گزارش CNN از زندگي افشين قطبي
کاربر برتر ماه کاربر برتر ماه ali_@sghar
تاپیک برتر ماه تاپیک برتر ماه « مراجعه به تاپیک اصلی »
سوالات متداول و تاپیک های مهم
    گزارش مشکلات انجمن و قالب جدید توسط کاربران
    اطلاعیه گزارش مشکلات چند روز گذشتهِ سایت و انجمن
    افتتاح سایت پرسپولیس اف سی
    ~ اطلاعیه امنیتی ~
    تاپیک 5
    تاپیک 6
    تاپیک 7
    تاپیک 8
    تاپیک 9
    تاپیک 10
    تاپیک 11
    تاپیک 12

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6

موضوع: گزارش CNN از زندگي افشين قطبي

نام واقعی
    مـــحـــMـــد Rـــضـــا
    استاتوس
    ...::|||Just Real & Perspolis|||::...
    شغل و حرفه
    ....
    بازیکن محبوب
    ali daei
    تیم های محبوب خارجی
    Real-Madrid | Spain
    تشکر شده 19,298 بار در 5,901 ارسال
    یاد شده
    در 0 پست
    برچسب زده شده
    در 62 تاپیک

گزارش CNN از زندگي افشين قطبي

بخش ورزشي سايت خبري CNN گزارشي به قلم جان دوئردن درباره افشين قطبي نوشت.

در اين گزارش آمده است: "افشين قطبي در رستوران ايتاليايي مورد علاقه خود در شهر شيزوکا ژاپن واقع در ساحل اقيانوس آرام نشسته و به نظر ميرسد که از زندگي خود لذت ميبرد. نميتوان اين مربي ايراني ـ آمريکايي را به خاطر اين موضوع سرزنش کرد چون باشگاه شيميزو اسپالس را به رده دوم جيليگ رسانده و در حال حاضر باشگاههاي بزرگ توکيو و اطراف آن تحت تاثير اسپالس قرار دارند. ورزشگاه مدل انگليسي شهر که در سايه قله غير انگليسي فوجي قرار گرفته است هر هفته مملو از هزاران نفر هواداري ميشود که نام قهرمانان خود را فرياد ميزنند و در انتظار نخستين قهرمان تيم محبوبشان هستند.

داستان قطبي در فوتبال از آن سوي اقيانوس آغاز شد يعني زماني که او در 13 سالگي تهران را به مقصد آمريکا ترک کرد. فوتبال در پايتخت ايران هميشه علاقهمندان فراواني داشته است اما در لسآنجلس بود که قطبي تحصيل کرد و به موفقيتهاي زيادي رسيد. وي در اين زمينه ميگويد: زندگي در جنوب کاليفرنيا مرا در معرض فرهنگهاي مختلف فوتبال قرار داد. مربيان و همتيميهاي فراواني از نقاط مختلف دنيا داشتم. در دوره نوجوانيام از اين شانس برخوردار بودم که در فاصله 15 دقيقهاي رز بول زندگي ميکردم و ميتوانستم بازيکنان بزرگي همچون پله، بکنبائر، کرايوف و... را از نزديک ببينم.

در جام جهاني 2002 که گاس هيدينگ هدايت تيم ملي کره جنوبي را بر عهده داشت قطبي عضو کادر فني اين تيم بود. با اين حال نخستين تجربه حرفهاي به عنوان سرمربي به سال 2007 بازميگردد که پس از 30 سال به ايران برگشت و صدها نفر از طرفداران باشگاه پرسپوليس در فرودگاه تهران به استقبال او رفته و او را روي شانههايشان حمل کردند. 8 ماه بعد زماني که قرمزها با گل دقيقه 96 در آخرين مسابقه ليگ موفق شدند جام قهرماني را کسب کنند، بيش از 100 هزار نفر در ورزشگاه حاضر بودند و اين موفقيت را جشن گرفتند. موفقيت قطبي همراه پرسپوليس باعث شد که وي چند ماه پس از اخراج علي دايي، از سرمربيگري تيم ملي، هدايت تيم ايران را در مرحله انتخابي جام جهاني 2010 بر عهده بگيرد.

قطبي در رساندن ايران به جام جهاني موفق نبود و تيمش در مقابل 80 هزار تماشاگر ورزشگاه پيونگيانگ از پس کره شمالي برنيامد و در سئول نيز مقابل 66 هزار تماشاگر به نتيجه مطلوب نرسيد تا روياي جام جهاني به پايان برسد. پس از اين بود که محبوبيت قطبي بين تماشاگران فوتبال ايران کاهش يافت.

قطبي در دوران بازيگري براي تيم دانشگاه UCLA بازي کرد اما به جز آن فرصت چنداني نداشت.

