بهترین و بدترین کشورها برای زنان
کاربر برتر ماه کاربر برتر ماه ali_@sghar
تاپیک برتر ماه تاپیک برتر ماه « مراجعه به تاپیک اصلی »
سوالات متداول و تاپیک های مهم
  گزارش مشکلات انجمن و قالب جدید توسط کاربران
  اطلاعیه گزارش مشکلات چند روز گذشتهِ سایت و انجمن
  افتتاح سایت پرسپولیس اف سی
  ~ اطلاعیه امنیتی ~
  تاپیک 5
  تاپیک 6
  تاپیک 7
  تاپیک 8
  تاپیک 9
  تاپیک 10
  تاپیک 11
  تاپیک 12

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: بهترین و بدترین کشورها برای زنان

 1. #1


  محل سکونت
  بندرعباس
  نام واقعی
  Mohammad
  شغل و حرفه
  پیمانکار طبخ و توزیع غذا
  نوشته ها
  575
  تشکر
  9
  تشکر شده 1,453 بار در 385 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 0 تاپیک

  بهترین و بدترین کشورها برای زنان

  روزنامه بریتانیایی «ایندیپندنت» در آستانه هشتم ماه مارس، روز جهانی زن، فهرستی از بهترین و بدترین کشورهای جهان برای زندگی، کار و حقوق زنان را منتشر کرده است.

  ایندیپندنت در مقدمه این مطلب مینویسد که در صد و یکمین سالروز روز جهانی زن به دشواری میتوان گفت که باید از وضعیت فعلی زنان در سطح جهان خوشحال یا مایوس بود. برای مثال، در بریتانیا حداقل ۱۴ انتخابات پارلمانی دیگر طول خواهد کشید تا تعداد نمایندگان زن در پارلمان این کشور با تعداد مردان مساوی شود. اما در قطر شانس زنان برای ورود به دانشگاه شش برابر مردان است.

  طبق آمارهای مجمع جهانی اقتصاد طی سالهای اخیر وضعیت زنان در ۸۵ درصد از کشورهای جهان بهبود یافته، ولی از نظر سیاسی و اقتصادی هنوز تا برابری حقوق زنان و مردان راه طولانی در پیش است.

  در ادامه این مطلب روزنامه «ایندیپندنت» فهرستی از بدترین کشورها برای رعایت حقوق و موفقیتهای فردی و حرفهای زنان را ارائه میدهد.

  ۱- بهترین کشور برای زنان: ایسلند

  ایسلند از تمامی جنبهها از جمله سیاست، آموزش، اشتغال و بهداشت دارای بهترین سطح از برابری حقوق زنان است. بریتانیا از این نظر در مقام شانزدهم قرار دارد و بدترین کشور جهان یمن و خطرناکترین کشور برای زنان افغانستان است.

  ۲- بهترین کشور برای حضور سیاسی زنان: روآندا

  در روآندا اکثریت اعضای پارلمان را زنان تشکیل میدهند. از این نظر بریتانیا در مقام چهل و پنجم و بعد از پاکستان و امارات متحده عربی قرار دارد. بدترین کشور عربستان سعودی، یمن، قطر و عمان هستند که هیچ نماینده زنی در پارلمان خود ندارند.

  ۳- بهترین کشور برای مادر شدن:نروژ

  نروژ بهترین کشور جهان برای مادر شدن است. میزان مرگ مادران و زنان باردار از تمام کشورهای جهان کمتر، حدود یک در ۷۰۰ است. بریتانیا از این نظر در مقام سیزدهم قرار دارد. افغانستان بدترین کشور جهان به این لحاظ است و احتمال مرگ زنان باردار به هنگام وضع حمل تقریبا ۲۰۰ برابر احتمال مرگ بر اثر انفجار یا اصابت گلوله است.

