بهترین کاپیتان لیگ کیست؟/نورمحمدی در رتبه آخر!

پرسپولیس اف سی:  انتظار از کاپیتان تیم همیشه بالاست.

در ایران مثل کشورهایی مثل ایتالیا و اسپانیا بازوبند کاپیتانی به قدیمی ترین بازیکن تیم داده می شود. آیا این بازیکنان قدمی و با تجربه در این فصل توانسته اند مهره موثری برای تیم شان باشند؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال می توان از نمرات بازیکنان کمک گرفت.

گروه آنالیز برنامه نود، هر هفته پس از برگزاری بازی های لیگ به بازیکنان بر اساس شیوه نمره دهی نشریه آلمانی کیکر نمره می دهد. هر بازیکنی که بیش از ۳۰ دقیقه بازی کرده باشد مورد ارزیابی قرار می گیرد و نمره خواهد گرفت.از طرفی بازیکنانی که در بیش از نیمی از بازی های تیم شان حضور داشته باشند وارد جدول کلی رتبه بندی بازیکنان می شوند.

هم اکنون اکثر کاپیتان های ۱۶ تیم لیگ برتر در جدول کلی حضور دارند، هر چند که چند کاپیتان بنا بر دلایلی در این فصل هنوز در نیمی از بازی های به میدان نرفتند و اصلا وارد جدول کلی نشدند.

با بهترین کاپیتان های لیگ آشنا شویم؛

مهدی رجب زاده- ذوب آهن- نمره۲،۷۱

مهدی رجب زاده کاپیتان تکنیکی ذوب آهن در این فصل هم همچنان با طراوت بازی می کند. او یکی از عوامل اصلی موفقیت ذوب آهن در این فصل است. کاپیتان ۳۷ ساله ذوب در رده بندی کلی بازیکنان لیگ در رده دهم قرار دارد. به غیر از رجب زاده هیچ کاپیتانی در جمع ۱۰ بازیکن برتر لیگ حضور ندارد و رجب زاده حالاحالاها می تواند عنوان باکیفیت ترین کاپیتان لیگ را حفظ کند. این بازیکن کهنه کار سومین بازیکن تیمش است.

پژمان نوری- ملوان- ۲،۸۳

پژمان این فصل هم یکی از بهترین های تیمش است. این هافبک جنگجو در سن ۳۵ سالگی بر اساس نمرات گروه آنالیز نود بهترین بازیکن ملوان در سیزده هفته گذشته بوده است. در جمع کاپیتان های لیگ برتری نوری با قرارگرفتن در جایگاه بیست و دوم، جایگاه دوم را به خود اختصاص داده است.در بین ۱۶ کاپیتان لیگ، نوری تنها کاپیتانی است که بهترین بازیکن تیمش هم هست.

ابوالفضل ابراهیمی – صبا- ۲،۸۵

کاپیتان ۳۳ ساله صبا که در خط میانی توپ می زند در این فصل بسیار خوب کار کرده. اینکه صبا تیم چهارم جدول است یکی از دلایلش بازی های موثر ابراهیمی بوده است او با قرار گرفتن در رده بیست و چهارم، سومین کاپیتان برتر لیگ تا اینجای کار به شمار می رود. در بین صبایی ها ابراهیمی سوم است.

مهدی رحمتی – استقلال- ۲،۹۶

در جمع کاپیتان های لیگ برتر چهار کاپیتان، میانگین نمره کمتر از ۳ دارند. چهارمین آنها مهدی رحمتی است که با درخشش در دو ماه اخیر خیلی خوب در جدول کلی پیشروی کرده است و هم اکنون در رده ۳۴ جدول کلی بازیکنان قرار دارد. بر اساس نمرات، رحمتی ۳۲ ساله بازیکن سوم استقلال است.

حسین بادامکی – پدیده – ۳،۱۲

هافبک کهنه کار پدیده در این فصل بازیهای خوبی برای تیم شهرش انجام داده است. بر اساس نمرات نود، بادامکی پس از محسن یوسفی دومین بازیکن پدیده در این فصل است. این کاپیتان ۳۴ ساله با قرار گرفتن در جایگاه ۵۴ بازیکنان لیگ برتر پنجمین کاپیتان برتر به شمار می رود.

محمد ایران پوریان – تراکتورسازی – ۳،۱۵

کاپیتان ۳۰ ساله تراکتورسازی که توانایی بازی در دو پست دفاع و هافبک را دارد در این سیزده هفته برای تیمش بازیکن بدی نبوده اما با این حال محمد ایران پوریان بر اساس نمرات نود جزو سه بازیکن برتر تیمش نیست. او در جمع بازیکنان لیگ در رده ۶۰ ام قرار دارد. در واقع از این به بعد با کاپیتان های نسبتا خوب آشنا می شویم. کاپیتانهای که بین رده ۶۰ تا ۱۰۰ رده بندی کلی اند و معمولا جزو سه بازیکن برتر تیمشان نیستند و در رده های چهارم و پنجم تیمشان دیده می شوند.

