فردوسی پور در واکنش به پخش نشدن مصاحبه ظریف؛ no comment!
کاربر برتر ماه کاربر برتر ماه ali_@sghar
تاپیک برتر ماه تاپیک برتر ماه « مراجعه به تاپیک اصلی »
سوالات متداول و تاپیک های مهم
  گزارش مشکلات انجمن و قالب جدید توسط کاربران
  اطلاعیه گزارش مشکلات چند روز گذشتهِ سایت و انجمن
  افتتاح سایت پرسپولیس اف سی
  ~ اطلاعیه امنیتی ~
  تاپیک 5
  تاپیک 6
  تاپیک 7
  تاپیک 8
  تاپیک 9
  تاپیک 10
  تاپیک 11
  تاپیک 12

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: فردوسی پور در واکنش به پخش نشدن مصاحبه ظریف؛ no comment!

 1. #1


  محل سکونت
  کاشان.
  نام واقعی
  علی اصغر
  استاتوس
  .
  بازیکن محبوب
  ali karimi
  تیم های محبوب خارجی
  Barcelona | Spain
  نوشته ها
  4,203
  تشکر
  12,693
  تشکر شده 11,027 بار در 3,443 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 31 تاپیک

  فردوسی پور در واکنش به پخش نشدن مصاحبه ظریف؛ no comment!

  مجری برنامه 90 گفت: «متأسفانه برخی از مشکلات ما و معضلاتی که دچار آن هستیم، فراتر از بحث فوتبال است و ریشه در فرهنگ خودمان دارد.»
  نشست "رسانهای شدن فوتبال"، روز گذشته با محوریت نقد و بررسی برنامه 90 با حضور عادل فردوسیپور (مجری و تهیه کننده ی این برنامه)، دکتر مهدی منتظرقائم (استاد ارتباطات دانشگاه تهران)، دکتر محمد سعید ذکایی (استاد جامعه شناسی دانشگاه علامه طباطبایی) و دکتر عبدالله بیچرانلو (استاد ارتباطات دانشگاه تهران) در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد.


  فردوسی پور که دانشجوی دکترای مدیریت رسانه دانشگاه تهران است، در سخنانی در نشست نقد و بررسی برنامه 90، در واکنش به مطالبی که درباره ایجاد تنش از سوی این برنامه و مطرح کردن مسائلی که مستندات آن ناپخته است یا ادله ای ندارد، اظهار داشت: «این را معتقد هستم که درست نیست موضوعی که مدرکی در قبال آن وجود ندارد، مطرح شود. این کار چه به لحاظ اخلاقی و چه به لحاظ رسانه ای شایسته نیست.»


  او ادامه داد: «پس از گذشت سال ها خط قرمزهایی بوده است که به آن نزدیک شده ایم و شاید یکی از دلایلی که مباحث ما به نتیجه نرسیده است، دست تنها بودن برنامه بوده است و اینکه آیا یک برنامه می تواند دست تنها یک انقلاب رسانه ای ایجاد کند؛ به عنوان مثال برای برطرف کردن مسائل و معضلاتی که در این سال ها به آن پرداخته ایم، عزم ملی وجود نداشته است از تغییر دادن نتایج المپیک تا خرید خدمت سربازی، از آموزش پرورش و وزارت علوم که متأسفانه فساد در همه رخنه کرده بود این عزم ملی وجود نداشت و ما به عنوان برنامه ساز تا حدی می توانیم جلوتر برویم و دیگر امکان پذیر نیست. در نتیجه اگر طرح مباحث ناقص وجود داشته است به این برمی گردد که شرایط امکان پذیر نبوده است.»


  این مجری تلویزیون در بخش دیگری از سخنان خود درباره اینکه تا چه میزان فردیت فردوسی پور در برنامه 90 مطرح است؟ گفت: «هیچگاه فردیت در طرح مباحث 90 مطرح نبوده است و شاید فردوسی پور تنها کاری که انجام داد، جسارت و جرأتش این بود که حتی با نمایندگان هم درافتاد.»

