بسیاری بر این عقیده اند که با آمدن رافا بنیتس به رئال مادرید، رونالدو رفته رفته در حال تبدیل شدن به یک مهاجم مرکزی است.


تیم ملی پرتغال با آمدن فرناندو سانتوس، از سیستم 3-3-4 به سیستم 2-4-4 تغییر تاکتیک داد و با این دگرگونی موفق شد مسیرش برای صعود به یورو 2016 را هموار کند.

سانتوس که در مصاحبه با آ اس شرکت کرده بود، در مورد دلیل این تغییر اساسی در سیستم پرتغال گفت:" اگر یک بنزما در تیمم داشتم؛ با همان روش قدیمی تیمم را آرایش می دادم. مشکل اینجاست که در پرتغال مهاجم نوکی در اندازه های بنزما نداریم. تمام سعی من در این است که زوج رونالدو بتواند هماهنگی خوبی با وی داشته باشد. نمی توانم از رونالدو بخواهم که در دفاع نیز شرکت کند؛ چون او وظیفه اش گلزنی است البته به اندازه کافی در زمین برای تیم فداکاری می کند."

سانتوس در مورد استفاده از رونالدو به عنوان مهاجم نوک گفت:" این تفاوتی آشکار با ویژگی های رونالدو دارد. او هرگز یک مهاجم نوک کلاسیک نیست. بهترین منطقه برای رونالدو، گوشه های زمین است. او با حرکت از کناره ها و با استفاده از سرعت و تکنیک ذاتی اش، می تواند وارد محوطه جریمه حریفان شده و کار را تمام کند. اینگونه، حداکثر بازدهی از رونالدو را شاهد خواهیم بود. او همچنین مثل فیگو نمی تواند به عنوان یک پیستون کار کند. بهترین منطقه برای او همان است که گفتم."