بهروان: فوتبال کویت تعلیق شده و سهمیه اش تقسیم می شود

پرسپولیس اف سی: رئیس کمیته مسابقات سازمان لیگ از کم شدن سهمیه فوتبال ایران در لیگ قهرمانان آسیا خبر داد.

غلامرضا بهروان پس از قرعه‌کشی میزبان‌ها و میهمان‌های مرحله یک هشتم نهایی جام حذفی گفت: قرعه‌کشی برابر برنامه‌ریزی قبلی صورت گرفت و برنامه مسابقات هم از قبل اعلام شده بود. قرعه را هم خود تیم‌ها مشخص کردند و باید راضی باشند. خودشان قرعه را برداشته‌اند و فکر کنم دیگر نگران دست‌های پشت پرده نیستند.

وی افزود: اکنون مسئله قرعه‌کشی نیست، بلکه ما باید نگران برگزاری مسابقات‌مان باشیم که به این شکل صورت نگیرد که برخی تیم‌ها کنار بکشند. این مسئله خوب نیست و باید برنامه‌ریزی خاصی صورت بگیرد تا این اتفاق رخ ندهد. به طور مثال بازی‌ها رفت و برگشت باشد تا شرایط فنی هم بهتر شود. الان جام حذفی فقط در لفظ است و شرایط فنی خوبی ندارد، چون همه تیم‌ها کنار می‌کشند.

رئیس کمیته مسابقات سازمان لیگ با بیان اینکه باید کیفیت باشگاه‌ها بالاتر برود، اظهار داشت: در حال حاضر سهمیه تیم‌های لیگ قهرمانان آسیا به این شکل است که 30 درصد عملکرد تیم‌های ملی و 70 درصد عملکرد باشگاه‌ها در نظر گرفته می‌شود. این در حالی است که AFC می‌خواهد مانند اروپا صد درصد عملکرد باشگاه‌ها را در نظر بگیرد. البته این مسئله در اروپا به این شکل است که در تیم‌های آنها همه بازیکنان می‌توانند خارجی باشند، اما در آسیا این‌طور نیست.

بهروان درباره اینکه آیا سهمیه 2+2 ایران در لیگ قهرمانان آسیا نهایی شده است یا نه،‌ خاطرنشان کرد: اکنون هم می‌گویم که 30 نوامبر یعنی 10 آذرماه تصمیم‌گیری نهایی است. با این حال عملکرد را گفته‌اند که طبق این عملکرد کره جنوبی در شرق آسیا و کل قاره اول است. در غرب آسیا هم عربستان، امارات و سپس ما هستیم و بعد از ما هم ازبکستان، قطر، عراق و… هستند. به‌طور مثال عراق اصلاً مجوز حرفه‌ای ندارد، اما یک سهمیه به آنها داده‌اند و حتی شیخ سلمان به عراقی‌ها تبریک هم گفته است. طبق همین تصمیم‌گیری‌ها سهمیه ما اکنون 2+2 است، اما کویت چون فوتبالش تعلیق شده سهمیه آنها تقسیم می‌شود و باید منتظر این تصمیم‌گیری هم باشیم. عربستان سهمیه‌اش 1+3 است و امارات هم سهمیه‌اش به همین شکل خواهد بود، چون دیگر چهار سهمیه نداریم. کویت هم که همان‌طور که گفتم تعلیق شده و اخیراً نامه‌ای به دست ما رسید که فوتبال گواتمالا هم تعلیق شده است.

وی بار دیگر در خصوص کناره‌گیری تیم‌ها از جام حذفی گفت: ما طرحی داریم که از هیئت رئیسه می‌خواهیم آن را مصوب کند. کمیته انضباطی هم قانونی نوشته که بر اساس قانون می‌تواند تیم‌ها را جریمه کند و کار دیگری از دست‌مان بر نمی‌آید. مثلاً تیمی حساب می‌کند که اگر به سفر برود 40 میلیون تومان باید هزینه کند و ممکن است بازیکن مصدوم هم بدهد. این مسئله در حالی است که در صورت جریمه شدن، آنها پنج میلیون تومان باید هزینه بدهند. بازهم خسارت‌های معنوی در میان است که برخی استان‌ها هزینه می‌کنند، منتظر استقبال از تیم میهمان هستند و… که با کناره‌گیری تیمی از جام حذفی، تمام این برنامه‌ها از بین می‌روند.

رئیس کمیته مسابقات سازمان لیگ درباره اینکه در صورت صعود استقلال و نفت به مرحله بعدی کدام تیم در مرحله یک چهارم میزبان خواهد بود، گفت: هم نفت میزبان است و هم استقلال که در صورت صعود هر دو تیم، برای انتخاب میزبان قرعه‌کشی می‌شود. البته اگر استقلال دو میزبانی پی‌درپی داشته باشد، نفت میزبان خواهد شد.
دیدگاهتان را بنویسید