آنالیز نفر به نفر مهره‌های تیم ملی در نبرد با ژاپن

پرسپولیس اف سی: شاید اگر اشتباه مهلک علیرضا حقیقی نبود، تیم ملی با تک گل ترابی می توانست بعد از 10 سال، رقیب سنتی اش در آسیا را شکست بدهد. این تساوی هم اما برای بازیکنان تیم ملی، نتیجه بدی نبود. آن ها در مجموع بهتر از حریف ظاهر شدند اما در نهایت به پیروزی دست پیدا نکردند. مهدی ترابی بهترین و علیرضا حقیقی بدتری بازیکن تیم کی روش در این مسابقه بودند. شاید بعد از این دیدار، کی روش تصمیم به فیکس کردن ترابی در آینده و دوختن حقیقی به نیمکت بگیرد.

علیرضا حقیقی (3.5از 10)
تنها او بود که می توانست از اولین موقعیت نصفه و نیمه حریف، یک گل برای آن ها بسازد. حقیقی در همه دقایق نیمه اول با هیچ خطری از سوی ستاره های حریف مواجه نشد اما در ابتدای نیمه دوم از پس یک پرتاب ساده برنیامد و طبق معمول با خروجی کاملا اشتباه، موجب گل خوردن تیم ملی شد. جالب اینکه او زمانی به خاطر توانایی اش روی بازی هوایی، در تیم ملی فیکس شده بود! علیرضا حدود 10 دقیقه بعد از این فاجعه، روی تک به تک به خوبی توپ کیوتاکه را زد اما بدون دخالت امیری، این توپ هم می توانست منجر به گل خوردن ایران شود. حقیقی در ادامه بازی دیگر با زحمت خاصی روبرو نبود. او زحمت اصلی اش را با بازی نگران کننده امروز برای ژاپنی ها انجام داد.

وریا غفوری (3 از 10):
خروج مهدی طارمی از ترکیب و حضور رامین رضاییان در جمع 11 نفر، به آن معنا بود که کی روش قصد دارد روی کانال کناری تیمش تمرکز بیشتری داشته باشد. نزدیک تر شدن رامین به عنوان بازیکن میانی به خط دفاع، نفوذ کردن را تا حدود زیادی از برنامه های مدافع راست تیم ملی خارج کرد. غفوری البته در دفع نیز تحت فشار نبود اما روی یکی از اولین حرکت ها مقابل بازیکن حریف جا ماند و مجبور به خطا شد. خطایی که اگر در یک بازی دوستانه رقم نخورده بود، یک کارت زرد را برای او به همراه می اورد. وریا لحظاتی بعد از این خطا دچار کشیدگی شد تا اولین تعویض تیم ملی اجباری باشد. تعویضی که در دقیقه 20 انجام شد و تاثیر مثبتی روی تیم ملی داشت.

جلال حسینی(6 از 10)
در نیمه نخست، دو بار ضربه سر اول را روی توپ های ارسالی بازیکنان ژاپنی زد و یک بار نیز درون محوطه جریمه ساموریی ها توانست ضربه سر بزند که البته به خطری جدی ختم نشد. کاپیتان امروز تیم ملی اشتباه فاحشی در زمین مسابقه نداشت اما ضربات سر او نه در دفاع و نه در حمله، با دستاورد خاصی برای تیم ملی همراه نشدند.

پژمان منتظری( 5 از 10)
نبرد با ژاپن، روز موفقیت آمیزی برای پژمان نبود. او به جز چند بار دور کردن توپ از دروازه در هر دو نیمه، حرکت مثبت دیگری انجام نداد و روی صحنه گل ژاپن نیز علیرغم نزدیک شدن به صحنه نتوانست دروازه تیم ملی را در مقابل توپ ارسال شده و اشتباه آقای گلر، نجات دهد. تمایل به بازی روی زمین، همچنان یکی از ویژگی های مثبت پژمان به شمار می رود اما به شرطی که او مقصد درستی را برای پاس هایش انتخاب کند.

