برانکو: این غم از دل من پاک نمی شود/ بازیکنان لاتهای جهانی اند!

پرسپولیس اف سی: سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس گفت:فکر می کنید که علی دایی با آن شخصیت بالایش می تواند بیاید برای مربی تعیین تکلیف کند؟

برانکو ایوانکوویچ که همواره از زمان حضور دوباره اش در ایران و روی نیمکت پرسپولیس رابطه خوبی با رسانه ها برقرار کرده، این روزها اردوی تیمش را در جزیره کیش برپا کرده تا سرخپوشان در نهایت آرامش به روزهای بهتری برسند.

رنجبر به من و بلاژوویچ خیلی کمک کرد

برانکو ایوانکوویچ، سرمربی کروات تیم فوتبال پرسپولیس در ابتدا درباره فوت مرحوم محمد رنجبر که در دوره بلاژوویچ مدیر تیم ملی فوتبال ایران بود، اظهار داشت: چیزی که خیلی مهم است، اولین باری که به اینجا آمده بودیم آقای رنجبر خیلی کمک کردند. برای ایشان تیم ملی و کشور برایشان در اولویت قرار داشت. در مقابل مشکلات احتمالی از ما حمایت کرد. این یک امتیاز بسیار بسیار بزرگی بود که با این انسان کار می کردیم. آقای رنجبر اختیارات فوتبالی زیادی داشتند و شخصیت والای انسانی داشتند. ایشان واقعا بسیار بسیار مفید بودند. هم برای آقای بلاژوویچ مفید بود و هم برای من. همه کاری کردند تا از ما حمایت کنند.

نمی توانم جایگزینی برای نوروزی پیدا کنم

وی درباره درگذشت هادی نوروزی بعد از گذشت سالها از فوت رنجبر عنوان کرد: در زمان کار من متاسفانه دو همکار بزرگ درگذشتند. آقای رنجبر را به عنوان یک پدر تلقی می کردم و به هر حال چون از ما مسن تر بودند اما مرگ ایشان همه را غافلگیر کرد. خیلی برای مان سخت بود. هم برای من که در ایران بودم و همینطور برای آقای بلاژوویچ که ارتباط خاصی با ایشان داشت. همین مساله هم برای هادی پیش آمد. کاپیتان تیم ما بود. در اوج قدرتش این طور شد. زمانی که بیشتر از هر موقعی انتظار داشتیم به تیم کمک کند و هم به تیم ملی، موقعی که تازه خانواده اش داشت در زندگی جا می افتاد. وقتی من این را شنیدم درست قبل از تمرین یک شوک خیلی بزرگ برای همه ما بود. آن هم با هیچ علامت خاصی از قبل که این اتفاق می خواهد بیفتد. خیلی از من می پرسند که چطور می خواهید فقدان هادی را جبران کنید. برای هادی ما هیچ وقت نمی توانیم جایگزین بگیریم. کسی نمی تواند جایش را بگیرد. به خاطر همه چیزی که از او انتظار داشتیم. به خاطر کمکی که به تیم کرده بود و می توانست ادامه داشته باشد. نه به عنوان یک بازیکن، یک انسان و یک کاپیتان هیچ کس جایگزین او نمی شود. این یک واقعه تلخ است برای من که یک بازیکن به این شکل از دنیا یکدفعه برود.

این غم از دل من پاک نمی شود

سرمربی کروات پرسپولیس درباره اینکه تا به حال اینقدر ناراحت دیده نشده و حتی قبل از جام جهانی 2006 نیز اینقدر غم در چهره اش نبوده، تصریح کرد: زمان زیادی بود که بتوانیم خود را جمع کنیم آن هم فقط با کار بیشتر. زمان می برد که بتوانیم این فشارها را از روی خود برداریم و به وضعیت امروز برسیم. این در واقع یک زخمی است که جایش همیشه خواهد بود. این غم را هیچ کس نمی تواند از دل ما پاک کند.

