برای آنها که می‌خواهند سوشا را «آدم» کنند

پرسپولیس اف سی: وضعیت عجیبی است. دروازه‌بان پرسپولیس را به خاطر صحنه‌ای که داور بازی با ملوان دیده و به خاطرش یک کارت زرد به او داده از بازی با سیاه‌جامگان محروم کردند. برانکو از این شرایط شاکی است. شاید هم حق داشته باشد. او در ایران چیزهایی دیده که بعید است مشابهش هیچ کجای دیگر جهان پیدا شود. با این همه، شگفتی‌های حکم کمیته انضباطی جای دیگری است؛ آنجا که معاون این کمیته در مصاحبه با روزنامه گل در مورد احضار و مجازات سوشا مکانی می‌گوید: «می‌خواهیم بدانیم دردش چیست؟ چرا آدم نمی‌شود؟» این جملات اعجاب‌آور شاید به خوبی رویکرد نهاد قانونگذار فوتبال در ایران را نشان بدهد؛ مجموعه‌ای که باید سیاست اصلاحی داشته باشد، اما آشکارا استراتژی تخریبی اتخاذ کرده است. گیریم که بازیکن پرسپولیس یاغی باشد، گیریم که او مکررا تخلف کرده باشد؛ آیا چنین ادبیاتی برای برخورد با وی درست است؟

از سوشا مکانی ایراد می‌گیرند که چرا نمی‌تواند بر اعصاب خودش مسلط باشد. از او انتظار دارند با یک بار برخورد درست شود و راه صحیح را پیدا کند. این در حالی است که مکانی نه درس حقوق خوانده، نه کت و شلوار پوشیده و نه ادعای اصلاح جامعه را دارد. او صرفا یک فوتبالیست است که به خاطر مهارت نسبی‌اش در دروازه‌بانی سر از لیگ برتر درآورده و به شهرت رسیده است. با این حال همین آقایانی که رفتار او را تقبیح می‌کنند و برایش جریمه در نظر می‌گیرند، رفتاری به مراتب زشت‌تر از این بازیکن دارند. به فرض که گلر جوان پرسپولیس در شرایط بازی «جوگیر» شده و دست به یک رفتار ناشایست زده؛ آیا این باید باعث شود دوستان تحصیل‌کرده و پرمدعای ما در کمیته انضباطی چنین عکس‌العملی نشان بدهند و با این ادبیات به استقبال او بروند؟ چگونه می‌توان تادیب و تربیت واقعی و دلسوزانه افراد خطاکار را انتظار کشید، در حالی که خشم و عصبیت لابلای تک‌تک کلمات دوستان موج می‌زند؟

امثال سوشا مکانی چرا باید سرشان را پایین بیندازند و راه درست را پیدا کنند، وقتی خیلی از آدم‌هایی که در موقعیت بالادست آنها قرار دارند و کلی هم ادعای‌شان می‌شود، وضع به مراتب بدتری دارند؟ سوشا را چه کسی باید درست کند؟ کمیته انضباطی که خشم از واژگان رییس و معاونش می‌بارد؟ آقای مربی که خودش به ستوه آمده و به سیم آخر زده یا جناب داور که از لج تماشاگران و به خاطر فحاشی آنها، مثل نقل و نبات بین همه کارت پخش می‌کند و جرقه آتش را می‌زند؟ نه رفقا؛ امثال سوشا و صادقیان تافته جدا بافته نیستند. آنها تکه‌هایی از پازل آشفته فوتبال ما به حساب می‌آیند؛ فوتبالی که مسوول کمیته انضباطی‌اش می‌خواهد بداند سوشا دردش چیست؟ چرا «آدم» نمی‌شود. وااسفا!
دیدگاهتان را بنویسید