خوليو ولاسكو سرمربي تيم ملي با اعلام ليست بازيكنان دعوت شده به دور جديد اردوي آمادگي تيم ملي تعجب بسياري را برانگيخت چرا كه در اين بين اسامي بسياري از بازيكنان نامدار تيم ملي در رقابتهاي قهرماني آسيا و جام جهاني به اردو دعوت نشدند. در عوض جوانان جوياي نامي به اردوي تيم ملي راه يافتند كه در طول رقابتهاي ليگ برتر واليبال درخشش چشمگيري داشتند. خوليو ولاسكو در نشستي با جمعي از خبرنگاران به ارزيابي از وضعيت موجود تيم ملي واليبال و برشمردن دلايل تغييرات پيش از رقابتهاي انتخابي المپيك پرداخت.
* ارزيابي شما از وضعيت موجود والیبال در ایران چيست؟
من در سال 1390 نسبت به گذشته شناخت بهتري نسبت به مردم و والیبال ایران پيدا كردم و با زير و بم ورزش والیبال در ایران هم آشنا شدم. چگونگي برخورد با مشكل خروج از كشور بازيكنان مشمول نظام وظيفه مرا متعجب كرد زيرا پيش از اين در تیمهای مختلف با چنین مشکلی روبر نشده بودم. همچنین در اين مدت به تعامل بهتري با فدراسیون والیبال دست يافتم و به واسطه تماشای فیلم بازیهای لیگ برتر شناخت بيشتري از بازيكنان ايران بدست آوردم. فشردگي بازيهاي لیگ برتر والیبال سال 90 واقعا مانند لیگهای حرفه ای جهان بود. فاصله طولانی شهرها از یکدیگر و بعد مسافت موجب خستگي بازيكنان ميشد. يك تيم برای انجام هر سفری ابتدا باید به تهران بيايد و در بيشتر بازيها با دو پرواز به شهر مقصد برسد. بدين ترتيب بیشترین زمان بین دو بازی در سفر میگذرد که تاثیر مستقیمی بر خستگی بازیکنان دارد. از سوي ديگر تعطیلی یک ماهه لیگ برتر والیبال به دلیل اعزام تیم ملی به مسابقات جام جهانی هم شرایط لیگ برتر والیبال سال 90 را دو چندان سخت و کار را برای مربیان و بازیکنان شاغل در لیگ بسیار مشکل کرد. به نظر من لیگ برتر والیبال ایران به زمان بیشتری برای برگزاری مسابقات نیاز دارد. فكر ميكنم تعداد 14 تیم برای لیگ برتر والیبال ایران زیاد است و اگر این رقابت ها با 12 تیم برگزار شود، مناسبتر است.
* از نظر شما راهكاري ارتقاي سطح كيفي واليبال به ويژه در سطح باشگاهها چیست؟
حضور 12 تیم در لیگ برتر والیبال ایران بهتر از 14 تيم است. چون در اين صورت فكر نميكنم نیازی به برگزاری دو بازی در هفته باشد. همچنين برگزاری مسابقاتی مثل جام ریاست جمهوری ميتواند بسيار مفيد باشد. براي مثال اين مسابقات در برخی کشورهای اروپایی از جمله ایتالیا، فرانسه، لهستان و روسیه بعد از پایان نیم فصل اول لیگ برگزار می شود. برگزاری این گونه مسابقهها در ایران علاوه بر افزایش سطح فنی بازیکنان و تیمها، امکان انجام دیدار برای تیمهای مطرحی مانند پیکان و سایپا در شهر دیگری غیر از تهران و کرج را مهیا میکند و علاقمندان به والیبال را به سالنها میکشاند. از نظر کار اقتصادی، اسپانسرها جذب این رقابتها میشوند تا در یک دوره زمانی کوتاه مدت، سرمایه گذاری و نام خود را مطرح کنند. مسائل دیگری مانند توریسم و گردشگری نیز در این گونه رقابتها رونق مییابد.
