از همه جا با رامین رضاییان / من عادت دارم حرفم را درون زمین بزنم

مدافع تیم فوتبال پرسپولیس اعلام کرد دوست دارد مهاجم بوشهری این تیم با زدن پنالتی‌های سرخپوشان آقای گل لیگ برتر شود.

به گزارش پرسپولیس اف سی و به نقل از تسنیم، رامین رضاییان در خصوص مسائل مختلف فوتبال ایران، تیم ملی، شرایط پرسپولیس، وضعیت فنی خودش و … صحبت کرد. متن کامل این گفت‌وگو در زیر می‌آید:

* ابتدا از شرایط حال حاضر تیم ملی صحبت کن.

خوشبختانه شرایط تیم ملی خوب است و هر بازیکنی که به این تیم اضافه می‌شود خیلی زود با شرایط آن هماهنگ می‌شود. تیم ملی سرمربی بزرگی دارد که وظیفه همه ما حمایت از اوست. همه ما زیر پرچم ایران هستیم و می‌خواهیم در دو سال آینده با بهترین کیفیت به جام جهانی صعود کنیم.

* وضعیت خودت در تیم ملی چطور است؟

در راه‌آهن که بودم با توجه به تاکتیک تیمی خوب به خط حمله اضافه می‌شدم و از شَم گلزنی‌ام هم استفاده می‌کردم. در پرسپولیس هم برانکو من را آزاد گذاشته است. خوشبختانه در تیم ملی هم شرایط خوبی دارم.

* اما در تیم ملی بیشتر در پست دفاع راست بازی می‌کنی و رقبای سرسختی هم داری.

از کی‌روش ممنونم که در تیم ملی در چند پست از من استفاده کرده، در بازی با سوئد و شیلی فوروارد چپ بودم، در بازی با ژاپن هافبک راست و در بازی با گوام دفاع راست. در هر پستی که بازی کنم تلاش می‌کنم که پاسخ مثبتی به اعتماد کی‌روش بدهم.

* این روزها حرف‌ها و حواشی زیادی در مورد کی‌روش وجود دارد، از بیماری و استعفا از سرمربیگری تیم ملی تا ناراحتی او از امکانات تیم تحت هدایتش، نظر تو در این مورد چیست؟

من به مسائل خصوصی کی‌روش وارد نمی‌شوم، اما نباید برای تیم ملی حاشیه درست شود. قبل از بازی سخت با گوام گفتند که کی‌روش استعفا داده است که خوب نبود و حرف‌های زیبایی زده نشد. البته باید کمی به کی‌روش حق بدهیم، بالاخره ما زمین‌ خوبی برای تمرین و حتی بازی در ایران نداریم.

* پس فکر می‌کنی خواسته‌های کی‌روش منطقی باشد؟

به نظرم این‌طور است. شما ببینید هیچ‌کدام از مربیان بزرگ دنیا خواسته‌های کی‌روش را ندارند، چون هم زمین خوب دارند و هم امکانات خوب. الان بهترین زمین ایران زمین ورزشگاه آزادی است که در بین زمین‌های خوب دنیا رده متوسطی دارد.

* مسئله‌ای که در مورد خیلی از بازیکنان تیم ملی وجود دارد این است که آنها بعد از یکی دو بار حضور در اردوی تیم ملی کاملاً اخلاق و رفتارشان تغییر می‌کند، حالا چه با خبرنگار و چه با هوادار.

ابتدا باید بگویم که اگر خبرنگاران نباشند فوتبال معنی ندارد، اما خیلی‌ها رفتار حرفه‌ای ندارند و در شرایط بدی سؤالات بدی را مطرح می‌کنند. ما در اردوی تیم ملی فقط به تیم ملی فکر می‌کنیم و به حواشی کاری نداریم. شاید من دوست داشته باشم هفته‌ای یک بار یا ماهی یک بار مصاحبه کنم، اما وقتی با رسانه‌ای هم مصاحبه می‌کنم بقیه با من دشمن می‌شوند و حتی مرا تهدید می‌کنند. خب این رفتار حرفه‌ای نیست.