  فردوسی پور در ادامه گفت: «اگر در برنامه 90 حرف ناحقی زده شود، قطعاً مردم که مخاطبان آن هستند آن را نمی پذیرند.»


  این مجری و گزارشگر برنامه های ورزشی درباره دلایلی که باعث مانا شدن برنامه 90 پس از 17 سال شد، یادآور شد: «این برنامه شروع سختی داشت اما در این اتفاق صداقت برنامه 90 بود که باعث شد پیوستگی مخاطب با این برنامه همچنان وجود داشته باشد. به نوعی که با وجود شبکه های ماهواره ای، شبکه های اجتماعی متعدد و ... مخاطب را پای تلویزیون نگه می دارد و همه اینها به صادق بودن برنامه برمی گردد.»


  فردوسی پور همچنین درباره اینکه عنوان می شود تمرکزش در برنامه 90 پس از گذشت 17 سال کاهش پیدا کرده، و اینکه آیا این امر به مسئولیت هایی که در بخش تهیه کنندگی و بخش های دیگر دارد برمی گردد؟ تصریح کرد: «بهتر است تمرکز کامل باشد اما به هر حال در این سال ها اگر این اتفاق صورت گرفته است اجتناب ناپذیر بوده است. ما در این سال ها با تهدیدها و فشارهای بیرونی زیادی مواجه شده ایم که طبیعی است گاهی اوقات جلوی دوربین تمرکز کافی نداشته باشم.»


  بخش دیگری از این مراسم به پاسخ های فردوسی پور به سوالات حاضران اختصاص داشت.


  فردوسی پور گفت: «اگر 17 سال پیش مخاطب برنامه 90 را می دید، منتظر تماشای خلاصه ای از دیدارهای تیم ها بود، اما اکنون دلیل تماشای برنامه 90 فقط دیدن بازی نیست، بلکه نگاه متفاوتی بوده است که این برنامه در طول این سال ها داشته است. و این که فوتبال پدیده ای است که صرفاً نمی توان به آن به عنوان ورزش نگاه کرد بلکه پدیده ای است فرا اجتماعی و سیاسی. به همین دلیل است که برنامه 90 در این سال ها به مباحث اجتماعی، اقتصادی و سیاسی پرداخته است.»


  او سپس یادآور شد: «برنامه 90 همین که توانسته است نیاز مخاطب را برآورده کند و 20 میلیون مخاطب را با وجود شبکه های ماهوارهای و سریال هایی همچون فاطماگل و ... جذب کند، برای تلویزیون ارزش افزوده است و می تواند نشان دهد که تلویزیون ایران هم در فرم و ساختار نزدیک به استانداردهای تلویزیونی دنیاست.»


  فردوسیپور همچنین در پاسخ به اینکه این برنامه اخیراً با چالش ها و تنش های زیادی رو به رو بوده است، خاطرنشان کرد: «خواه ناخواه این تنشها و چالش ها به وجود می آید. برنامه 90 آیینه تمام نمای فوتبال و بازتاب دهنده اتفاقات فوتبال است بنابراین اگر فوتبال ما پاک نباشد برنامه ما حتماً باید آن را مطرح کند؛ چرا که در این سال ها اعتماد مردم ذره به ذره به این برنامه جذب شده است و بزرگترین دارایی این برنامه این است که سعی کرده است، صادق باشد و از رقابت نترسد. در طول این سال ها تلاش های زیادی برای تضعیف کردن برنامه صورت گرفته است اما این برنامه نترسیده و همیشه سعی کرده که خود را نگاه دارد.»


  مجری 90 در پاسخ به این سوال که به نظر می رسد ویژگی انتقادی این برنامه در سال های اخیر کمرنگ شده است، توضیح داد: «ما خودمان شخصاً نمی توانیم انتقاد یا حاشیه سازی کنیم؛ چرا که باید اتفاقی صورت بگیرد تا ما به آن بپردازیم. نمونه آن اتفاقی است که هفته قبل در شهر اهواز رخ داد و که در این جریان ما یقه فرماندار اهواز را گرفته بودیم و پایین نمی آمدیم، در نتیجه باید اتفاقی رخ دهد تا ما به آن بپردازیم.»


