وب سایت "فوتبال لیکس" که نامش را به وضوح از وبسایت مشهور "ویکی لیکس" وام گرفته، این روزها جذابترین سایت دنیا برای علاقهمندان حرفهای فوتبال است.

به گزارش سایت نود، این وبسایت با انتشار قراردادهای بازیکنان بزرگ و مشهور دنیا، کارهای غیرقانونی باشگاهها برای جذب بازیکنان را افشا میکند. "فوتبال لیکس" با انتشار جزئیات قرارداد گرت بیل با رئال مادرید و اثبات اینکه برخلاف ادعای رئال این مهاجم ولزی گرانترین بازیکن دنیاست، به شهرت جهانی رسید.

اشپیگل آلمان سراغ این نشریه رفته و با یکی از اعضای آن گفتوگو کرده. این مرد که خودش را سخنگوی گروه "فوتبال لیکس" معرفی کرده، حاضر نشده نامش را به این نشریه بگوید و خودش را "جان" معرفی کرده. متن این گفتگوی مفصل را که اشپیگل میگوید با کمک ایمیل تهیه شده و حاوی نکات بسیار جذابیست در ادامه بخوانید:


فوتبال لیکس از کجا اداره می شود؟
ما در کشور پرتغال زندگی می کنیم و تمام اعضای تیم پرتغالی هستند.

برای شخص و یا موسسه ای فعالیت می کنید؟
ما تیم کاملا مستقلی هستیم و هیج یک از اعضا برای فعالیتش پول نمیگیرد. انتشار این اسناد زلزلهای در فوتبال ایجاد کرده و ما میدانیم دشمنان قدرتمندی داریم. به همین دلیل نمیتوانم درباره هویت گروهمان اطلاعات بیشتری بدهم. ما باید از خودمان محافظت کنیم.

دلیل راه اندازی فوتبال لیکس چیست؟
مدت زیادی به این پروژه فکر کردیم. اول شروع به جمعآوری اسناد تجاری در فوتبال کردیم و زمان مناسب که از تابستان سال گذشته آغاز شد، آنها را منتشر کردیم. تعداد زیادی قرارداد غیرواقعی از بازیکنان در بازار نقل و انتقالات فوتبال پرتغال وجود داشت و میخواستیم دروغها و تناقضگویی آنها را افشا کنیم. هرچقدر قراردادهای بیشتر به دست ما میرسید، میفهمیدیم که این صنعت غیرشفاف در فوتبال نیاز به کمک دارد.

چقدر سند در اختیار دارید؟
بیشتر از ۵۰۰ گیگا بایت سند در اختیار داریم و به صورت متناوب اسناد جدید هم به دست ما میرسد.

قرارداد بازیکنانی مثل مسوت اوزیل، هالک و گرت بیل را به همراه اسناد تکان دهندهای از اقدامات غیرقانونی باشگاهها، مدیربرنامههای بازیکنان و صندوقهای سرمایهگذاری منتشر کردهاید. این اسناد به نوعی وجهه آنها را لکهدار میکند. چه اصولی برای انتخاب اسنادی که منتشر میکنید دارید و چقدر آنها را بررسی میکنید؟
معمولا انتخابهای ما تصادفی است. سعی میکنیم هر روز دو سند روی سایت قرار دهیم. البته بعضی وقتها دشمنان ما کارهایی انجام میدهند که ما را برای انتشار اسناد بیشتر تحریک میکنند.

چرا اسناد را برای چه کسانی منتشر میکنید؟
ما طرفدار سرسخت فوتبال هستیم و اولویت اول ما این است که هواداران فوتبال از مخفیکاریهای موجود در تجارت فوتبال به درک بهتری برسند. بندهای قرارداد و دستمزدهای مدیربرنامهها در فوتبال به نوعی تابو تبدیل شده. تجارتی که به دلیل عدم شفافیت در فوتبال وجود دارد، این ورزش را را برای فساد، پولشویی و فرارهای مالیاتی به بهشت تبدیل کرده.

