در جست و جوی دن کیشوت دنیای فوتبال
کاربر برتر ماه کاربر برتر ماه ali_@sghar
تاپیک برتر ماه تاپیک برتر ماه « مراجعه به تاپیک اصلی »
سوالات متداول و تاپیک های مهم
  گزارش مشکلات انجمن و قالب جدید توسط کاربران
  اطلاعیه گزارش مشکلات چند روز گذشتهِ سایت و انجمن
  افتتاح سایت پرسپولیس اف سی
  ~ اطلاعیه امنیتی ~
  تاپیک 5
  تاپیک 6
  تاپیک 7
  تاپیک 8
  تاپیک 9
  تاپیک 10
  تاپیک 11
  تاپیک 12

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: در جست و جوی دن کیشوت دنیای فوتبال

 1. #1


  محل سکونت
  SHIRAZ
  نام واقعی
  s A r A
  استاتوس
  عجب دنیای کوچیکی...
  شغل و حرفه
  DANESHJOO
  تیم های محبوب خارجی
  Real-Madrid | Germany
  نوشته ها
  9,478
  تشکر
  32,276
  تشکر شده 35,730 بار در 9,569 ارسال
  یاد شده
  در 2 پست
  برچسب زده شده
  در 68 تاپیک

  در جست و جوی دن کیشوت دنیای فوتبال

  با وجود سازمانی که رئیس کنونی و جانشین احتمالیاش 90روز از هرگونه فعالیت محروم شدهاند، چطور میتوان انتظار داشت که بدنه مدیریتی فوتبال اصلاح شود و چه کسی میتواند این قدم را برای پیشرفت بردارد؟رسواییها به این زودی فراموش نمیشود، درحالی که بلاتر و پلاتینی غرق در خیالهای خوش آینده خود را میکاوند، دنیای فوتبال سرگردان این است که داستان فیفا و رهبری این تشکیلات به کجا خواهد رفت؟

  کمیته اجرایی فیفا امروز جلسه فوقالعاده ای درباره احتمال تاخیر در زمان برگزاری انتخابات ریاست این سازمان داشت. در این جلسه تصمیم گرفته شد که زمان تعیین شده قبلی برای برگزاری انتخاباتکه در تاریخ 26 فوریه ( 7 اسفند ماه 94) بود، تغییر نکنداما هیچ چیز درباره انتخابات این دوره قابل پیش بینی نیست. فضا بین کنفدراسیونهای مختلف کاملا ابری است و وحدتی که در انتخابات پیشین وجود داشت دیگر دیده نمیشود؛ یوفا و فیفا به بالاترین سطح اختلاف رسیده اند، اروپا به دو جبهه متفاوت تقسیم شده و در بین کشورهای اروپایی هنوز تصمیمی درباره اعلام حمایت از پلاتینی گرفته نشده است. آسیا به نظر در دستان پرنس علی است اما لابیگریهای قوی بلاتر میتواند برخی کشورها را به کودتا، علیه گزینه آسیا وادار کند، در عین حال شیخ سلمان، رئیس کنونی کنفدراسیون آسیا در فضای مشوش موجود سودای تکیه بر کرسی ریاست فیفا را در سر میپروراند. آفریقا یک گزینه عجیب و غریب و تا حدودی متوهم یعنی رئیس فدراسیون لیبریا دارد و در نقطه مقابل نايب رئیس موجه و معقول آفریقایی فیفا میتواند بهترین انتخاب قاره سیاه باشد.

  از زوریخ خبرهایی میرسد که تصمیم محرومیت 90روزه سپ بلاتر و میشل پلاتینی تنها در عرض 48ساعت اتخاذ شده، این تازه شروع کار است و چیزی که ممکن است اتفاق بیفتد بسیار بزرگتر به نظر میرسد. انتخابات فیفا روز به روز نزدیکتر میشود درحالی که خود بلاتر و گزینه های جانشینی او بیشتر و بیشتر در گرداب فساد فرو میروند. جروم والکه، دبیر کل فیفانیز 90روز محروم است، بیلیونر کره جنوبی و از گزینه های جانشینی بلاتر چونگ مونگ جون نیز به 6 سال محرومیت و پرداخت جریمه محکوم شد.