 * بازیکنان تیم ملی از کی‌روش می‌ترسند؟

اصلاً بحث ترس نیست، بلکه احترام کی‌روش را داریم. همه ما یاد گرفته‌ایم به بزرگ‌ترهای خودمان احترام بگذاریم. در مورد کی‌روش هم این مسئله وجود دارد. مسلماً اگر در هر جایی به کسی بی‌احترامی می‌شود خود آن شخص مقصر است.

* به پرسپولیس برسیم، در چند بازی ابتدایی که برای پرسپولیس بازی کردی فضای پشت سر تو در دفاع راست خالی می‌شد و پرسپولیس هم از همانجا ضربه می‌خورد، چرا این اتفاق رخ می‌داد؟

من در یکی دو بازی ابتدایی در پرسپولیس شرایط خوبی داشتم، اما بعد از آن اتفاقاتی برای من افتاد که تمرکزم را به هم ریخت و فکرم را مشغول کرد. ما خیلی از حرف‌های خودمان را به مردم نمی‌زنیم و به نوعی مشکلات‌مان را درون خودمان می‌ریزیم. اصلاً یکی از دلایلی که هادی نوروزی درگذشت همین بود که مشکلات را درون خودش می‌ریخت.

* بالاخره در پرسپولیس بازی کردن فشار زیادی هم دارد.

بله، از قدیم همه عادت داشته‌اند که پرسپولیس را در صدر جدول رده‌بندی ببینند، همیشه این بوده که بازیکن پرسپولیس نباید از پول حرف بزند و با فوتبالش همه چیز را ثابت کند.

* فکر می‌کنی شرایط حال حاضر پرسپولیس نسبت به گذشته چقدر فرق کرده است؟

مثلاً یک زمانی وقتی علی پروین برای خرید بیرون می‌رفت مردم او را روی دوش می‌گذاشتند و آنقدر لطف داشتند که همه چیز را رایگان به او می‌دادند، اما الان وقتی فوتبالیست‌ها می‌خواهند خرید کنند باید یک جنس را به پنج برابر قیمت بخرند!

* شاید به خاطر این است که فوتبالیست‌ها قراردادهای میلیاردی می‌بندند.

چه قرارداد میلیاردی؟ الان اگر یک فوتبالیست مثلاً ۵۰۰ میلیون قرارداد می‌بندد در بهترین حالت ۱۰۰ میلیون پول می‌گیرد. خود من کلی از راه‌آهن طلب دارم، اما از پول خبری نیست.

* درست است که می‌گویند مازندرانی‌ها دوست دارند به پرسپولیس بیایند، چون باند مازندرانی قوی در این تیم وجود دارد؟

این‌ حرف‌ها درست نیست، مگر امید ابراهیمی مازندرانی در استقلال بازی نمی‌کند؟ اگر من به پرسپولیس آمدم به خاطر علاقه خودم و مخصوصاً پدرم به این تیم بوده و ربطی به باند مازندرانی ندارد.

 * این مسئله صحت دارد که زبان اصلی رختکن پرسپولیس زبان مازندرانی است؟

تا آنجایی که من می‌دانم مازندرانی‌های پرسپولیس بیشتر با هم انگلیسی صحبت می‌کنند (با خنده). خارج از شوخی باید بگویم که برای موفقیت یک تیم باید تمام عوامل آن پشت هم باشند که الان چنین وضعیتی در پرسپولیس وجود دارد.

* با این همه ستاره‌ای که فوتبال مازندران دارد، چرا این استان یک تیم در لیگ برتر ندارد؟

به خاطر نوع مدیریت ضعیف و حسادتی است که وجود دارد. همین نساجی همیشه در نیم‌فصل اول خوب نتیجه می‌گیرد، اما در نیم‌فصل دوم به خاطر مشکلات مالی ضعیف می‌شود.

