تاريخ فوتبال جهان شاهد سوانح هوايي تلخي بوده است.

1- درحالي که بازيکنان و کادر فني منچستر يونايتد به همراه تني چند از روزنامه نگاران انگليسي با پرواز 609 هواپيماييي بريتانيا در تاريخ 6 فوريه 1958 از بلگراد و پس از بازي جام باشگاه هاي اروپا در مقابل ستاره سرخ يوگسلاوي سابق باز مي گشتند بزرگترين فاجعه هوايي تاريخ فوتبال جهان رخ داد چرا که به دليل شرايط نامساعد هوا و بارش برف سنگين، خلبان اين هواپيما تصميم به فرود اضطراري در فرودگاه مونيخ گرفت، اما به دليل گل آلود بدون و لغزندگي باند فرودگاه اين هواپيما با زمين برخورد کرد و دريک آن 20 نفر از 44 بازيکن، سرمربي و روزنامه نگار سرشناس منچستر يونايتد جان خود را از دست دادند. نکته جالب اين که سرمت باسبي ماندگارترين سرمربي تاريخ فوتبال پس از سرالکس فرگوسن که دوران حکومت 24 ساله را در شياطين سرخ داشت زنده ماند و درسال 1994درگذشت.تامي تيلور، راجر بيرنه، مارک جونز از سرشناس ترين فوتباليست هايي بودند که جان خود را از دست دادند. همچنين والتر کريک معاون رئيس، تامي کري تمرين دهنده برت والي دستيار سرمربي منچستر يونايتد به همراه مشهور ترين روزنامه نگاران انگليسي جان خود را از دست دادند. همچنين جاني هري و جکي بلانش فاولر از به جا ماندگان اين حادثه هرگز بازي نکردند.

2- در تاريخ 4 مي 1949اعضا کادر فني و بازيکنان تيم مطرح آن روزهاي رقابت هاي سري A يعني تورينو براي شرکت در جام به نام ژيکو فريرا پرتغال با هواپيما سوپرگا ايتاليا از تورين به مقصد ليسبون سفر کردند که 31 نفر اين پرواز همگي به دليل خراب شدن موتور اين هواپيما سقوط کرده و جان خود را از دست دادند. اين در حالي بود که تيم لاتزيو از حضور در اين تورنمنت انصراف داده بود

3- در تاريخ 8 دسامبر 1987تيم باشگاهي آليانزليما پرو شامل 44 نفر فوتباليست، کادر فني و مدير براي بازي در رقابت هاي جام باشگاهي آمريکاي لاتين با هواپيماي فوکر 27 نيروي دريايي اين کشور به آب هاي اقيانوس آرام سقوط کردندکه نيروي دريايي پرو دليل اين سقوط را تا سال 2006توضيح نداد و پس از آن بي تجربگي خلبان را عامل سقوط اين هواپيما دانستند. نکته ي جالب اينکه عموي گوئررو مهاجم پرويي کنوني هامبورگ در بين قربانيان اين حادثه بود.

4- در تاريخ 7 ژوئن 1989اعضاي کادر فني و بازيکنان تيم ملي هلند طي پرواز هوايي از فرودگاه آمستردام براي بازي دوستانه با يکي از باشگاه هاي سورينام که جزء مستعمره اين کشور است قرباني شدند، دراين پرواز 176نفر از 187نفر مسافر هواپيما جان باختند که 33 نفر آنها را سرمربي و بازيکنان تيم ملي هلند تشکيل مي دادو نکته جالب که باشگاه هايي مانند آث ميلان، لاتزيو، آژاکس و پس اس وي آيندهوون به بازينکاني مشهوري مانند رودگوليت، فرانک ريکارد، آرون وينتر و بريان روي اجازه همراهي با تيم ملي اين کشور براي اين بازي دوستانه را ندادند و همچنين 2 بازيکن با پروازي ديگر سفر کرده بودند تا از اين فاجعه مهلک جان سالم به در برند.

5- طي تاريخ 19 سپتامبر 1994درچارچوب رقابت هاي جام ملت هاي آفريقا، اعضاي کادر فني تيم ملي نيجريه با پرواز هوايي سقوط کردند.

6- در تاريخ 27 آوريل 1993بازيکنان و سرمربي تيم ملي فوتبال زامبيا براي تعيين سهميه آفريقا در جام جهاني 1994با پرواز هوايي به سنگال سفر کردند که به دليل نقص فني اين هواپيما آب هاي اقيانوس اطلس سقوط کردند و 18عضو تيم ملي فوتبال اين کشور جان باختند.

7- در تاريخ 26 سپتامبر 1969، 25 فوتباليست بوليوي به دليل سقوط هواپيمايي DC-6اين کشور جان باختند

8- در تاريخ 3 آوريل 1961، 24 فوتباليست شيليايي با پرواز DC-3سانتياگو جان خود را از دست دادند.