شرکت حسابرسي دلويت (Deloitte) اعلام کرده است، دستمزد بازيکنان ليگ برتر انگليس در فصل 2010/11 با افزايشي 201 ميليون پوندي به حدود 1.6 ميليارد پوند رسيده است که اين مبلغ 14 درصد افزايش را نشان مي دهد.

اين در حاليست که مجموع سود باشگاه ها با 12 درصد افزايش به 2.27 ميليارد پوند رسيده است.

اين آمار نشان مي دهد دستمزد بازيکنان ليگ برتر با توجه به پرداخت هاي گزاف 20 باشگاه برتر اين ليگ براي رسيدن به موفقيت، در مجموع 70 درصد از سود باشگاه ها را شامل مي شود.

در همين راستا ''آلن شويتزر'' مدير گروه تجاري ورزشي شرکت دلويت به مالکان اين باشگاه ها در مورد ضرورت اعمال نظارت بر روي دستمزد بازيکنان به خصوص به دليل اجراي قوانين جديد مالي اتحاديه فوتبال اروپا (يوفا) اخطار داده است.

وي گفت: به نظر ما دستمزد بازيکنان ليگ برتر انگليس بسيار بالا و هر يک درصد آن معادل 20 تا 25 ميليون پوند است.

البته افزايش دستمزدها در برخي از باشگاه هاي بزرگتر مثل منچستريونايتد، ليورپول و منچسترسيتي با رشد قابل توجه درآمد آنها از تبليغات تجاري همراه بوده است.

آمارهاي فوق مربوط به فصل 2010/11 و آخرين آماري است که قبل از اجرايي شدن قوانين مالي يوفا منتشر شده است. با اجراي قوانين جديد يوفا، برخي از باشگاه هاي اروپا در خطر جريمه يا حتي محروميت از شرکت در مسابقات قرار خواهند گرفت.

به گفته شويتزر، باشگاه منچسترسيتي قهرمان ليگ برتر انگليس به مالکيت ''شيخ منصور'' و باشگاه چلسي قهرمان ليگ قهرمانان اروپا به مالکيت ''رومن آبراموويچ''، با چالش هاي بزرگي در اين زمينه روبرو هستند چراکه اين دو باشگاه رکورد بيشترين ضرر و زيان را داشته اند بنابراين بايد بيشترين کار را هم انجام بدهند.