از سیر تا پیاز اختلافات رحمتی و کی‌روش

پرسپولیس اف سی: شهرآورد پایتخت تمام شد و به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، سید مهدی رحمتی برنده این دیدار بود. روز خوب رحمتی و درخشش او دوباره موضوع بازگشتش به تیم ملی را به یاد فوتبالی ها انداخت. گرچه کی‌روش سرمربی تیم ملی، خیلی زود آب پاکی را روی دست همگان ریخت و این بار هم بی اخلاقی را بهانه کنار گذاشتن این دروازه بان دانست. اختلاف کی‌روش و رحمتی و غضب این مربی پرتغالی، داستانی پیچیده و طولانی دارد. رحمتی دعوا را با توپ پر آغاز کرد و کی‌روش واکنش نشان داد. پس از مدتی سنگربان تیم ملی ابراز ندامت کرد اما سرمربی پرتغالی دیگر کوتاه نیامد و حالا این دروازه بان 32 ساله سه سال است که پشت درهای تیم ملی ناکام مانده است. به همین منظور مروری داشتیم بر حکایت مجادله، سوتفاهم، آشتی کنان و کینه کی‌روش و سید مهدی رحمتی.

از جروبحث تا زمزمه های خداحافظي

همه چیز از اردوی مجارستان شروع شد. شایعه شده بود که کی‌روش معتقد است “رحمتی گلر داخل چارچوب است”. رحمتی در دیدار دوستانه برابر تونس، دو گل از روی ارسال از جناحین دریافت کرد و این بهانه ای شد تا تذکرها به جنگ و جدل تبدیل شود. به ادعای یکی از ملی‌پوشان “پس از پایان بازی به هتل که رفتیم، کی‌روش و رحمتی جر و بحث کردند. صدای‌شان آن‌قدر بالا رفت که همه می‌شنیدیم.”اتفاقات بازی با تونس، مدتي بعد در بازي ازبكستان تكرار شد. بعد از شكست جر و بحث دیگری در رختکن درمی‌گیرد. باز هم گفته می شود رحمتی در جمع بازیکنان قدیمی تیم می گوید: ” دیگر خسته شده‌ام. اصلا برود یک نفر دیگر را بیاورد بکند دروازه‌بان تیمش.”

خداحافظی رحمتی (91/11/1)

پس از آن رحمتي در اقدامی نمادین از تیم ملی موقتا خداحافظی می کند و می گوید: «این یک تصمیم شخصی است. در دو ماه گذشته حرفی نزدم و سکوت کردم اما فشار زیادی را تحمل کردم. می‌خواهم استراحت کنم و نیاز به آرامش دارم. برای همین، همان‌طور که گفتم با عذرخواهی از همه، می‌خواهم چند وقتی را دور از تیم ملی باشم.

متاسفانه در این باره و قبل از اعلام این خبر با کسی حرف نزدم. نه با آقای کی‌روش، نه با مسئولان و مربیان استقلال و نه حتی با امیر قلعه‌نویی. من حتی با خانواده‌ام هم در این باره مشورتی نکرده بودم. خودم وقتی سبک و سنگین کردم به این نتیجه رسیدم که چنین تصمیمی بگیرم. دلایلش هم که گفتم ریشه در اتفاقات چند ماه اخیر دارد که برایم رخ داده بود. من که گفتم این یک تصمیم موقت است. واقعا به استراحت نیاز دارم. از همه می خواهم درکم کنند.»

کی‌روش و استقبال از خبر خداحافظی رحمتی (91/11/2)

کی‌روش نیز با برخوردی حرفه ای از زحمات رحمتی تشکر کرد و او را از تیم ملی کنار گذاشت. او در این خصوص گفت:«مسائل مهم‌تری است که باید به آن بپردازم. این مسئله خیلی مهم نیست که بخواهم در موردش حرف بزنم. ولی من به عنوان سرمربی تیم‌ملی ایران از مهدی رحمتی به خاطر خدماتش تشکر می‌کنم و به هواداران و شما ضمانت می‌کنم تیم ملی رو به جلو حرکت خواهد کرد. و با بازیکنان متعهدی که دارد حرکتش ادامه پیدا می‌کند. من به تصمیم رحمتی احترام می‌گذارم و به او می‌گویم خیلی ممنون و با آرزوی بهترین‌ها.