  فردوسی پور در بخش دیگری از پاسخ های خود به پرسش های دانشجویان درباره اینکه سلایق بینندگان 90 از چه نوعی است؟ عنوان کرد: «برنامه ای که 25 میلیون مخاطب داشته باشد نگاه پوپولیستی نداشته و آن را قبول ندارد. از هر طیفی سلیقه داریم. از زن خانه دار گرفته تا پزشک، استاد دانشگاه و مخاطب بی سواد که همه را دربرمی گیرد و این امر، کار ما را سخت تر می کند؛ چرا که باید همه سلایق را در نظر بگیریم.»


  او سپس در پاسخ به اینکه آیا این برنامه الگوهایی هم از برنامه های خارجی داشته است؟ خاطرنشان کرد: «برنامه ای با این شکل و ساختار شاید در نوع خود منحصر به فرد باشد اما اگر این اتفاق هم افتاده باشد اسم آن را تقلید نمی گذارم، اگر برنامه خوبی از هر جای دنیا ببینم سعی می کنم مشابه آن را بسازم؛ کما اینکه بیشتر کارهایی که در برنامه 90 داشته ایم خلاقانه بوده است.»  او سپس یادآور شد: «اگر برنامه 90 در طول این سال ها روند ثابتی را ادامه می داد، این طیف مخاطب را نمی داشت.»


  فردوسی پور همچنین از رقبای برنامه 90 نیز گفت که در تلاش بودند که تا این برنامه را حذف کنند و توضیح داد: «خیلی ها برای این که برنامه 90 را بیندازند، برنامه تشکیل دادند. اما از آنجا که خودمان شدیداً رقابت جو هستیم و رقابت در دل رقابت است که موفقیت ایجاد می کند، کوتاه نیامدیم.»


  فردوسی پور در پایان در پاسخ به این پرسش که چرا به قهرمانان فوتبال در سال های قبل از انقلاب قهرمان های فوتبال از جمله حشمت مهاجرانی نپرداخته است؟ گفت: «متأسفانه محدودیت برای پرداختن به یکسری آدم ها در برنامه زیاد است، البته ما حشمت مهاجرانی را 2 سال و نیم پیش به برنامه دعوت کردیم.»


  وی همچنین یکی از مشکلات اساسی پرداختن به قهرمانان فوتبال در پیش از انقلاب را مشکل آرشیوی دانست و گفت: «متأسفانه با فقر تصاویر آرشیوی رو به رو هستیم و اگر این اتفاق شکل نگرفته است، نگاه سیاسی در آن مطرح نبوده است.»

  * حاشیه ها:

  - فردوسی پور در بخش پایانی این مراسم از روشن دلانی که در این مراسم حضور داشتند تقدیر کرد و گفت: «حضور این عزیزان برایم قابل احترام است و اگر هر سوالی داشته باشند می توانند مطرح کنند و من به آن ها پاسخ خواهم داد.»


  او سپس با اشاره به یکی از مخاطبان پر و پا قرص برنامه 90 که روشن دل است مطرح کرد: «این مخاطب مدتی پیش با برنامه تماس گرفت و گفت که چرا سوال های نظرسنجی و گزینه های آن توسط نریتور خوانده نمی شود تا ما هم متوجه بشویم؛ از آن موقع بود که برنامه 90 سوال ها و گزینههای آن را مطرح می کند.»


  - یکی از دانشجویان جامعه شناسی که در این مراسم حضور داشت با لحنی طعنه آمیز، خطاب به اساتید گفت که این نشست غیرعلمی است.


  - در این مراسم همچنین با یک لوح تقدیر از فردوسی پور قدردانی شد.


  - مجری و تهیه کننده برنامه 90 سپس درباره پخش نشدن مصاحبه ای که پیش از این با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان داشته است، تنها به این جمله اکتفا کرد که «چه بگویم!»


  فردوسی پور در ادامه یادآور شد: «هر فردی که از من این پرسش را میکند، به او میگویم "!no comment"»

 2. کاربر مقابل از ali_@sghar عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

  BL4CK_VIPER (1st May 2016)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
برو بالا