعطای میزبانی جام جهانی ۲۰۱۰ به آفریقای جنوبی از این کشور باج گرفته است.

  فراموش نکنیم که وارنر کسی بود که صراحتاً با تهدید مستقیم بلاتر در یک برنامه تلویزیونی زنده گفته بود اسناد و چکهایی در اختیار دارد که ارتباط بین بودجه فیفا با وی و انتخابات سال۲۰۱۰ ترینیداد و توباگو و نیز نقش سپ بلاتر، رئیس مستعفی فیفا در این انتخابات را فاش میکند. وی در همین برنامه افزود: "دیگر رازهای کسانی که فعالانه به دنبال تخریب کشورم هستند را حفظ نخواهم کرد." پس از این برنامه تلویزیونی، وارنر در تجمع «حزب مستقل لیبرال» حاضر شد و بار دیگر ادعاهای خود را تکرار کرد و قول داد از برنامه خود برای افشای این رسوایی عقبنشینی نکند. وی همچنین افزود از این که قبلا این اسناد را فاش نکرده عذرخواهی میکند. وارنر گفت این مدارک را در اختیار وکلای خود قرار میدهد.او تاکید کرد از به خطر افتادن زندگی خود میترسد اما با ذکر یک جمله معنی دار گفت: "حتی مرگ هم نمیتواند جلوی این بهمن را بگیرد."

  حالا این بهمن راه افتاده است

  در قدم بعد از محرومیت جک وارنر، کمیته اخلاق فدراسیون بینالمللی فوتبال اعلام کرد ژوزف سب بلاتر به دلیل اتهام به فساد مالی ۹۰ روز از فعالیت معلق شده است. و این یعنی پایانی تلخ در اذهان جامعه فوتبال و فرجامی ناگوار برای این پیرمرد ۸۰ ساله. به نظر می رسد موضوع دومینوی سقوط امپراطوری فساد فیفا به همینجا ختم نشده است.

  دادستان سوئیس رسما تایید کرد جروم والکه دبیرکل فیفا، دست راست بلاتر و همه کاره اجرایی فدراسیون جهانی فوتبال، بازار سیاه بلیط جام جهانی برزیل را مدیریت میکرده و براین اساس دادستانی سوئیس که مسئولیت بررسی پرونده فساد در فدراسیون بینالمللی فوتبال را برعهده دارد، به مدارک جدیدی درباره بازار سیاه بلیط مسابقات ۲۰۱۴ برزیل رسیده است. به گزارش تلگراف والکه که متهم است برای کمک به اعطای میزبانی جام جهانی ۲۰۱۰ به آفریقای جنوبی، ۱۰ میلیون دلار رشوه گرفته، در فروش بلیتهای جام جهانی ۲۰۱۴ هم نقش اصلی را داشته است. والکه نیز با اتهام سنگین روبرو شد و رسما از کار برکنار و تعلیق شد و در مدت بسیار کوتاه نوبت رسوایی به جانشین مطرح بلاتر رسید.

  پس از والکه و بلاتر ، در فاصله کمتر از یک هفته حالا میشل پلاتینی هم برای ۹۰ روز از کار معلق شد و این معلق شدن هم شامل فیفا و هم شامل یوفاست. از سویی دیگر مونگ جون چونگ ، نایب رئیس اسبق فیفا هم شش سال از هر گونه فعالیت فوتبالی محروم و به پرداخت ۶۷ هزار پوند جریمه محکوم شد. و این یعنی فاجعه رسوایی تمام بازیگران اصلی فوتبال جهان. قرار است که کمیته مبارزه با فساد فیفا از بلاتر ، والکه و پلاتینی بازجویی کند.

  آسیا هم درگیر شد

  این رسوایی دامن نایب رییس آسیایی بلاتر را هم گرفت و او نیز سقوطی آزاد داشت. فیفا"ورواوی ماکودی" رئیس اتحادیه فوتبال تایلند را موقتا و به مدت ۹۰ روز از انجام فعالیتهای فوتبالی معلق کرد. براساس اعلام کمیته اخلاق فدراسیون بینالمللی فوتبال پرونده ماکودی درحال بررسی است و جزئیات آن فعلا بنا به دلایل امنیتی منتشر نخواهد شد.

