بررسی حریفان نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا

مراسم قرعه‌کشی دور گروهی چهاردهمین دوره فوتبال لیگ قهرمانان آسیا دیروز در کوالالامپور مالزی برگزار شد تا ۳ نماینده ایران در این مرحله حریفان خود را بشناسند.

در این دوره ایران ۳ سهمیه صعود مستقیم به دور گروهی و یک سهمیه پلی آف در اختیار دارد که بر همین اساس تیم‌های سپاهان و ذوب آهن اصفهان و تراکتورسازی تبریز در مرحله گروهی و تیم نفت تهران از مرحله پلی‌آف در فصل جدید رقابت‌‌ها کار خود را آغاز خواهند کرد.

*گروه‌بندی غرب آسیا به شرح زیر است:

گروه A: سپاهان ایران، پلی آف یک (برنده الاتحاد عربستان و الوحدات اردن)، لوکوموتیو ازبکستان، النصر امارات

گروه B: ذوب آهن ایران، النصر عربستان، پلی آف ۳ (برنده بنیادکار ازبکستان و الشباب امارات)، لخویا قطر

گروه C: تراکتورسازی ایران، الهلال عربستان، پاختاکور ازبکستان، پلی آف ۴ (برنده الجزیره امارات و السد قطر)

گروه D: پلی آف ۲ (برنده الجیش و نفت ایران)، الاهلی عربستان، نسف قارشی ازبکستان، العین امارات.

حال پس از آنکه نمایندگاه کشورمان حریفانشان را در لیگ قهرمانان آسیا شناختند بهتر است بیشتر به حریفان آنها پرداخته شود تا مشخص شود این تیم‌ها در لیگ‌های خود چه وضعیفی دارند.

در این گزارش به عملکرد حریفان نمایندگان کشورمان در این فصل و فصل گذشته پرداختیم.

گروه A: سپاهان( گروه نه چندان سخت)

النصر امارات ( حریفی آسان)

تیم النصر امارات که یکی از حریفان سپاهان اصفهان در گروه A است با توجه به عملکرد این تیم از ابتدای فصل در لیگ برتر امارات به نظر می‌رسد حریف نه چندانی قدرتمندی برای شاگردان استیماچ باشد.  النصر در لیگ برتر امارات که اکنون ۱۰ هفته از آن گذشته با ۲۱ امتیاز در رده سوم قرار دارد. این تیم در سه دیدار گذشته خود در لیگ برتر امارات دو بازی را توانسته پیروز باشد و یک دیدار را شکست خورده است و عملکرد نسبتا خوبی را از خود به نمایش گذاشته است.

لوکوموتیو تاشکند (نایب قهرمان سال گذشته لیگ ازبکستان)

تیم دومی که حریف سپاهان است عنوان نایب قهرمانی در لیگ ازبکستان را  یدک می‌کشد. تیم لوکومتیو تنها با اختلاف یک امتیاز از تیم پاختاکور نایب قهرمان لیگ ازبکستان شد.در نتیجه این تیم  ازبکستانی می‌تواند حریف نه چندان قوی برای سپاهانی‌ها باشد.

گروه B: ذوب آهن( گروه طاقت فرسا)

النصر عربستان( قهرمان دو فصل پیاپی لیگ برتر عربستان)

النصر عربستان قهرمان دو فصل گذشته لیگ برتر عربستان است. اما در آغاز این فصل با بحران شدیدی روبرو شده و نتایج ضعیفی را کسب کرد. در نتیجه سران باشگاه عربستانی تصمیم گرفتند سرمربی تیم را اخراج کنند. پس از یک هفته باشگاه النصر فابیو کاناوارو مدافع محبوب سابق آتزوری را به عنوان سرمربی جدید خود معرفی کردند.  اما کاناوارو هم در دو هفته گذشته حضور خود در این تیم نتایج چندان جالبی را نگرفته است. در دو دیدار گذشته خود یک برد و یک شکست را داشته است. اکنون تیم النصر با گذشت ۹ هفته از لیگ برتر عربستان با ۱۴ امتیاز در رده هفتم قرار دارد. با این شرایط موجود ذوب آهن می‌تواند حریفش را شکست دهد و به نظر می‌رسد که ذوب آهن مقابل این نماینده عربستانی مشکلی نداشته باشد.

