خالق «هرکول پوآرو» و «خانم مارپل» از خلاقترین نویسندگان جهان و از معدود نویسندگان صاحبنام است که هرگز به مدرسه نرفته اما بیش از ۶۰ رمان جنایی پرفروش به مخاطبانش در جهان هدیه کرد.
بر اساس آمار ارائه شده در کتاب رکوردهای گینس «آگاتا کریستی» مقام اول در میان پرفروشترین نویسندگان جهان را دارد. از آثار منتشر شده این نویسنده بیش از یک میلیارد نسخه در جهان به زبان انگلیسی منتشر شده و قریب به یکمیلیارد دیگر به ۱۰۳ زبان زنده دنیا ترجمه شده و به فروش رسیده است. این نویسنده یکی از محبوبترین نویسندگان جهان است که بر اساس داستانهایش سریالها و فیلمهای داستانی متعددی در جهان تولید شده است.
او در دوارن کودکی علاقه زیادی به داستان سرایی داشت و همواره داستانهایش را برای گربه خانگیاش نقل میکرد…مادر «آگاتا کریستی» علاقهای به مدرسههای انگلیس در زمان کودکی «آگاتا» نداشته است. او بر این باور بوده که مدرسهها ذهن کودکان را به بیراهه میبرند و اصولا برای کودکان مفید نیستند. از این رو وی به «آگاتا کریستی» اجازه نداد تا به مدرسه برود.
«آگاتا کریستی» نیز از آن جهت که دختری باهوش و بسیار توانمند بود برای فراگیری نوشتن و خواندن از همراهیهای ندیمهاش استفاده کرد و با کمک یک رمان خواندن و نوشتن را تمرین کرد. به این ترتیب با فراگیری سواد نوشتن و خواندن مادر «آگاتا کریستی» کتابخانهای مملو از داستان و رمان را برای او در نظر گرفت و کتاب های متعددی را برای مطالعه در اختیار وی گذاشت.
براساس آمار رکوردهای جهانی گینس تا امروز بالغ بر ۴ میلیاد دلار از فروش آثار منتشر شده «آگا کریستی» در جهان به دست آمده است. این نویسنده که ۶۶ رمان و چهارده مجموعه داستان کوتاه را به رشته تحریر در آورده است یکی از موفقترین و پرفروشترین زنان نویسنده جهان محسوب میشود که آثارش به ۱۰۳ زبان زنده دنیا ترجمه و منتشر شده است.
بیشتر آثار این نویسنده به فیلم های سینمایی و داستانی تبدیل شده است. «قطار چهار و پنجاه دقیقه از پدینگتون»، «قتل در قطار سریع السیر اورینت»و «مرگ در رودخانه نیل» از جمله آثار مطرح این نویسنده است که بر اساس آنها فیلم سینمایی نیز تولید شده است.

جایزه ادگار، جایزه مجمع معمایی نویسان آمریکا و جایزه استاد بزرگ داستانهای جنایی آمریاک از جمله جوایز ادبی معتبری است که در کارنامه ادبی «آگاتا کریستی» موجود است.
رمانهای «شب بی پایان»، «مصیبت بی گناهی»، «جنایت خفته»، «قتل در خانه کشیش»، «به طرف صفر»، «دست پنهان»، «مرگ خانم مگنیتی» و « قتل آسان است» از جمله آثار این نویسنده است که به زبان فارسی نیز ترجمه و روانه بازار کتاب شده است.
«آگاتا کریستی» این نویسنده انگلیسی روز دوازدهم ژانویه ۱۹۷۶ در سن ۸۵ سالگی و بر اثر کهولت سن چشم از جهان فرو بست. از او تنها یک فرزند باقی مانده بود که وی نیز در سال ۲۰۰۴ و در سن ۸۵ سالگی درگذشت.
در حال حاضر «ماتیو پریچارد» نوه «کریستی» مسئولیت رسیدگی به اموال و مالکیت آثار وی را برعهده دارد.