  کسانی که درک بین المللی بالایی از وقایع و پدیده ها دارند به وضوح صدای این رسوایی اخیر را که در دومینوی افشاگری فساد مالی و اخلاقی بلاتر و قدرتمندان فوتبال جهان شدت گرفته در چندین سال قبل شنیده و حس کرده بودند. پرونده های فساد بلاتر این مرد همیشه خندان و خوشرو رو به افشاگری گذاشته شده است. او که سالیان سال به عنوان انسان شریف و زحمتکش در فیفا و جامعه فوتبالی مشهور بود، به ویژه آنکه در هشت سال اول خدمت خود به عنوان یکی از برترین روسای فدراسیون جهانی فوتبال شهره داشت، در هشت سال دوم حاکمیت خود، به سراشیبی فرو رفت و محبوبیت خود را در یک دوره زمانی چهار، پنج ساله، کاملاً نزد فوتبال دوستان از دست داد.

  اما بازهم سوال در تمام این روندها، اینجاست : مجمع فیفا کجای این داستان است ؟

  قطعا اگر اعضای مجمع جهانی فوتبال را بیشتر از این بزرگان فاسد فوتبال مقصر ندانیم کمتر نیستند. عدم نظارت و حضور بی فایده و نمایشی در سمینارهای سالانه که بیشتر به تفریح مبدل شده است، از مهمترین اهداف روسای فدراسیون عضو است که اکنون به تلخی باید شاهد واقعیت سقوط پی درپی مسئولان فاسد اجرایی فوتبال در تمام اقصا نقاط جهان باشند.

  جالبتر اینکه حتی در انتخاب اخیر بلاتر، علیرغم تمام پرونده های فساد مطرح شده و مهمتر از همه عدم اقبال عمومی فوتبال دوستان که در چندین نظرسنجی بالای نود درصد عدم رضایت از او را به واسطه بحران رشوه و فساد اعلام کرده اند، ژوزف، این پیرمرد ۸۰ ساله مجددا به کرسی ریاست فیفا تکیه زد.

  اکنون بدیهی است که در بسیاری از نظرسنجی ها که در دنیای فوتبال صورت می گیرد، بلاتر چه قبل از استعفا و چه بعد از استعفا، حتی نمی تواند ۱۰ درصد رضایتمندی را به همراه بیاورد. این نقطه شباهت با فدراسیونی در ایران است که در صورت برگزاری نظرسنجی قطعا رکورد بالای نود درصد را در عدم مقبولیت می شکند. نقطه این شباهت این است که در هر دو، نخبگان، فوتبال دوستان و مردم، نظر نهایی را در انتخاب نمی دهند بلکه این اعضای مجمع هستند که در چارچوب ساز و کارهای خاص برای انتخاب هایشان فرد را تعیین می کنند و البته هر دو بی تفاوت به برآیند برداشت و درک عمومی نسبت به مقبولیت انتخابهایشان.

  باید این را فریاد زد که مجمع جهانی فوتبال در فیفا با این همه عضو با سکوت مطلق در برابر فساد واضح بلاتر و یارانش، برای حفظ منافع خود، حقیقت را قربانی کرد و اتفاقا ساختار فساد را تحکیم بخشید. یکی از مهمترین وظایف هر مجمعی نظارت بر عملکرد ارکان اجرایی آن مجموعه است که در سالیان منتهی به این فساد، مجمع فیفا علیرغم ندای بلند مخالفین بلاتر، کوچکترین حرکتی از خود بروز نداده و عملاً خود را عمداً به سکوت و نادانی زد .

  به راستی بلاتر خندان و یارانش، با رسوایی روزافزون و با تاخیر حداقل چهار، پنج ساله بلاخره فهمید که مقبولیت عمومی ندارد و او را دوست ندارند و از نظر فوتبال دوستان، باشگاهها و مردم او نماینده واقعی این مجمع جهانی فوتبال نیست تا حدی که این حقیقت و واقعیت را ۴ ماه پیش در متن استعفای خود آورد. آیا داستان فوق برای شما آشنا نیست ؟ باید نشست و منتظر شنیدن پی در پی اسامی جدید شد.


 2. کاربر مقابل از s A r A عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

  Ramin (25th October 2015)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
برو بالا