رئال مادرید ، امسال به سی و دومین لالیگایش رسید که دلایل مختلفی در این موفقیت و قهرمانی دخیل بودند . از جاه طلبی رونالدو ، تا رهبری مورینیو و درخشش بنزما . ده کلید قهرمانی بدین شرح هستند .

1- شخصیت خوزه مورینیو
فلورنتینو پرز ، همه قدرت و قوا را در اختیار مربی قرار داد تا بازیکنانش تحت نظر مرد پرتغالی ، همه راه را برای رسیدن به قهرمانی طی کنند . پس از قهرمانی در کوپا دل ری در فصل اول ، قهرمانی در لالیگا به معنق قطع سلطه بارسلونا بود تا مربی پرتغالی بتواند که اولین کسی باشد که سه لیگ برتر اروپا را می برد . از سویی مربی تصمیم گرفت که شخصیتش را کمی آرام تر کند . مسئولیت اعتراضات به داوری ها را به روی فاریا داد که چهار بار اخراج شد و در بسیاری از کنفرانس های مطبوعاتی ، جایش را به دستیارش آیتور کارانکا داد . با اعتماد کامل بازیکنان ، مورینیو به خواسته اش رسید . موفقیتش حتمی شد و در سال دومش تبدیل به یک برنده بزرگ شد .

2- جاه طلبی کریستیانوی سیری ناپذیر
بازیکن پرتغالی ، همیشه بیشتر می خواهد . اول به موفقیت های تیمی و دستاوردهایی که باید با تیمش کسب کند ، فکر می کند . سپس برایش صلاح خودش مهم است . در لالیگا آماری فوق العاده داشت و همیشه سعی کرد که با گلزنی به تیمش کمک کند . او در 26 تا از 37 بازی خود در لالیگا گل زده است . از نیوکمپ گرفته تا تیمهای کوچک ، هیچ گاه جاه طلبی هایش قطع نشدند . جنگش با لئو مسی به عنوان بهترین بازیکن جهان ، باعث شد که پیشرفت کند . هفت هت تریک در لالیگا داشت که رکورد خودش در لیگ اسپانیا را شکست . او رکورد گلزنی در خارج از خانه در تاریخ لالیگا شد و آماری را از خود نشان داد که فقط از یک ستاره تاریخی می توان دید .

3- رکوردهای گلزنی
رکوردی که جا به جا شد ، در فوتبال مدرن ، دست نیافتنی به نظر می رسید . رئال مادرید جان توشاک با دسته کرکسها توانسته بود که به رکورد 107 گل برسد که رکورد تاریخ لالیگا بود . امسال ، تیم مورینیو تا کنون به 117 گل رسیده و همچنان می تواند از این آمار ، بهتر هم باشد . مربی پرتغالی بر خلاف تمام حرفهایی که گفته می شد که یک مربی تدافعی است ، توانست که با استفاده از قوای تهاجمی تیمش ، همه تیمها را ویران کند . کریستیانو ، هیگوائین و بنزما بهترین گلزنان تیمش بودند که همه آنها بیش از 20 گل در لالیگا زدند که رکوردی تاریخی بود . این مثلث ، با قوایی که دارند ، موفقیت را تضمین می کنند . هیچ گاه تیمی با سه مهاجم که این قدر گلزن باشند ، در طول تاریخ دیده نشده بودند .

4- انتقال راموس دفاع وسط
سالها بود که حضور بازیکن آندلوسی در پست دفاع وسط ، یک آرزو بود اما هیچ گاه به تحقق نپیوست . چند باری در پست دفاع وسط قرار گرفته بود اما به پست دفاع راست که به خاطر آزادی هایی که دارد مورد علاقه اش است ، بر می گشت . در همین پست به قهرمانی یورو و جام جهانی رسید . اما شرایط کاروالیو ، به شکلی پیش رفت که مربی پرتغالی تصمیم به تثبیت راموس در پست دفاع وسط گرفت . راموس با سرعت ، شخصیت ، رهبری و جدیتش توانست که در این پست جا بیافتد . او تبدیل به یکی از بهترین دفاع وسط های جهان شد که یکی از بنیانهای رئال مادرید بود .