  ۴- بهترین کشور از نظر سواد زنان:لسوتو

  میزان باسوادی زنان در لسوتو حدود ۹۵ درصد است، در صورتی که درصد مردان باسواد ۸۵ است. از نظر باسوادی زنان بریتانیا در مقام بیست و یکم قرار دارد. بدترین کشور اتیوپی است که فقط ۱۸ درصد از زنان سواد خواندان و نوشتن دارند، در مقابل ۴۵ درصد از مردان این کشور باسوادند.

  ۵- بهترین کشور برای ریاست دولت:سریلانکا

  حدود ۲۳ سال است که ریاست حکومت در سریلانکا در دست زنان بوده است. از این نظر بریتانیا در مقام هفتم قرار دارد. در بسیاری از کشورهای اروپای غربی از جمله سوئد یا اسپانیا هیچ گاه یک زن مقام ریاست دولت را برعهده نداشته است.

  ۶- بهترین کشور برای زنان و هنر:سوئد

  شورای ملی هنر در سوئد برای برابری مشارکت زنان در زمینههای هنری طرحهای فراوانی را اجرا کرده است. موسسه فیلم سوئد بودجه مربوط به تهیه فیلمهای سینمایی را به طور مساوی بین زنان و مردان فیلمساز توزیع میکند. در بریتانیا فقط ۶ درصد از فیلمسازان و ۱۲ درصد از فیلمنامهنویسان را زنان تشکیل میدهند.

  ۷- بهترین کشور برای مدیران ارشد زن: تایلند

  تایلند صاحب بالاترین درصد از زنان در پستهای مدیریت ارشد است و حدود ۴۵ درصد از این مشاغل در اختیار زنان است.

  ۸- بهترین کشور برای وضع حمل: یونان

  یونان برای وضع حمل زنان امنترین کشور جهان است، خطر مرگ به هنگام وضع حمل یک در ۳۲ هزار مورد است. بریتانیا از این نظر در مقام سیزدهم قرار دارد. بدترین کشور به این لحاظ تازه تاسیسترین کشور جهان یعنی سودان جنوبی است. در کل این کشور فقط ۲۰ ماما مشغول به کار است.

  ۹- بدترین کشور برای مشارکت اقتصادی:جزایر باهاما

  از نظر مشارکت اقتصادی و فرصتهای اشتغال برای زنان کشور باهاما در صدر جدول قرار دارد.بریتانیا در مقام ۳۳ قرار دارد. باهاما طی شش سال گذشته حدود ۹۰ درصد از نابرابری زنان در عرصه مشارکت اقتصادی را برطرف کرده است. اما در همین مدت کشور یمن فقط توانسته است ۳۲ درصد از نابرابری اقتصادی بین زنان و مردان را کاهش دهد.

  ۱۰- بهترین منطقه برای روزنامهنگاران زن: کارائیب

  منطقه کارائیب با حدود ۴۵ درصد بالاترین میزان تولید محصولات رسانهای توسط روزنامهنگاران زن را دارد. بدترین منطقه از این نظر در سطح جهان آفریقای غربی است. در اروپا میزان اخبار و محصولات رسانهای که توسط زنان تهیه و تولید میشود حدود ۳۵ درصد است.

  ۱۱- بهترین کشور از نظر حق سقط جنین: سوئد

  در سوئد زنان حق دارند بدون هیچ محدودیت و بدون کسب هیچ گونه تاییدیهای از سوی مراجع یا افراد ذیربط تا هفته هجدهم از دوران بارداری عمل سقط جنین را انجام دهند. فیلیپین، السالوادور و نیکاراگوئه از این نظر بدترین وضعیت را دارند، چون در این کشورها سقط جنین در هر شرایطی و به هر دلیلی ممنوع است.

  ۱۲- بهترین کشور از نظر مشارکت نیروی کار: بروندی

  کشور بروندی در قاره آفریقا با ۹۲ درصد از زنان شاغل در برابر ۸۸ درصد از مردان شاغل از نظر مشارکت نیروی کار زنان در سطح جهان در مقام اول قرار دارد. بریتانیا از این نظر در مقام چهل و هفتم قرار دارد. بدترین کشور جهان به این لحاظ پاکستان است که در آنجا نیروی کار زنان تقریبا یک چهارم نیروی کار مردان است.