* شما همواره از ضرورت تغییر در ذهنیت بازیکنان سخن گفتهايد، تاكنون چقدر اين هدف محقق شده است؟
تغییرات ذهنی در کوتاه مدت ایجاد نمیشود. در بازیکنان ایران در این مدت تغییرات خوبی ایجاد شده اما برخی مسایل مثل مراقبت از سلامتی بسیار کند پیش میرود. والیبالیستهای ایران اگر مشکل بدنی برایشان به وجود بیاید سريعا به متخصص مراجعه نمیکنند و این خیلی کار اشتباهی است. براي موفقيت ابتدا باید ذهنیت بازیکنان تغییر کند و آنها از بدن خود برابر تهدیدات مراقبت کنند. سپس به باشگاههاي والیبال یادآوری کنیم که باید از بازیکنان مراقبت کنند. به عنوان مثال بعد از بازی دوم کاله و سایپا متوجه شدم كه بازیکنان در شرایط آب و هوایی بسیار بد، خودشان در جاده آمل تا تهران رانندگی کردند و به دلیل برف و کولاک چندين ساعت در جاده ماندند. اين واقعا من را متعجب كرد. در صورتی که میدانیم ایران بیشترین تلفات حوادث رانندگی را در جهان دارد. چندین سال پیش هم دفاع وسط تیم ملی والیبال لهستان در شرایطی مشابه به همین تصادف کرد و کشته شد. بايد اشاره كنم که مشکل دریافت بازیکنان ایران هم اصلا تکنیکی نیست بلکه ذهنی است و اصلاح آن زمان زیادی نياز دارد. به نظرم صبحها که کارهای بدنسازی در اردوی تیم ملی برگزار میشود از نظر زمانی بهترین شرایط برای تمرین تاكنيك دریافت است.
* دليل اصلي تغيير در ليست بازيكنان دعوت شده به اردوي جديد تيم ملي واليبال چیست؟
یکی از اهداف ما در تیم ملی والیبال ایران حضور در لیگ جهانی والیبال است. برای حضور در رقابتهای لیگ جهانی كه از فشردگي زيادي هم برخوردار است، تیم ملی به بیش از 16 بازیکن آماده نیاز دارد. فكر ميكنم كه اشتباه بزرگ اين است که بازیکنان بعد از حضور در مسابقات جهانی استراحت نکنند. ما برای حضور موفق در لیگ جهانی به دو گروه بازیکن آماده نياز داريم. از سوي ديگر انگیزه بازيكنان براي من خيلي مهم است. هیچ چیزی نمیتواند در بازیکن به اندازه وجود یک رقیب آماده برای جایگزین شدن ایجاد انگیزه کند. انگیزه بازيكنان برایم خیلی اهميت دارد و انتظار دارم آنها هم با آمادگی و انگیزه صد درصدی در تمرینات و مسابقات شرکت کنند.
* آيا در آستانه رقابتهاي انتخابي المپيك جوانگرايي در تيم ملي يك ضرورت بود؟
من با استفاده از واژه جوانگریی موافق نیستم و بايد بدانيد كه بيشتر بازیکنان دعوت شده به اردو حدود 20 تا 25 سال دارند. بعضی از بازیکنهاي با تجربه توانایی نشستن روی نیمکت ذخیره را ندارند. من اولویتم انتخابم ترکیب هفت نفره ثابت تیم ملی است. سایر بازیکنان را بر اساس اینکه بتوانند بدون مشکل روی نیمکت ذخیرهها بنشینند، انتخاب میکنم. به عنوان مثال فرهاد ظریف را برای لیبرو اصلی تیم انتخاب کردم و ترجیح میدهم که لیبرو دوم جوان باشد تا اگر هم در مسابقات بازی نکرد، ناراحت نشود. سال گذشته امیر حسینی پاسور بود و امسال سعید معروف اين مسئوليت را برعهده دارد. این به معنی این نیست که از امیر حسینی خوشم نمیآید بلكه شرایط فعلی اینگونه است. من افرادی را انتخاب میکنم که انگیزه واقعی داشته باشند نه با شاگردانم دوستم و نه دشمن آنها هستم و تنها واقعیت را میبینم. سال گذشته امیر حسینی بهترین بود. امسال نيز سعید معروف نیاز دارد که چیزی را تغيير دهد. پارسال خواستم پاسور دوم بماند. اما به دلیل شخصی ترجیح داد اردو را ترك كند. او امسال در لیگ نمايش خوبي داشت و فکر می کنم امسال بهترین سال معروف خواهد بود. بايد تاكيد كنم كه مشکلی با امیر حسینی ندارم. بلکه خیلی هم دوستش دارم و بايد يادآور شوم که یک روز قبل از بازی فینال مسابقات قهرمانی آسیا به من گفت فردا بازی آخر من است. سن من زیاد است و برای برای مسابقات جهانی دیگر زمان ندارم. نبايد منکر این موضوع شوم که حسینی و معروف کنار هم نمی توانند کار کنند. مهدوی به جای حسینی پاسور خوبی است که در کنار معروف هم مشکلی ندارد. می بینید که هیچ چیز پنهاني در کار نیست و تنها مسایل تکنیکی در انتخابها نقش دارند. من امسال چند بازیکن قدیمی را هم دعوت کردم اما آنها خودشان شرایط سنیشان را برای حضور در تیم ملی مناسب ندانستند و حضور در تیم ملی را نپذیرفتند. من هم به تصمیم آنان احترام میگذارم. تاكيد ميكنم كه هیچ شخصی در تصمیم گیری من تاثیر گذار نیست. هر کسی باید وظایف خودش را انجام بدهد و انتخاب بازیکنان هم از وظایف من است.