پس از اینکه شما قراردادهای اوزیل، هالک و بیل را منتشر کردید، منتقدین هدف شما از این اقدامات را صرفا ارضای حس کنجکاوی افکار عمومی متهم می کنند.
هرکدام از این قراردادها داستان مخصوص خود را دارد. آنها به ما تعداد بیپایان بندهای موجود در قراردادها، مبالغ نجومی رد و بدل شده و همچنین امکان امضای قراردادهای مخفیانه را نشان میدهند. انتشار این اسناد برای پی بردن به تجارت فوتبال در دنیای امروز بسیار مهم هستند.

اتهام دیگری که به شما وارد می شود این است که تیم شما با هک کردن یک آژانس مربوط به حفظ حقوق نقل و انتقالات ورزشکاران به صورت غیرقانونی این اسناد را به دست آوردهاید.
این اتهامات خندهدار است. ما منابع مختلفی در اختیار داریم که قراردادها و توافقات صورت گرفته بین باشگاهها و بازیکنان را در اختیار ما میگذارند. شبکه ما بسیار مستحکم است.

پایتان را توی کفش بزرگترین باشگاههای دنیا، بزرگترین بازیکنان دنیا و بانفوذترین ایجنتهای دنیا کردهاید. نمیترسید؟
ما از خطرات مخصوصا از جانب نهادهای قانونی کاملا آگاهیم. آنهایی که در فوتبال لابی میکنند و روی سازمانها وکمیتههای تحقیق هم تاثیر میگذارند وجود دارند بنابراین قضاوت بین اقدامات ما و آنها عادلانه نیست.

چطور به چنین نتیجهای میرسید؟
افشاگریهای ما مشکلات زیادی برای یکی از آژانسهای فعال در زمینه حفاظت از حقوق نقل و انتقالات ورزشکاران ایجاد کرده. این کمپانی از سیستم کاهش بدهی مالیاتی استفاده میکند. این سیستم برخلاف قوانین فیفاست. افشاگریهای ما برای آنها خوشایند نیست. ما مطمئنیم آنها کمیتههای تحقیق را تحت فشار قراردادهاند تا برای ساکت کردن ما تلاش کنند. البته این ها همه ماجرا نیست. آنها حتی کارآگاه خصوصی استخدام کردهاند تا هویت واقعی ما را کشف کنند.

واقعا؟!
به سایت ما حمله شده. یکی از همین آژانسهای نقل انتقالاتی با استناد به قانون کپی رایت علیه ما شکایت کرده و شرکت روسی ارائه دهنده خدمات هاست سایت ما را تحت فشار قرار داده. شرکت روسی که به ما خدمات هاست ارائه میدهد پس از تحت فشار قرار گرفتن توسط همین آژانس مجبور شد تمام اطلاعات ذخیره شده سایت ما در حافظهاش را مسدود کند. درحال حاضر ما قربانی سانسور هستیم.

هدف نهایی شما چیست؟
می خواهیم سیستم نقل و انتقالات شفاف شود و تاثیرات مدیربرنامههای بازیکنان و صندوقهای سرمایه گذاری که در فوتبال نقش ویژهای دارند را کم کنیم. میخواهیم یک بانک اطلاعاتی ایجاد همگانی ایجاد شود که همه جزئیات درباره نقل و انتقالات، مبالغ تعیین شده برای فسخ قراردادها، مبالغ ردوبدل شده، بندهای قرارداد و مالکیت افراد و شرکتهای ثالث در نقل و انتقالات در آن وجود داشته باشد.

این اهداف بسیار جاه طلبانه هستند.
ما با آرمانهایمان و همین جاهطلبیها پیش میرویم تا افرادی که به صورت ناعادلانه از طریق فوتبال ثروتمند شدهاند را متوقف کنیم.

خودتان را در جایگاهی مثل جایگاه ویکی لیکس میدانید؟
افرادی مثل جولیان آسانژ (موسس ویکی لیکس) به صورت ویژه برای ما الهامبخش هستند.

تا کی به فعالیتتان ادامه میدهید؟
تا وقتی دیگر چیزی برای منتشر کردن نداشته باشیم.