  محرومیت 90 روزه فیفا برای بلاتر تحت عنوان عدم رعایت کدهای اخلاقی کمیته اخلاق این تشکیلات، رسانه ای شد. اتهامی که از شدت مسخره بودن حتی وکلای وی نیز نمیدانستند چطور باید به آن واکنش نشان بدهند. بلاتر از سال 1998 بر مسند کار نشست و حتی یک روز هم نبود که کدهای اخلاقی سازمان متبوعش را رعایت کند. بعد از نزدیک به دو دهه عدول از مبانی اخلاقی سازمانی، بلاتر به جرم پرداخت رشوه نامعقول 2میلیون یورویی به پلاتینی فرانسوی در سال 2011 برای کناره گیری از انتخابات ریاست فیفا،به صورت موقت از هرگونه فعالیت مرتبط با فوتبال تعلیق شد. وکلای بلاتر بعد از چندروز واکنش همیشگی را انتخاب کردند یعنی سکوت و اعلام بی خبری و دستنداشتن بلاتر در پرداخت رشوه. درحالی که آقای فیفا هنوز علاقه و اشتیاق خود را برای باقی ماندن در پستش حفظ کرده و به صورت رسمی کاندید شده است اوضاع برای پلاتینی و یوفا اندکی متفاوت است.

  در قاره سبز رئیس جوان یوفا که امیدهای زیادی را در دل هواداران فوتبال پاک زنده کرده بود اظهار داشت: «این یک تصمیم سیاسی بود برای خراب کردن تلاشهایی که در طول زندگی ورزشی انجام دادهام، آنها آبروی من را هدف گرفتهاند. این بازی برای نابود کردن کاندیداتوری من برای ریاست فیفا راه انداخته شد. این بازی پذیرفتنی نیست.» کمیته اجرایی یوفا اعلام کرد که همچنان به پلاتینی اعتماد کامل دارد و کاملا پشت او ایستاده است و از وی حمایت میکند. اما هنوز سرگیجههایی وجود دارد و برخی افراد سرشناس شکهایی به اعلام کاندیداتوری او وارد کردهاند. بعضی از کشورهای اروپایی به دنبال گزینه دیگری هستند و معتقدند که یک تغییر و انقلاب در فیفا باید صورت پذیرد، تغییری که با گزینههای موجود ممکن نیست.

  حال با این تفاسیر فوتبال جهان چه گزینه هایی را برای انتخابات 26فوریه پیش روی خود میبیند؟ سرنوشت نامعلوم فیفا با این پیش زمینه سیاه چه خواهد بود؟
  هلو عیسی هایاتو، رابین هود آفریقایی در روزهایی که بلاتر از صحنه دور بود، یک دوست نقش او را به خوبی ایفا کرد. دوستی که اتهامات مبنی بر فساد مالی بر او نیز وارد شده است اما عملکرد مثبت او در قاره سیاه افراد زیادی را امیدوار کرده است. هایاتو، رئیس کنفدراسیون آفریقا و عضو کمیته اجرایی فیفا از سال 1990 است. او طولانیترین مدت زمان نایب رئیسی را در هیات اجرایی فیفا در اختیار دارد. هایاتو که پس از اتفاقات اخیر ریاست روزمره فیفا را برعهده دارد اگر چه به طور شفاف اعلام کرده که علاقه ای برای پذیرفتن دائمی این شغل ندارد اما از گزینه های اصلی است. وی از سال 1992 یکی از نايب رئیسان دایمی فیفا بوده و در کمیته بین المللی المپیک نیز فعالیت داشته است. او در دنیای فوتبال نقش رابینهود را ایفا میکند، گرفتن و حتی دزدیدن پول برای فوتبال فقیر آفریقا. نکته تاریک پرونده او این است که در ردیف متهمین پرونده اهدای میزبانی جام جهانی 2022 به قطر قرار دارد. توانایی او در گرداندن سازمانی که بدون رئیسش با مشکلات زیادی مواجه بود رزومه او را قوی تر کرده اما آیا یک رابین هود میتواند دنیا را بگرداند؟ آیا به عملکرد یک متقلب خوش قلب میتوان اعتماد کرد؟ آیا خوش قلبی او تنها یک نقاب نیست؟

