هر دم ازین باغ بری میرسد.
دخالتهای بیجا سیاسیون در ورزش که منجر به برکناری شمس شد و اینک دخالت او در فدراسیونها که باعث تعلیق فدراسیون کانویینگ شد.
آخه چرا اینکارو میکنید.مشروح مطلب
سه شنبه شب گذشته سرانجام فدراسيون بين المللي كانويينگ به بركناري احمد دنيامالي از رياست فدراسيون قايقراني ايران واكنش نشان داد و با ارسال نامه اي به وزارت ورزش ايران از تعليق موقت و يك هفته اي فعاليت هاي اين فدراسيون خبر داد. در اين نامه كه براي اولين بار در خبرگزاري فارس منتشر شد، خوزه پرورنا، رئیس فدراسیون بین المللی کانویینگ اعلام كرده بود اميدوار است وزارت ورزش در فاصله تعليق موقت و تا 16 خرداد پاسخ قانع كننده اي براي اين جابه جايي داشته باشد چراكه در غير اين صورت فدراسيون قايقراني ايران رسما تعليق خواهد شد و چهار سهميه اي كه براي مسابقات المپيك كسب كرده هم به ديگر كشورها اختصاص پيدا ميكند.

ساعتی پس از انتشار این خبر حمید سجادی، مرد شماره دو ورزش ايران مدعي شد چنین نامه اي به وزارت ورزش نرسیده و وجود خارجي ندارد. با اين حال به نظر مي رسد مسئولان وزارت ورزش هم به نزديك شدن خطر پي برده اند و به همين دليل است كه حميد سجادي مي گويد:« اگر مشكلي هم باشد ديپلماسي وزارت ورزش آنقدر قوي هست كه بتواند موضوع را حل كند.» مشابه اين اتفاق پس از پايان جام جهاني 2006 براي فوتبال ايران رخ داد. در آن مقطع محمد علي آبادي، رئيس وقت سازمان تربيت بدني محمد دادكان را از رياست فدراسيون فوتبال بركنار كرد و چند روز بعد خبر رسيد به دليل دخالت يك نهاد دولتي در عزل و نصبهاي فدراسيون فوتبال ايران توسط فيفا تعليق شده است. در آن شرايط بحراني مشكل تعليق تنها با اعلام استعفاي دادكان برطرف مي شد اما او حاضر به استعفا نبود و در نهايت در يك كنفرانس خبري اعلام كرد به خاطر منافع فوتبال كشور كوتاه مي آيد و استعفا مي دهد. اكنون احمد دنيامالي معتقد است مسئولان وزارت ورزش آن قدر با قوانين جهاني بيگانه اند كه تصور مي كردند تعليق تنها از سوي فيفا انجام مي شود و عزل و نصب در ساير فدراسيون ها بلامانع است. او مي گويد هرگز حاضر نيست استعفا بدهد و تا آخر پاي اين ماجرا مي ايستد:« خود آقايان اين شرايط را ايجاد كردند و حالا بايد پاسخگو باشند. بنده حتی به آنها گفتم اگر مرا نمی خواستید به خودم می گفتید تا استعفا بدهم. بركناري و عزل يك فرد آداب دارد اما آنها معموليترين آداب و احترام را رعايت نكردند. بنابراين بنده تحت هيچ شرايطي استعفا نمي دهم. بحث برکناری روسای فدراسیونها موضوعی است که در سالهای اخیر جامعه ورزش را سر درگم وناراحت کرده و اکنون که کار به من رسیده میخواهم تا پایان پای این قضیه بایستم. متاسفانه دوستان هر زمانی که از كسي خوششان نیاید بدون کوچکترین دلیلی او را برکنار میکنند. مسئولان ورزش كار غيرحرفهاي انجام مي دهند و حالا فشار ميآورند كه بايد استعفا بدهي.» حميد سجادي، رئيس سابق فدراسيون قايقراني را به جوسازي و ضربه زدن به منافع ملي متهم مي كند. او حتي معتقد است خبر تعليق فدراسيون قايقراني ايران از برخي كانال هاي خبري مشكوك مخابره شده است:

« من تعجب می کنم که چرا چنین نامه ای فقط برای یک رسانه خاص در ایران ارسال شده است. دوستانی که دم از منافع ملی می زنند ای کاش عجولانه جابهجایی و برکناری خود را به فدراسیون و مجامع جهانی اعلام نمی کردند. به هر حال اگر سوء تفاهمی هم برای فدراسیون جهانی بهوجود آمده باشد بنا به دستور آقای وزیر آنقدر دیپلماسی وزارت ورزش قوی هست که با رایزنی و تفاهم و تعامل آن را حلکنیم.»

دنيامالي كه حالا تمام قد درمقابل وزارت ورزش ايستاده مطرح شدن بحث منافع ملي را نوعي فرافكني مي داند و با چند سوال پاسخ سجادي را مي دهد:« آيا نبايد فدراسيون جهاني با خبر شود كه يكي از اعضايش را سر بريده اند و به او آب هم ندادهاند؟ آیا آقایان وزارت نشین نمیتوانستند دو ماه دیگر هم صبر کنند تا نتیجه کار مرا در المپیک ببینند و بعد برکنارم کنند؟ آقايان هر وقت ميخواهند خود را مبرا كنند از منافع ملي صحبت ميكنند. شما اگر عاشق منافع ملي هستيد كه البته به نظر ميرسد بيشتر در حرف است وضعيت را درست كنيد. دوستانگويا از حوزه نفوذ من در فدراسيون جهاني مطلع نيستند. با اين حال از كسي انتظار عذرخواهي ندارم و حاضرم براي تعليق نشدن قايقراني به فدراسيون برگردم.»

دركشاكش اين مجادله سرگيجه آور حميد سجادي به دنيامالي يادآوري مي كند كه وزارت ورزش چون بودجه در اختيار فدراسيون ها ميگذاردحقجابه جايي را دارد:« دولت سالانه دو تا سه میلیارد تومان فقط برای دریاچه آزادی بودجه صرف می كند. طبیعی است كه وقتی دولت كمك می كند، در مسائل فدراسیون هم وارد شود. موضوع عدم دخالت دولت مربوط به ارگان هایی است كه روی پای خود می ایستند و هیچ كمكی از دولت نمیگیرند.» رئيس بركنار شده فدراسيون قايقراني به جاي جدال از راه دور سجادي را به يك مناظره رسانه اي دعوت مي كند و در پايان هشدار مي دهد كه عدهاي مايل نيستند كاروان ورزش ايران در مراسم افتتاحيه المپيك لندن رژه برود:« متاسفانه دوستان درفضایی عجیب به دنبال تحریک نهادهای بین المللی ورزش برای حذف کاروان ایران از حضور در المپیک لندن هستند. قاطعانه اعلا م میکنم دستهایی وجود دارد که میخواهد کام مردم را در قبال نتایج المپیک تلخ کند. امیدوارم مسئولان ارشد کشور جلوی این هرج و مرج را بگیرند.» بعدازظهر ديروز رئيس فدراسيون جهاني قايقراني رسما اعلام كرد نامه تعليق به وزارت ورزش ايران ارسال شده و رفع آن بستگي به واكنشي دارد كه از سوي طرف ايراني بروز پيدا مي كند.