آنالیز: معنایِ پپ برایِ سیتی؛ قانونِ 32 دقیقه
کاربر برتر ماه کاربر برتر ماه ali_@sghar
تاپیک برتر ماه تاپیک برتر ماه « مراجعه به تاپیک اصلی »
سوالات متداول و تاپیک های مهم
    گزارش مشکلات انجمن و قالب جدید توسط کاربران
    اطلاعیه گزارش مشکلات چند روز گذشتهِ سایت و انجمن
    افتتاح سایت پرسپولیس اف سی
    ~ اطلاعیه امنیتی ~
    تاپیک 5
    تاپیک 6
    تاپیک 7
    تاپیک 8
    تاپیک 9
    تاپیک 10
    تاپیک 11
    تاپیک 12

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: آنالیز: معنایِ پپ برایِ سیتی؛ قانونِ 32 دقیقه

نام واقعی
    s A r A
    استاتوس
    عجب دنیای کوچیکی...
    شغل و حرفه
    DANESHJOO
    تیم های محبوب خارجی
    Real-Madrid | Germany
    تشکر شده 35,728 بار در 9,569 ارسال
    یاد شده
    در 2 پست
    برچسب زده شده
    در 68 تاپیک

آنالیز: معنایِ پپ برایِ سیتی؛ قانونِ 32 دقیقه

نیک رایت
    «برایِ اینکه چند ساعت از فکر فوتبال در بیاد، ما پپ را گاهی به شام دعوت میکردیم و امیدوار بودیم که کمی به ذهنش استراحت بده. اما فقط 32 دقیقه بعد میفهمیدی رفته جایِ دیگه و حواسش دیگه با تو نیست.» این را مانل استیارته، دستیارِ پپ گواردیولا در کتابِ "پپ کانفیدنشال" تعریف میکند: «اون وانمود میکنه که داره بهت گوش میده و سرش را گاهی به نشانه تایید تکون میده، اما دیگه نگاهت نمیکنه و زل میزنه به سقف. احتمالا داره به دفاعِ چپِ حریفِ بازیِ بعد فکر میکنه، به مهار کردنِ هافبکِ حریف، به اینکه تویِ این بازی وینگرهاش چقدر میتونن از مهاجماش حمایت کنن. این آدم فقط میتونه نیم ساعت به فوتبال فکر نکنه. نیم ساعت که رد میشه پپ میره تویِ تفکراتِ خودش.»

میل به تعالی و رسیدنِ به نقطه یِ نهاییِ فوتبال چیزی است که گواردیولا را پیش میبرد. این مردی است که بعد از سه بردِ پشتِ سرِ همِ 8-0، 6-0 و 4-1 در بوندسلیگا گفت: «باید در خطِ حمله پیشرفت کنیم.» توجهِ پپ به جزییات و نحوهای که تیمش را برایِ هر بازی آماده میکند، اینقدر با وسواس و پرفشار و دقیق بود که بعد از ترکِ بارسلونا نیاز به یک سال استراحت داشت تا دوباره انرژیِ لازم برایِ مربیگری را پیدا کند. «برایِ پپ فرقی نداره رقیبش چه تیمی باشه. شیوه یِ آماده سازیِ اون همیشه یه جوره و حتی یک ثانیه نمیتونه آرامش داشته باشه تا تمامِ جوانبِ حریف بررسی و تحلیل بشه. اما پپ همیشه تردید داره، همیشه. اون هزار بار به ترکیبش فکر میکنه، به اینکه چطور حمله بکنه و به هرکدوم از بازیکناش چه وظیفه یِ خاصی بده.»