اینجا باید هم آب باشم و هم آتش

برانکو درباره قیاس زمان حال خود با زمان ورودش به ایران که اعلام کرده بود من آب هستم و بلاژوویچ آتش گفت: بله. 15 سال از آن زمان گذشته است.همه تغییر می کنیم. مربی بودن آن هم در کشورهای مختلف، فرهنگ های مختلف و ادیان مختلف سختی های خاص خودش را دارد. تا شما بخواهید خود را با محیط های جدید تطبیق دهید و استرس هایی که هست، زمان زیادی می برد. من این مسیر را خودم انتخاب کردم و هیچ گله ای ندارم. دستاوردهای زیادی این مسیر برای من داشته است. خیلی دوستان جدید پیدا کردم. خیلی کشورها را دیدم. فرهنگ ها و آداب و رسوم کشورهای مختلف را دیدم. این ثروت بزرگی است. در مورد آب و آتش باید بگویم که اینجا من باید هم آب باشم و هم آتش. (مترجم برانکو: به بنده هم می گویند ایشان هم آب است و هم آتش). خوشبختانه کمک های خوبی داریم و همکاری خیلی خوبی داریم. می توانم به آنها اعتماد کنم. هم دستیاران کرواتم مثل آقای پانادیچ و مارکو و همین طور کمک های ایرانی مثل قنبرپور و باقری دوستان خوبی هستند. این هم برای من ثروت بزرگی است.

بازیکنان لاتهای جهانی اند!

وی درباره اینکه بلاژوویچ حتی فحش فارسی هم یاد گرفته و در زمان عصبانیت از آن استفاده کرد و آیا او هم چنین کاری را انجام می دهد یا خیر، اذعان داشت: آقای چیرو سبک کاری خودش را دارد. من کس دیگری هستم. مکرر پیش می آید در کار ما که عصبانی شویم اما سعی می کنم خود را کنترل کنم و عصبانی نشوم. البته اگر هم پیش بیاید بازیکنان می دانند که من قصد بدی ندارم. (مترجم برانکو: ایشان برای من ترجمه فحش ها را ممنوع کرده) بازیکنان که لاتهای جهانی اند و همه کارها از آنها بر می آید. 5 ثانیه ای همه زندگی آدم را در می آورند.

بازیکنان به کّل کّل نیاز دارند

سرمربی کروات پرسپولیس در بخش دیگری از صحبت هایش گفت: فوتبال ایران مدام باید مثل شب و روز باشد یا مثل همان آتش و آب اما من اینجا خیلی راضی ام و این بیشتر از همه به خاطر بازیکنان است. چون می دانم که واقعا دوست دارند کار کنند و علاقه دارند. حالا پیش می آید که کل کلی کنم با بازیکنان چون این را دوست دارم وقتی می بینم که شوخی می کنند و شادند. البته در کنارش کاری که می خواهند کنند را انجام می دهند. ورزش یعنی شادمانی و خوشحالی، ما هم وظیفه ما این است که شادمانی را به هواداران بدهیم. اگر شاد نباشد همه چیز خراب می شود. آن موقع دیگر هیجانی نیست. اتفاقا خود این شادی بخشی است که بازیکنان با هم کل کل کنند و رقابت کنند. مثلا می گویند عمرا اگر گل بزنی و آنها هم می گویند الان سوراخت می کنم. طبیعی است که بازیکنان جوان شادابی را بیشتر به تیم می آورند. مثل فرشاد، مسلمان، امید، رامین، مهرداد و…. عبوس نداریم. طبیعی است که بازیکنان مسن تر جدی ترند اما عبوس نداریم. طبیعی است که فضا را تا حد زیادی که بازیکنان در تیم ملی هستند شاداب می کنند. یواش یواش داریم آماده اش می کنیم که بعضی وقت ها کار را به بازیکنان ما نشان دهد. هیچ چیز بهتر از شادی و شاد بودن نیست.

