برای ستاره‌ای که علیه خودش جنگید/ خوابِ تلخ علیرضا

پرسپولیس اف سی: نیکبخت در یک هفته اخیر، هر روز علیه برنامه نود و نظرسنجی‌اش مصاحبه کرده است. او هنوز هم شکست را باور ندارد. شکستِ نیکبخت به دست نیکبخت.

یک/آبی‌های پایتخت ایران، توپ را به تور دروازه الاتحاد رسانده‌اند. هر بازیکن، به سمتی می‌دود و آقای گزارشگر روی بلندترین فرکانس ممکن فریاد می‌کشد. گلزن مسابقه اما، با خونسردی برای شادی گل ویژه‌اش آماده می‌شود. برای شماره گرفتن و تلفنی حرف زدن با کفش فوتبال. او استارِ دیوانه فوتبال ایران است. مهره‌ای که در بازی برگشت با الاتحادی‌ها، دو پیراهن روی هم پوشیده تا یکی از آن ها را به میان سکوها پرتاب کند و دقایقِ بعد از گل را به جای دنبال کردن جریان بازی، روی زمین دراز می‌کشد و به آینده درخشان پیش‌رو فکر می‌کند. مردِ مبدع شادی‌های ویژه گلزنی، چه در زمین فوتبال و چه بیرون از آن، در جذاب بودن از ستاره‌های سینمایی عقب نمی‌ماند. در همان سال‌ها، اروپا می‌توانست راه نجات بازیکنی باشد که در ایران، حتی بند کفش‌هایش هم سوژه می‌شدند. او اما در ایران باقی ماند تا قدم‌هایش، درست مثل نامش کوتاه شوند. نیکی. سایه مهارنشدنی بازیکنی که خیلی زود از ارتفاع ابرها سقوط کرد.

دو/ در سال‌های اول درخشش نیکی، هنوز گزارشگرها نمی‌دانستند که بین واحدی و نیکبخت، کدام را باید اول در نام خانوادگی او به کار ببرند اما همه مطمئن بودند که این پسر، ستاره خواهد شد. پسرِ مشهدی همه فوتبال ایران، همه المان‌های محبوب شدن را داشت. ستاره‌ای که در زمین ساپورت می‌پوشید و با مدل موهایش، به جوان‌ترها الگو می‌داد. فوتبال اما آرام آرام جایی میان اولویت های او گم شد. نیکبخت در استقلال، یک سوپراستار تمام عیار بود اما ناگهان تصمیم گرفت پیراهن پرسپولیس را بر تن کند و با شبیخونِ ناسزاهای سکوهای آبی روبرو شود. نیکی با قرمزها سال‌های خوبی داشت و قهرمان ایران شد و درست در اوج، خودش را تا بلندگوی جواد هاشمی تنزل داد تا تاکید کند هرگز هیچ علاقه‌ای به رنگ آبی نداشته است. او اما در سال‌های پایانی، به استقلال برگشت و این باشگاه را خانه خودش معرفی کرد. به خاطر یک فصل بازی بیشتر در سطح اول فوتبال ایران، نیکی حالا دیگر محبوبیت در میان پرسپولیسی ها را هم از دست داده بود. داستان نیکبخت، داستانِ خوابِ تلخ بازیکنی است که سال‌ها در فوتبال ایران دوست داشته شد اما خودش را آنقدر دوست نداشت که مراقب اعتباری که به سختی در فوتبال ایران ساخته باشد.

سه/ علیرضا دوران ملی پرفراز و نشیبی داشت. وقتی در اوج بود، در دعوای شماره 11 با خداداد موردحمایت بلاژ قرار گرفت و در تیم او درخشید. تیمی که در نهایت به جام جهانی نرفت تا سکوهای پرتاب مهمی برای این بازیکن از دست برود. نیکبخت در سال های بعد، همه تورنمت های مهم ملی را در آخرین لحظات به خاطر مصدومیت از دست می داد. او فاصله زیادی با از دست دادن بازی حساس تیم برانکو با اردن نیز نداشت اما با تلاش دادکان از حاشیه دیگری رهایی پیدا کرد تا گل حساس دیگری برای تیم به ثمر برساند و با سلام نظامی فرستادن به رئیس فدراسیون، از خجالت او دربیاید. گل قیچی برگردان نیکبخت به کویت، هنوز یکی از زیباترین گل‌های تاریخ تیم ملی است. اگر چه تنها چند روز بعد از آن گل استثنایی، نیکبخت با یک گل به خودی بزرگ برای همیشه از تیم ملی کنار گذاشته شد. تراژدی او درست در همین نقطه رقم می خورد. گل‌های نیکبخت به خودش، همیشه کارسازتر بودند.

چهار/در یک هفته گذشته، نیکبخت تقریبا هر روز مصاحبه‌ای علیه برنامه نود و نظرسنجی بهترین هافبک‌های چپ بعد از انقلاب در فوتبال ایران انجام داده است. نیکی هنوز هم باور ندارد که اشکان دژاگه، بعد از فقط چند سال حضور در فوتبال ایران توانسته باشد آرای بیشتری از او به دست بیاورد و سعی می کند به خودش بقبولاند که مخاطبان نود، تشکیل دهنده همه جامعه فوتبال ایران نیستند. ستاره سابق شماره 11، مدت ها قبل از اشکان، به خودش باخته است. حالا دژاگه، به عنوان سمیل سختکوشی در نسل نوی فوتبال ایران، با تلاش، دوندگی و تکنیک، ثابت می کند برای دلفریب بودن، نیازی به موهایِ دستکاری شده و تیپِ مکش مرگ ما نیست. نظرسنجی‌های نود نیز مثل تیم ملی فوتبال، بیشتر از مدل‌ها، به جنگجوها نگاه می‌کنند.

 محمدحسین عباسی/ آی اسپورت 




دیدگاهتان را بنویسید