وي در اين باره ميگويد: "زماني که براي تيم UCLA بازي ميکردم اين فرصت را پيدا کردم که سرمربي تيم زنان اين باشگاه بشوم. ياد دادن فوتبال به زنان باعث شد که متوجه اهميت پويايي کار گروهي، برقراري ارتباط و مديريت افراد شوم. پس از آن بود که به مربيگري علاقهمند شدم و اين کار براي من جذابيت بيشتري پيدا کرد."

قطبي در UCLA با استيو سمپسون ديدار کرد. زماني که سمپسون تيم فوتبال آمريکا را به جام جهاني 1998 برد از قطبي که در آن زمان 34 ساله بود درخواست کرد تا به کادر فني تيم بپيوندد تا بازي همگروهيهاي آمريکا در جام جهاني را تحليل کند. يکي از کشورهايي که با آمريکا همگروه شده بود، ايران بود. مسابقه دو تيم ايران و آمريکا دومين مسابقه مرحله گروهي بود. هر دو تيم در اولين مسابقه خود شکست خورده بودند. علاوه بر اين، روابط دو کشور موجب شده بود که اين مسابقه شرايط خاصي پيدا کند و تنها يک ديدار ورزشي نباشد. بيل کلينتون رييس جمهور وقت آمريکا پيش از مسابقه با ارسال پيامي به هر دو تيم براي آنها آرزوي موفقيت و صلح کرد. زماني که جهان شاهد اين مسابقه در شهر ليون فرانسه بود، قطبي سعي داشت که با موقعيت خاص خود کنار بيايد. او در آن زمان 21 سال ميشد که ايران را ترک کرده بود و ديگر پاي خود را روي خاک اين کشور نگذاشته بود. وي در اين باره ميگويد: "اين مسابقه براي من پر از احساسات متناقض بود. شور و احساسي که تيم ايران و هوادارانش داشت باعث شده بود که به ريشههاي خود احساس نزديکي کنم اما وظيفه حرفهاي من و شغلي که داشتم ايجاب ميکرد که روي فوتبال تمرکز کنم." ايران در آن مسابقه با نتيجه 2 بر يک به پيروزي رسيد.

اين آخرين باري نبود که قطبي مجبور ميشد بين احساسات شخصي و حرفهاي خود يکي را انتخاب کند. در دسامبر سال 2000 تماسي با او گرفته شد که مسير زندگياش را تغيير داد. گاس هيدينگ پشت خط بود. اين مربي هلندي از قطبي درخواست کرد که فيلم يکي از بازيهاي کره جنوبي را تحليل کند و پس از آن قطبي با يک قرارداد 18 ماهه به تيم ملي کره جنوبي پيوست و همراه اين تيم تا نيمه نهايي جام جهاني 2002 بالا آمد. کرهايها هيچ گاه آن رقابتها را از ياد نخواهند برد.

شايد يکي از بازيهايي که هيچ گاه از خاطر کرهايها بيرون نرود، مسابقه آنها مقابل تيم آمريکا بود که با تساوي يک بر يک به پايان رسيد. قطبي آن بازي را به خوبي به ياد دارد. او ميگويد: تيم آمريکا بازيکناني داشت که من با آنها کار کرده بودم و از جمله آنها ميتوانم به جان اوبرايان اشاره کنم. اين مسئله کار من را سختتر کرده بود. در اين زمان من يک بار ديگر متوجه شدم که براي کسب موفقيت لازم است که همه احساسات خود را به سمت تعهد حرفهايام و تيمي که برايش کار ميکردم معطوف کنم.

قطبي يک بار ديگر به کره جنوبي بازگشت تا در جام جهاني 2006 دستيار ديک ادووکات باشد. وي همچنين در جام ملتهاي آسياي سال 2007 دستيار اول پيم وربيک بود. در آن رقابتها کره جنوبي در مرحله يک چهارم نهايي موفق شد در ضربات پنالتي ايران را شکست دهد. در مرحله مقدماتي اين رقابتها بود که کره جنوبي با ايران همگروه شده بود و در آگوست 2007 زماني که قرار بود تيم کره به ايران سفر کند او نتوانست به خاطر مشکلات گذرنامهاي به کشور سابقش بازگردد. با اين حال قطبي پس از اينکه پيشنهاد پرسپوليس را که بزرگترين باشگاه ايران است، پذيرفت پس از 30 سال به کشور بازگشت و به ديدن مادرش رفت.

قطبي با وجود اينکه در بين هواداران محبوبيت زيادي داشت و رابطه خوبي نيز با رسانهها برقرار کرده بود، در بين بسياري از فوتباليستهاي قديمي چهره محبوبي نبود. افرادي وجود داشتند که از اينکه شخصي کشور را ترک کند و به آمريکا برود و پس از بازگشت از سوي هواداران لقب "افشين امپراطور" بگيرد، خشنود نبودند. قطبي در مدت حضورش در پرسپوليس با مشکلات زيادي مواجه بود و حتي فيفا به دليل يک مشکل حقوقي از پرسپوليس 6 امتياز کسر کرده بود اما وي موفق شد با کسب عنوان قهرماني در آخرين دقيقه به يک پايان دراماتيک دست پيدا کند. هنوز زماني زيادي از پايان جشن پرسپوليسيها نگذشته بود که قطبي سرمربي تيم ملي ايران شد. در ژانويه 2011 شکست ايران در مرحله يک چهارم نهايي جام ملتها از کره جنوبي باعث به پايان رسيدن روياهاي اين تيم در جام ملتهاي آسيا شد. قطبي پس از آن ايران را ترک کرد و به ژاپن رفت.