چیزی قشنگ تر از کری خوانی نیست

برانکو همچنین درباره کری خوانی میان استقلال و پرسپولیس اضافه کرد: هر کدام از ما یک جور هستیم اما هیچ چیز بهتر از شوخی و شادابی نیست. بین استقلال و پرسپولیس همین کری خواندن ها شیرین است. همین الان صحبت کردیم که در تمرین هم کری و رقابت قشنگ است. مثل سوشا که با بازیکنان کری می خواند که بتوانند کیفیت کارشان را بالا ببرند. چیزی قشنگ تر از کری خوانی بین استقلال و پرسپولیس وجود ندارد. طبیعی است که همه ما تلاش می کنیم ببریم. همه استقلال و پرسپولیس با هم رفیق اند. همین بازیکنان در تیم ملی با هم رفیق هستند. در بازی هم همه تلاش را می کنند که ببرند ولی بعد بازی با هم رفیق اند. وقتی برای تیم ملی بازی می کنند همه تلاش را با هم انجام می دهند که تیم ملی برنده شود.

هواداران استقلال به من 4 نشان می دهند

وی در ادامه درباره اینکه در خیابان و زمان رفت و آمد چه برخوردی با هواداران استقلال دارد، تصریح کرد: من واقعا از هواداران استقلال تشکر می کنم. خیلی با هم عکس می گیریم. خودشان می گویند مثلا من هوادار استقلال هستم، با هم شوخی می کنیم و عدد 4 را نشان می دهند. سر به سر هم می گذاریم. بعد یک جو دوستانه مثبت ورزشی بین ما به وجود می آید.

هر کشوری آرزوی چنین دربی ای دارد

برانکو درباره دربی 81 که این فصل برگزار شد، گفت: بازی استقلال و پرسپولیس را دیدید که در زمین واقعا جنگیدند. هر دو تیم از خود مایه گذاشتند. کارت زردی اصلا نبود. هواداران مایه گذاشتند. یک دربی بود که هر کشوری آرزویش را دارد. هواداران هر دو طرف عالی بودند. یک رضایتمندی خیلی خوب برای من مربی به وجود آمد که جزوی از این نمایش بودم.

سطح دربی تهران از ال کلاسیکو هم بالاتر است!

وی در قیاس دربی ایران و کشورهای دیگری خاطرنشان کرد: دربی تهران حتی از رئال و بارسلونا هم بالاتر است. این دربی شاید دربی است که بیشترین تماشاچی را دارد. اولا 100 هزار نفر به استادیوم می آید که در ال کلاسیکو این طور نیست. صد میلیون هم از تلویزیون تماشا می کردند که هیجان با خودش می آورد. ایران باید به خودش ببالد برای این دربی که هر سال برگزار می شود. بازیکنان هر دو تیم تا حد توانشان جنگیدند. یکی از بهترین لحظه های این دیدار زمانی بود که امید عالیشاه توپ را به درون دروازه نزد رحمتی بغلش کرد اما برای امید سخت بود ولی همین که رحمتی بغلش کرد کار حکیمانه ای بود.

خوشحالی ما از تساوی در دربی طبیعی بود

سرمربی پرسپولیس درباره اینکه به نظر می رسید او و تیمش از تساوی در دربی خوشحال تر هستند، بیان داشت: بله، این تساوی باعث شادی بود به خاطر اینکه داشتیم بازی را می باختیم. به جای اینکه بازی را ببریم چون تیم بهتر بودیم و شانس بیشتر داشتیم، با یک امتیاز خوشحال شدیم

سوشا از پارسال در وضعیت بهتری است

وی درباره وضعیت دروازه بانان این فصل پرسپولیس اظهار داشت: قبل از هرچیز بگویم به هر حال سوشا از فصل قبل بود و مرتضی و ایمان بعد آمدند. سوشا از لحاظ کاری حرفه ای است. می توانم بگویم که هر سه دروازه بان ما خوب هستند و حرفه ای کار می کنند. در مورد سوشا که در تیم ملی هم است واقعا دارد زحمت می کشد. در تمرینات خیلی جدی است و مطمئنم که پیشرفت می کند. نسبت به پارسال خیلی فرمش بهتر شده و حالا این دو جوان تر هستند.

ایران چند دروازه بان فوق العاده دارد

برانکو درباره وضعیت دروازه بانی در ایران گفت: ایران واقعا چند دروازه بان فوق العاده دارد. هم لک، هم سوشا، هم حقیقی خوب هستند. دروازه بان تراکتورسازی و دروازه بان ذوب آهن نیز وضعیت خوبی دارند. دروازه بان های خوب خیلی زیادی داریم.