دلیل این تصمیم‌گیری رحمتی را نمی‌دانم و اینکه آیا به مسائل شخصی مربوط است یا خانوادگی، ولی اگر واقعیت داشته باشد ما باید به چنین تصمیمی احترام بگذاریم.»

آغاز درگیری های لفظی

رحمتی که منتظر دلجویی کی‌روش بود، ناگاه بازی را از دست رفته می دید. او در مصاحبه ای احساسی پل های پشت سرش را خراب تر کرد و گفت:«با صحبت‌های غیرمنصفانه‌ای که کی‌روش در مصاحبه‌اش انجام داد، در درستی تصمیم خود یقین پیدا کردم. بابت این تصمیم خیلی ناراحت هستم اما باید بگویم بازی در تیم ملی رویای من بوده است. همه می‌دانند که در طول 5- 6 سال گذشته حتی یک بازی را از دست نداده‌ام و فشار جسمی زیادی را تحمل کردم اما در این بین طعنه‌های زیادی را می‌شنیدم اما یک‌سری عوامل دست به دست هم داد تا تلخ‌ترین تصمیم زندگی ورزشی خود را بگیرم.

در مصاحبه خود اعلام کردم که مدتی در خدمت تیم ملی نیستم اما عده ای از کلمه‌ “احتمالا” من به نتیجه مورد علاقه خود رسیدند. با این وجود و علیرغم اظهارنظر غیر منصفانه کی‌روش از ایشان تشکر می‌کنم و برای تیم ملی در ادامه‌‌ی راه آرزوی موفقیت می‌کنم.

باید بگویم بالاجبار این کار را انجام داده و دلایل محکمی برای این کار دارم. اگر مردم دلایل من را بدانند به من حق می‌دهند ولی اجازه دهید پس از صعود تیم ملی به جام جهانی حرف‌هایم را بزنم.»

ادامه موضع گیری ها در برنامه نود

رحمتی در این خصوص گفت: «مهدی رحمتی عددی نیست که ناز کند و هر زمان که تیم ملی نیاز داشته باشد مثل یک سرباز در خدمت تیم ملی خواهم بود. من نه از رقابت عادلانه هراس دارم و نه این‌که لوس شده‌ام، چرا که خودم را سرباز مملکتم می‌دانم.

برای این تصمیم دلیل دارم و خواهش می‌کنم از دیدگاه خود قضاوت نکنید اما مصاحبه‌ی کارلوس‌کی‌روش دلایل کناره‌گیری من را به یقین تبدیل کرد. اختلافی با کسی نداشتم.حرف نزده را می‌توان همیشه زد اما یک سوال دارم. اگر شما تصمیم بگیری برنامه‌ات را تعطیل کنی، مدیر شبکه‌ی سه از شما دلیل این تصمیم را نمی‌پرسد و به شما می‌گوید خداحافظ؟»

وی در پاسخ به این سوال که آیا اختلاف نظر او با کاپیتان تیم ملی در این  تصمیم نقش داشته است گفت: «من صحبتی درباره این مساله ندارم.

ما فقط چند طبقه با هم فاصله داریم و خیلی‌ها می‌آیند این‌جا و می‌روند. کی‌روش یک روز در حضور امید نمازی حرف خوبی زد. او به من گفت اگر من و تو می‌توانستیم راحت و بدون واسطه و بدون حضور شخص سوم صحبت کنیم خیلی راحت همه چیز را به یکدیگر می‌گفتیم. اما افسوس می خورم زبان اسپانیایی، انگلیسی و پرتغالی بلد نیستم! وگرنه خودم همه چیز را با او مطرح می‌کردم.»

کی روش و یک نه بزرگ!