*‌ فکر می‌کنی پرسپولیس بتواند با این پتانسیل شرایط خوبی در لیگ داشته باشد و به صدر جدول برسد؟

پرسپولیس همه جوره شرایط خوبی دارد و می‌تواند به جایگاه اصلی خود در فوتبال ایران برگردد. البته همه می‌دانند که ما از نظر امکانات و شرایط مالی وضیعت خوبی نداریم. ما حتی یک زمین تمرین مناسب هم نداریم. من هیچ‌وقت به خاطر پول بازی نکرده‌ام، چون اگر این‌طور بود الان در پرسپولیس نبودم و در تیم دیگری بازی می‌کردم.

* پس به نظرت عمل نکردن به تعهدات مالی می‌تواند بزرگ‌ترین اشکال فوتبال ایران باشد؟

دقیقاً همین است، اگر باشگاه‌ها روی اصول و قرارداد پول بدهند مشکلی وجود ندارد. الان اگر در فوتبال ایران سر موعد پول بدهند هیچ فوتبالیستی این مسئله را باور نمی‌کند. اگر پول باشد بازیکن می‌تواند خوب تمرکز کند. الان ممکن است من یا امثال من بدهکار باشیم یا مشکل خانوادگی داشته باشیم. خب نبود پول و این مسائل تمرکز فوتبالیست را از بین می‌برد. فوتبال ورزشی است که ۹۰ درصد به تمرکز مربوط است. البته باید بگویم حداقل در پرسپولیس این‌طور است که بازیکنان با عشق بازی می‌کنند تا این تیم سال خوبی داشته باشد.

* در مورد پوست‌اندازی که در فوتبال ایران رخ داده است چه صحبتی داری؟

در این مورد باید از کارلوس کی‌روش تشکر ویژه‌ای داشته باشم که در تیم ملی دست به جوان‌گرایی زد. شاید یکی مثل مهدی ترابی در سایپا یک یا چند بازی را روی نیمکت باشد، اما در تیم ملی فیکس بازی می‌کند.

* اما برخی از جوان‌ها مثل برادران محمدی دچار افت شدند.

بعد از حضور برادران محمدی در برنامه ۹۰ بعضی‌ها گفتند که این دو برادر طلسم شدند و تمرکز آنها را به هم زدند. مردم می‌دانند همین برادران محمدی فصل گذشته چقدر کم قرارداد بستند؟ وقتی چنین اتفاقی رخ می‌دهد مثلاً یک بازیکن در همان تیم دو میلیارد پول می‌گیرد دیگر انگیزه‌ای برای فوتبالیست نمی‌ماند.

 * در ابتدای فصل وقتی به پرسپولیس آمدی شایعات زیادی در مورد مبلغ قراردادت وجود داشت.

برای مردم و هواداران این مهم است که اگر یک بازیکن دو میلیارد هم پول می‌گیرد برای تیمش بازیکن مثمرثمری باشد. البته دیگر همه می‌دانند وقتی یک بازیکن یک میلیارد تومان قرارداد می‌بندد نهایتاً ۳۰۰ میلیون پول می‌گیرد. در ضمن من عادت دارم جواب خیلی از حرف‌ها را در زمین بدهم.

* به خاطر نوع پوششی که داری خیلی‌ها می‌گویند رامین رضاییان خیلی زود وارد حاشیه می‌شود …

من قبل از اینکه به پرسپولیس بیایم همین‌طور لباس می‌پوشیدم و مدل موهایم همین‌طور بود که الان می‌بینید. من در راه‌آهن بهترین ماشین را سوار می‌شدم، اما الان در پرسپولیس ۲۰۶ سوار می‌شوم.

* پس چرا خیلی از بازیکنان در پرسپولیس خیلی زود نابود می‌شوند و به حاشیه کشیده می‌شوند؟

چون قبل از اینکه به پرسپولیس بیایند و پولدار شوند خیلی چیزها را ندیدند، اما من این‌طور نبودم و به خاطر خانواده خوبی که داشتم و البته پدر تحصیلکرده‌ام این شرایط را نداشتم. من از روز اول حرفه‌ای بودم.