  ۱۳- بهترین کشور برای کسب درآمد:لوکزامبورگ

  از نظر میزان درآمد زنان کشورهای لوکزامبورگ و نروژ در صدر قرار دارند. در این کشورها تا سطح درآمدهای ۴۰ هزار دلاری، دستمزد زنان و مردان یکسان است. نازلترین سطح دستمزد برای زنان در عربستان سعودی است که حقوق متوسط زنان تقریبا یکپنجم حقوق متوسط مردان است.

  ۱۴- بهترین کشور برای تحصیلات دانشگاهی:قطر

  در قطر تعداد زنانی که در دانشگاه ثبت نام میکنند تقریبا شش برابر مردان است. اما نکته در این است که آیا پایان تحصیلات عالی به راهیابی زنان قطر به جامعه منجر میشود یا نه. بدترین کشور به این لحاظ چاد است که میزان ورود زنان به دانشگاهها حدود یک سوم مردان است.

  ۱۵- بهترین کشور برای عمر طولانی:ژاپن

  زنان به طور متوسط در ژاپن بیشتر از مردان عمر میکنند و عمر متوسط آنها حدود ۸۷ سال است که هفت سال بیشتر از طول عمر متوسط مردان است. طول عمر متوسط زنان در لسوتو حدود ۴۸ سال و دو سال کمتر از مردان است.

  ۱۶- بهترین کشور برای اوقات فراغت:دانمارک

  زنان دانمارک بیشتر از هر کشور دیگری اوقات فراغت دارند. طبق آمارهای بینالمللی، زنان دانمارک هر روز فقط یک ساعت بیشتر از مردان در خانه کار میکنند که نازلترین زمانی است که زنان صرف کارهای بدون حقوق میکنند. زنان کشور مکزیک از این نظر بدترین شرایط را دارند و تقریبا هر روز حدود چهار ساعت و نیم را صرف کارهای خانه و بدون مزد میکنند.

  ۱۷- بهترین کشور برای زنان ورزشکار:آمریکا

  پنج نفر از ۱۰ ورزشکار زن با بیشترین درآمد طی سال ۲۰۱۱ اهل آمریکا بودهاند. از این نظر عربستان سعودی بدترین کشور جهان است که هیچ گاه ورزشکار زن به المپیک نفرستاده و ورزش دختران در مدارس دولتی ممنوع است.

  ۱۸- بهترین کشور برای طلاق گرفتن:گویان

  کشور جزیرهای گویان بالاترین رقم طلاق را در سطح جهان دارد و در مقابل گوآتمالا صاحب پایینترین رقم طلاق است.

  ۱۹- بهترین کشور برای رانندگی زنان:هند

  شهر دهلی نو از نظر افزایش تعداد رانندههای تاکسی زن بیشترین رقم را در سطح جهان دارد.یک نهاد خیریه در این شهر طرحی را به اجرا گذاشته که یک سرویس تاکسی تلفنی که فقط راننده زن خواهند داشت به زودی کار خود را آغاز خواهد کرد. بدترین کشور از این نظر عربستان سعودی تنها کشور جهان است که در آن رانندگی زنان ممنوع است.

  ۲۰- بهترین کشور برای مشاغل تخصصی:جامائیکا

  در جامائیکا حدود ۶۰ درصد از صاحبان مشاغل حرفهای و تخصصی مثل قانونگذاران، مدیران ارشد و مقامات عالیرتبه دولتی را زنان تشکیل میدهند. از این نظر یمن در رتبه آخر قرار دارد و فقط دو درصد از مشاغل تخصصی مهم در اختیار زنان است.

 2. 5 کاربر مقابل از Zan Zalil عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

  ghalbeghermez (30th March 2012), hiva435 (30th March 2012), Ramin (30th March 2012), sara93 (30th March 2012), yasaman (30th March 2012)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
برو بالا