5- شکوفایی بنزما
او از یک بازیکن بی حال که مشکلات زیادی با هماهنگی با فوتبال و زندگی در اسپانیا داشت ، تبدیل به بخشی کلیدی از حملات رئال مادرید شد . این مهاجم ، کیفیتش را در هر لحظه نشان می دهد و درکش از بازی تیمش بالاتر رفته است . کریم با پرس و هماهنگی هایی که دارد ، بازی تیم را روان تر می کند . حضورش در تیم ، بیش از سالهای گذشته بود . روحیه جنگندگی به او تزریف شده بود . صبر مورینیو در موردش کلیدی بود . نقش زین الدین زیدان نیز تاثیرگذار بود .

6- درخشش در خارج از خانه
رئال مادرید در خارج از خانه ، به آماری فوق العاده در لالیگا دست یافت . به آماری رسید که در طول تاریخ بی نظیر است . شانزده برد ، دو تساوی و یک شکست . این بخشی از موفقیت رئال مادرید بود چرا که تیم توانست که در استادیومهایی نظیر نیوکمپ ، مستایا و لاروسالدا در مقابل حریفانی قدر به پیروزی برسد یا از پس جو مشکل استادیومهای ویسنته کالدرون ، رینو ناوارا و سن مامس به خوبی بر بیاید . تنها ناکامی در خارج از خانه ، مقابل لوانته بود و از سویی رئال در بیرون برنابئو فقط مقابل راسینگ و ویارئال ، تن به تساوی داد .

7- کاسیاس
کاپیتان همچنان ، آمارش در زمینه قهرمانی ها را بهتر و بهتر می کند . او در همان استادیومی به قهرمانی در این فصل رسید که اولین بازیش را انجام داده بود ، یعنی در سن مامس . او که بهترین دروازه بان حال حاضر فوتبال جهان است ، در بازیهای زیادی توانست که تیم را نجات دهد . مثلا در سویا ، یک توپ غیرممکن را گرفت هر چند که به خوبی از پس فشارها و انتقاداتی که در موردش وجود داشت ، بر آمد . دو اشتباه بد در دو تساوی مقابل مالاگا و ویارئال داشت که باعث شد بارسا به 4 امتیازی تیمش برسد . اما او همیشه پاسخ انتقادات را با درخشش هایش می دهد . همیشه در میان تیرک های دروازه ، آماده خدمت به تیم است . او همیشه در لحظات حساس در خدمت تیمش است . او به عنوان نماینده گروه ، همیشه سعی کرده که با مربی و اعضای کادرفنی ، روراست باشد که ارتباطش باعث شده که اتحاد در تیم بیشتر شود .

8- پیروزی در نیوکمپ
این بازی نشان از قدرت رئال مادرید در مقابل حریفی بود که در سالهای اخیر ، روحیه اش را تخریب می کرد . گل کریستیانو رونالدو و خوشحالی بعد از گلش به نشانه آرامش ، کلیدی بود . کریستیانو خطاب به هواداران حریف گفت :" آرام ، من این جا هستم . " رئال مادرید ، لالیگا را با غلبه بر حریف دیرینه تعیین کرد و به جامش ، ارزش بیشتری داد . رئال توانست که به قهرمان سه دوره اخیر لالیگا ، غالب شود و لالیگا را پپ گواردیولا بگیرد تا زمینه ساز رفتنش از این باشگاه شود . نبردی که صاحب نظران ، آن را تغییر صحنه قدرت در فوتبال ملی و بین المللی می دانند .

9- آمادگی بدنی
مورینیو اعتقاد چندانی به تغییر و چرخش در ترکیبش نداشت . در لحظات حساس همیشه از یک ترکیب یکسان استفاده کرد . فقط سیزده بازیکن مورد اعتمادش بودند . بازیکنانی نظیر رونالدو ، ژابی و سرجیو راموس ، تقریبا در همه بازیها حاضر بودند . اما از نظر بدنی خسته نمی شدند . این بخشی از اساس موفقیت بود . رئال مادرید ، یک گام از حریفان جلوتر بود . در لحظات حساس فصل ، این خستگی ناپذیری بود که به کمک رئال مادرید آمد .

10- کنار آمدن با مصدومیت ها
رئال مادرید در این فصل ، مصدومیتی جدی نداشت و همچون پارسال نبود که هیگوائین ، شش ماه دچار مصدومیت شده بود . اما بازیکنی نظیر دی ماریا ، چهار مصدومیت تجربه کرد که باعث شد روندش کند شود . ریکاردو کاروالیو ، پس از مصدومیت کمرش تقریبا فصل را از دست داد . نوری شاهین هم طول کشید تا به تیم ملحق شود . اما رئال مادرید نسبت به این مصدومیت ها مشکل خاصی پیدا نکرد و با تعدد نفراتی که داشت ، با آنها کنار آمد .