* نوع ارسال‌هایی که داری بسیار جالب است، سانترهایی تیز و محکم.

در همه جای دنیا این نوع ارسال‌ها متداول است و خبری از سانترهای پفکی نیست! سانترهای تیز کار را برای مدافعان و دروازه‌بان‌ها سخت می‌کند. خوشبختانه هم برانکو و هم کی‌روش این نوع ارسال‌ها را می‌پسندند. معتقدم اگر یک تیم پیستون‌های راست و چپ خوبی داشته باشد، عملاً ۱۳ بازیکن دارد و من هم سعی می‌کنم که این‌طور باشم.

* چرا بر خلاف راه‌آهن در پرسپولیس کمتر ضربه ایستگاهی می‌زنی؟

برانکو از من می‌خواهد موقع ضربات ایستگاهی از قدرت سرزنی‌ام استفاده کنم، هرچند یکی دو باری که ضربه ایستگاهی هم زدم خوب نبوده است. در تیم ما نوروزی خدابیامرز خیلی خوب ایستگاهی می‌زد. البته در تمرین از ۱۰ ضربه‌ای که میزنم پنج ضربه‌ام به زیبایی گل می‌شود. مسلماً بازیکنی مثل دیوید بکام هم بارها ضربه ایستگاهی خراب کرده است.

* در مورد پنالتی چی؟

پنالتی به شرایط بازی ربط دارد، اما خودم دوست دارم طارمی پنالتی بزند تا آقای گل شود. من هم تلاش می‌کنم با پاس‌هایم به آقای گل شدن طارمی کمک کنم.

 * شرایط بازی کردن در پرسپولیس با تیمی مثل راه‌آهن چقدر متفاوت است؟

خب وضعیت پرسپولیس با تیم‌های دیگر فرق می‌کند، بازیکنی می‌تواند در پرسپولیس موفق باشد که تمرکز بالایی داشته باشد و این مسئله از همه چیز مهم‌تر است.

* ارتباط تو با هواداران چطور است؟

مردم همیشه به من لطف دارند و ما هم باید قدر این لطف را بدانیم. باور کنید حتی شده یک هوادار استقلال برای من هم کری خوانده است، اما من توجهی به این مسئله نکردم و با خوشرویی جواب دادم.

* وقتی برای اولین بار با یک هوادار عکس انداختی چه حسی داشتی؟

حس زیبایی بود. هرکسی که بگوید این مسئله را دوست ندارد، دروغ می‌گوید. بالاخره همه انسان‌ها توجه را دوست دارند. یادم می‌آید یک روز از میلاد سلیمان فلاح در تمرین پرسیدند که آرزوی تو چیست که گفت دوست دارم به جایی برسم که مردم مرا با دست در خیابان نشان بدهند، اما در استقلال این اتفاق برای او رخ نداد.

* کمی در مورد پیشنهاد اول فصل تیم ترکیه‌ای هم صحبت کن.

چند پیشنهاد اروپایی خوب داشتم، اما مبلغ پیشنهادها کم بود ضمن اینکه می‌خواستم حتماً یک سال در پرسپولیس بازی کنم. فعلاً اولویتم کمک به پرسپولیس و تیم ملی است و بعداً در مورد پیشنهاد اروپایی فکر می‌کنم.

* در خصوص مصاحبه چند وقت پیش رضا نورمحمدی و سؤتفاهم‌هایی که در مود مصدومیت مصلحتی تو وجود داشت توضیح می‌دهی؟

دوست ندارم در این مورد حرفی بزنم. فقط از قول من بنویسید که برانکو و خوردبین تمام حرف‌ها را در این مورد زدند.

* به عنوان سؤال پایانی، از بین دنی آلوز و دیوید بکام کدام لقب را دوست داری؟

خودم دنی آلوز را ترجیح می‌دهم. البته هر دو این بازیکنان جزو بزرگان فوتبال جهان هستند و من جرأت نمی‌کنم خودم را با آنها مقایسه کنم. اگر آنها ۱۰ باشند من دو هستم!
دیدگاهتان را بنویسید