حالا دیگر تیم در آستانه دیدار برابر لبنان در مرحله مقدمانی جام ملت های آسیا قرار دارد. دانیال داوری امید اول جانشینی رحمتی در آن زمان بود. داوری اما به علت حضور در تیم باشگاهی‌اش اعلام کرد که به بازی لبنان نمی‌رسد. پادرمیانی ها و رایزنی ها برای بازگشت رحمتی آغاز شد. اما کی‌روش بی درنگ همه را دست خالی روانه کرد و بارها تاکید کرد مهدی رحمتی به خاطر پشت کردن به تیم ملی دوباره دعوت نمی‌شود و این نظر ربطی به حضور یا عدم حضور داوری ندارد.

اشتباه مهلک رحمتی

سید مهدی که کار را تمام شده می پنداشت، با حمله تند به کی‌روش آخرین شانس‌اش برای بازگشت را از دست می دهد. او در مصاحبه ای در اواخر سال 91 گفت: «به موقع درباره کی‌روش صحبت می‌کنم. ما رفته‌ایم، مربی از خارج آورده‌ایم که کارنامه‌اش مشخص است. او هر جا بوده به عنوان نفر دوم کار کرده و موفق هم بوده است. به همین خاطر من به فدراسیونی که به خاطر ترسش هیچ صحبتی نمی‌کند پیشنهاد می‌دهم یک ایرانی را به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب کند و کی‌روش را به عنوان دستیار کنارش قرار دهد، ببینند چه می‌شود و ایرانی چه کار می‌کند.»

باز هم خشم کی روش!

او در کنفرانس مطبوعاتی در پاسخ به سرانجام تکلیف رحمتی با عصبانیت گفت: «چرا در این ارتباط بحث می‌کنید؟ راجع‌به نفراتی باید حرف بزنیم که برای تیم ملی اشک می‌ریزند و فریاد می‌زنند باید از این نفرات در صفحه اول روزنامه‌هایتان بنویسید و حرف بزنید، بازیکنانی که می‌خواهند برای تیم ملی بجنگند و صحبت در مورد سایر نفرات را نیز در سطل زباله‌ها قرار دهید.»

ادامه لجبازی ها

رحمتی در پاسخ به صحبت های سرمربی تیم ملی در کنفرانس مطبوعاتی گفت: «دعواي بين من و كي‌روش ناعادلانه است . تا من حرف بزنم محرومم مي كنند. خوشبختانه با لطف خدا امسال بهترین فصل فوتبالی‌ام بوده و با همت تمامی بازیکنان توانستیم رکوردی را برای استقلال به ثبت برسانیم که من هم از آن بهره‌مند شدم.»

آغاز نرمش رحمتی (1392/02/17)

او در همان روز در برنامه نود اعلام کرد که مصاحبه پیش از عیدش از روی عصبانیت بوده، اما از کی‌روش هم عذرخواهی نخواهد کرد: «عید بود و مشکلات بازیکنان شرایط سختی را به وجود آورد و من از روی عصبانیت آن حرفها را درباره کی‌روش زدم. فکر می کنم کسی نمی تواند توانایی مربی‌ای که روزگاری دستیار فرگوسن بوده یا سرمربی رئال مادرید بوده را زیر سوال ببرد. من هم دوسال شاگرد کی‌روش بوده‌ام و در این مدت چیزهای زیادی از او یاد گرفته‌ام. فکر می کنم کی‌روش بهترین مربی خارجی بوده که به ایران آمده است. الان همه هم و غم مردم صعود تیم ملی به جام جهانی است.»

«من کاری نکرده ام که از کی روش عذرخواهی کنم. من گفتم در عصبانیت درباره کی‌روش حرفی زدم و در این برنامه حرفهایم را اصلاح کردم اما چیزی نگفته‌ام که بخواهم عذرخواهی کنم. به خاطر خداحافظی‌ام از مردم عذرخواهی می‌کنم اما فکر نمی‌کنم دلیلی برای عذرخواهی از سرمربی تیم ملی وجود داشته باشد. این تیم ملی کشور است و به خاطر یک اختلاف نظر کوچک نمی‌شود برای تیم ملی یک کشور تصمیم گرفت.»