با وجود اينکه شيميزو اسپالس تيمي که قطبي هدايتش را بر عهده دارد، بر خلاف باشگاههاي بزرگي نظير ناگويا اوساکا، يوکوهاما مارينوس يا اوراوا ردز داراي منابع مالي بزرگي نيست اما تيم ريشهداري است و محبوبيت زيادي دارد. از آنجايي که بسياري از تيمهاي بزرگ ژاپني در حال حاضر در دوره گذار به سر ميبرند و شرايط مطلوبي ندارند، فرصت ايدهآلي براي اسپالس ايجاد شده تا سري ميان سرها درآورد. مردم شهر عاشق اين باشگاه هستند.

قطبي درباره وضعيت تيمش ميگويد: ما از لحاظ مالي نميتوانيم با باشگاههاي بزرگ ژاپن رقابت کنيم. به همين دليل مجبوريم با به کارگيري بازيکنان جوان يک راهبرد طولاني مدت طرحريزي کنيم تا بتوانيم درون و بيرون از زمين باشگاه خوبي بسازيم. بازيکنان ما با هر جلسه تمرين و مسابقه پيشرفت ميکنند و ما در حال حاضر يک مدعي جدي هستيم.

در حال حاضر اسپالس دست کم اين فرصت را دارد که بتواند به ليگ قهرمانان آسيا راه پيدا کند. به نظر ميرسد که اين باشگاه تحت هدايت سرمربي خود، افقهاي روشني پيش رو داشته باشد."

Say something new

I have nothing left
    I can't face the dark without you
    There's nothing left to lose
    The fighting never ends
    I can't face the dark without you

2. 5 کاربر مقابل از Mohammadreza عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

888 (24th May 2012), amirhossein (24th May 2012), IMAN (24th May 2012), lord reza (24th May 2012), mpz (24th May 2012)

نام واقعی
    reza YA
    استاتوس
    I'm HERE
    شغل و حرفه
    dANESHJoOo
    تیم های محبوب خارجی
    Real-Madrid | NetherLand
    تشکر شده 11,154 بار در 3,799 ارسال
    یاد شده
    در 0 پست
    برچسب زده شده
    در 26 تاپیک
    ای کاش جای این دنزلیه که مربی پروازیه افشین امپراطور رو می اوردن

نام واقعی
    IMAN
    استاتوس
    هنو اولشه...
    شغل و حرفه
    در ره طبابت
    بازیکن محبوب
    ahmdareza abedzadeh
    تیم های محبوب خارجی
    AC-Milan | Brazil
    تشکر شده 7,998 بار در 3,141 ارسال
    یاد شده
    در 0 پست
    برچسب زده شده
    در 27 تاپیک
    افشین امپراطور
    نه...!نه...!نه...!

نام واقعی
    sahar
    شغل و حرفه
    دانشجو
    بازیکن محبوب
    Alireza Haghighi
    تیم های محبوب خارجی
    Manchester-United | NetherLand
    تشکر شده 3,512 بار در 1,448 ارسال
    یاد شده
    در 0 پست
    برچسب زده شده
    در 11 تاپیک
    اون موقع كه ايران بود انقد عاشقش بودم كه با ناراحتياش گريه ميكردم و با خوشحالياش ميخنديدم حتي از علي دايي بخاطر مخالفت با اون بدم ميومد. انقد مساحبه هاي تكراريشو نگا ميكردم كه تو خونه همه دعوام ميكردن.
    اميدوارم هميشه موفق باشه و بدونه كه از محبوبيتش پيش من هيچي كم نشده، كاشكي ميشد اينارو به خودش بگم..

نام واقعی
    moein
    شغل و حرفه
    محصل
    تیم های محبوب خارجی
    Barcelona | NetherLand
    تشکر شده 747 بار در 387 ارسال
    یاد شده
    در 0 پست
    برچسب زده شده
    در 0 تاپیک
    ممنون از نوشتت حداقل منو ياد قهرمانيمون انداخت خيييلي حال داد يادش بخير ان شا الله سال اينده با دنيزلي
    رهبرم خامنه ای

نام واقعی
    AmirHossein
    شغل و حرفه
    سرگردون تو اینترنت
    تیم های محبوب خارجی
    Real-Madrid | Germany
    تشکر شده 1,161 بار در 545 ارسال
    یاد شده
    در 0 پست
    برچسب زده شده
    در 5 تاپیک