احسان حاج صفی (7 از 10)
جدی ترین خطر ایران در نیمه اول مسابقه پیش از به ثمر رسیدن گل، روی حرکتِ این بازیکن به دست آمد. احسان به خوبی توپ را کنترل کرد و در شرایطی که همه منتظر بودند ضربه نهایی را بزند، پاس خوبی برای سردار مهیا کرد. احسان که مدام در کارهای هجومی دیده می شد، در ابتدای نیمه دوم شانس خوبی برای به ثمر رساندن گل داشت اما نتوانست از توپ استفاده کند. حاج صفی در سمت چپ خط دفاعی تیم ملی، امروز جنگنده تر از همیشه نشان داد.

امید ابراهیمی(6 از 10)
بعد از چند پاس اشتباه در ابتدای بازی، کم کم خودش را نشان داد و چندین بار منطقه بازی را به خوبی عوض کرد. امید البته یک بار در نیمه اول به راحتی در مقابل بازیکن سرعتی خط هافبک حریف جا ماند و حتی موفق به خطا کردن روی او نشد. امید البته در طول بازی این اشتباه را جبران کرد. به ویژه در دقیقه 71 و با قطع عالی پاس رو به جلوی خطرناک بازیکن ژاپن. خلاصه بازی امید ابراهیمی، شاید همان اتفاق حوالی دقیقه 90 بود. بریدن مثبت توپ حریف اما خراب کردن توپ با یک پاس اشتباه.

سعید عزت اللهی( 7.5 از 10)
سومین بازی ملی عزت اللهی، تجربه سختی را در مقابل سامورایی ها برای او رقم زد اما سعید مشکل خاصی با دشواری این تجربه نداشت و بازی خوبی را پشت سر گذاشت. هافبک دفاعی جوان تیم ملی در ابتدای بازی چند بار به بازی نمایشی و دریبل زیدانی روی آورد تا خودش را نشان بدهد اما در ادامه بازی بالغانه تری را از او تماشا کردیم. سعید بارها از بازیکنان حریف خطا گرفت و یک پاس عمق کلیدی نیز به بازیکنان خودی داد. او در این آزمون یک ساعته سربلند بیرون آمد.

رامین رضاییان (7از 10)
تنها 20 دقیقه در خط هافبک بازی کرد و با بیرون رفتن اجباری وریا، دوباره به خط دفاعی برگشت. روند حضور او در نزدیکی محوطه جریمه حریف اما ادامه پیدا کرد. رامین چند سانتر عالی روی دروازه داشت اما مهاجمان تیم ملی از این توپ ها استفاده نکردند. او روی ضربات ایستگاهی نیز به درون محوطه جریمه حریف می رفت و یک بار هم با ضربه سر توپ را به بالای دروازه ژاپن زد. شاید اکر سردار از یکی از سانترهای خوب رامین استفاده کرده بود، ستاره پرسپولیسی ها می توانست مهره کلیدی این بازی لقب بگیرد.

اشکان دژاگه(4.5 از 10)
فرصت خوبی داشت تا از روی نقطه پنالتی ششمین گل ملی اش را به ثمر برساند اما گلر ژاپن به خوبی جهت پنالتی نه چندان خوب اشکان را حدس زد و در ریباند این مهدی ترابی سریع تر از این بازیکن خودش را به توپ رساند و دروازه را باز کرد. اشکان همچنان فاصله بسیار زیادی با فرم خوب گذشته اش گرفته و در کنار این موضوع، روی هر برخورد پتانسیل جدی عصبانی شدن را بروز می دهد. در این بازی به جز دو صحنه، هیچ خبری از حرکات فانتزی او نبود. اشکان بعد از نواختن یک شوت نسبتا خوب، در آخرین ثانیه ها جایش را به آندو تیموریان داد.

وحید امیری: (7.5 از 10)
کم حال و کم رمق. بیشتر دقایق بازی وحید امیری در نیمه اول، شبیه لحظه مصدومیت او در این نیمه سپری شد. امیری اما در نیمه دوم بالاخره بعد از مدت ها یک نمایش دلچسب ارائه کرد و با دوندگی بالا به کمک تیم کی روش آمد. بهترین بخش از بازی امروز او نه در فاز هجومی، که درون محوطه جریمه ایران و با تکل خوبش روی توپ مهاجم حریف رقم خورد. بدون تردید امیری دونده ترین بازیکن امروز تیم ملی به شمار می رفت. مهره ای که به خوبی از پس دریبل زدن بازیکن حریف در سرعت برمی آید اما هنوز در مرحله بعد از دریبل در نزدیکی محوطه جریمه، با مشکل روبروست.

