طرفداری- در این چند سال اخیر والیبال ایران یک خیز بلند به سمت موفقیت برداشته و جایگاه این رشته به هیچ عنوان با سال های قبل قابل مقایسه نیست. جایگاه جهانی بسیار خوب، بی رقیب شدن در آسیا، قراردادهای میلیاردی بازیکنان، پخش زنده بازی ها، اقبال عمومی مردم نسبت به ستاره های این رشته و چندین و چند مورد دیگر نشان از ارتقای جایگاه این رشته در کشورمان دارد.

البته دلیل تمامی این اتفاقات، برنامه ریزی درست و قابل تقدیر فدراسیون و مهمتر از آن عملکرد عالی بازیکنان والیبال می باشد. اما در این میان شاهد یکسری اتفاقات ناگوار در والیبال کشورمان هستیم که نگرانی های بسیاری را ایجاد کرده است.

آسیب شناسی اتفاقاتی که در این چند سال اخیر در والیبال کشور در حال رخ دادن است یک نیاز مهم برای جلوگیری از به بیراهه رفتن این رشته موفق می باشد. با نگاهی به بازی های لیگ برتر والیبال در فصل جاری و چند فصل اخیر، به راحتی می توان تغییر رفتار را در بازیکنان والیبال مشاهده کرد. بدون اغراق هفته ای از بازی های لیگ برتر را نمی توان یافت که حاشیه ای در بازی ها رخ نداده باشد.

بازیکنانی که در قامت یک ملی پوش در عضویت تیم های باشگاهی می باشند گاها رفتارهایی از خود بروز می دهند که به هیچ عنوان در شان یک بازیکن ملی نیست. جای تاسف دارد وقتی متوجه می شویم که اکثر اتفاقات و حواشی که در بازی های لیگ برتر رخ می دهد مربوط به تیم های پرستاره می باشد. دلیل این اتفاق در ابتدایی ترین حالت ممکن عدم کنترل احساسات توسط بازیکنانی است که در جایگاه بالایی حضور دارند اما نتوانسته اند رفتار و افکار خود را با این شرایط وفق دهند.

ورود پول به والیبال یک دلیل مهم برای این اتفاقات اخیر می باشد. قراردادهای میلیاردی که زمانی مختص فوتبال بود، اینک در والیبال نیز به یک اتفاق معمولی تبدیل شده و هیچ نقدی هم به آن وارد نیست و بدون شک در مقایسه با فوتبال می توان به نسبت عملکرد فوق العاده والیبالی ها در عرصه های بین المللی این دریافتی ها را معقول دانست اما مشکلی که وجود دارد این است که در ورزش ایران هر موقع پول وارد یک رشته شده توام با آن شاهد ورود غیرورزشی ها به آن رشته و گسترش فساد و بی اخلاقی و اتفاقات ماورای ورزش در آن رشته بوده ایم.

به هر ترتیب والیبال ایران، اینک جزو موفق ترین رشته های ورزش ایران می باشد اما متاسفانه هیچ تلاشی برای ارتقای سطح روانی و شخصیتی بازیکنان این رشته نشده و نتیجه آن بی اخلاقی هایی است که تبدیل به یک امر روتین در والیبال شده است. تماشاگر شهرستانی که به عشق دیدن ستاره تیم ملی اش به ورزشگاه می آید، با دیدن رفتارهای زننده این بازیکن در تیم باشگاهی اش به کلی آن تصویر دوست داشتنی از ستاره محبوبش پاک می شود و این در آینده می تواند یک عامل کم کننده تمایل مردم به سمت این رشته باشد.