نمی دانم چرا رحمتی از تیم ملی رفت

وی درباره دعوت نشدن رحمتی به تیم ملی و اینکه آیا او اگر جای کی روش بود رحمتی را دعوت می کرد یا خیر، عنوان کرد: من دلایل این را نمی دانم که واقعا چرا رحمتی از تیم ملی رفت. البته می توانم بگویم که رحمتی دروازه بان فوق العاده ای است. آن موقع هم زمانی که من بودم، بازیکن خیلی خوبی بود. حالا چرا رفته، نمی خواهم وارد این داستان ها شوم.

شخصیت دایی طوری نیست که در کار مربی دخالت کند

سرمربی پرسپولیس در واکنش به شائبه ای که در جام جهانی 2006 درباره دخالت علی دایی در هدایت تیم به گوش می رسید، گفت: این را از کجا آوردید؟ شما در واقع با این حرف دارید به علی دایی توهین می کنید. علی دایی بهترین بازیکن آسیا و جهان است. فکر می کنید که علی دایی با آن شخصیت بالایش می تواند بیاید برای مربی تعیین تکلیف کند؟ نمی دانم چه کسی می تواند این حرف را بزند. نه به خاطر من یا بلاژویچ به خاطر خودش درست نیست چون آدم محترمی است. او بازیکن بزرگی است و نشان داد که مربی بزرگی هم است و قطعا خودش به خودش این اجازه را نمی دهد.

دایی خودش تشخیص داد برود

وی درباره اینکه عادل فردوسی پور بعد از آخرین دیدار ایران در جام جهانی 2006 گفت خداحافظ جام جهانی، خداحافظ برانکو و خداحافظ علی دایی اذعان داشت: بله. باید هم می گفت. چون من قراردادم تمام شده بود. علی دایی 37 ساله شده بود و طبیعی بود که باید خداحافظی می کرد. ما همه رفتنی هستیم. البته دایی را هیچ کسی مجبورش نکرد برود. خودش تشخیص داد که کارش در تیم ملی تمام شده است. همین طور که من گفتم بعد از جام جهانی قرارداد من تمام شده بود.

قطعا دایی بهتر از نورمحمدی است

برانکو درباره اینکه می توان علی دایی و رضا نورمحمدی کاپیتان فعلی پرسپولیس را قیاس کرد، اضافه کرد: رضا کاپیتان تیم است. کاپیتانی که تیم و باشگاه پذیرفته است. کاپیتان پرسپولیس بودن و کاپیتان تیم ملی بودن جایگاه خاصی دارد. ایشان به عنوان یک کاپیتان واقعا رفتارش مثل یک کاپیتان است و هر کاری که باید یک کاپیتان انجام بدهد را می دهد. اگر بخواهید با علی دایی مقایسه اش کنید معلوم است که دایی بهتر است و افتخارات زیادی دارد. این نسل دارد تاریخ خودش را می سازد. این بازیکنان همچنان زمان پیش رو دارند.

هواداران بعد از بازی داغ بودند

وی درباره اتفاقات بعد از بازی با نفت تهران و مسائلی که برای بازیکنان مثل طارمی که بعضی از هواداران الفاظ بدی نسبت به او به کار برده اند و فوت یک هوادار گفت: این ورزش است. فوتبال است. متاسفانه این حادثه بدی روی داد. غم انگیزترین فاجعه ای که می تواند رخ دهد. طبیعی است که ما به خاطر این واقعه غمگین هستیم. به خانواده آن مرحوم از صمیم قلب تسلیت می گوییم اما هیچ کاری از دست ما بر نمی آید. اتفاقی است که افتاده است. بازیکنان تلاش شان را می کنند. این طبیعی است که وقتی هواداران دیدند که چند شانس از دست رفت و یک هوادار هم از دست رفت، آن ناراحتی ها پیش می آید. حرفهایی که نباید زده شود به زبان می آید. همه بعد از بازی داغ هستند.

