با توجه به شرایط جدول، پرسپولیس این شانس را دارد تا برای بار سوم در روز آخر جام را از تیم صدرنشین پس بگیرد.


آی اسپورت- در شرایطی که لیگ پانزدهم به هفته پایانی خود رسید. سه تیم استقلال خوزستان، پرسپولیس و استقلال به قهرمانی امید دارند. در این بین با توجه به شرایط جدول، پرسپولیس این شانس را دارد تا برای بار سوم در روز آخر جام را از تیم صدرنشین پس بگیرد. به همین دلیل با هم نگاهی می کنیم به پنج روز تاریخی لیگ برتر که صدرنشین جام را از دست داد.

سکانس اول:
نخستین بار در همان لیگ اول سرنوشت قهرمانی به روز آخر کشید. در حالی که استقلال با 48 امتیاز و دو امتیاز اختلاف نسبت به پرسپولیس در صدر بود، تنها یک امتیاز برای قهرمانی نیاز داشت اما شکست در هفته پایانی مقابل ملوان و البته برد پرسپولیس در مقابل فجرسپاسی دست آبی ها را از جام قهرمانی کوتاه کرد.

سکانس دوم:
دومین باری که سرنوشت قهرمانی به روز آخر کشید مربوط به فصل 87-86 می باشد. در هفتمین دوره لیگ برتر سپاهان تا هفته پایانی با 58 امتیاز در صدر قرار داشت و در روز پایانی باید در ورزشگاه آزادی رو در روی پرسپولیس 56 امتیازی قرار می گرفت. دیداری که در نهایت شاگردان افشین قطبی با گل ثانیه های پایانی سپهر حیدری با نتیجه دو بر یک به سود خود به پایان بردند تا باز هم پرسپولیس باشد که در روز پایانی نام تیم قهرمان را تغییر می دهد.

سکانس سوم:
در هشتمین دوره لیگ برتر ذوب آهن با 3 امتیاز اختلاف نسبت به استقلال در صدر قرار داشت و تنها به یک مساوی در مقابل فولاد نیاز داشت اما با قبول شکستی تلخ در مقابل شاگردان مجید جلالی و از طرفی دیگر برتری استقلال مقابل پیام در مشهد یک روز فراموش نشدنی برای آبی ها رقم خورد. در پایان استقلال تنها به لطف تفاضل گل بهتر قهرمان لیگ لقب گرفت.

سکانس چهارم:
فصل 93-92 یکی از هیجان انگیزترین دوره های لیگ برتر بود. جایی که در روز پایانی چهار تیم نفت تهران، پرسپولیس، فولاد و سپاهان شانس قهرمانی داشتند. اما در حالی که نفت با تفاضل گل بهتر نسبت به فولاد در صدر جدول قرار داشت با شکست در مقابل سپاهان جام را تقدیم فولادی کرد که در بازی همزمان گسترش را شکست داده بود. تا به دین ترتیب حسین فرکی نخستین قهرمانی خود لیگ برتر را تجربه کند.

سکانس پنجم:
فصل گذشته با وجود اینکه مانند چهار بار گذشته لیگ در آخرین روز حساسیت و جذابیت فراوانی داشت اما در نهایت یک شب تلخ برای فوتبال ایران رقم خورد. تراکتور 57 امتیازی تنها به دلیل تفاضل گل بهتر نسبت به نفت تهران در صدر بود. و از طرفی دیگر سپاهان 56 امتیازی منتظر تساوی در دیدار رو در روی دو تیم اول و دوم بود تا جام را از آن خود کند. در نهایت پس از جنجال های فراوان این سپاهان بود که با وجود شانس کمتر به قهرمانی رسید تا دست تیم محبوب تبریز از جام کوتاه بماند.