سردار آزمون(6 از 10)
برای توپ‌گیری از همبازی ها گاهی حتی تا میانه میدان نیز عقب می آمد و تلاش زیادی در جهت خلق موقعیت بری خودش انجام می داد اما بهترین موقعیت ممکن را به ساده ترین شکل از دست داد. سردار قدر پاس خوب حاج صفی را در دو قدمی دروازه ندانست و روز بی دقتش را با گلنزنی ابتدای نیمه دوم تکمیل کرد. سردار که روز خوبی را پشت سر نگذاشته بود، در آخرین دقایق مسابقه وارد درگیری فیزیکی با بازیکن حریف شد تا نشان بدهد به لحاظ روحی در شرایط ایده آلی به سر نمی برد. سردار در 10 دقیقه پایانی بازی با مهدی طارمی تعویض شد. این یکی از ضعیف ترین نمایش های ملی پسر شماره 20 تیم ملی بود.

مهدی ترابی(8 از 10)
تعویض اجباری تیم ملی، تبدیل به تعویض طلایی این تیم شد. پدیده تیم ملی که از دقیقه 20 وارد زمین شده بود، بارها بازیکنان مستقیمش را درییل زد و خطا گرفت و این روند، سرانجام با پنالتی گرفتن او برای تیم کامل شد. ترابی با یک بغل پای دقیق روی ریباند پنالتی، گل اول ایران را به ثمر رساند. اوج هنر تکنیکی او در ابتدای نیمه دوم رقم خورد. ظرافت بازی ترابی در این نیمه بیشتر به چشم آمد و شاید اگر اشتباه ساده حقیقی نبود، گل ترابی اعتبار بیشتری برای او به ارمغان می آورد. تنها نقطه منفی بازی امروز او، کارت زرد گرفتن از داور بود. ترابی که در دقیقه 74 اخطار گرفته بود، حدود 10 دقیقه بعد با مماشات داور از زمین اخراج نشد.

مرتضی پورعلی گنجی(6.5 از 10)
پدیده دفاع میانی ایران در جام ملت ها، این بار 15 دقیقه فرصت داشت تا در پست هافبک دفاعی تیم مورد آزمایش قرار بگیرد. او در بدو ورود به زمین، دو بار توپ را به اشتباه تقدیم سامورایی ها کرد و بعد از آن انواع و اقسام برخوردها را تجربه کرد. بازیکن فیزیکی خط میانی تیم ملی یک ضربه سر خوب نیز به سمت دروازه ژاپن اما ویژه ترین قسمت نمایش امروز او، جسورانه قرار گرفتن با سر در مقابل ضربه بازیکن حریف بود. حرکتی جالب که می توانست عواقب تلخی برای پسر شجاع داشته باشد.

مهدی طارمی (-)
حدود 10 دقیقه فرصت داشت تا نتیجه مساوی را به سود ایران تغییر بدهد اما همبازی ها کمی خسته به نظر می رسیدند و به صورت همزمان سرمربی ژاپن به صورت مداوم بازیکنان تیمش را تعویض می کرد تا سامورایی های تازه نفس، شرایط را برای ایران دشوار کنند. در دقایق حضور طارمی در زمین، هیچ توپِ خوبی به او نرسید و این بازیکن که برای اولین بار تبدیل به فوروارد هدفِ مستقل ایران شده بود، به جز چند لمس توپ کار دیگری در زمین انجام نداد .

آندو تیموریان(-)
در ابتدا تصور می شد نیمکت نشینی کاپیتان، به تدبیر تاکتیکی کی روش و نقشه او برای نیمه دوم مربوط باشد اما آندو در آخرین ثانیه ها و شاید حتی برای اتلاف به جای دژاگه وارد زمین شد و پیش از آنکه حتی توپ به پایش بخورد، داور سوت پیان بازی را زد.

آی اسپورت
دیدگاهتان را بنویسید