پرسپولیسی بودن این فشارها را هم دارد

سرمربی پرسپولیس درباره اینکه تیم الان جام حذفی را از دست داده و هواداران از وی یک چهره قهرمان می بینند. چرا که در تیم ملی ایشان نتایج خوبی گرفته، گفت: هوادار اگر نتیجه نگیریم ناراضی خواهد بود. پرسپولیس حالا 40 میلیون هوادار دارد. در تمام کیفیت هایی که پرسپولیس و بازیکنانش دارد باید این را بدانید که تحت استرس و فشار هم باید کار کنند. به هر حال در پرسپولیس بودن این فشارها را هم دارد.

ضربه آخر خیلی کار ساده ای نیست

وی درباره مشکل گلزنی تیم پرسپولیس عنوان کرد: مهاجم یک چیز ذاتی است. گلزنی ذاتی است و شانس هم برایش مهم است. من نمی خواهم وارد این بحث شوم که قبلا چه بوده و چه شده است اما واقعیت این است که ما الان خیلی خوب بازی می کنیم. ضربه آخر خیلی کار ساده ای نیست. مخصوصا در بازی ها ببینید که بچه ها چقدر شاداب بازی می کنند و من لذت می برم. ما در سایه کار و کار و تلاش این نقیصه را از بین می بریم.

در تیمم دایی را کم دارم

برانکو در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در این برهه زمانی  آیا تیم پرسپولیس به یک علی دایی احتیاج دارد یا نه گفت: این طبیعی است. قطعا کم داریم.من از شما می پرسم. در تیم ملی ما علی دایی کم نداریم؟ او یکی از بزرگترین گلزن های تاریخ دنیاست.

از بلاژوویچ خبری ندارم

وی درباره اینکه آیا با بلاژوویچ سرمربی سابق تیم ملی و دوست قدیمش ارتباط دارد، گفت: خیلی وقت است که با هم تماسی نداشتیم. شاید بیش از یک سال است. ایشان هم سوئیس زندگی می کنند و من هم که ایران و امارات بودم و تماس ها کمتر است. به همین خاطر نزدیک هم نیستیم.

خیلی از بازیکنان کرواسی شاگرد برادرم بودند

سرمربی پرسپولیس همچنین درباره برادرش که مدتی در برق شیراز هم مربیگری می کرد، اذعان داشت: در یک مدرسه فوتبال کرواسی هم مدیر مدرسه فوتبال است و هم مربیگری می کند. ایشان مربی در رده های پایه است. چندین بار قهرمان جام حذفی شده، خیلی بازیکنان زیادی از لیگ برترمان از زیر دست ایشان بیرون آمدند که بعد به تیم ملی آمدند و الی آخر…

حیف است از دادکان استفاده نشود

وی در باره حضور محمد دادگان برای حضور در فدراسیون فوتبال گفت:  متاسفانه هنوز همدیگر را ندیدیم اما اولین فرصت که پیش بیاید دوست دارم ایشان را ببینم و خواهم دید چون همکاری خیلی عالی با هم داشتیم و بهترین نتایج را 40 سال اخیر با ایشان در تیم ملی به دست آوردم. به هر حال فردی که قبلا بازیکن بوده، مربی هم بوده و استاد دانشگاه هم بوده و این همه تجربه دارد یک ثروتی و یک نعمتی است که می تواند برای فدراسیون فوتبال کشور کار کند. حیف است که از دانش و تجربه ایشان استفاده نشود.

استیماچ بازیکن من بود

برانکو درباره حضور استیماچ در سپاهان افزود: او بازیکن سابق من بود و تازه آمده است ولی به هر حال مربی تیم ملی کرواسی هم بوده است. به عنوان یک بازیکن هم افتخارات زیادی دارد. به عنوان یک مربی هم مربی خوبی است و مطمئن هستم که موفق خواهد بود.

غیبت سربازان کار اسکوچیچ را سخت کرد

وی در پایان در پاسخ به این سوال که اسکوچیچ برف امسال را در فولاد می بیند، گفت: من هیچ وقت منفی فکر نمی کنم. بازیکنان خیلی مهم هستند. چون خیلی از بازیکنانش به سربازی رفتند و خیلی سخت می شود این را جبران کرد. حالا چطور ادامه پیدا می کند، نمی دانم.

کاپ
دیدگاهتان را بنویسید