به افتخار یک بچه جنوب شهری

پرسپولیس اف سی: با آغاز فصل نقل‌وانتقالات زمستانی، انتشار اخبار و شایعات ریز و درشت در مورد جابه‌جایی بازیکنان بین باشگاه‌های مختلف آغاز شده است. در این میان یکی از جالب‌ترین حرف‌وحدیث‌ها به احتمال حضور مهرداد محمدی در باشگاه استقلال مربوط می‌شد. این مساله از آنجا حائز اهمیت بود که برادران محمدی اخیرا در برنامه نود به صراحت ادعا کرده بودند هوادار پرسپولیس هستند و سال‌ها این تیم را از روی سکو تشویق کرده‌اند. این آغاز یک چالش اساسی بود؛ اینکه یک بازیکن حرفه‌ای که حتی لیدر پرسپولیس هم بوده، مورد توجه استقلال قرار گرفته و با پیشنهاد رسمی این باشگاه مواجه شده است. ابتدا اینطور به نظر می‌رسید که همه چیز قطعی است و این انتقال انجام خواهد شد؛ به ویژه که مدیرعامل فعلی راه‌آهن سابقه عضویت در هیات‌مدیره استقلال را هم داشته و بدش نمی‌آمد این انتقال را جوش بدهد. با این حال انتشار یک مصاحبه از خود مهرداد، همه معادلات را به هم ریخت. محمدی در تازه‌ترین اظهاراتش گفته: «من هوادار پرسپولیس هستم و نمی‌توانم به استقلال بروم. با این شرایط فکر می‌کنم رفتنم به استقلال خیانت به خودم و این باشگاه باشد. شاید این حرفها خنده‌دار به نظر برسد، اما من بچه جنوب شهرم و نمی‌توانم روی دلم پا بگذارم.»

مهم نیست پرسپولیسی هستیم یا استقلالی، حتی مهم نیست که هوادار فوتبال هستیم یا نه؛ آنچه لابلای این جملات تحسین‌برانگیز موج می‌زند، یک رگه روشن و پررنگ از وفاداری و پایبندی است که می‌تواند آدم را سر کیف بیاورد. این بخش از حرفهای مهرداد آنقدر دلنشین بود که حتی خیلی از هواداران استقلال را هم سر ذوق آورد و باعث شد آنها به این بازیکن جوان تبریک بگویند. شاید با استانداردهای حرفه‌ای فعلی فوتبال دنیا ادعاهای مهرداد چندان قابل قبول به نظر نرسند، اما مهم این است که در جامعه رخوت زده و پر از نیرنگ و ریای ما، اینطور پای عهد دل ایستادن خیلی ارزشمند و ستودتی است. کافی است بخشی از چندش‌آورترین جملاتی که این سال‌ها در فصل نقل‌وانتقالات شنیده‌ایم را با خودتان مرور کنید. مثلا به یاد بیاورید که فلان دروازه‌بان می‌گفت: «اول باشگاه را انتخاب می‌کنم و قرارداد می‌بندم، بعد می‌گویم از بچگی طرفدار کدام تیم بودم!» ما داریم در چنین فضایی زندگی می‌کنیم؛ جایی که خیلی از آدم‌هایش شش دانگ قلب‌شان را فروخته‌اند و به فراخور موقعیت، رنگ عوض می‌کنند. در چنین شرایطی واضح است که باید به افتخار مهرداد کلاه از سر برداشت و این پافشاری او روی اصول شخصی‌اش را ستایش کرد.

میلاد و مهرداد محمدی فوتبالیست‌های خوب و مستعدی هستند که حالا بالاتر از این استعداد، نشان می‌دهند «جوهر» وجودشان هم صاف و خالص است. کاش بهترین اتفاق‌های دنیا برای برادرانی بیفتد که دو دستی صداقت‌شان را چسبیدند و حرف دل‌شان را جار زدند. این روزها رسم است آدم‌های شهر نیت واقعی‌شان را پنهان نگه می‌دارند که مبادا جلوی «دوزار» سود بیشتر را بگیرد، اما این بچه‌های جنوب شهر قصه دیگری داشتند؛ قصه‌ای زلال و قشنگ که با افتخار می‌شود برای هم تعریفش کرد و لذت برد.

بانک ورزش
دیدگاهتان را بنویسید