قبول عذرخواهی (1392/03/01)

گرچه کمی دیر، اما به نظر می رسید آتش تند رحمتی فروکش کرده است. او عذرخواهی اش از کی‌روش را اعلام کرد و گفت: «آماده‌ام که به تیم ملی کمک کنم، اگر هم دعوت نشوم در خانه دست به دعا خواهم بود تا تیم ملی موفق باشد.

وی درباره اینکه آیا تیم ملی می‌تواند به جام جهانی برود، گفت: من بیش از این در مورد تیم ملی صحبت نمی‌کنم.

رحمتی در خصوص اینکه نامه عذرخواهی را امضاء کرده، تصریح کرد: من خیلی شفاف بگویم که من 22 اردیبهشت ساعت 12 در فدراسیون حاضر شدم و نامه کفاشیان و نبی را که به من دادند امضاء کردم. یکی از این نامه‌ها هم دست خودم وجود دارد.»

اما همچنان از کی روش و دعوت رحمتی خبری نشد.

دیدار اتفاقی و آشتی کنان سوری (1392/11/16)

در محل وزارت کشور همايشي تحت عنوان مبازره با مواد مخدر برگزار شد و  نکته قابل توجه اين مراسم جايي بود که سيد مهدي رحمتي و کارلوس کي‌روش با يکديگر رو به رو شده و برخورد گرمي با هم داشتند. کي روش پس از ديدن رحمتي با دروازه بان تيم استقلال خوش و بش کرد. اين برخورد اولين برخورد اين دو نفر پس از کناره گيري موقت رحمتي از تيم ملي بود و رحمتي و سرمربي تيم ملي تا به آن روز با يکديگر روبرو نشده بودند

.

عذرخواهی های رسمی و غیررسمی: اشتباه کردم اما قتل که نکردم! ( (1393/02/19

او این بار خود و کی روش را در این درگیری بی تقصیر دانست و توپ را به زمین دست های پشت پرده انداخت. رحمتی معتقد بود که عده ای نمی‌خواستند عذرخواهی او به دست کی‌روش برسد و با انتقاد از کفاشیان و برخی از اطرافیان کی‌روش گفت: «دوست ندارم اسم کسی را بیاورم و اصلا نمی‌خواهم تیم ملی را به چالش بکشم، تنها مساله‌ای که من را خیلی در این مدت اذیت کرد این بود که رحمتی به تیم ملی پشت کرده است در حالی که خدا شاهد است اصلا چنین چیزی نبود و امشب هم اگر حرفی زدم می‌خواهم حلالم کنند چون باید این صحبت‌ها را می‌کردم شاید تقدیرم این بود که فوتبالم تمام شود و نتوانم در جام جهانی بازی کنم.

من از روز اولی که با کفاشیان بابت این موضوع صحبت کردم گفت که با کی‌روش جلسه می‌گذارد تا ما صحبت‌هایمان را انجام دهیم، ولی هیچوقت این اتفاق نیفتاد، شاید دوست نداشتند یا شرایطش را نداشتند اما یک جلسه گذاشتن فکر نمی‌کنم اینقدر کار سختی باشد.»

بارقه های امید و آرامش نسبی کی روش (1393/08/24)

رحمان احمدی در مقدماتی جام جهانی در دروازه ایران درخشید و تیم ملی بدون رحمتی به جام جهانی رفت. علیرضا حقیقی هم عملکرد رضایت بخشی در جام جهانی از خود نشان داد تا عملا جای خالی رحمتی در تیم احساس نشود. در این بین رحمتی از استقلال به پیکان رفت و در آنجا نمایش چشم گیری داشت اما در آبان ماه سال 93، ترکیب تیم ملی اعلام شد و در حالیکه خیلی ها منتظر اعلام نام رحمتی در فهرست تیم ملی بودند، باز هم علیرضا حقیقی به عنوان دروازه بان اول تیم معرفی شد. کیروش که همه دروازه‌بان‌های مطرح لیگ را دعوت کرده بود، درباره عدم دعوت رحمتی گفت: «تأکید می‌کنم درهای تیم ملی به روی همه باز است و من هم هیچ جبهه فکری منفی نسبت به رحمتی ندارم اما بعضی افراد این جبهه را دارند.