* در خصوص مربیان ایرانی و عملکرد آنها در اردویهای تیم ملی توضیح دهید. کدامشان را به مسابقات انتخابی المپیک میبرید؟
محمد وکیلی تنها کسی است که به صورت رسمی با سیچلو در تیم ملی ب ایران همکاری میکند و سایر مربیان برای کسب تجربه به اردوی تیم ملی والیبال آمدهاند. من شخصا از حضور آنان استقبال میکنم. در مسابقات انتخابی المپیک فقط چهار نفر اجازه نشستن روی نیمکت تیم ملی را دارند: ولاسکو به عنوان سرمربی، سیچلو به عنوان مربی، سیامک افروزی (پزشک) و مترجم من همراه تيم ملي خواهند بود. در جام جهانی و رقابتهای قهرمانی آسیا به علت حاضر نبودن مترجم روی نیمکت برای انتقال مطالب به بازیکنان مشکل اساسی داشتم و به همین دلیل در مسابقات انتخابی المپیک حتما مترجم یکی از چهار نفری است که باید روی نیمکت بنشیند.

* برنامههای شما برای مسابقات انتخابی المپیک چیست؟
در مرحله اول باید تركيب نهايي را انتخاب كنم. ما علاوه بر دو پشت خط زن که در تیم الف نیاز داریم، به سومی و چهارمی هم نیاز داریم که باید تمرین کرده و آماده باشند. وضعیت پنجمین دریافت کننده و پاسور سوممان هم همین گونه است. در اصل بازیکنان حاضر در تیم ب تعدادی از بازیکنان تیم الف هستند که در گروه دوم تمرین میکنند. بعضی بازیکنان از جمله نادی، موسوی و غفور در تیم الف نهایی شدهاند. اما در برخی پستهای دیگر هنوز بازیکنان برای جایگزین شدن تلاش می کنند. مسابقات انتخابی المپیک بازیهای سختی برای ایران است. ما میدانیم که بازیهای اول ایران با تیمهایی همچون صربستان و دیگر قدرتهای جهان است که از دو قاره دیگر میآیند. در عوض بازی های آخر ژاپن با این تیم ها خواهد بود. چون آنها در بازی های اول انگیزه فراوانی برای پیروزی دارند و در بازی های آخر تنها اگر احتمال صعود داشته باشند، انگیزه پيروزي خواهند داشت. خوشبختانه تعامل خوبي با فدراسيون داريم و داورزني با وجود دغدغههاي زياد در ردههاي ديگر تيم ملي همواره همكاري لازم را براي برآوردن زمينههاي لازم براي موفقيت تيم ملي داشته است. ژاپن با توجه به امتیاز میزبانی این رقابتها از شانس بالایی برای صعود برخوردار است ولی ایران هم فقط برای کسب مقام نخست آسیا و صعود به المپیک در این رقابت ها شرکت نمی کند. بلکه برای کسب مقام قهرمانی به این رقابت ها ميرود. قهرمانی در این رقابت ها خیلی سخت، اما امکان پذیر است. مسابقات ورزشی قابل پیش بینی نیستند. همانطور که مردم از پیروزی ایران در برابر لهستان سورپرایز شدند و از شکست برابر چین متعجب، وقوع هر نتیجهای دور از ذهن نيست.