بویِ خوشِ پرسپولیس؛ حکایت عجیب آرامش هواداران پرسپولیس در رتبه ششم

پرسپولیس اف سی: اصلا شوخی نیست. عملکرد پرسپولیس زیر نظر برانکو ایوانکوویچ در تمامی این هفته ها، اصلا شوخی نیست. پرسپولیسِ برانکو برای آن هایی که فوتبال را مطالعه می کنند، فوق العاده جایِ کار دارد. برای این افراد اهل مطالعه، نمایش پرسپولیس در دربی نیز فوق العاده هیجان انگیز بود. پرسپولیس در دربی های اخیر البته بردهای خوبی کسب کرده، اما نمایش دیروز این تیم با تمامی نمایش هایش در دربی ها طی 10 سال اخیر کاملا متفاوت بود. پرسپولیس چه آن روزی که 10 دقیقه 10 نفره را آفرید و چه روزی که عالیشاه با 1.60 سانتی متر قد ضربه سر زد، به هیچ وجه همچون دیروز ابتکار عمل را در بازی مالِ خود نمی دید. در واقع در تمامی دست کم 10 سال گذشته، چنین دربی بی سابقه بوده است. دربی ها معمولا بازی های کاملا نزدیک، اتفاقی و حادثه ای بوده است و خیلی کم پیش آمده که تیمی این چنین صاحب ابتکار عمل باشد. پرسپولیس برانکو اما دیروز به جز 10 دقیقه ابتدایی بازی، در تمامی 80 و اندی دقیقه دیگر ابتکار عمل را در دست داشت.

این ابتکار عمل، به شکلی کاملا فوتبالی در دستان پرسپولیس بود. این طوری نبود که حادثه ای و از روی شلوغ بازی، پرسپولیس ابتکار عمل را در دست داشته باشد. نمایش دیروز پرسپولیس مملوء از حرکات ترکیبی، تمرین شده و حرکاتی مدرن در جای جایِ نقاط زمین بود. پرسپولیس دیروز تیمی کاملا در سطح فوتبالِ ایران، مدرن شده بود. محسن مسلمان یک پلی میکر مدرن، کمال کامیابی نیا یک هافبکِ عقب زمین مدرن و رضاییان و انصاری فول بک هایی مدرن محسوب می شدند. این مدرنی البته در مقایسه با دیگر تیم های لیگ برتر عنوان می شود. پرسپولیس ورژن جدید البته فراتر از همه این ها، یک مربی مدرن دارد و البته این واژه مدرنی برای برانکو، در سطحی کاملا فراتر از فوتبال ایران عنوان می شود. پرسپولیس فراتر از لیگ برتر ایران بازی می کند، این مسئله از همان هفته اول هویدا بود، و هفته به هفته هویداتر نیز می شود.

پرسپولیس برانکو در رتبه ششم قرار گرفته و امروز شاید رتبه اش دو رقمی هم بشود اما آرامش خاصی میان هواداران برقرار است. آن ها دیروز حتی اگر در دقیقه نود و N اُم هم تیمشان گل تساوی را نمی زد، باز هم بعید بود آرامش نداشته باشند. چنین آرامشی با چنین رتبه ای در میان سرخابی ها کاملا بی سابقه است. پرسپولیس «فوتبال» بازی می کند و برای یافتن مجدد این مساله باید سال های زیادی را به عقب بازگشت. مهم نیست نتیجه پرسپولیس در انتها چگونه باشد، آن چیزی که اهمیت دارد این است که تیم «فوتبال» بازی می کند. تیمی که فوتبال بازی کند، سرانجام نتیجه هم می گیرد. قرار نیست شانس همیشه به یک تیم روی بدش را نشان دهد. برای هواداران پرسپولیس پس از سال ها، روزهای آرامش بخشی سپری می شود و این روزهای آرامش بخش به شکلی غیر قابل انکار متوجه برانکو ایوانکوویچ است. مربی که اگر مدیریت باشگاه همین امشب قرارداد وی را 10 ساله هم تمدید کند، ضر نخواهد کرد…

طرفداری
دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of