بهادرعبدی – راه آهن – ۳،۲۱

کاپیتان ۳۱ ساله راه آهن این فصل هم جزو خوبهای تیمش بوده هر چند که راه آهن چند هفته ای است که بسیار بد نتیجه می گرد. بهادر عبدی هم اکنون بازیکن هفتاد و سوم لیگ و بازیکن سوم راه آهن است.

ابراهیم صادقی – سایپا- ۳،۳۶

کاپیتان وفادار سایپا در سن ۳۶ سالگی هم مهره ای قابل اتکا برای تیمش بوده است. صادقی در رده بندی کلی بازیکنان در پله ۹۳ است.

از این جا به بعد با کاپیتانهایی آشنا می شوم که در جمع ۱۰۰ بازیکن برتر لیگ قرار ندارند و نمی توان گفت که عملکرد موفقی در این فصل داشته اند.

رضا عنایتی – سیاه جامگان-۳،۴۲

مهاجم کهنه کار لیگ ایران، رضا عنایتی۳۹ ساله در این فصل کاپیتان تیم شهرش سیاه جامگان است. عنایتی مسن ترین کاپیتان لیگ محسوب می شود او که رکورددار گلزنی در لیگ برتر هم هست با توجه به حال و روز سیاه جامگان در این فصل هنوز نتوانسته خوش بدرخشد و فعلا در جایگاه ۱۰۷ بازیکنان حضور دارد.

مرتضی اسدی- گسترش فولاد- ۳،۵۴

این مدافع ۳۶ ساله در رتبه ۱۳۶ بازیکنان حضور دارد.

عادل کلاه کج- استقلال اهواز – ۳،۵۷

کاپیتان ۳۰ ساله استقلال اهواز در جایگاه ۱۴۲ بازیکنان دیده می شود.

لئونارد مساریچ – فولاد خوزستان – ۳،۶۲

این فصل فولاد لیگ را با کاپیتان های دیگری شروع کرد اما در نهایت دراگان اسکوچیچ، هموطنش لئونارد مساریچ ۳۲ ساله را به عنوان کاپیتان فولاد برگزید. در تیم بحران زده فولاد، مساریچ هم آش دهان سوزی نبوده و در رده ۱۵۰ بازیکنان حضور دارد.

رضا نورمحمدی – پرسپولیس – ۴

بعد از فوت هادی نوروزی بازوبند کاپیتانی پرسپولیس به رضا نورمحمدی رسید. در جمع ۱۶ کاپیتان لیگ برتری ۱۳ کاپیتان در جدول کلی رده بندی بازیکنان حضور دارند که در بین آنها نورمحمدی با میانگین نمره ۴ و قرار گرفتن در رتبه ۱۷۶ دارای بدترین عملکرد است. البته سه کاپیتان هستند که تعداد بازیهایشان در حدی نیست که وارد رده بندی کلی شوند. قبل از کاپیتان شدن نورمحمدی ۳۴ ساله، میانگین نمرات هادی نوروزی ۳،۳۰ بود که متوسط محسوب می شود.

آنهایی که در جدول نیستند؛

 محرم نویدکیا- سپاهان

محرم خیلی دیر به سپاهان اضافه شد. کاپیتان ۳۳ ساله سپاهان در سه بازی نمره گرفته که البته میانیگن نمراتش نمره ضعیف ۴ است. اگر محرم به گرفتن همین نمرات ادامه دهد در نهایت در جدول کلی یک جایگاه پایین نصیبش می شود. قبل از بازگشت نویدکیا هادی عقیلی کاپیتان سپاهان بود. میانگین نمره این مدافع بسیار بد است؛ ۴،۱۷. اگر عقیلی ۳۴ ساله الان کاپیتان سپاهان بود عنوان ضعیف ترین کاپیتان لیگ پانزدهم را از آن خود کرده بود.

علیرضا عزتی – نفت

کاپیتان نفت تهران با ۲۸ سال سن جوان ترین کاپیتان لیگ است. او در فصل قبل بسیار خوب بازی کرد و از عوامل موفقیت نفت بود، اما این فصل به دلیل آسیب دیدگی تنها در ۴ بازی نمره گرفته است که میانگین ۳،۶۳ نشان می دهد در همان بازیهای هم خوب نبوده است.

هادی خنیفر- استقلال خوزستان

کاپیتان استقلال خوزستان هم مثل کاپیتان نفت بیشتر بازی ها را به دلیل مصدومیت از دست داده است. این هافبک ۳۱ ساله در ۶ بازی نمره گرفت، میانگینش ۳،۸۳ است که نمی تواند نمره جالبی باشد.
دیدگاهتان را بنویسید