بازیکنانی مي‌خواهم که برای تیم ملی بمیرند نه اینکه بقیه برای آنها بمیرند. باید در تیم ملی افراد شجاع را ببینم و همینطور بازیکنانی که به تیم ملی پشت نکرده‌اند.»

رحمتی جایی در تیم ملی ندارد (1393/09/17)

یک ماه بعد در جریان کنفرانس مطبوعاتی سرمربی تیم ملی، خبرنگاری وضعیت بی انضباطی متخلفان سربازی را با بی انضباطی رحمتی مقایسه کرد و از کی‌روش پرسید، چطور با این کنار آمدید و با رحمتی نه؟ با انجام این پرسش کارلوس کی‌روش که انگار به دنبال فرصتی برای اظهارنظر مجدد درباره رحمتی می‌ گشت، نزدیک به 5 دقیقه از وقت مسابقه را به نقد رفتار شماره یک سابق تیم‌ملی انجام داد و گفت «در کشوری که او از آنجا می‌ آید هیچ بازیکنی حق ندارد هر زمان که دلش خواست از تیم‌ملی خداحافظی کند و هر زمان که تشخیص داد دوباره به تیم‌ملی برگردد. بعضی از مربی ها در اینطور مواقع دست به گریه و زاری می‌ زنند و شروع به التماس از بازیکن می‌ کنند اما این روش من نیست. من این کار را انجام نمی‌ دهم و تنها به فرد جانشین انگیزه بیشتری برای تمرین می‌ دهم تا او هم بتواند از پس کار بربیاید.»

آخرین تیر خلاص

با رفتن قلعه نویی، رحمتی به استقلال بازگشت و باز هم عملکرد خوبی از خود نشان داد با این وجود تیم ملی ایران در مقدماتی جام ملت های آسیا هم بدون حضور او به میدان رفت. عملکرد حقیقی با انتقاد همراه بود، اما کی‌روش همچنان خیال دعوت رحمتی به تیم ملی را نداشت.

پرده آخر این ماجرا بعد از دربی 81 رقم خورد. جایی که رحمتی با چند مهار دیدنی عملا ستاره میدان بود و استقلال را از شکست در دربی نجات داد. موج درخواست‌های اهالی فوتبال به سوی سرمربی تیم ملی روانه شد اما این مربی پرتغالی باز هم اعلام کرد: «معیار انتخاب‌های من همیشه بنا بر دو مطلب اصلی بوده است: 1- شخصیت 2- استعداد.

افرادی که از بعد شخصیتی مردود شوند هیچ شانسی با من ندارند، حتی اگر درون زمین استعدادشان را نشان دهند.

متاسفانه انتخاب آقای اسدی در فدراسیون فوتبال نیز بنابر معیار شخصیت و استعداد نبوده است. انتخاب ایشان هدیه ای در تاریکی بوده است.» بدین ترتیب بار دیگر نشان داد که در همچنان روی همان پاشنه می چرخد و امیدی به درمان این زخم کهنه نیست.

 رحمتی اشتباه کرد و برخورد مقتدرانه کی‌روش حساب کار را دست او و سایر ملی پوشان داد. از طرفی سید مهدی هم نزدیک به 18 ماه است که اظهار ندامت کرده و دست از مصاحبه برداشته است. ابتدا و انتهای این داستان هرچه که بود، نتیجه اش از دست دادن جام جهانی برای یکی از بهترین دروازه‌بان‌های بعد از انقلاب ایران و محروم ماندن تیم ملی از رقابت جذاب بین سنگربانان مطرح لیگش بود./بانک ورزش
دیدگاهتان را بنویسید