  سورپرایزها را رو کنید!
  هرکسی که بخواهد شانس خود را برای ریاست فیفا محک بزند باید تا 26 اکتبر تصمیم رسمیاش را بیان کند. درحال حاضر پرنس علی که در انتخابات قبل در برابر بلاتر شکست خورد، زیکو ستاره برزیلی و موسا بلیتی رئیس فدراسیون لیبریا نامزدی رسمی خود را بیان کرده اند. این کاندیداها نیز میتوانند سورپرایز انتخابات لقب بگیرند: توکیو سکسویل که در نیروی ضربت ضدتبعیض فیفا فعالیت میکند و دیهگو مارادونا ستاره آرژانتینی که حمایت رئیس جمهورهای چندین کشور آمریکای لاتین را پشت سرخود دارد.

  اصلاح طلبان چه میگویند؟
  توماس باخ، رئیس کمیته بین المللی المپیک در اظهارنظری شوکه کننده درباره فیفا گفت: «دیگر کافی است، هرچه که انجام شده دیگر بس است.» او اضافه کرد: «فیفا باید منفعل بودن را کنار بگذارد و به سرعت برای کسب اعتبار مجدد حرکتی انجام دهد. فضا باید عوض شود و عملکرد کنونی اصلا قابلپذیرش نیست.»

  اتحادیه بازیکنان نیز در بیانیه ای اعلام کرد: «دیدن عملکرد افراد گرداننده و مدیران رسمی در ورزشی که تعداد بسیار زیادی بازیکن حرفهای و باکلاس جهانی در آن فعالیت میکنند ناامید کننده است. انتقادات و فسادها از فردی به فرد دیگر در گردش است. باید دیدگاه ها را عوض کرد. باید درباره نمایشی که در انتخابات بعدی ریاست فیفا به اجرا در میآید بحث کرد، این دیگر باید روزی متفاوت باشد، این انتخابات باید تغییر را رقم بزند.»

  گری لینکر، ستاره سابق فوتبال انگلستان در مصاحبه با بیبیسی در رابطه با انتخابات فیفا میگوید: «رهبر جدید باید کسی باشد که بتواند
  به صورت موثری عمل کند و جایگاهی فراتر از اتفاقات اخیر داشته باشد. درباره کارهای او نباید هیچ شکی وجود داشته باشد. پاکی او باید اثبات شده باشد و این پاک دستی چیزی است که برای ایجاد یک تحول در فیفا به آن نیاز مبرم داریم.»
  اصلاح طلبان میدانند که چه نمیخواهند، آنها حرفهای زیبایی میزنند و مدینه فاضله ای از فیفایی که دوست دارند میسازند، آنها میدانند که فیفا نباید چطور عمل کند، اما آیا به راستی میدانند که این سازمان چه طور باید عمل کند؟ آنها هیچ گزینه ای پیش روی شما نمیگذراند، چه کسی در دنیای فوتبال این قدر قدرت داردکه بتواند در ماشین فساد بلاتر تغییری ایجاد کند؟ با چه برنامه ای میتوان عملکرد این سازمان عریض و طویل را تغییر داد؟ مبارزه با این ماشین عین جنون و دیوانگی است، فیفا شاید به یک دن کیشوت نیاز دارد.
  ویرایش توسط s A r A : 27th October 2015 در ساعت 11:29


مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
برو بالا