گواردیولا همین وقفِ کامل را از بازیکنانش هم میخواهد. تمرینهایِ به شدتِ فشردهیِ او همراه است با حرکتِ بدونِ توقف و هایپر-اکتیوش در جریانِ بازی، کنارِ زمین. این رفتار پپ، دقیقا تصویری است از بازیِ تیمش. اما من سیتیِ پپ در لیگِ برتر چه شکل و شمایلی خواهد داشت؟
    اولین نکته درست کردنِ سیستمِ منعطفی در سیتی برایِ پیدا کردنِ سلطه بر مالیکت و فضایِ زمین است. تیری آنری در این باره از تجربیاتش در بارسلونایِ پپ میگوید: «بازیکنانِ حق نداشتند از منطقه ای که پپ برایشان مشخص کرده بود خارج بشن. یک بار من جلویِ اسپورتینگ لیسبون در چمپیونز لیگ از اینکه به کنارِ خط چسبیده بودم خسته شدم و اومدم به وسطِ زمین. صدایِ اعتراض پپ را میشنیدم ولی با این حال کارِ خودم را کردم و یک گل هم زدم. بعد پپ من را بینِ دو نیمه تعویض کرد. درسی که من گرفتم این بود که اگر پپ نقشه و طرحی دارد باید بهش احترام گذاشت. پپ به ما میگفت، وظیفهیِ من اینه که شما را به یک سومِ زمینِ حریف ببرم و وظیفهیِ شما اینه که در یک سومِ حریف گل بزنید.» این کلیدیترین نکته یِ مربیگریِ پپ است. پپ با بازیِ منطقهایِ (پوزیشنال پلی) خودش که باید مو به مویِ طرحش اجرا شود تیمش را سوار بر حریف میکند، اما در یک سومِ زمینِ حریف است که به بازیکنانش آزادی میدهد و ازشان میخواهد از خلاقیتشان استفاده کنند.

دیگر نکاتِ فلسفه یِ فوتبالِ پپ: پرسِ شدیدِ حریف در زمینِ خودش، حملهیِ سریع و مستقیم و خطِ دفاعیِ بالا. پپ استادِ استفاده از سیستمهایِ مختلف و تغییر و تبدیلِ آنها به هم است. درسته که بارسلونایِ پپ معمولا 3-3-4 بازی میکرد، اما گاهی عملا به 3-4-3 تبدیل می‎شد و خیلی واریاسیونهایِ دیگرِ این سیستمِ پایه. پپ قدرتِ تطبیقِ فوق العادی با شرایطِ تیم و بازیکنانش دارد. او در بارسا حمله یِ تیمش را متمرکز در میانهیِ زمین کرده بود تا بیشترین استفاده را از قدرتِ مسی و ژاوی و اینیستا و بوسکتس ببرد. اما در بایرن به خاطرِ داشتنِ روبن و ریبری تاکیدِ حمله رویِ بالها رفت. پپ مربیای است که عملا پستِ "نهِ کاذب" را با مسی ابداع کرد و استفاده‎هایِ شگفت انگیزی از بازیکنانش در پستهایِ مختلف کرد، از ماسچرانو در بارسا گرفته تا لام و آلابا در بایرن.اما برعکسِ تصوری که خیلیها از پپ دارند، اولیتِ اولِ او نه فوتبالِ زیبا، نه فوتبالِ تهاجمی، بلکه بردن است. مارتین پرارنائو، نویسنده یِ کتابِ "پپ کانفیدنشال" در این باره مینویسد: «وقتی پایِ فوتبال میرسد گواردیولا به هیچ وجه یک رمانتیکِ ایدئالیست نیست. گواردیولا برعکس لقبی که بهش دادند یک زیباییشناسِ فوتبال نیست، بلکه عملگرایی درجه یک است و فقط و فقط یک قصد دارد: بردن.» برایِ همین به اعترافِ خودِ پپ، نظمِ دفاعی سنگِ بنایِ تمامِ فلسفه یِ فوتبالِ اوست. پس یکی دیگر از مهمترین نکاتی که پپ در سیتی تغییر خواهد داد، سر و سامان دادن به خطِ دفاعی شکنندهیِ این تیم است. نکته یِ دیگر، و چیزی که باشگاه ازش انتظار دارد، توجه به آکادمی و ساختنِ نسلی طلایی از نوجوانانِ سیتی است.به هر سو از تابستانِ امسال دورانی جدید برایِ لیگِ برتر و من سیتی شروع خواهد شد. و وقتی به یادِ قانونِ 32 دقیقه یِ استیارته میافتیم به این نتیجه میرسیم که بعدی نیست پپ همین حالا دارد به لیگِ برتر فکر میکند.
    ویرایش توسط s A r A : 2nd February 2016 در ساعت 12:36