لخویا (قهرمان فصل گذشته لیگ ستارگان قطر)

حریف دوم شاگردان گل‌محمدی باز هم قهرمان فصل پیش لیگ کشورش است. لخویا در فصل گذشته موفق به کسب قهرمانی در لیگ ستارگان قطر شد. اما در آغاز این فصل نتایج جالبی را نگرفت و چند شکست پیاپی را تجربه کرد. البته در ۵ دیدار گذشته خود شکستی نداشته و در حال حاضر به روزهای اوج خود نزدیک می‌شود. این تیم در آخرین دیدار خود توانست تیم الاهلی که جباری و منتظری را در ترکیب خود دارد با ۴ گل مغلوب کند. با این وجود کار ذوب آهن مقابل لخویا سخت خواهد بود.

گروه C: تراکتور سازی ( گروه مرگ)

پاختاکور تاشکند (قهرمان سال گذشته لیگ برتر ازبکستان)

نماینده دیگر ازبکستان پاختاکور است که با تیم تراکتورسازی هم گروه شده است. پاختاکور تاشکند که همیشه در لیگ برتر ازبکستان از مدعیان است می‌تواند حریف سرسختی برای شاگردان قلعه نویی باشد. لیگ ازبکستان در این فصل هنوز آغاز نشده است اما با نگاه به عملکرد فصل گذشته این نماینده ازبکستان می‌توان دریافت که تراکتورسازی حریف سختی را پیش رو دارد. این تیم توانسته در فصل گذشته قهرمانی را از چنگ لوکوموتیو در بیاورد.

الهلال عربستان (قهرمان دو دوره لیگ قهرمانان آسیا)

الهلال عربستان حریف قدرتمند دیگر شاگردان قلعه نویی است این تیم که در سال گذشته در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا توانست در میان ۴ تیم برتر آسیا قرار بگیرد و به نوعی قدرتمندترین حریف تراکتورسازی به شمار می‌آید. با نگاه به عملکرد این نماینده عربستانی در لیگ برتر عربستان می‌توان درک کرد که این تیم در آمادگی کامل به سر می‌برد. زیرا با گذشت ۹ هفته از لیگ برتر عربستان تنها با یک شکست با ۲۴ امتیاز در صدر جدول قرار دارد.

گروه D الجیش قطر (حریف سرسخت همیشگی نفت)

تیم نفت تهران در مرحله پلی آف بار دیگر حریف الجیش قطر شده است. الجیش که در این فصل از لیگ ستارگان قطر نتایج خوبی را گرفته است می‌تواند حریف قدرتمندی مقابل شاگردان منصوریان باشد. الجیش در این فصل تمام دیدارهای خود را با اختلاف ۴ یا ۵ گل به پیروزی رسیده است و یکی از مدعیان قهرمانی در این فصل به شمار می‌آید. این تیم در آخرین دیدار خود در لیگ ستارگان قطر مقابل تیم ام‌صلال  که آندرانیک تیموریان کاپیتان تیم ملی کشورمان را در ترکیب تیم خود دارد قرار گرفت اما در این دیدار با نتیجه ۳ بر ۲ مغلوب یاران آندو شد. با وجود این شکست تیم الجیش اکنون با ۲۳ امتیاز در رده دوم قرار دارد. الجیش سال گذشته هم درمرحله پلی آف قرار گرفت که مغلوب شاگردان منصوریان شد و از راهیابی به مرحله بعد بازماند.

منبع: فارس
دیدگاهتان را بنویسید