اندر عجایب تلویزیون ایران/ بهترین گزارش عمر عادل فردوسی‌پور

پرسپولیس اف سی: برنامه گلخانه كه از شبكه سوم سيما روي آنتن مي‌رود، در هفته‌هاي اخير اقدام به برگزاري نظرسنجي‌هاي گوناگون در مورد محصولات اين شبكه كرده است. به عنوان مثال آنها چندي پيش بهترين سريال دهه 70 شبكه سه را در معرض انتخاب بينندگان قرار دادند. اين بار هم گويا نوبت به حوزه ورزش رسيده است تا سوژه نظرسنجي جديد گلخانه‌اي‌ها باشد. آنها به اين منظور از مخاطبان خواسته‌اند خاطره‌انگيزترين گزارش مسابقات ورزشي را كه از شبكه سه دنبال كره‌اند، انتخاب كنند. به اين منظور چند گزينه هم طراحي شده كه از آن جمله مي‌توان به اين موارد اشاره كرد: گزارش جواد خياباني در بازي تاريخي هشتم آذر 76 بين ايران و استراليا، گزارش هادي عامل روي يكي از كشتي‌هاي سوريان، صداي محتشميان روي بازي واليبال ايران و آمريكا در ليگ جهاني، صداي مزدك ميرزايي روي گل قوچان‌نژاد به كره‌جنوبي و البته جمله معروف عادل فردوسي‌پور در جريان پخش زنده بازي ايران و آرژانتين: «چقدر خوبيم ما!» اتفاقا نكته كليدي به همين مورد آخر مربوط مي‌شود؛ جايي كه دوستان به عنوان يكي از گزينه‌هاي خاطره‌انگيزترين گزارش‌هاي ورزشي در تاريخ شبكه سه و احتمالا به عنوان بهترين لحظه از همه فعاليت‌هاي حرفه‌اي فردوسي‌پور، جمله عادل در بازي ايران و آرژانتين را انتخاب مي‌كنند. اين در حالي است اصلا قرار نبود آن مسابقه را عادل گزارش كند. در حقيقت براي گزارش هر سه مسابقه ايران در جام جهاني، مزدك ميرزايي راهي برزيل شده بود. با اين وجود به خاطر برخي تعلل‌هايي كه در داخل كشور انجام شد، مجوز حضور او در اتاق گزارشگران بازي‌هاي جام جهاني صادر نشد. بنابراين مسابقه اول را احمدي از تهران گزارش كرد، بعد از آن مزدك نيمه نخست بازي با آرژانتين را با موبايل(!) گزارش كرد، اما ناهمخواني صدا و تصوير باعث آزار و اذيت بينندگان شد تا در نهايت شبكه سه از عادل بخواهد نيمه دوم را از همان استوديوي 2014 در تهران گزارش كند. حالا اين 45 دقيقه اجباري به بخش مهمي از تاريخ ورزش ايران پيوسته و جملات فردوسي‌پور در آن، حتي به عنوان گزينه بهترين گزارش ورزشي شبكه سه در حيات اين كانال تلويزيوني مد نظر قرار گرفته است؛ يك توفيق اجباري به تمام معنا!

ماجراي جالب انتقاد قلعه‌نويي

بد نيست بدانيد گزارش آن 45 دقيقه معروف در بازي ايران و آرژانتين، همان زمان با انتقاد امير قلعه‌نويي هم مواجه شد! سرمربي سابق استقلال كه آن روزها در اوج درگيري با عادل فردوسي‌پور قرار داشت، در اين مورد گفته بود: «برنامه نود هرچه خودش بخواهد همان اتفاق را دنبال می‌کند. نظرسنجی‌های آنها را ببینید همان‌طوری عمل می‌شود که خودشان می‌خواهند. امیدوارم کارشناسانی که می‌آیند به گذشته خود وفادار باشند و آنچه آن آقا می‌خواهد بگوید را انجام ندهند. شما گزارش بازی ایران و آرژانتین را از برزیل دیدید که چطور قطع کردند و خودشان گزارش کردند. این حرف‌ها هم به همان شکل است.» در واقع منظور قلعه‌نويي اين بوده كه صداي مزدك به ابتكار خود عادل قطع شده تا او در گزارش اين بازي بزرگ سهيم شود، در حالي كه اينطور نيست و كيفيت پايين صداي مزدك در نيمه نخست واقعا مخاطبان را آزار مي‌داد. به علاوه صداي ميرزايي يك ثانيه از تصوير جلوتر بود كه اين در پخش زنده يك مسابقه ورزشي «فاجعه» است.

وقتي عادل اول نمي‌شود

شايد زياد پيش نيايد كه اسم عادل فردوسي‌پور در يك نظرسنجي قرار بگيرد و او مقام اول را به دست نياورد. اين بار اما چنين اتفاقي رخ داده است! در دقايق پاياني اين قسمت از گلخانه، مجري برنامه مدعي شد در فاصله كوتاهي از آغاز راي‌دهي گذشه، جواد خياباني با كسب بيش از نيمي از آرا با اقتدار در صدر جدول قرار دارد. چيز عجيبي هم نيست البته؛ سواي جنس تاريخي آن بازي كه شايد حتي با قهرماني ايران در جام جهاني هم تكرار نشود، اين روزها انتخاب‌هاي دهه هفتادي در فوتبال كشورمان حرف اول را مي‌زند. در شرايطي كه نظرسنجي برنامه نود در مورد انتخاب بهترين تركيب تاريخ تيم ملي به نيمه‌راه رسيده، اسم نفراتي مثل عابدزاده، محرمي، زرينچه و كريم باقري در بين فاتحان به چشم مي‌خورد. پس لاجرم گزارش محبوب هم بايد قطعه‌اي از گزارش‌هاي همان روزها باشد!

منبع: همشهری ورزشی
دیدگاهتان را بنویسید